"הרצוג" אכן מוכיח שבוז'י לא מתאים להיות מועמד לראשות ממשלה, אבל לתפקיד אחר?

אני הראשון להסכים. ל'יועצים האסטרטגיים' למיניהם אין את ההשפעה שהם מייחסים לעצמם. מעמדם נבנה על סיפורי אגדות ובעיקר על חוסר הבטחון של המועמדים. אין סיבה לשלם לספי שקד, האסטרטג של ש"ס, סכום מטורף של 750 אלף שקלים לחודשיים וחצי. אני די המום מזה שהשטח של ש"ס לא התקומם קשות על כך שבתקופה בה היו"ר הכניס את המפלגה לגרעונות מטורפים והוציא סכומים בלתי נתפסים למפלגה של שבעה מנדטים, שילמו סכום מופרך כל כך, אבל כנראה שזה לא זמן לריב עם אריה דרעי, בדיוק שעומדת למרגלותיו אימפריה של מינויים וחוזים. באותה נשימה, אם משה קלוגהפט, האסטרטג של "הבית היהודי", באמת קיבל 1.2 מיליון שקלים על הקמפיין בו ירדה המפלגה בחמישים אחוזים, אז באמת שמדובר בשודד הראשון בלי מסכה בתולדות הציונות הדתית. עם זאת, פה ושם לקמפיין יש משמעות. תגידו מה שתגידו על התוצאה של הליכוד ונתניהו, זה יהיה מגוחך לא לתת קרדיט לקמפיין שהעלה את הליכוד ב – 50% מעשרים לשלושים מנדטים, בשעה ששום דבר משמעותי לא קרה בעולם האמיתי.

לקמפיין של הרצוג עמדה משימה קשה במיוחד. הרצוג הוא מועמד חלש, אין לו הישג משמעותי להציג, או השקפת עולם עליה הוא מוכן להתאבד ועדיין, הקמפיין של הרצוג היה גרוע במיוחד. זה לא נאמר עכשיו רק כי התוצאות צובעות לנו בדיעבד את העבר.

ממש לא היה צריך להיות גאון שיווקי כדי להבין שהדבר הכי חשוב שהרצוג צריך לעשות זה לייצר את התחושה שהוא מנהיג חזק. זה היה ברור בזמן אמת ששאול מופז, עם התדמית הקשוחה, עדיף בהרבה כביטחוניסט של המפלגה על הארומה הלפלפית שמפיץ סביבו עמוס ידלין. ממש לא היה צריך את ראובן אדלר כדי להבין שחיבוק הדוב של ציפי לבני עושה רק רע למנהיגות של בוז'י הרצוג.

לא בטוח שגם הקמפיין הכי טוב בעולם היה משנה את התוצאה של הרצוג, אבל זה לא אומר שנכון היה לנהל מסע בחירות על בסיס סיסמאות שהבטיחו עולם ללא זקנים עניים.

 

כל קמפיין בנוי ממסר שלילי ומסר חיובי. אחרי תקופה ארוכה של היסוס ולמרות שזה מנוגד לטבעו, הרצוג הצליח להתחיל לתקוף את נתניהו. אין בוחר שלא הבין למה לדעת הרצוג, נתניהו לא צריך להיות ראש ממשלה. הם רק לא שוכנעו שבצד השני יש מישהו שאפשר להאמין בו. חוץ מהתשדיר המפורסם שהזכיר את העבר של הרצוג ב – 8200, לא נעשה מאמץ הכי קטן לשווק את דמותו של המועמד. אפילו דברים בנאליים כמו תעמולה על הישגיו של הרצוג כשר רווחה, או שיכון, לא נעשתה ואל תגידו לי שפשוט לא היו הישגים משמעותיים. אני יודע את זה, אבל זו תעמולה, לא? האם יאיר לפיד לא הוריד את יוקר המחייה רק כי עצרו אותו באמצע? האם הערבים נהרו באמת לקלפיות? אני לא חושב שצריך לעודד תעמולה שיקרית, אבל למצוא שניים – שלושה הישגים כשר רווחה, שיכון ולנפח אותם, זה נראה לי דבר מאוד סביר לקמפיין.

 

האם ליקוייו של בוז'י כמועמד משליכים על תפקודו האפשרי כראש ממשלה? אין לזה תשובה חד משמעית. חוסר הנכונות להתעמת והקושי לקבל החלטות בוודאי היו צצים גם כראש ממשלה. יש גם צד שני. לראיונות האנמיים לא הייתה השפעה של ממש וליכולת לשמור על יחסים טובים עם כולם, שלא ממש עוזרת בקמפיין, דווקא הייתה יכולה לשרת את ראש הממשלה הרצוג.

 

הרצוג, כנראה, בטוח היום שעשה טעות נוראית כשהסכים לתת למצלמה של ענת גורן ו"המקור" לתעד אותו. אני בטח לא נמצא בעמדה להתווכח על זה, בהיותי בעל עניין מובהק. בכל זאת, הערה קטנה. הציבור ממילא חשב שהרצוג הוא לא ממש מנהיג וייחס לו תכונות של חולשה ובלבול. אין ספק שהסרט "הרצוג" יוצק תוכן ויז'ואלי ובשר לתוך הדימוי הדי מוצדק הזה. מצד שני, בפעם הראשונה, נדמה לי, שהציבור גם נחשף לתכונות הטובות של הרצוג. האנושיות, המודעות, ההגינות, חוסר הנהנתנות. האם המחיר שווה את התמורה? לבוז'י הרצוג שרואה את עצמו כמועמד עתידי שוב לראשות ממשלה בטח שלא, אבל מי שחושב כמוני שממילא הוא לא היה מקבל הזדמנות שנייה, אז לפוליטיקאי הרצוג זה עשה שירות נפלא.

המאמר הופיע ב"הארץ"

תגובות

תגובות

21 thoughts on “"הרצוג" אכן מוכיח שבוז'י לא מתאים להיות מועמד לראשות ממשלה, אבל לתפקיד אחר?

 1. MIRIRE0@GMAIL.COM'ברטה

  ללא ספק גרמתם נזק. יתכן שבעריכה שונה, עם הדגשים שונים והבזקי תזכורת לאלטרנטיבה היה פחות . WHAT'S DONE IS DONE.

 2. akilahav@gmail.com'עוזי

  פוסט מיותר, מצטער

  בוז'י הוא "מי שהיה". לטוב או לרע.
  צריך להתקדם, רביב
  לך יש עוד הרבה עבודה

 3. 1633@walla.co.il'אי

  פרשן יקר!!!!!!!!!!!!!!
  לצער כולם כל הפרשנים המחשיבים את עצמם "לידוענים" ואתה ביניהם כולכם נפלתם בגדול!
  אין מה לעשות , רק לעודד את המחנה "השני" כאשר אתה ואחרים פוסלים את בוזי
  במקום לדרבן את האיש המיצג את ארץ ישראל היפה (גם וזה לא נישמע טוב) יכול להיות זה יקח זמן,
  אבל בסופו של התהליך חייב להיות מהפך שפוי .
  לא יתכן שהמדינה כתוצאה ממניפולציות אישיות של ראש הממשלה ,הכל קפוא, ביטחון,כלכלה,דיור, יחסי ארה"ב, ועוד.
  ברגע שיובן ,שאין יותר אפשרות לאנרכיה שילטונית אולי חלק לא גדול מהעם יתן כח לאחרים?????????
  ומוטב שעה אחת קודם
  אזרח מודאג.

 4. ד"ש

  הרצוג לא מתאים. נקודה
  למה אף עיתונאי לא מציע להרצוג להתפטר באופן מכובד – כמו שעשו ראשי מפלגות האופוזיציה באנגליה שנכשלו – במקום להמשיך ולהשלות את הרצוג שיש לו סיכוי?

 5. smegiddo@netvision.net.il'שולה מגידו

  הרצוג יכול להיות ראש ממשלה טוב. הבעייה היא שהוא לא יכול להגיע לשם בהתנהלות שראינו.
  ויחצן שרוע על הכורסא שמעיז להגיד על האדם שאותו הוא מריץ לראש ממשלה, ש"כשהוא עומד ליד ציפי לבני, הוא נראה כמו מחזיק המפתחות שלה", איך זה שהוא לא עף באותו רגע? וגם על זה בוז'י כנראה לא מגיב, או שהוא לא מבין את הנזק שסצינה כזאת עושה לו? פתטי.

 6. rosner99file@gmail.com'רוזנר

  עדת הפרשנים סוגדת ל"מבחן התוצאה" בלבד וממנו מסיקה כל הזמן (בחוכמה שבדיעבד). דרוקר מציין את הירידות והעליות של כל מפלגה, אך את מי שכח לציין? את המחנה הציוני שעלה ב 60% (!!!) בבחירות. אז איפה הנפילה העצומה של הרצוג? מתי הגיעה מפלגת העבודה להישג כזה? נכון, ביבי שתה 10 מנדטים ממפלגות הימין העמוק (בגלל שהם באמת פחדו שהרצוג הולך להקים ממשלה). אם היום אתם כל כך חכמים ומכריזים בבטחון מופרז על חולשתו של הרצוג – איך 10 מנדטים, בצעד כמעט היסטרי, עזבו מפלגות עם תפיסת עולם, ורצו לביבי? מפחד לנמושה הזו הרצוג? תתחילו להתייחס למקצוע שלם קצת ביותר רצינות.

 7. sheffi39@walla.co.il'שפי

  גם אני חושב שכשר הרווחה הוא היה חסר כל ערך, אלא אם הוא מגדיר את עצמו כאיש ימין. אני לא זוכר אם הרצוג משתמש במושג הימני "חמלה", בכל אופן ברצוני לנסח שוב מפתח יעיל: אנשי שמאל מתעבים את המושג "חמלה" ומשתמשים ב"צדק" ו"זכויות" ו"שיוויון". זכור לי גם שכשר הרווחה הוא נהג לגבות באופן אוטומטי את העובדים (זה בעיקר עובדות) שלו, כאילו שזה מה שאמור לעשות מנהיג (זה מה שאמור לעשות בעל עסק פרטי).

 8. gadifi5@walla.co.il'גדי

  הרצוג נפל נכשל כאשר בבי לקח את ניהול מסע הבחירות של הליכוד .כמסע הפחדה .מפני הציבור הערבי הנוהר בהמוניו לקלפי .כאן להרצוג ואנשיו לא היה מענה ..לדעתי בסיבוב הבא של שנהם .הרצוג יקטין את הפער .שאנשים יבינו שלפיד וכחלון .לא מספקים את הסחורה ..ובבי ממשיך לעבוד על כולם בעינם .על הבטחות הקמת ועדות .למזמוז הביצוע .כי ככה בבי פועל. כול ימי היותו ראש ממשלה ..ההפך מהיותו שר אוצר..

 9. razmal55@gmail.com'רז

  אנני מבינה לא אותך דרוקר ולא את התגובות כאן כי הרצוג אינו מתאים.
  לא הכל זה קול בריטון שקרים ויאני אחד מהחברה
  הייתי מעדיפה לראות אדם הגון כן לפלף מצוי שאינו משקר במצח נחושה בבחירות וחוזר מכל אמירותיו לאחר הבחירות.
  להראות את מסע הבחירות שאני בטוחה שזוגתך טרחה להראות רק את הפאשלות ולא את הרגעים היפים ואולמות מלאי אדם
  זו גדלות נפש
  הייתי רוצה להציץ למסע הבחירות של נתניהו שכל המשפחה ולא אף אחד אחר מייעצים לחוצים בפאניקה. אל דאגה זה לא יקרה
  אפילו ששבר רגל טרח להסתיר זאת.
  אין ויכוח ביבי הוא חיית תקשורת.
  וראש ממשלה מחורבן
  שאתה טוען שאין להרצוג משהוא משמעותי להראות שעשה. לעומת זאת יש לך ראש ממשלה קדנציה רבעית ומה הוא עשה?????
  אז קצת קרדיט גם לך לא יזיק להסתכל על חצי הכוס המלאה.
  אני אישית הייתי מעדיפה לראות את הרצוג הלאפלף כראש ממשלה ולא את ביבי
  זוכרים גם ביל גייטס הוא לאפלף גם ראש ממשלת בריטניה לאפלף . מה רע בזה
  תשתחררו מעניין המראה והקול.
  עדיף לנו אחד שדובר אמת ולא מפרק את משרדי השרים לפיסות קטנות שחלילה אף אחד לא יקבל קרדית או יצמח משם מנהיג חדש

 10. שעומדת

  בדיוק שעומדת למרגלותיו אימפריה של מינויים וחוזים.
  גם רביב אומר וכותב "שעומדת"? ולא "כשעומדת"? מה זה? אם אני אכתוב "רביב רוקר" זה סביר בעיניו?
  משונה.

 11. ם23

  רביב, בשם המקצוע שלכם – העיתונאות – ולצורך הישג אישי מקצועי קצר טווח – עשיתם למועמד *שלכם* (שאהבתם ושרציתם בטובתו שייבחר ושיעלה לשלטון) סיכול ממוקד.
  נתתם לו באהבה מכה שממנה הוא כבר לא יקום. מי יסכים לתת לו אפילו לשמור בשבילו תור בסופר אחרי כל זה.

  ואתה אפילו לא מבין מה הבעייה עם זה כי אם לא אתה מישהו אחר ישיג את הסקופ לפניך.

  ואתם לא מבינים איזה כח יש לכם בידיים הרי התקשורת היא שהוציאה את צהל מלבנון ואת גלעד שליט מעזה.

 12. חיים

  מפלגת הבית היהודי ירדה מ-12 מנדטים ל-8 מנדטים. זו לא ירידה ב-50%. (אבל אני מסכים שהשכר של קלוגהפט שערורייתי, במיוחד נוכח העובדה ששכירים קטנים של אותה מפלגה – לא קיבלו את השכר הזעום שלהם בזמן)

 13. -ליאור

  המתודה המדעית מחייבת אותנו לנהל קבוצת ביקורת קודם שנוכל לחוות את דעתנו.
  על כן, בבחירות הבאות אני מציע למפלגת העבודה / מחנה ציוני / שם קליט אופנת 2016 כלשהו, להעמיד בראשה אגרטל דקורטיבי, גלדיולות הולך במיוחד היום, ולראות האם שוב מאות אלפי ישראלים יבחרו בעצם דומם לחלוטין, ולו רק בשביל להפטר סוף סוף מביבי.

 14. naamat.sh@gmail.com'שמעון האפגאני

  בעני הסרט דוקא עורר אהדה להרצוג. אומנם הצבעתי למר"צ אבל אני לא רחוק מ"העבודה". הרצוג שמדבר על עצמו בצניעות, מודה בטעיות, נראה לי מתאים להיות ראש ממשלה פי אלף מהנאד הנפוח והשקרן.
  בבית שאן מבקשים ממנו לנאום, והוא שואל בכנות "למי, אין כאן אף אחד" זה מה שאני רוצה לראות אצל מנהיג. לא פסאדה של כאילו מנהיגות מזויפת ושקרית.
  בפעם הבאה אצביע לו בגלל הצניעות והאמת שהוא הציג בסרט.

 15. אייל

  בוז'י לא מתאים להיות ראש ממשלה . את זה מבינים כעת גם אלה שהצביעו בשבילו.
  המועמד היחיד שיש לו סיכוי מול נתניהו הוא לפיד.
  אם כחלון שיכור ההצלחה היה מבין שיחד עם לפיד שניהם היו יכולים להפיל את ביבי – התמונה הייתה שונה לגמרי. הסקרים אז הצביעו על כ- 26 מנדטים לשילוב כזה .
  כחלון ביזבז את ההזדמנות והסוף ידוע.
  אני מקווה עבור כולנו שלביבי לא יהיה שפן הפחדה נוסף בסבב הבא. או שאולי האימרה " אי אפשר לעבוד על כולם כל הזמן " היא בכל זאת שגויה ….

 16. ogaldo@bezeqint.net'אוגלדו

  אין דבר כזה "לא מתאים להיות ראש ממשלה". בוודאי לא אחרי 2 דוגמאות קוטביות: גולדה וברק. רבין התמוטט כרמטכ"ל לפני ששת הימים והצליח כראש ממשלה. אשכול נחשב שנים רבות כלא יוצלח ורק עכשיו מתחילים לגלות את תרומתו. בדמוקרטיה כולנו משחקים בקזינו שאפילו חוקיו הוא משתנים תוך כדי משחק. אבל אמרו לפני שדמוקרטיה היא שיטה גרועה למשילות בבני אדם אבל עד כה לא נמצאה טובה ממנה.

 17. מיה

  זה רק אני שחושבת שהרצוג יצא טוב בסרט? כי השאלה מה זה טוב. בשבילי טוב זה – ישר, כנה, אמיתי, לא מנסה להרשים, מודה בטעויות וגם לא נבהל מהם. כל אלה מעידים על אדם *בטוח בעצמו * . כן, רק אדם בטוח בעצמו לא מנסה לעשות פוזות . אבל אני כנראה בדעת מיעוט…

 18. אייל

  לאוגלדו ומיה –
  מתאים להיות ראש ממשלה = נתפס בעיני הבוחרים כבעל התכונות המתאימות וכאלו שמאפשרות לו להיבחר . לבוז'י היה את היתרון הגדול ביותר שפוליטיקאי יכול לקבל. היריב שלו היה על הקרשים . ובכל זאת הוא לא הצליח . באיזו קונסטלציה הוא כן יצליח . במשטר חד מפלגתי?
  תכונותיו כ"בחור טוב" לא מספיקות. אפילו את הישגיו ,אם היו כאלה במשרדים שניהל – הוא לא טרח להציג כפי שרביב ציין בצדק.
  חזון – אין לו לפחות כזה שנתפס כך בציבור. רקורד – לא ברור. מה כן ? יושר ? לא על זה בוחרים ראש ממשלה . לא מספיק להגיד "תבחרו בי כי היריב שלי דפוק".
  ובתמונת ראי להרצוג- לפיד הוא גם מנהיג וגם ישר וגם בעל חזון . מעשיו מאז שנכנס לפוליטיקה מעידים על כך. לכן הוא האלטרנטיבה האמיתית. חבל שלא הציג עצמו לבחירה לראש ממשלה והצהיר מראש שלא ילך עם נתניהו בסבב הקודם. אנחנו כולנו משלמים ונשלם על הבחירה בברירת המחדל ( כפל לשון כי אצלו המחדל הוא הברירה העיקרית…) -ביבי.

 19. naamat.sh@gmail.com'שמעון האפגאני

  למיה

  את לא בדעת מיעוט. גם אני חושב כמוך ואני מאמין שעוד רבים. נמאס כבר ממנהיגים שהפוזה היא הדבר החשוב ביותר שיש להם להציג

 20. רמי

  הרצוג לא יצא טוב – לא בסרט ולא במציאות.
  הפתיחות לא מעידה על ביטחון עצמי. אלא על חוסר הבנה וחוסר יכולת להגיד "לא!". פשוט אין לו את זה.
  יושר? איזה יושר. שיקר במצח נחושה על מחירי הנסיעה באוטובוס. שלא לדבר על השתיקה בחקירה.
  כל הזמן הוא לא יודע איפה הוא נמצא, מובל כמו כבשה, רוצה שינחיו לו כי הוא "במשבר". הוא כלל לא מוערך ע"י האנשים הסובבים אותו ושהוא בחר אותם, כולם כולל כולם מסתכלים עליו בזילזול וגיחוך, מ"היועצים", אדלר, ציפי, וכווולם. אף אחד לא מעריך אותו בסביבתו הקרובה. והם כנראה יודעים למה. ככה לא מנהיגים מדינה, גם לא ועד בית.
  ובינינו, הוא נראה הרבה יותר נינוח כשהבין שהוא לא צריך להיות ראש ממשל, גדול עליו ב-100 מידות. מזלנו (ומזלו) שהבוחרים לא מטומטמים כמו כחושבים האנשים "החושבים".

 21. מעריץ מושבע

  הסרט הזה לא מלמד דבר על בוז'י, אלא על יוצרי הסרט. אתם רציתם לעשות סרט נצחון, הסתחררתם מהסקרים לפחות כמו אדלר ושות', ואחרי שבוז'י הפסיד, החלטתם (באופן טבעי לגמרי) שמכיוון שהסוס הצולע נכשל במלאכתו, אין מניעה לקבור אותו סופית, ובכך גם לשפר את הרייטינג, וגם להתחיל את המירוץ של המועמד הבא שתקדמו.
  הסרט שראינו הוא מקבץ ערוך של פחות משעתיים מתוך מי-יודע-כמה עשרות שעות של הרצוג, שמהן ניתן היה לעשות עשרים סרטים שונים, שכל אחד מוציא בוז'י אחר.
  לא למדנו שום דבר מיוחד מהסרט הזה. בוז'י הרצוג לא התאים לראשות ממשלה לפני הסרט, ולא התאים לראשות ממשלה אחרי הסרט. ראובן אדלר היה אגדה מנופחת לפני הסרט ונותר כזה גם אחריו. היו קטעים קטנים ונחמדים בסרט (למשל, בוז'י משקר שידע מחירי נסיעה באוטובוס כי ילדיו נוסעים באוטובוס, ולא בגלל ששינן זאת שתי דקות קודם; עוזרי בוז'י מכתיבים כותרות לעיתונאים וכד'), אבל לא היה שם שום דבר דרמטי שצריך היה להופיע בסרט בחירות שליווה מועמד שכל המערכת העוטפת התגייסה למענו (תקשורת, טייקונים מחו"ל, עמותות עלומות וכד'). מי שראה את הסרט הזה, כלל לא יודע שהייתה וי 15, לא יודע שאתם עשיתם הכל כדי שייבחר ועוד ועוד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.