רק לא מנדלבליט

| 20 בספטמבר 2015
לא, לא בגלל פרשת הרפז המאוסה. שם דווקא שפכו את דמו. חטאו הנוראי של מי שנחשב היום לאחד המועמדים המובילים לכהונת היועץ המשפטי לממשלה היה חטא גמדי. התקשר אליו הרמטכ״ל, אמר לו שנמצא אצלו מסמך הרפז, שערוץ 2 חשף ומה לעשות. מנדלבליט, אז הפרקליט הצבאי הראשי, ביקש לחשוב לילה. למחרת המליץ למסור אותו למשטרה. וואלה, איזה פשע. על הקשקוש הזה חקרו אותו במשטרה שעות על שעות במשך מספר חקירות ועוד רצו להעמיד לדין. מי שעמד מאחורי החקירה הזאת הוא בטח גם מי שאחראי על המעצר השערורייתי של ארז וינר, עוזר הרמטכ״ל לשעבר ואבי בניהו, דובר צה״ל לשעבר. אם לא הייתי שונא קנאי של תיאוריות קונספירציה, הייתי בטוח שיש פה מניעים לא כשרים מאחורי הסיפור הזה.
גם סופו של התיק העלוב הזה נגד מנדלבליט עשה לו עוול. היועץ המשפטי לממשלה החליט לסגור אותו, הרי אי אפשר אחרת, אבל באקט יוצא דופן של חוסר החלטיות, שלא לומר פחדנות, הוא לא קבע מה עילת הסגירה. אם היה הולך על העילה של חוסר אשמה, כפי שקבע (לא בצדק) במקרה של שופט ביהמ״ש העליון, יורם דנציגר, אז זה כבר לא היה נושא בכלל מבחינת ועדת האיתור לבחירת היועץ המשפטי לממשלה, אבל ויינשטיין בהחלטה אולי חסרת תקדים החליט לא להחליט.

הסיבה שאסור לבחור במנדלבליט אחרת לגמרי וזה די מדהים שהיא לא עלתה עד עכשיו. מנדלבליט הוא מזכיר הממשלה מאז מאי 2013. מזכיר ממשלה זו עמדה שלושת רבעי פוליטית. בוז׳י הרצוג, יוסי ביילין, דן מרידור, דני נווה, גדעון סער – כולם היו מזכירי ממשלה וכולם השתמשו במקפצה הזאת כדי לקפוץ לתפקידים פוליטיים בכירים. למזכיר הממשלה מנדלבליט יש קירבה אינטימית מכוח עבודה לראש הממשלה, לשרים אחרים, לפקידים בכירים, הוא מחויב להחלטות ממשלה שהוא היה שותף לגיבושן ואימוצן. איך יעבור עכשיו לצד השני של המיתרס? גם אם הוא עשוי מפלדה, כל החלטה שלו תיראה אחרת. יבדקו מה יחסיו עם אותו שר או חבר כנסת. רק תחשבו על פרשיות שחרכו את גלימת השלטון בשנים האחרונות: נתן אשל והחצאיות, ביבי טורס, פרשת מעונות ראש הממשלה ואפילו תיק ליברמן, פואד, פרשת ישראל ביתנו – יועץ משפטי כמו מנדלבליט לא יצטרך לפסול את עצמו מלטפל בהן? ואם לא יפסול, מישהו יאמין שההחלטה נקייה?

 

בכלל, אין תקדים למזכיר ממשלה שהפך באחת ליועץ משפטי לממשלה. היחיד שהתקרב לכך, אליקים רובינשטיין, כיהן מספר שנים בתפקידים אחרים, כולל שופט, בין כהונתו כמזכיר הממשלה למינויו ליועץ המשפטי לממשלה. מנדלבליט בהחלט יכול להיות מועמד סופר ראוי בפעם הבאה, אבל עכשיו זו מועמדות שבכלל לא צריכה להישקל.

עיקר הנטל פה הוא על ועדת האיתור בראשות נשיא ביהמ״ש העליון לשעבר, אשר גרוניס. די ברור שמהרגע ששמו של מנדלבליט יהיה בין שלושת המועמדים הסופיים, כלומר ארבעה מתוך חמשת חברי הועדה תמכו בו, נתניהו יעשה הכול כדי לבחור בו. לנתניהו היו 6 שנים נוחות למדי עם ויינשטיין. זה בהחלט אחד המפתחות להישארותו בשלטון (לא נעים לומר שאחת הפעמים בהן ויינשטיין הכריע בניגוד לדעתו של ראש הממשלה היא במקרה של ערוץ 10. ויינשטיין השאיר את ערוץ 10 בחיים בניגוד לדעתו של נתניהו, מה שהופך גם את המאמר הזה לשיא של כפיות טובה מצד הח״מ) והוא יעשה כל מאמץ לוודא שגם בעתיד יהיה לו חבר בלשכה בסאלח א דין.
המאמר התפרסם ב"הארץ"

תגובות

תגובות

11 thoughts on “רק לא מנדלבליט

 1. akilahav@gmail.com'עוזי

  אם עד הפוסט הזה הסיכוי לבחירת מנדלבליט היה רק 90 אחוז – עכשיו הוא מאה אחוז.
  אם ביבי ושרה היו צריכים עוד אישור קטן שזאת הבחירה העדיפה להם – האישור של רביב נותן להם את זה.

 2. אורן

  ביבי רצה את עו"ד שלו ויינשטיין כיועץ משפטי לממשלה, עכשיו את המזכיר שלו מנדלבליט, את מי בפעם הבאה הוא ירצה את שרה.
  נמאס מי ביבילנד.

 3. guy.elram@gmail.com'גיא

  ומה לגבי אבי ליכט ואיל ינון, שבחודשיים האחרונים נאלמו דום, ועושים הכל כדי לרצות את הבוס – כולל לסתור החלטות ואמירות שלהם עצמם? מי זוכר שלפני פחות משנה ליכט אמר שמתווה הגז הוא סכנה לדמוקרטיה? בחודשיים האחרונים הוא עושה הכל כדי לעזור לביבי להעביר את המתווה הזה, ועכשיו הוא ברשימת המועמדים הסופיים. ינון מוכן לשעבד את כל היושר שלו, ומאפשר לבעלי עניין בכנסת, כמו חיים כץ, להצביע בעד הסעיף שיעקוף את הממונה על ההגבלים העסקיים.

  אם לביבי הייתה טיפת יושר – ואין לו – הילה גרסטל הייתה נבחרת לתפקיד הזה. היא המועמדת הכי ישרה ואמיצה, ולכן גם כנראה לא תיבחר. אמנם היא עומדת בראש הנציבות הכי חשובה בימים אלו, אבל כיועצת המשפטית לממשלה היא תוכל לתרום אפילו יותר.

 4. contact@a-shoham.co.il'דודי

  אפילו מנהל המשק של הכנסת עדיף על ויינשטיין שהיה היועץ הגרוע בתולדות המדינה!
  ויינשטין הוא חנפן, ללא עמוד שדרה מינימלי, משת"פ הון שלטון, בעיקר שלטון…והגרוע מכל בריחה מאחריות וסחבת כמה שיותר.
  אני בז לאיש הזה.

 5. עיתונאי פח

  אין על דרוקר הוא מלך. הוא יודע, הוא קובע, הוא הוא הוא…הא?

 6. אורן

  למה ביבי מפחד מדרוקר? למה ביבי לא מתראיין לתקשורת?

 7. mayaz425@gmail.com'מאיה

  הנורמות הציבוריות בישראל הולכות ומונמכות. באמת מפתיע שהתקשורת לא הציפה את ניגוד העניינים הזה בשונה מהטיפול הראוי במינויו של גל הירש. יתכן והלוואי שהמאמר הנוכחי של רביב יצור את תחילת התהודה התקשורתית.

 8. or_ner_adv@bezeqint.net'נפתלי אורנר

  כמובן, עמדה צודקת ונכונה אולם אצל נתניהו הדואג "לרצף" את סביבתו באנשי שלומו – שלא לומר, משרתיו, ואפילו הנרצעים – סיכוייו של מנדלבליט, מצויינים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.