סאגת הגיוס – מרוויחים ומפסידים

מאת  | 17 ביולי 2012
 

שלי יחימוביץ – כנראה, המפסידה הגדולה של הסיפור. קצת מזכיר את מה שקרה לציפי לבני במחאה החברתית. יחימוביץ, קצת ביהירות, חשבה שזה לא נושא מעניין, שהוא אוטוטו ימות ושבכלל היא לא אוהבת את ההתלהמות נגד החרדים. הייתה לה הזדמנות גדולה למצב את עצמה כמנהיגת הרוב החילוני אל מול ראש הממשלה, חברם ההדוק של החרדים. כשיחימוביץ כבר יצאה מהבונקר (היא אומרת שהכול בגלל דלקת ריאות קטלנית. בלי להטיל ספק בגירסה, גם לפני ואחרי דלקת הריאות היא לא ממש הביעה עמדה קוהרנטית בנושא). שיא המבוכה נרשם כשיחימוביץ כבר עלתה סוף סוף לרדיו, לרזי ברקאי בגל"צ וטענה ש 40 אחוזים מהחרדים הצעירים, לא בישיבות ולא מתגייסים. אני אגייס יותר כראש ממשלה בלי פלסנר ובלי נעליים, טענה היו"ר. ובכן, אם היו 40 אחוזים כאלו, או לפחות 4 אחוזים, אולי היא הייתה מגייסת אותם, אלא שלמרבה הצער, הם קיימים רק בדמיונה. בדרך כלל, יחימוביץ היא פוליטיקאית יסודית ומעמיקה. במקרה הזה, כנראה שלא קראה את דו״ח פלסנר ולא את הדו״חות שקדמו לו. הזדמנות גדולה שהוחמצה.

יאיר לפיד – איכשהו הוא הפך למנצח הגדול של הסיפור הזה. אני כותב ׳איכשהו׳ כי יש יותר מקורטוב של ציניות בכך שפוליטיקאי שתוכניתו בנושא הזה קוראת בנחרצות לא לעשות כלום במשך חמש שנים, לא לגייס אפילו חרדי אחד, מסתער בציפורניים שלופות על מי שמוכן לכאורה לגייס אלפי חרדים. לפיד יכול לטעון להגנתו – לי יש מתווה אחר, צודק יותר וזכותי למתוח ביקורת על המתווה הקיים. בנקודה הזאת אני מסכים איתו. זכותו, רק שזה משאיר טעם מוזר בפה.

בנימין נתניהו – רוצים לדעת מי מנצח תמיד במשחק ה״איך להשפיע על ביבי״? מי שמפחיד אותו יותר. מכיוון שכל השחקנים הפוליטיים יודעים את זה, אז זה בדרך כלל האחרון שדיבר איתו. ככה נולדים הזגזוגים הפראיים. מפרק את הוועדה, מקבל את המתווה שלה בישיבת סיעה (אחר כך מתברר שהם היטעו את כולנו. הם נתנו לנו להבין שהסיעה קיבלה את המתווה, אבל עכשיו הם אומרים – לא, לא קיבלנו את המתווה, אלא את העקרונות שלו), מתקדם עם המו"מ עד שיש כבר החלטות כתובות ופרטניות ואז נסוג בו מהכול.

אריאל אטיאס וחבריו התחילו את הקרב הזה עם קלפים איומים. רוב חילוני מקיר לקיר בעד גיוס מסיבי של חרדים, איווט על צמרות העצים, ברק מחויב לזה, נתניהו הבטיח את זה בפומבי, מופז הצדיק בכך את כניסתו לממשלה ואנחנו בשנת בחירות. איזה ראש ממשלה נורמלי יתאבד בשביל החרדים, יפר את כל הבטחותיו בשנת בחירות למען החרדים? גרוע מכך, איך החרדים יכולים להפחיד אותו? נתמוך ביחימוביץ? בלפיד? אפילו על נתניהו, האיש שלא אדיש לשום חרדה, זה לא אמור לעבוד. למרות כל זאת, אטיאס, גפני וליצמן ניצחו. איך? הם מספיק חכמים לא לספר את הפרטים, אבל בגדול הם שכנעו את ביבי שהסתבכות איתם עלולה להביא עליו בלגאן גדול, מהומות, הפגנות, חרמות, קללות. קרע עם מופז הוא בסה״כ פרידה קלילה מגוויה פוליטית. קרע עם החרדים ואלוהים ישמור, או לא ישמור. נתניהו הלך על זה. הוא הלך על זה בניגוד לאמונתו, בניגוד להיגיון הפוליטי, בניגוד לכאורה לכל היגיון, אבל זהו נתניהו ולך תתווכח עם מי שעושה לכל הפוליטיקאים בי״ס להישרדות פוליטית.

יוחנן פלסנר – כמעט מפחיד לראות איך ברגע אחד הליכוד והחרדים קיבלו החלטה למחוק את פלסנר, לשחוט את תדמיתו המטאורית ועד כמה זה בוצע ביעילות ובמהירות. פתאום הכתבים מצטטים גורמים אלמוניים בליכוד ובלשכת ראש הממשלה שמותחים ביקורת על פלסנר, שהוא חמום מוח, שהוא במסע צלב, שהוא לא ענייני. לא הרבה לאחר מכן נישלו אותו מהמו״מ בהסכמה, הלא ממש חכמה, של מופז. פלסנר לא הגיב נכון למתקפה עליו. ראשית, הוא יצא מוקדם מדי עם השערים בעיתונים, הצטלם בפוזות, שמעוררות גירויים בלתי נשלטים אצל כל חבריו הפוליטיקאים (חמוש בתת מקלע) והסתבך בהצהרות גדולות. היה עדיף לו לחכות עם זה לסוף, למרות הפיתוי העצום. שנית, כשהתחילה המתקפה הגדולה, הוא הוא היה צריך לשווק נכון את הקייס שלו. הוא נכשל באריזה, בהסבר מה זו מכסה ולמה היא חשובה, מה ההבדל האמיתי בגיל הגיוס. דווקא שם, כשהוא היה צריך להתראיין בכל מקום, הוא בחר (בחרו בשבילו?) לשתוק. טעות. עדיין, ברור שאחרי שש שנים די אפרוריות בפוליטיקה, עם הרבה תחזוקה פוליטית ומעט מהות, אין ספק שפלסנר שדרג את מעמדו משמעותית. אולי אפילו יאיר לפיד יהיה מוכן בשבילו להפר את החרם שלו על ״פוליטיקאים מכהנים״ ולקלוט אותו לרשימה.

בוגי יעלון – לא עשה לו מי יודע מה טוב הסיבוב הזה. משום מה הוא הסכים לחרוך את אמינותו במאבק למען החרדים ולשכת ראש הממשלה. קצת קשה לי להאמין שהוא מאמין בכל מה שהוא אומר. ואחרי שכבר התנהג קצת כפוליטיקאי ושימש כשחקן קבוצתי במשחק של נתניהו, האם בפעם הבאה שראש הממשלה ירצה מישהו שינהל מו״מ רגיש עבורו, הוא ייקח את בוגי? אני לא בטוח. בסוף בסוף נתניהו רצב שיעלון יביא לו פתרון, לא כשלון מדוברר היטב.

תגובות

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.