מצעד האומללים

אופיר אקוניס – כשהשר ללא תיק החדש עבד בעבר כיועץ התקשורת של יו״ר האופוזיציה, בנימין נתניהו, הוא נאלץ לשמוע שוב ושוב איך הבוס מראיין בלי בושה מועמדים להחליף אותו. חודשים על חודשים. אחרי זה הופצה איזו שמועה קטלנית לפיה יש איזו קלטת מסתורית בה הוא מדבר סרה, אלוהים שישמור, בגברת. אקוניס עבר השפלות, עזב/הועזב, אבל שום דבר לא שבר אותו. תמיד נאמן ללא תנאי, לעולם צייתן. ביום חמישי התברר לו שכל העבדות הזאת לא הסירה מגבו את תווית החשוד. מסוכן, מסתבר, להפקיד בידיו את תיק התקשורת. הוא עלול לגדל עמוד שידרה, חוששים כנראה בבלפור. מה אמר אקוניס לבוס הגדול, כשהאחרון סיפר לו שיהיה ״שר במשרד התקשורת״ ולא ״שר התקשורת״? האם העז לצייץ? לרטון? לנסות לשכנע שוב את ביבי בנאמנותו, כאילו עשרים שנה של מסירות אינן מספיקות?

יולי אדלשטיין – בעשרות שנים של כנסת נבנתה איזו מסורת צנועה שבמסגרתה יו״ר הכנסת מפגין ממלכתיות, מעז אפילו לגלות עצמאות מול ראש הממשלה ממפלגתו. מיצחק ברמן, דרך שבח וייס, אברום בורג ועד דליה איציק ורובי ריבלין. עד שהגיע אדלשטיין. כבר כשלקח את התפקיד, תוך שותפות לתרגיל המסריח במהלכו הודח ריבלין, היה ברור שמשהו השתנה אצל אדלשטיין. יו״ר הכנסת לא העלה את חוק מע״מ אפס, כשלא היה נוח לנתניהו. הוא נתן יד לתהליך מצ׳וקמק של שינוי חוק יסוד הממשלה ביומיים וחצי על ידי ממשלת מעבר. יו״ר הרשות המחוקקת ניצח על בריאת סט שלם של כללים חדשים, שנתפרו במיוחד לחשדנותו האינסופית של ראש הממשלה, שבטוח שכל חברי מפלגתו הם זונות פוליטיות ואתה חייב שהם יצביעו בעד הרחבת הממשלה, לפני שהם יודעים מה נותנים להם. גועל.

סילבן שלום – ״משרד החוץ או בחוץ״, שנו באוזנינו שוב סילבן ואנשיו. ״הפעם הוא רציני״, הם חזרו והדגישו לעיתונאים הספקניים, שזוכרים איך ב 2009 האיומים האלה הסתיימו בזה שסילבן קיבל את הכיסא ליד נתניהו, כדי שיראו אותו בפריים הטלוויזיוני הקבוע של ישיבות הממשלה. האיש שאף כיבוד ריק לא זול מדי בשבילו, קיבל את התואר המבזה מכולם. ״המשנה לראש הממשלה״, המצאה שנתפרה לאיש רודף כבוד אחר (שמעון פרס) ולא הגיעה מעולם לספר החוקים שלנו (אבל נראית מעולה בכרטיס הביקור באנגלית). מעניין איך בישר הדפיוטי פריים מיניסטר, החדש (שמשום מה לא גילה עניין מינימלי במשרד האנרגיה ומים) לראש הממשלה ששוב הוא איים באקדח ריק מכדורים והוא מוכן לקחת את תיק הפנים המסורס. לא פחות מעניין מי הפעם יהיה הדובר של המשנה שייאלץ שוב לנהל את המריבות עם מפיקי התוכניות בטלוויזיה – שלא ישכחו חלילה לכתוב שהשר הוא ״המשנה לראש הממשלה״.

בנימין נתניהו – איך הבן גוריון המודרני שלנו מסביר לעצמו את חוסר הכבוד, הבוז שרוחשים לו כמעט כל עמיתיו? הסאטיריקן המבריק, איוב קרא, מאשפז את עצמו בבי״ח ומקבל ״סגן שר במעמד שר״ (???). צחי הנגבי מכחיש אותו תוך כדי נאום ההשבעה שלו. גלעד ארדן אומר לו ׳לא׳. אלקין עושה שרירים, איווט מקלל אותו, תשע שנים שהוא ראש ממשלה, נבחר לכהונה רביעית, גבר על כל אוייביו, כולל המדומים ועדיין נאלץ להתרוצץ בליל ההשבעה שלו כמו עכבר מורעל בכנסת, לבקש את דחיית שעת ההשבעה, לבייש ולהתבייש, בדיוק כמו בערב המסויט ההוא ב 96, כשרק החל את תפקיד ראש הממשלה. איך נתניהו מסביר לעצמו שככה זה תמיד נראה אצלו?

הציבור- אנחנו הכי פתאטיים. שוב כותבים, שוב מבקרים, אבל בסוף בסוף אקוניס וסילבן ואדלשטיין וביבי ימשיכו לנהל אותנו ואנחנו נמשיך להתמודד עם תחושת הבחילה הזאת, עם המבוכה והבושה וההרגשה שהטקס הזה, הממשלה הזאת, זה בכלל לא שלנו, הדבר הזה, מה שזה לא היה.

המאמר התפרסם ב״הארץ״

תגובות

תגובות

25 thoughts on “מצעד האומללים

 1. akilahav@gmail.com'עוזי

  "…מסוכן, מסתבר, להפקיד בידיו את תיק התקשורת. הוא עלול לגדל עמוד שידרה, חוששים כנראה בבלפור.."

  האומנם?
  לדעתי ממש לא.
  אין שום סיכוי (סיכון?) שאקוניס יפתח חוט שדרה בגילו המתקדם.
  השלב הזה בחיים מתבצע ומסתיים, לטוב או לרע, עוד ברחם. ועל אקוניס הוא דילג.

  מה שמניע את "הגברת" הוא יצר נקמנות פשוט ואפל.
  שגם הוא מקורו ברחם.
  כמה פשוט, ככה אפל.

 2. anon@gmail.com'אחד

  כל השרים האלה הם כלבלבים חמודים ונאמנים. לפעמים הם מתחילים לעשות קצת רעש אז ביבי בועט בהם כדי שיהיו בשקט.

 3. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  ש זן מיוחד של אנשים שאוהב שמרמים אותו.נהנתניהו בנה על התכונה הזו קריירה מפוארת

 4. מיגל גלזר

  אין עליך,רביב. לכבוד הוא לי לקרוא את המאמרים שלך.
  זאת מדינה של מזוכיסטים, אין שוני בין ארגנטינה, בוליביה, לבנון וסוריה, לבנינו.
  מדינת ישראל, (לבושתנו) היא עמוק עמוק בתוך העולם השלישי והשלילי.
  תבורך, על עבודתך כי היא שליחות וקרן אור של תבונה, בארץ עם מנהגות ללא מוסר ובינה

 5. dothopp@gmail.com'דורית הופ

  מילא שהם מלקקים את פצעיהם והולכים הלאה לכיסא ולתוארים המגוחכים שלהם. אבל איך נסביר את עצמנו, מרוקני הכיס ונטולי הכסאות ושאר כיבודים, לעצמנו?

 6. katzirron@gmail.com'רון

  מדברים ובוכים, כותבים ובוכים, והשיירה המלכותית ממשיכה לצעוד לעבר השמש השוקעת איתנו ביחד. נהדר שיש כמה עיתונאים בעלי חוט שדרה. אבל סופו של כל חוט להקרע. והמלך צוחק על כולנו. זו מהותה של מלוכה.

 7. באבא

  אלפיים שנות גלות ובשביל מה?
  זו השאלה האמיתית. נפוצנו לכל קצוות תבל, למדנו מחוכמתם של כל העמים, שרדנו, כעם, רדיפות ונסיון חיסול ממוקד. ואז חזרנו בצורה פלאית וכוננו כאן מדינה לעם היהודי, האור לגויים.
  והכי טוב שאנחנו מצליחים לשים לעצמנו כמנהיג זה את הביב הזה. איך 6-8 שבטים (תלוי איך סופרים) לא מצליחים לייצר הסכמה ואיזו שהיא תקווה. כמה קשה זה צריך להיות? במקום, אנחנו ממליכים את אלוף השררה, השחיתות וההפחדה. ואת אשתו גם.

 8. MIRIRE0@GMAIL.COM'ברטה

  מתי נשמע שגם לשטייניץ יש קלטת? אולי גם לשרה יש קלטת? אתמהה.

 9. יוסי

  לשם שינוי הפעם אני מסכים ומצדיק את כל שכתבת

 10. yoshko.finzi@gmail.com'יושקו

  אתה האחד, שאני שני לו במערכת… וכמה עצוב שאין עוד.
  רק שלא תלך לנו יום אחד לפוליטיקה.
  כמו שאר הנובחים האחרים על השיירה. אלה שנבחו, חרצו לשון, ולבסוף התרצו, נעתרו "ללחצי" התנועה,
  קפצו פנימה, והתיישבו על כסאות עור הצבי.
  השאר איש יקר, איתנו, וכפי שאתה.
  אל תירא ואל תחת, כי עמך אנו

 11. benzionke@gmail.com'בנצי

  זהו,כבר פיטר את מנכ"ל מ התקשורת….ארדואן אמרנו? פעם היתה תקשורת חופשית….מה חבל, היא איננה

 12. אוריתה

  מישהו יודע למה נתניהו פיטר ביומו הראשון כשר התקשורת את מנכ"ל משרד תקשורת שמינה ארדן?
  מה זה אם לא איום מרומז לארדן?
  או ניתוק מהיר של כל קשריו האחרונים של ארדן לאנשי שלומו?
  האם יש שיקול מקצועי מאחורי זה? משהו שקשור לטובת הציבור אולי?
  כי המנכ"ל הקודם התחיל רפורמות, ועכשיו ביבי (שאין לו זמן באמת לנהל את משרד התקשורת) – מה הוא בדיוק חושב שהוא עושה??
  שנגדיל לו עוד את המשילות?
  או שניתן לו לשים שם במקומו איזה נתן אשל כזה, עזרא סיידוף שישמור בינתיים?
  שידווח על מורדים?…

 13. אוריתה

  בוקר ראשון לממשלה. חגיגי.
  הדרום שובת. מחכה לביבי.
  מה עושה נתניהו? רץ לפטר את מנכ"ל משרד התקשורת. קודם כל. אח"כ הדרום.

 14. -ליאור

  אני לא מבין מה התהייה פה, הרי אף אחד מהאנשים האלה לא יגיע לשום דבר בזכות עצמו, הם בנו את עצמם על הרכבת שנקראת ביבי, וזיהו בצדק שהיא ממשיכה לנסוע כי פשוט אף אחד לא מצליח למצוא את הבלמים.
  איזו אלטרנטיבה יש להם, לקפוץ? אז מה שנשאר זה פשוט לריב על המקומות השמורים.

 15. ayala-z@globes.co.il'איילה זמרוני

  עוילם-גוילם – זה מה שרובנו כאן בארץ, למרבה הצער

 16. SYLVIS57@GMAIL.COM'יוסי

  תודה על המידע שהוספת. יחד עם זאת זאת מהות הפוליטיקאים שלנו. מלקקים ,חסרי בושה, ללא דעה עצמאית שכל תפקידם לשרוד בעולם של שיחים שנעים עם כיוון הרוח.
  מאחר ולביבי 30 מנדטים אז כנראה שזה מה שמגיע לנו.

 17. avner@comtecglobal.com'נתן

  אז מה הי לנו?
  עבריין בנייה בתור שר הבינוי
  גנב בתור שר הכלכלה
  חסרת תרבות בתור שרת התרבות
  אסטרנאט בתור שר החלל
  חסיד של השר"פ בתור סגן שר הבריאות (של הרפואה הציבורית)
  גזען בתור סגן שר הביטחון אחראי על המינהל האזרחי
  אדם שהכין את צה"ל להישג המפואר במלחמת לבנון השנייה בתור שר הביטחון
  בור ועם הארץ ("מקקרתי צדק") בתור שר בלי תיק.

  ועוד היד נטויה.

 18. אוריתה

  אולי המנכל פוטר בגלל הנסיון לביטול האגרה ??…

 19. MIRIRE0@GMAIL.COM'ברטה

  נתניהו משתולל במסע נקמה ואין מי שיעצור אותו. איפה האוטובוסים של מפגינים נוהרים?

 20. bishvilze@walla.com'אדי

  רביב, יש לי שחיתות נוראית לספר לך עליה- אדם שעובד בגוף של משאב ציבורי- משתמש בכוח שניתן לו לקדם את אשתו ולא סתם באותו מקום עבודה אלא ביחידה שהבל מנהל! היית מאמין? שום הפרדה? הסדר ניגוד עניינים? אולי איזה פוליטיקאי ינסה להגיע לליבו של הבעל דרך מתן צ'ופרים תקשורתיים לאשה? גישה למידע, ראיונות בלעדיים, שיתופי פעולה…

 21. gadifi5@walla.co.il'גדי

  ככה זה בליכוד כולם חושבים שהם מתאמים להיות שרים .מאימים .נעלבים ..היום משרד בטחון הפנים זקוק לשר רצני אמתי עם שינים .אבל לאדון גלעד ארדן .זה לא מספיק חשוב !!! ארבע שנים לך לשם תעבוד תשנה תשפיע ..לדעתי במצב היום הוא לא פחות חשוב .משר הבטחון הרגיל. ויש שר המדע והחלל .מאוד חשובה התוספת .שרי הליכוד לכו לעבוד להשפיע במשרדכם .ולא להיות נעלבים כול הזמן.

 22. כן כן....

  איך אתה וכל ה"תותחים" של התקשורת לא רואים את המציאות :
  ביבי במערכת הבחירות הקודמת כאשר הבין שהמחאה הצליחה לגרוף מנדטים ולצערנו להוביל אותם ללפיד הוציא את כחלון באופן יזום החוצה (לאור הפופולריות שלו כאשר עשה את עבודתו כשר התקשורת )
  ביבי ידע בוודאות כבר אז שימי הממשלה שהוא עומד להקים עם המריונטות לפיד ליבני ובנט לא תחזיק מים והעדיף לשמור את אחד האסים החזקים שלו למערכת הבחירות הבאה+האס השני שחקן החיזוק דרעי" ששב באורח פלא" לפוליטיקה ועבד שעות נוספות במשך השנתיים כדי להשיב מחדש את ש"ס בהנהגתו לימי קדם.
  מילה על הרצוג ….
  הבחור עלה לנאום לאחר נאומו של ביבי במקום לזרוק לפח את הנאום הכתוב ולחשוף את המלך במערומיו ולהשיב לו לנאומו "נשב בממשלה לזמן קצוב של 3 חודשים נתקן את מה שדרוש בחוק כדי שתהיה פה במדינה משילות יציבה ולא "משילות של בני ערובה" ונלך לבוחר שוב …..
  מפלגת העבודה והשמאל כבר מזמן שכחו עבור מי הם שם בכנסת…… הם לא מקבלים שנים של הכרעות העם לא לוותר בנושא הפלשתינאי יש מדינת פלשתין בירדן וכל הפלשתינאים בארץ ובשטחים אזרחיה !!

 23. jaczeevi@netvision.net.il'זאבי

  נתניהו ושרה החליטו על מודל השלטון המתאים להם – ארדואן התורכי.

 24. תפרן

  בישראל הממסד מתאפיין בקלפטוקרטיה שלטונית המתחזה לדמוקרטיה שוויונית

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.