בפסיכולוגיה בגרוש לא רק מייקל אורן מבין

| 28 ביוני 2015

אני משער שההתקפה של מייקל אורן על הנשיא אובמה יכולה להיות קשורה לתקופה בה בילה בגיל 16 בקיבוץ גן שמואל. אורן, שנדחה אז על ידי הקיבוצניקיות, שראו בו יהודי גלותי וחלש, מנסה עדיין להוכיח להם שהוא חזק בכך שהוא תוקף את מנהיג המעצמה הגדולה בעולם.

הספר של אורן יוצא רק מחר לחנויות. באמזון הוא כבר רב מכר, רק מההזמנות המוקדמות. איך לא יהיה? כמה שגרירי ישראל בארה״ב לשעבר העזו להגג על האבים הנוטשים של נשיא אמריקני מכהן?

הטיעון העיקרי של השגריר לשעבר הוצב במאמר בוול סטריט ג׳ורנל והוא כמעט מעליב בפריכותו. הן אובמה והן נתניהו אחראיים לקרע הישראלי אמריקני, אבל רק אחד מהם אשם. רק אחד מהם עשה את זה בכוונה. הנשיא אובמה, כמובן. הנה סט הראיות של מספר 4 ב״כולנו״:

1. אובמה נאם לעולם המוסלמי בקהיר בתחילת כהונתו ולא ביקר בישראל. נו? בנאום הוא דיבר על המחוייבות האמריקנית לישראל, אבל בשביל אורן די בכך שאתה מנסה להתפייס עם העולם המוסלמי ועוד בקהיר (אין לנו הסכם שלום איתם?) כדי שתוקע כאנטי ישראלי. איכשהו נשמטה מהמאמר של אורן העובדה שאובמה בא לביקור סופר ידידותי בישראל, שכלל ביקור בבית ראש הממשלה ומחמאות לרעיית נתניהו והבנים.
2. אובמה הפר את עקרון – לא רבים בפומבי, שקיים בין ישראל לארה״ב. וואו. איזה מנוול. רגע, הנשיא בוש הבן לא נופף באצבע במרץ 2002 כלפי אריק שרון ואמר שישראל צריכה לסגת מיידית, ללא דיחוי מערי הגדה? לפניו קלינטון לא הוריד את ברק על הברכיים בפרשת הפלקון? ומה עם אותו ביקור של נתניהו בקדנציה הראשונה בו קלינטון סרב לפגוש אותו? מזכיר המדינה בייקר לא הקריא בפומבי את מספר הטלפון של הבית הלבן, תוך שהוא מגחיך את רצונה של ממשלת ישראל בשלום?
3. אובמה הפר את עקרון ה״אין הפתעות״ בין שתי המדינות. לא מפתיעים את הצד השני במדיניות חדשה בפומבי. איך הפר? בכך שאמר לנתניהו בפגישה סגורה שהוא מצפה להקפאת הבנייה בהתנחלויות ולמו״מ מדיני שיוביל לפתרון שתי המדינות. רגע, אדוני השגריר, אם הוא עשה את זה בפגישה סגורה אז הוא לא ממש הפתיע אותו בפומבי, לא?

4. אובמה יצא עם מדיניות אמריקנית חדשה של מדינה פלשתינאית על קווי 67 עם חילופי שטחים והקפאת הבנייה בהתנחלויות. זו טענה מדהימה של אורן. ראשית, אצל השגריר לשעבר, מסתבר שהכול אישי. אם נשיא אמריקני חושב שמדיניות כזאת היא אינטרס אמריקני ואולי גם ישראלי, אז הוא בעצם מנסה בכוונה להרוס את היחסים עם ישראל. שנית, על הפרמטרים של קלינטון מדצמבר 2000 מישהו סיפר למייקל אורן? כי יש שם מדינה פלשתינאית על קווי 67 עם חילופי שטחים. על דו״ח מיטשל מתקופת בוש הבן עדכנו את אורן? כי יש שם הקפאת בנייה בהתנחלויות (כולל ריבוי טבעי!).

בואו נשחק רגע את משחק האשמה עם השגריר אורן. שני המנהיגים, הוא סבור, עשו מעשים לא יפים, אבל רק לאחד הייתה כוונה. וואלה? למי?
מנהיג אחד הציל את הדיפלומטים הישראליים הנצורים בשגרירות בקהיר, מימן את כיפת ברזל, עצר את הנסיון הפלשתינאי באו״ם בספטמבר 11 לקבל מדינה ממועצת הבטחון וסיפק תחמושת לישראל ב״צוק איתן״.

המנהיג השני התגייס לטובת הפלתו של הנשיא בבחירות 2012, הרצה לאובמה על ההיסטוריה של הסכסוך מול המצלמות בחדר הסגלגל במאי 2011, ישב בחוסר מעש בלי ליזום תוכנית מדינית (כך אמר אורן לפני הבחירות, שבכלל מטיף לנסיגה חד צדדית מרוב הגדה) והלך לנאום בקונגרס מאחורי גבו של הנשיא, התנהלות שאורן כתב שנראית כמו ״מהלך ציני ופוליטי״. מי מהם יותר אחראי? לא יודע לגבי הצלחתו של אובמה לרפא את פצע האבות הנוטשים שלו באמצעות חנופה לאיסלם, אבל אני יכול לספר לשגריר לשעבר אורן שהתקשרתי לקיבוצניקית היחידה שאני מכיר מקיבוץ גן שמואל והיא אמרה שבעיניה זה באמת נורא גברי לפוליטיקאי ישראלי להעליב נשיא אמריקני, גברי במובן של ממש לא חכם.

המאמר התפרסם הבוקר ב"הארץ"

תגובות

תגובות

8 thoughts on “בפסיכולוגיה בגרוש לא רק מייקל אורן מבין

 1. MIRIRE0@GMAIL.COM'ברטה

  מסתבר שהחיוך של כחלון היה בגלל גזים. עתה משנגוז החיוך שחרר גם מייקל אורן מבכירי מפלגתו את הנפיחה על אובמה ונראה ש"כולנו " תזדקק למנות אטרופין כדי לשמור על מקומה.

 2. aronyaffe@gmail.com'רוני

  דרוקר חלש בטירוף.
  אף אחד לא אומר שמייקל אורן לא מעוניין בהצלחת מכירת ספרו, אבל צריך להיות ממש עיוור שביל לחשוב שאובמה צדיק בסיפור הזה.
  לא היה בהרבה מאד שנים האחרונות מנהיג אמריקני כה עוין ושהפגין עוינות כה בוטה וברוטלית כלפי ישראל והממשל.
  רק להתייחס בקצרה לשתי פסקאות שכתבת:
  "אובמה נאם לעולם המוסלמי בקהיר בתחילת כהונתו ולא ביקר בישראל. נו? בנאום הוא דיבר על המחוייבות האמריקנית לישראל, אבל בשביל אורן די בכך שאתה מנסה להתפייס עם העולם המוסלמי ועוד בקהיר (אין לנו הסכם שלום איתם?) כדי שתוקע כאנטי ישראלי. איכשהו נשמטה מהמאמר של אורן העובדה שאובמה בא לביקור סופר ידידותי בישראל, שכלל ביקור בבית ראש הממשלה ומחמאות לרעיית נתניהו והבנים"
  נראה שדרוקר ממש מתקשה בהבנת דברי אורן. אולי נסביר לו: מר אובמה הנכבד הגיע למזרח התיכון לביקור חגיגי בעולם המוסלמי, אולם הוא התעלם לחלוטין מבעלת הברית הקרובה (אליה הוא רץ להצטלם עם קסאמים לפני הבחירות) ביותר באיזור. וכן, אולי הוא אמר שהוא "מחויב לישראל". ואוו, אנחנו שמים לב גם עכשיו לאן המחויבות הזו מובילה אותנו. זה באמת נורא מרשים המחויבות העמוקה לישראל וזה מזכיר נאומים מדהימים שיוצאים מפיהם של רוב קברניטי אירופה שכה אוהבים אותנו. אגב, גם בביקור כאן הוא סרב להופיע פרלמנט הישראלי וביקש לארגן לו כאן מפגן תמיכה עם רשימת מוזמנים מראש בשביל שיהיה לו נעים בחיק הידידה הגדולה ביותר… בקיצור טיעון ממש לא אינטליגנטי.
  " וסיפק תחמושת לישראל ב״צוק איתן״" כאן אתה ממש מתעלם מעובדות. נכון בסוף הוא אישר את הדברים שעליהם יש הסכמות בין המדינות שנים ארוכות, אבל 'שכחת' משום מה את הסירוב שלו לשלוח לנו טילי "הלפייר" ורק אחרי שעשה לישראל זובור עולמי נאות המנהיג הדגול, איש השלום, אוהב (מת על) ישראל, ובעיקר, המדינאי המבריק ביותר במאות האחרונות (ביחד עם ההזוי ג'ון קרי), מר ברק אובמה, לשלוח לישראל את הנשק שהיא ביקשה עם חיוך חם של סבאל'ה מתוק.
  אתה רוצה להמשיך בעיוורון ובשנאה שלך לביבי תהנה. לדעתי, בלי קשר לביבי שהוא בהחלט לא כוס התה שלי, אובמה רע מאד לישראל גם הוא לא הזיק בכל הדברים שיכול היה להזיק.
  שורה תחתונה, דרוקר חלש יותר מכל מאמר אחר שאני זוכר. תחשוב שוב ואולי תחזור בך משטויותיך.

 3. מעריץ מושבע

  וואו, איך הראית לו! כמעט כמו שהראית לבנט עם הסיפור המדהים על ההיסטריה שלו בלבנון תחת אש, השפן העלוב הזה…

  אפשר היה להתייחס לטיעונים שלך בזה אחר זה, רק כדי להוכיח שבסה"כ מדובר כאן בחזרה על מנטרות משעממות על אובמה הפרו-ישראלי שמציל אותנו כל הזמן (הרי ידוע שהוא יכול היה לתת למאבטחים בקאהיר להישחט, ולאחרי זה להסביר איך איפשר זאת, כאשר יהיה מי שידאג להדליף מפה את העובדה שהוא נמנע מהצלת הדילפלמטים; והרי ידוע שאלמלא הוא, לא הייתה כיפת ברזל, ממש כמו עמיר פרץ, המהנדס הגאון שחישב את הלגוריתם המושלם ליירוט), אבל זה לא ייתן כלום. אתה כתבת את הטור הזה בדיוק כמו טורי הפרשנות שלך לפני הבחירות – במטרה להשמיץ את הצד שמוגדר כאוייב המוכרז. לפני הבחירות רצית נורא שביבי יפסיד. מה-זה רצית, עד כדי פנטוז על ממשלת ליברמן-ערבים-לפיד-דרעי, ועכשיו את מקווה לפורר את הקואליציה באמצעות התקפות אישיות על כאלה שמסומנים בידי האבירי השלום, ככאלה שמסכנים את חזון הנביאים של הקמת פלסטין.

  אובמה הוא נשיא עויין לישראל. אפשר לאהוב את זה ולחשוב שישראל צריכה "tough love", ואפשר לסלוד מזה ולחשוב שזה מסכן את קיומנו – אבל להמציא מציאות מדומה כאילו הוא מחזר מתוסכל שכל הזמן מקבל סטירות לחי מאהובתו הבוגדנית ישראל, זה תיאור אבסורדי של המציאותל, כזה שמעורר תקוות שבפעם הבאה תשקיע את כל המאמצים בסיפוריהן של קיבוצניקיות מגן שמואל, במקום לבזבז זמנך בלהסביר כמה אובמה מדהים.

 4. Yuval@doalogue.co.il'יובל הולצמן

  אכן, אם נדרשים לטיעון פסיכולוגי בניתוח מערכות פוליטיות (על פני הבנה של שינויים מערכתיים שהם הרבה מעבר לנתניהו ואובמה) כנראה שאנחנו בבעיה.

 5. ayala-z@globes.co.il'איילה זמרוני

  יפה דרשת – תודה על שהארת את עיניי בכמה פרטים שלא ידעתי.

 6. mayaz425@gmail.com'מאיה

  מדויק ומאוזן. אהבתי את השורה האחרונה.

  נדמה שבלהיטות לקדם את ספרו השתחררו לאורן כמה ברגים.

 7. bishvilze@walla.com'אדי

  אח"כ תרוץ להתנצל כמו עם בנט. איך בשנה אחת הלך כל האינטגריטי והמקוריות ובמקומו בא רובוט אוטומטי וצפוי לעייפה. הוא חיבר כמה עובדות לא קשורות, וכך גם אתה. עם בסיס הטיעון שלו, שהוא רציני ומבוסס, לא התמודדת. אולי היית עסוק בטלפונים לבנות הקיבוץ. יש מצב שהן גם שמעו את הקשר של בנט?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.