ראיון הניצחון של שי ניצן

מאת  | 8 באפריל 2015
 

פרקליט המדינה שי ניצן נתן ראיון ניצחון ל״ידיעות אחרונות״. הוא השיג הרשעה בתיק טלנסקי. בעיקר הוא התגאה שהסכים ללכת לעסקת הטיעון עם שולה זקן ולקבל ממנה את הקלטות המפלילות. מהתיאור שלו זה נשמע כמו איזה שופט חוקר איטלקי ששם את נפשו בכפו ויצא למלחמה במאפיה ולא בהחלטה הכי טבעית בעולם. יש פרקליט נורמלי שהיה זורק קלטות כאלה לפח? ומול מי בדיוק יצא פרקליט המדינה הגיבור? איש ציבור לשעבר נטול כל כוח, מורשע ורמוס. חתיכת אומץ. איכשהו נשמט מהראיון שמם של משה לדור ומני מזוז, שני פרקליטים אמיצים באמת, שניהלו תיקים פליליים נגד ראש ממשלה מכהן כשהעיתון של המדינה עוד לא בדיוק היה מורח ראיונות פירגון כאלה, למי שמתגאה בהרשעת אולמרט.

בראיון ל״ידיעות״ אמר ניצן: לו רק הייתם יודעים בכמה בג״צים סרבתי להגן על המדינה. וואלה. באמת הייתי מת לדעת. אני יודע במה הסכים להיות מעורב. בהגנה על עסקת הטיעון עם משה קצב, תוך שהוא מעורב בהכפשת המתלוננות. ניצן גם היה משענת מרכזית של היועץ המשפטי בסגירת תיק איווט ליברמן. בסדר, היסטוריה רחוקה, אבל מאז שנכנס לתפקיד לא נראה שמשהו השתנה אצלו. ניצן היה מעורב בהתנהלות השערורייתית בתיק פינטו, הוא גיבה את ההתנהלות התמוהה בתיק ביבי טורס, לא מסר הסברים עד היום איפה בדיוק שכב המידע המפליל נגד בנימין בן אליעזר בשנה – שנה וחצי עד שנשלף לפתע והכי נורא, היה האמרגן של אחת השערוריות המשפטיות המכוערות שהיו פה – ניהול תיק מני נפתלי. ניצן ניסה בראיון לגייס את מלוא כישוריו האינטלקטואליים – ויש לו – כדי להסביר למה הפרקליטות סברה כי מועד הבחירות הוא עיתוי שמצדיק את דחיית ניהול המשפט הזה. לא ממש עבד לו. הוא לא הצליח להסביר למה העדיף את עמדת ראש הממשלה, שרצה בדחייה, בגלל הבחירות על נפתלי שרצה לא לדחות בגלל הבחירות. מילא זה, אבל העובדה שנתן גיבוי לאחת החקירות הנגדיות הבזויות ביותר, חקירת מני נפתלי, היא חטא כמעט ללא מחילה. פרקליטה בשירות המדינה מתחילה לשאול את הנמסיס של משפחת נתניהו, במשפט על דיני עבודה, אם הוא נשאר כיתה, האם ירה על דודי שמש במבצע חומת מגן ומה פשר התביעה שלו (החסויה לכאורה) לקצין תגמולים. השופטת במשפט הפסיקה את קו החקירה הזה, אבל לניצן, לפי הראיון, אין שום תלונה לפרקליטה. כמו שזה נראה, החקירה הנגדית הזאת עומדת לקדם אותה בשנים הקרובות.

כמה חודשים לפני הבחירות, ניצן והיועץ ויינשטיין גיבו באומץ את התחלת החקירה הגלויה במה שכונה פרשת ״ישראל ביתנו״. רק על זה היה מגיע להם שנשכח את כל שאר הביקורת, אבל אז במטה קסמים נפסקו המעצרים, התשאולים, מישהו שם ברקס בחקירה. המשטרה והפרקליטות מכחישות בתוקף שזה קשור לבחירות, אבל בשיחות רקע הם מודים שחלקים בחקירה ׳הופרדו ונדחו לאחרי הבחירות׳. למה? לאיווט ליברמן, כידוע, היו טענות קשות לפרקליטות ולמשטרה על עיתוי החקירה. טענת הנגד נראתה מאוד חזקה. החקירה התפתחה ככה, שהיינו חייבים לפוצץ אותה בעיתוי הזה. התקפות של הטיעון הזה מתמסמסת, כשפתאום חלקים בחקירה כן ניתנים לדחייה, במיוחד שגם באותם חלקים היו כבר הדלפות ופרסומים ואי אפשר לטעון שהדחייה לא עשתה נזק לאפשרות להגיע לאמת.

בראיון המיוחד פרקליט המדינה הסכים לרמוז למראייניו שהפרקליטות תדרוש עונש מאסר בתיק טלנסקי. אין לי מילה אחת טובה על טוהר המידות של אולמרט, אבל כנראה שכאשר אתה חלש על חזקים, אתה נדחק להפגין את מלוא עוצמתך על חלשים.

המאמר פורסם ב"הארץ"

תגובות

תגובות

7 תגובות על “ראיון הניצחון של שי ניצן

 1. עוזי

  איפה היית?
  בכל אופן טוב שחזרת
  הנקודות שאתה מעלה ראויות ל"פיצוץ" באכסניה בעלת נראות ציבורית גבוהה יותר
  יש כאן ממש חומר נפץ

 2. רון

  רביב, כרגיל אני מוריד את הכובע לפניך.
  למה לא ממשיכים בתיחקור אנשי ישראל ביתינו? בגלל אותה סיבה שהכריזו על ליברמן כחף מפשע. שקרניהו צריך אותו ואת המנדטים שלו.
  למה לא מרשיעים את בן אליעזר? הוא מזרחי ואפילו שהוא איש העבודה הוא נשאר מזרחי. מה היה קורה עם הקולות שהליכוד קיבל מהמזרחים אילו בן אליעזר היה מורשע?
  למה לא פותחים בחקירה נגד ברק, שלפי דברי אולמרט קיבל וממשיך לקבל שוחד במיליונים? כי הוא יודע יותר מדי דברים שעלולים להפליל את שקרניהו.
  למה מחזירים עבריין מורשע כמו דרעאי לממשלה? כי שקרניהו צריך את המנדטים שלו והוא מזרחי.
  אני מקווה שיש אנשים במדינה הזאת שיודעים מילה אחת על השחיתות הפוליטית הנוראה שהיתה לפני הרבה שנים בארה"ב:TAMANY HALL.
  שווה הערך למוסג הזה במציאות הישראלית העכשוית היא גם מילה אחת: שקרניהו.

 3. רע

  לגמרי חזק על חלשים. מילא אולמרט, מה לגבי דר' מאיה פורמן-רזניק?

 4. ברטה

  רביב, למה אתה מצפה במדינת הויינשטיינים והשפיראס שנראים כמו ליהוק מוצלח לסרט על מדינה מושחתת? אם לא היו מביאים את הסחורה היו מוחלפים. מפתיע שאתה עדיין נרעש.

 5. גדי

  שלום מה קרה היום בתיק החקירה נגד אנשי ישראל היום ..מה קרה היום עם משפט הרב הראשי לשעבר יונה מצגר .מה קרה עם תיק ראש עירית נצרת ……מה קרה עם צמרת המשטרה …תיקי בבי ..כלום הול זז נע בעצלתים …מוזר למה ..גם שי ניצן גן וינשטין פועלים לאט לאט ..כאלו יש זמן לעוד הרבה שנים!!! נ.ב מה קרה עם עניני קק"ל .פיקוח חקירה של הפרקלטות…הכול מושתק…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.