למה בני למה?

לא, לא בקנטרנות, לא בעוקצנות, באמת לא מצליח להבין. למה אדם עם כבוד, עם דרך, לא צעיר, צריך לעבור השפלות כאלה? יכול להיות שהיו בו כל השנים הללו נטיות מזוכיסטיות ואנחנו לא ידענו? אם היה מדובר במישהו אחר, היינו אומרים – הוא רודף שררה, אין לו חיים מחוץ לפוליטיקה, אבל בגין? בגין? בנובמבר 2012 זרקו מצביעי הליכוד את בגין מחוץ לרשימה. נתניהו הבטיח שהוא ימנה בכל זאת את בגין לשר בממשלתו. "אני רוצה אתכם לצידי", הכריז ראש הממשלה בביטחון הרגיל שלו. לא הסתייע. בגין נשאר בבית. נתניהו זרק לו עצם. הוא הטיל עליו לגבש את המתווה להסדרת התיישבות הבדואים בדרום. בגין עבד, התאמץ, דיבר, רק כדי להודיע בצער בדצמבר 2013, שהמתווה מת, יותר נכון, הומת על ידי 'חבריו' מהימין. נתניהו לא ממש נלחם על בני, או על המתווה. בשיחות סגורות, אמר בגין אז דברים חריפים במיוחד על ההתנהלות בנושא. מי ששמע אותו, הבין שהאידיאולוג הנחוש לעולם לא ירצה לבוא בקהל הזה יותר, אבל כשנתניהו חיפש בייאוש מישהו שיאייש מקום משוריין ברשימת הליכוד לבחירות, פתאום בגין שוב בתמונה. 'פתאום' זו מילה נורא רלוונטית בהקשר הזה. למעשה, נתניהו עובר חצי מדינה לפני שהוא העלה על הרדאר את מי שרק לפני כמה שנים נחשב לפנים הכי טהורות של הימין הישראלי. הוא ביקש מהציבור עזרה בבחירת המועמד, הציע את הכיסא למלכות יופי לשעבר, אקדמאיות עם תואר מפוצץ ועיתונאי אחד לפחות ורק בצר לו, כמעט בלית ברירה, ביום האחרון, הוא שולף מהבוידעם את זה שהוא כל כך רצה לצידו. בני בגין איכשהו לא שם לב והוא חוזר. חוזר למה? נדמה שכל ההשפלות האלה ביחד לא מתקרבות למה שנתניהו מעביר את בגין עכשיו. האיש שפעם פרש בזעם מהליכוד בגלל נתניהו, הפך להיות מין אקוניס למבוגרים. הוא הגן עליו בפרשת הבקבוקים, הלך למבקר המדינה כדי לעזור לו לקבור את חקירת "ביבי טורס", הוא לא הוציא מילת ביקורת על מינוי איילת שקד לשרת המשפטים, או על ההסכמים הקואליציוניים הסהרוריים. ביום שישי כתב נתניהו פוסט בפייסבוק. "אין אדם ערכי ומוסרי יותר מבגין…תרומתו סביב שולחן הממשלה משמעותית וחיונית כולל בפורומים הרגישים ביותר לביטחון ישראל". דברי החלקות של נתניהו כללו עוד משפט קטן "אעשה כל מאמץ לשלבו בהמשך". נתניהו, מסתבר, זורק את בגין מהממשלה אחרי שבועיים וחצי. אחרי כניסת ארדן, יש יותר מדי שרים מהליכוד והשותפות הקואליציוניות ביקשו – מנוולות שכמותן – לעמוד בהסכמים שזה עתה נחתמו. למה נתניהו החליט שדווקא בגין ישלם את המחיר? למה הוא לא נלחם על האיש 'הכי ערכי' שיש? למה נתניהו מזדרז לוותר על אדם שתרומתו סביב שולחן הממשלה כה חיונית? יותר מעניין, למה בגין משלים עם ההשפלה? אם תרומתו כה חיונית, אז למה אקוניס לא מוותר על התואר הריק של שר ללא תיק? למה גילה גמליאל חייבת להיות שרה ל'ישראל דיגיטלית' ו – 700 דברים אחרים? בכל מה שקשור לנתניהו, התשובות ברורות. הן נובעות בדיוק מאותו מקום שבגללו אבי דיכטר – אדם ראוי ומנוסה – לא מונה לשר, אבל מישהו יכול להסביר מה קרה לבגין. אנשים שמכירים אותו אמרו לי – שיעמם לו בבית. אני מתקשה להאמין שזו הסיבה. בגין יותר מדי גאה וחכם בשביל זה. בני בגין בז באופן עמוק לתקשורת. אחת לכמה חודשים הוא פוסע בנחישות לאולפן גלי צה"ל לקיים ראיון ארוך עם רזי ברקאי. הוא לא מתראיין בטלפון, אלא באיכות מיקרופון של אולפן. יהיה נחמד אם בפעם הבאה שהוא מגיע, חוץ מלעקוץ את המראיין ולקרוא לו בשמו הפרטי, הוא גם יסביר איך הפסיק להילחם על רוב הדברים שחשבנו שכל כך חשובים לו והמיר אותם בג'וב בכנסת.

 

המאמר פורסם הבוקר ב״הארץ״. בגין התפטר כבר ביום שישי.

תגובות

תגובות

27 thoughts on “למה בני למה?

 1. MIRIRE0@GMAIL.COM'ברטה

  יש לו תירוץ מן המוכן- צריך מבוגר אחראי בממשלה הזאת. האמת היא שביבי התאפר בסגנון סרטון האוטובוסים, בכה דמעות גליצרין והתחנן לפני בגין שיעזור למנוע מהססססמולנים שיגיעו ברכבות לגנוב את שילטון הליכוד. "רק אתה יכול" התחנף תחנוניהו. אז הוא בא.

 2. מעריץ מושבע

  לגמרי לא בקנטרנות, לגמרי לא בעוקצנות, כלומר רק בשתי השורות הראשונות. מהשורה השלישית ישנן רק קנטרנות, ובעיקר תסכול ומרמור של מי שנורא שונא את ביבי, ורוצה שכולם יעזרו לו להפיל אותו, ועל כן הוא חש צורך להשמיצם.
  הפסקה האחרונה (זו עם הראיון לרזי ברקאי) היא הפיק של הסתירה האינסופית שבין שתי השורות הראשונות של הטקסט, לבין כל השאר. מסתבר שלא רק שישנה קנטרנות, אלא גם איזשהו סוג של נקמנות אישית כלפי מי שלשיטתך מתחזה לאיש ישר וגם סתם משמיץ עיתונאים טהורי לבב.

  מאז שהחלטת על ג'האד גלוי נגד ביבי (קודם סתם הסתפקת בפרשנות עויינת שגרתית, מהסוג של אמנון ורינה) הרבה יותר כיף לקרוא אותך ולצפות בתכניותיך. הזעם הקדוש, אובדן השליטה לפרקים (מול דאום, אריאלי, סגל ואחרים), הטקסטים על גבול ההיסטריה, וגם הגיוס הטוטאלי של המערכת כדי להביא תוצאות (אגב, כבר החלטתם מי התקווה הלבנה הגדולה, שעליו תדעו המון דברים ולא תספרו עליהם?) – תענוג צרוף. המשך כך.

 3. y1palmor@gmail.com'יהודה

  משעמם בבית
  אם יש עבודה + הכנסה מעולה
  מה הבעיה
  אפילו בגין האב היה – היום עושה אותו דבר

 4. אריקו

  גם אני לא מבין את בני בגין. ממש לא.
  את נתניהו אני כן מבין, מבין טוב מאוד.
  אבל בגין, הוא יודע מי זה נתניהו, יודע בדיוק איזה קומבינות נתניהו יודע לבשל.
  מה ההבדל בין חכם לפיקח?
  ההבדל בין חכם לפיקח הוא שהפיקח יודע לצאת מצרות שחכם לא היה נכנס אליהן
  ואני חשבתי לתומי שבני בגין חכם.
  אם בגין יתנתק מנתניהו – אז הוא פיקח
  אם לא – אז בני בגין לא חכם ולא פיקח.

 5. naamat.sh@gmail.com'שמעון האפגאני

  נדב המטומטם. אין מילה אחרת. הרבה זמן לא לחצתי על הקישור שלו ושכחתי מי זה.

 6. amiram47@netvision.net.il'עמירם ברוטמן

  פרופורציות
  לפני כ- 6 שנים בנו של בני בגין נפל בתאונת מטוס. באותה תקופה התקשורת "ירדה" על נתניהו בקשר להעברת הדירה שלו בפרשת עמדי. נתניהו חיבר בין שני הנושאים. במשדר טלוויזיוני הוא אמר כי לו ולבגין קרה משהו. אפילו הציניים בינינו לא חושבו שוויכוח על שכר טרחה בהעברת דירה שווה לאובדן בן.

 7. עוזי

  ההשערה שלי היא אחרת, ומבוססת על ההנחה שבגין הוא באמת איש חכם וישר. צירוף נדיר מאד, ואולי גם בלתי קיים.

  כאיש חכם, הפנים בגין סופסוף שדרכו של ביבי נכונה. וצריך קומבינטור בראשות הממשלה. לא "איש חכם וישר".
  שרק באמצעות הקומבינות של ביב ניתן להוביל את ספינת ישראל במים הסוערים של המזרח התיכון.
  מצד אחד, לא להיכנס ממש למו"מ מדיני, כדי לא להפעיל את שעון החול למועד בו נוכרז כסרבני שלום.
  מצד שני לעשות קולות של "אני בעד שתי מדינות", כדי להרחיק את הערבים מפניה סופית לכיוון של מדינה מן הים עד הנהר.
  מצד שלישי לעשות קולות של "אני בונה בכל שטחי ארץ ישראל"
  ביבי מאמין שניתן למרוח את העניין עד אינסוף. ומוכיח עד כה – שזה נכון.
  "לנהל את הסכסוך" ולא לנסות לפתור אותו, כי הרי אי אפשר.

  יש גם חזיתות אחרות, וגם שם פועל אותו עיקרון:

  איך מחזיקים את שרה בזון שלה ("שרים שנשתגעו זקוקים להשגחה", שיקספיר, המלט)
  שזה אומר: מימון אינסופי לוילה הפרטית, חדר שינה במטוס לאירופה, גלידת פיסטוק ע"ח המדינה וכו' וכו'
  שזה אומר: יועץ משפטי נוח
  שזה אומר ..
  נו רביב, אתה צריך להמשיך כאן. מי כמוך יודע לקרוא בשמותיהם של הכדורים אותם מצליח ביבי לשמור באויר כבר הרבה שנים.

  לבגין פשוט אין את הכישורים ובגילו הוא הבין את זה סופסוף. שאת מה שהיה לאבא שלו בקצה הציפורן, אין לו בכל הגוף.
  רק האינטונציה נשארה, וזה לא מספיק

 8. עוזי

  המשך קצר:
  מגיע גיל בחיים, שאתה פתאום מבין "מה אתה לא, ולעולם כבר לא תהיה".
  אתם צעירים חבר'ה, אתם לא יודעים, אבל בגין נמצא בגיל הזה.
  אנשים חכמים באמת, יודעים ליהנות מהתובנה המשחררת הזאת. יודעים להסתכל על "מה הם כן" וכו'.
  אז מהו בגין, בסופו של דבר? חכם באמת? או סתם "חכם"?

  מה אתם אומרים?

 9. MIRIRE0@GMAIL.COM'ברטה

  התשובה היא- עוזי, שבגין חושב שהמטרה מקדשת את האמצעים. בסתר ליבו הוא מתעב את ביבי ואת מה שהוא מייצג אך "א"י ישראל השלמה " חזקה יותר, ואם על הדרך יהיה במקום משפיע(קבינט, שמבינט, כל ההבטחות הסטנדרטיות )מה רע? בסוף, לאחר שסיים את התפקיד שביבי למעשה הועיד לו מלכתחילה , נזכר במה שאמר שמיר על נתניהו.

 10. מעריץ מושבע

  ברטה, כבר שנים אני מחכה שמישהו יצליח להתגבר על העניין הזה שנקרא "קריאת צפונות לב", והנה מסתבר שאת עשית זאת. אני מקווה שאת מרוויחה בהתאם לכישור יוצא הדופן הזה. את הצלחת לזהות את כל התהליך המחשבתי שעבר על בגין, עד לרגע שבו נזכר בדברי שמיר. להסיר את הכובע!
  אני כשלעצמי לא מתיימר לדעת מה בני בגין חושב על ביבי, או אפילו מה רביב דרוקר חושב עליו (למרות שכתביו של דרוקר מספקים לנו רמזים בכיוון).

 11. MIRIRE0@GMAIL.COM'ברטה

  מעריץ מושבע, אני אפילו מתיימרת לדעת שלדעתך הכלכלה מצויינת, הביטחון מעולם לא היה יותר טוב ,ומערכות הבריאות והחינוך הן אור לגויים וזו הסיבה שאתה מרשה לעצמך להיות זחוח.

 12. s.affias@gmail.com'Shabtai

  בגין הוא הדוגמא האולטימטיבית של האיש שכאשר יורקים עליו הוא תמיד חושב שרק ירד גשם. גם אני, כמו מר דרוקר, מתקשה להבין את מר בגין.

 13. מעריץ מושבע

  ברטה, אין לך מושג כמה אני מאוכזב. אחרי שהצלחת לטעת בי תקוות שאת אכן מסוגלת לקרוא מחשבות, מסתבר שאת סתם אומרת…
  אני לא חושב שהכלכלה אחלה, הביטחון אחלה, החינוך אחלה והבריאות אחלה. אני סתם חושב שאם השמאל היה אחראי להם, אז הן היו במצב הרבה יותר גרוע, כמו בכל הפעמים הקודמות שהשמאל טיפל בהן.

  אני מקווה שרק אצלי את מפשלת בקריאת המחשבות, בעוד שאצל בגין את חדה ומדוייקת כפי שעלה מהתגובה הקודמת שלך (זו עם הזיהוי של ההיזכרות של בגין בדברי שמיר…).

 14. MIRIRE0@GMAIL.COM'ברטה

  מעריץ מושבע, סלע המחלוקת העיקרי בינינו הוא כמה נמוך יכול להיות מצבם של כל מערכות החיים של אזרחי המדינה שעל פי הגדרתך יש נמוך מזה, בהנחה שאין לך רופא אישי שהוא גם סניגור לעת מצוא, אינך מתגורר בהתנחלות ואינך מטיל את כל גחמותיך קטנות כגדולות על קופת המדינה. בשעה שראש עיריית רמת השרון מורשע ומקבל קלון בגלל סכם כסף שאינו עולה על שכר הסטייליסטים, מעצבי השיער, מאפרים וגלידות, עומד היועץ המשפטי לממשלה ודוחה את הקץ לדון בעבירות לכאורה שערכן משתווה לפחות לסכומי אחד טלנסקי.על זה רביב מכלה את ימיו ומסכן את עתידו. הזחיחות שלך לא תאריך ימים.

 15. s.affias@gmail.com'Shabtai

  ברטה, איזה עיוות. שחיתות ופשיעה לא נמדדים בסכומים שנגנבו\נמעלו. פשע הוא פשע. חומרת גזר הדין וסכומיי הקנסות משקפים את עומק הנזק שנגרם. הקלון המתלווה לא ניתן למדידה.

 16. MIRIRE0@GMAIL.COM'ברטה

  שים לב לשיערם המודבק של הזוג המלכותי בצילום – אתה שילמת. על זה קיבל רוכברגר קלון והוא מתקרח חופשי.

 17. ברכה אברהמי

  רק אני חושבת שהנחות היסוד על חכמתו יושרו ותבונתו של בני אולי מקורן בטעות שנובעת מאופטיקה מתעתעת?
  מרידור למשל הוכיח שהוא כזה ואמר דברים ענייניים ועוצמתיים. בני לא. אז אולי כולם כולל רביב טועים?
  היו גם היו דברים מעולם…

 18. MIRIRE0@GMAIL.COM'ברטה

  חזק מול החמאס, מאיים לתקוף את איראן!! אבל אורן חזן מפחיד אותו.
  "בשיחה שהתקיימה בין ניר חפץ, מקורבו של ראש הממשלה, לחזן ניסה חפץ להסביר לו כי העובדה שהפך לחבר כנסת היא בזכות נתניהו שסייע לו. חזן, לפי גורמים בליכוד, לא התרשם והבהיר במהלך השיחה כי לא רק שההישג שלו הוא אישי ואינו קשור לראש הממשלה, אלא שגם דרישותיו הראשוניות לתפקיד השתנו כעת והוא אמר כי אינו מתכוון להסתפק בהן. בסופו של דבר זכה חזן לקבל את התפקיד היוקרתי של סגן יו"ר הכנסת ושובץ "

  לשתי הוועדות החשובות ביותר – ועדת החוץ והביטחון וכן ועדת הכספים. חזן יהיה חבר גם בוועדת הכנסת ובוועדה לביקורת המדינה.

 19. אבי

  בנימין זאב נראה מיואש.אין למה ולמי לצפות בפוליטיקה הישראלית. בישראל יש אנשים ופוליטיקאים בעייתיים אחד אחד.אשרינו ״שזכינו״ לראותם בקלונם ורק שאנו וילדינו לא נמות מהחלטותיהם. נראה לך רביב שבני מייצג משהו או מישהו מתי שהוא? הבושה גדולה ולכן חלק מילדי ונכדי כבר אינם פה.מה לעשות ששרה ביבי בני ודני הם המחליטים.לוועד בית הייתי חושב פעמיים אם לבחור בהם.

 20. אייל

  קראתי איפהשהו שאצל ביבי , היריבות עם שבט בגין מתחילה עוד מהבית. אבא שלו הרביזיוניסט סבל מתומכי ז'בוטינסקי ונאלץ לגלות לארה"ב.
  אולי זו באמת עוד סיבה למה ביבי "משפיט" את בני…. כדי לעשות נחת רוח לזכר אביו ….
  זה אולי מסביר את ביבי אבל בשביל להבין את בני צריך פסיכיאטר קליני והבנה עמוקה בנפש האדם.

 21. א

  הפנים הטהורות נהיו מכוערות והתמלאו חטטים.
  עוד בזמן הבחירות קראתי ראיון איתו שבו בגין לקח חלק בקמפיין ההפחדות השמצות והשקרים של ביבי (משהו בסגנון "הרצוג מסוכן וימסור את ירושלים"). ומייד איבדתי כל כבוד שאי פעם היה לי אליו. כבר לא בגין הישר, לא סביר שהוא מאמין בהפחדות והשקרים שבדה בראיון ההוא.
  אחרי הראיון נשאר רק לשמוח שהוא לא בממשלה, ארדן עדיף על אקוניס 2. לשם שינוי ביבי עשה החלטה טובה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.