הלוואי שביבי ינצח הלילה

| 14 ביוני 2015

מגיעים הרבה שבחים לבנימין נתניהו. בלי ציניות ובלי אירוניה. המאבק הפוליטי שהוא מנהל על שיטת בחירת שיטת בחירת חברי הכנסת הוא מאבק נכון וחכם. בעוד שאר בכירי הליכוד שומרים על עצמם למקרה בו ראש הממשלה יפסיד, נתניהו מכניס ידיים אל הבוץ ונלחם ברעיון הסהרורי להחזיר למרכז הליכוד את הכוח לקבוע מי יהיו חברי הכנסת של הליכוד.
צריך באמת להזכיר כמה השחית מרכז הליכוד את המערכת הפוליטית בכלל והליכוד בפרט? מישהו שכח את תיק נעמי בלומנטל? זוכרים מה אמרנו אז? שהיא בתמימותה רק עשתה את זה בחוסר חוכמה, בעוד חבריה לרשימה מצאו מיליון דרכים לשמן את חברי מרכז הליכוד, בלי שזה יהיה כרוך בלממן להם לילה במלון יוקרתי. חלק מחברי מרכז הליכוד של אז היו שיכורים מכוח וחסרי גבולות. אחד מהם ביקש משר התקשורת שיפעל עבורו אצל חברות הסלולר. הוא אהב שמספר הנייד שלו יהיה מורכב כולו מספרה אחת (7777777). לא זרקו אותו מכול המדרגות. למעשה, ייתכן שגם היום תשיגו אותו במספר הזה וכל זה לפני שהתחלנו לדבר על המינויים, התערבויות במנהל מקרקעי ישראל, מרכז השקעות ואיפה לא.

כדאי אולי לספר קצת על היוזם המרכזי של הרעיון המוטרף הזה, חבר הכנסת דודי אמסלם, שמונה ממש עכשיו ליו"ר ועדת הפנים של הכנסת. אמסלם מרכז במשך עשרות שנים כוח פוליטי רב בירושלים. עד המדינה בתיק הולילנד, שמואל דכנר, טען שהוא התערב אצל ראש עיריית ירושלים, אורי לופוליאנסקי, כדי שהליך משמעתי נגד אמסלם, אז עובד בכיר בעירית ירושלים, יסתיים כמעט בלא כלום. לופוליאנסקי התערב וזה אכן נגמר כפי שאמסלם רצה. בתמורה, טען דכנר, אמסלם התערב לטובת פרוייקט הולילנד והקל בדרישות העירוניות כלפיו. בסופו של דבר, לא הוגש כתב אישום נגד אמסלם, אבל עדותו היא טקסט ראוי לקריאה. הוא מודה שאילולא אהוד אולמרט ראש העירייה, הוא לא היה מקבל את התפקיד הבכיר בעיריית ירושלים ב – 2001. החוקרים שואלים אותו על קשריו עם מאיר רבין, שקיבל 5 שנות מאסר בפרשת הולילנד על מתן שוחד בסך 1.2 מיליון שקלים. אמסלם ענה שהוא חבר יקר 25 שנה. מה הוא עשה במסדרונות עיריית ירושלים, הוא נשאל. לא יודע, ענה אמסלם, החבר הכה יקר, מסתבר, לא אמר לו אפילו שהוא מייצג את פרויקט הולילנד וחבר כל כך טוב כמו אמסלם, כנראה, ידע לכבד את המרחב הפרטי של רבין ולא שאל.
אחר כך אמסלם צץ כמספר 2 ברשימה של משה ליאון לראשות עיריית ירושלים. גם הניסיון ההוא הריח, כזכור, מ'אנחנו לא סופרים אף אחד', הציבור ממילא די מטומטם ובאמצעות עסקאות של חדרים אחוריים אפשר להמליך עליו ראש עירייה. עכשיו אמסלם כה חמדן, שהוא אפילו לא קיבל את הפשרה הבעייתית שנתניהו נאלץ לקבל. לבחור את חברי הכנסת ממקום 17 ומטה נראה לו כמו פחיתות כבוד. הוא רוצה להשפיע על השרים הבכירים, על כולם. מאוד קל להבין למה שרים כמו סילבן שלום וישראל כץ לא יוצאים כנגד היוזמה. מבחינתם, אם עוברת היוזמה, זה כמעט כמו לקבל קביעות בעבודה. מה זה משנה מה יחשוב הציבור עליהם, מול חברי המרכז הם יודעים לעבוד, אבל איפה כל שאר בכירי הליכוד? למה הם נדבקים לקיר וממלמלים בשקט 'אנחנו תומכים בראש הממשלה'? למה להם אין את האומץ לצאת בגלוי ובכול הכוח נגד הטירוף הזה? אם לאנשים כמו בוגי יעלון וצחי הנגבי אין אומץ לצאת נגד ההצעה הזאת, שהם מבינים יותר מכול אחד אחר מה משמעותה, למה שאנחנו נייחס להם איזושהי מנהיגות?
זה לא קורה הרבה, אבל הלילה אני אחזיק אצבעות לבנימין נתניהו.

המאמר התפרסם ב״הארץ״

תגובות

תגובות

11 thoughts on “הלוואי שביבי ינצח הלילה

  1. emanymton@gmail.com'רוקי בלבואה

    מה זה משנה?
    למה, המרכז הביא את מירי רגב למקומה ברשימה?
    למה, המרכז הוא זה שהכניס את חזן?
    למה, המרכז הוא זה שהביא את דנון ואקוניס לכנסת ישראל?
    מעטים מאוד האנשים הראויים ברשימה הזו, כך ששיטת הבחירה בכלל לא רלוונטית.

  2. z_kra_oz@rambam.health.gov.il'ציפי

    מה זה משנה.
    כרגע הביבי בעד הצעת הפשרה שנציגי המחוזות יבחרו במרכז.
    הרשימה הנוכחית שגם היא אינה פאר היצירה – נבחרה בפריימריז.
    צריך לעצור אותם על 20 מנדטים. כל מה שמעבר לזה נראה כמו המרכז שלהם.

  3. ארנון

    050-7777777 שייך לאביגדור קהלני, המקביל בסלקום לאחד בשם ערן נברי (Navry) וב-054 לשני לוי.
    מי מהשניים האחרים (שאינם קהלני) חבר מרכז ליכוד?

  4. hana_yar@yahoo.com'חנה חורש

    י ש מושחת ראשי שמתעתע בישראל ובכל העולם כבר כל כך הרבה שנים. אז מרכז הליכוד ידוע אבל מישהו הפעיל אותם, שלח אותם לאסוף קולות כאשר הוא קרא למנוע מ"נחילי" ערבים להצביע ועוד עלילות רבות , כאלו ואחרות וכל מה שהביא את ישראל של היום לאן שהגיע…

  5. MIRIRE0@GMAIL.COM'ברטה

    עם אותו הגיון שאומר שהרצוג לא היה צריך לקזז את הליכוד כי בכך החמיץ הזדמנות פז, לפגוע בביבי, אפשר לומר גם שאם ביבי יפסיד הערב (הלוואי!) הדרך להפלתו תהיה קצרה יותר.

  6. mayaz425@gmail.com'מאיה

    אני עם רביב בעניין הזה. רמת הסיאוב והשלמונים תעלה פלאים ויש גבול לקיבולת הגועל.

    המתנגדים העלו טיעונים מצויינים גם כן. כמו בהטלת מטבע, לאחר היוודע התוצאות, לפי ההרגשה, אדע באמת איזו מהאפשרויות פחות דחתה אותי.

  7. katzirron@gmail.com'רון

    די רביב .
    מה קרה? אתה מתחנף למלך ביבי?
    זהו גמרת לספר לנו סיפורי לילה טוב?
    אתה באמת חושב שזה משנה מהיכן הגועל הלכודי מתחיל? ביבי הוא חלק מהשיטה המסואבת של הליכוד וכל פעם עוסק בהשרדות האישית שלו ורק בזאת.
    אז אל תישתנה פתאום מרב בהלה שבהכרה הפתאומית שזה השלטון ולצערי בואריציה זו או אחרת ישאר איתנו עד שכולנו אבל כולנו נקי ממנו.

  8. abbaeven@walla.com'חפץ חיים

    קיימות שלוש שיטות לבחירת רשימת חברי הכנסת.
    לדעתי בליכוד השיטה הנכונה וועדה מסדרת.
    פריימריס ארציים מכניסים חברי כנסת אשר נבחרים על ידי מתפקדים בשטחים הכבושים , ואשר אינם מצביעים ליכוד. כל פעם אחרי בחירות עושים השוואה בין מספר המתנחלים בכל ישוב אשר התפקדו לרשימה הארצית, וכמה הצביעו ליכוד. תמיד מצביעי הליכוד נמוך ממספר המתפקדים.
    לגבי מרכז הליכוד, אסור לתת לו להשפיע מכיוון שהוא כולל הרבה אנשים אשר נכשלו בחיים שלהם ולא הצליחו להתקדם בכוחות עצמם. הדרך שלהם להתקדם היא באמצעות לחץ על שרים או חברי כנסת , ולכן אסור לאנשים מסוגם (בעיקר בני עדות המזרח) אשר אידיאלוגיה רחוקה מהם, ורק מתוך כוונה לקדם את עצמם.
    וועדה מסדרת תביא לרשימה מאוזנת אשר תכלול את מגוון הדעות. נכון שלשיטה זו יש חסרונות של כפיפות מוחלטת לראש הרשימה, אבל זה קורה בכל מקרה.
    אני לא חושב כך לגבי מפלגות אחרות.
    אני שב וחוזר, הצטרפות למרכז הליכוד אינה עקב אידיאולוגיה, אלא אך ורק כדי לקדם את עצמם באמצעות הקירבה לשלטון.

  9. yuvalpin@post.tau.ac.il'יובל

    הפלורליזם בקרב הקוראים שלך מחמם לי את הלב.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.