המדריך לשרלטן המדיני

מאת  | 4 באוקטובר 2015
 

״מו"מ ישיר ללא תנאים מוקדמים" – מי יכול להתנגד לזה? רק בוא, תיכנס לחדר שקרן מטונף ומסית שכמוך, סליחה, התכוונתי אבו מאזן ונדבר על הכול. לעולם לא נציג בפניך מפה של ההסדר העתידי, ברור, זה עבד לנו תשעה חודשים במו"מ הקודם, יעבוד גם הפעם והפעם, משגיח הכשרות שלי, איציק מולכו, אפילו הבטיח לא ללכת לשירותים, כי פעם שעברה ניצלתם את זה כדי להציץ במפה כזאת. אה, כן ואנחנו מתנגדים בכלל למדינה פלשתינאית, אה, סליחה, תומכים וכבר הצהרנו שלא נפנה אף התנחלות, גם לא בהסדר הקבע ונמשיך לבנות בהתנחלויות ובמזרח ירושלים (לא יעלה על הדעת שיהודים לא יוכלו להתיישב בכל מקום) ולא יחזור אף פליט וירושלים לא תחולק וישראל לעולם תישאר בבקעת הירדן, רק תפסיק את הסרבנות שלך ותיכנס לחדר "בכל זמן ובכל מקום וללא תנאים מוקדמים".

הסדר אזורי – ויאמר יד ימינו של שמש העמים, הלל קוברינסקי ליאיר לפיד: החלטנו שאתה עכשיו מדינאי, לא? אז אתה חייב להמציא איזו תוכנית מדינית. ויילך לפיד לטובי גאוני השיווק ויחזור עם הקשקוש הבלתי נתפס, שנקרא 'הסדר אזורי' לאמור – בואו נעשה ועידה עם ערב הסעודית ומדינות המפרץ וירדן ומצרים ונסדר ביחד את המזרח התיכון. איך לא חשבו על זה קודם? הרי הסעודים מתים לשבת בועידה פומבית עם ישראל ופשוט אף אחד לא הזמין אותם. או, כן, במסגרת 'הסדר אזורי', הסעודים יתפסו את האבו מאזן הזה ויכריחו אותו לוותר ולהסכים לירושלים מאוחדת, כי השמש כבר נאמה באריאל ואמרה שזה סלע קיומנו. הסעודים כבר עשו את זה בעבר. מה, לא? אז מה אם בקמפ דייויד, כשקלינטון התקשר לשליט הסעודי לשכנע אותו לתמוך בפתרון בנוגע להר הבית, עבדאללה אפילו לא ידע איפה זה ובוודאי שלא העלה על דעתו להתערב בזה. עכשיו זה שונה. אנחנו נשבח את היוזמה הסעודית ונאמץ אותה, כמובן תוך שאנחנו מוסיפים תנאים שמעקרים אותה מכל תוכן (צה"ל ימשיך להיכנס לכל פינה ב'מדינה הפלשתינאית' שתוקם) ונלך לנאום באומץ בכל מיני מקומות מנומסים בארה"ב, שאף אחד מהם לא נוחר בבוז בזמן נאומו של השמש, כדי שנוכל להגיד בארץ שה'תוכנית המדינית' שלי התקבלה ברצינות ובהתלהבות. אה, כן וכמובן שלא נגיד דבר על למי תהיה ריבונות בהר הבית, מה הפתרון לבעיית הפליטים ומה הגבולות העתידיים של ישראל. השתגעתם? הלל אמר שאנחנו רק צריכים להיראות כמו מדינאים, לא להיות באמת.

התוכנית המדינית של יצחק הרצוג – טוב, את זה אין אפילו בתיאוריה. יו"ר האופוזיציה לא מאמין בשרטוט קווים לפתרון הסכסוך, אפשר לחשוב שהוא זה שאמור לאתגר את השלטון, אבל רגע, רגע, אל תרוצו לבקר אותו. הוא כן הלך לבקר בטקס 'השקת המתווה המדיני' של חבר כנסת ממפלגתו ובירך אותו. ממש בירך. הוא לא אימץ את המתווה, חלילה, כי אז זה היה מחייב אותו לעמוד מאחורי משהו, אבל הוא שיבח אותו על העבודה הקשה והרעיונות החדשים. אני שם את ידי באש, שהוא לא קרא את אסופת הרעיונות הממוחזרים והסתירות הפנימיות, שנקראת המתווה המדיני של ח"כ חיליק בר, אבל אל תהיו אכזריים. הוא עסוק בשיחות עם ראש הממשלה על כניסה לממשלתו, איך הוא יכול לדעת שאצל ח"כ בר, שדיווח אתמול בהתרגשות שהמתווה שלו מתקבל באהדה בהרווארד ובסיאול, ירושלים גם מאוחדת לנצח נצחים וגם השכונות החיצוניות שלה הן 'בירת פלשתין' (לא, לא, לא נאמר מה הן השכונות החיצוניות). רק ציניים מוחלטים רואים סתירה בין הדברים. למה שתהיה? מי כבר מצפה מפוליטיקאי ישראלי להתעמק בנושא הזה של הממבו ג'מבו המשעמם הזה, הרי ממילא אין פרטנר.

המאמר התפרסם ב״הארץ״

תגובות

תגובות

28 תגובות על “המדריך לשרלטן המדיני

 1. פזית שקולניק

  בנימין שקרניהו הוא ממשיך דרכם הנאמן של אשכול וגולדה ודבק במורשתם.
  וכי מה אמר נתניהו? – פלסטינים חביבים, בואו למשא ומתן בלי תנאים מוקדמים. ומה אמר לוי אשכול החל ב-11 ביוני 1967? ומה אמרה המכשפה גולדה שירשה את אשכול במרס 1969? – ערבים יקרים, ידנו מושטת לשלום, בואו אל שולחן המשא ומתן בלי תנאים מוקדמים! לאמיתו של דבר שקרניהו הרחיק לכת משני המפא"יניקים הזקנים בדברו על "פלסטינים", שהרי אשכול וגולדה (כן, גם אשכול!) התעקשו שאין חיה כזאת, פלסטינים. רק "ערבים". המשותף לשלישיה אשכול-גולדה-שקרניהו, פרט לגילם (ב-1967 היה אשכול בן 72 וגולדה בת 69, ואילו שקרניהו בן 66 כיום) היה אי נכונותם לנהל מו"מ אמיתי והוגן על שלום. כמובן, שלושתם הושיטו יד לשלום, לאחווה ולרעוּת בלהבלהבלה – אבל בלי שמץ של כוונה לוותר ולו על גרגר יחיד של האדמה הכבושה. אמנם אשכול וגולדה לא היו נהנתנים כנהנתניהו, ולא היו שקרנים בשיעור קומתו הכזבנית של שקרניהו (שלא לדבר על כך שהם לא העסיקו גדוד של מאפרים ומעצבי תסרוקות על חשבון משלם המסים), אך בכך מסתכמים ההבדלים בין שני המנוחים והאיש הרובץ כיום בלשכת ראה"מ. בקיצור, מנהיגנו היקר בנג'י ניתאי, הדמוסתנס העברי השני (הראשון היה אבא אבן שנאם טוב ממנו ואף היה שקרן מצטיין בזכות עצמו), הולך בדרך הכזב שסללו קדמונינו לפני חצי מאה והמוליכה את המדינה ואותנו אל תחתית התהום.

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  רביב דרוקר – העיתונאי מספר 1

 3. עמישהו

  רביב דרוקר. יאיר לפיד לא רצה להכניס אותו למפלגת יש עתיד, ובהחלט בצדק, לכן אתה לא מפסיק להשמיץ.
  אתה לא באמת עיתונאי. אתה אדם אכול בקנאה.
  רק שתהיה בריא

 4. ברטה

  מילא שביבי והקונצפטנטים והשלדונים הצליח להיבחר שוב ושוב ועוד חזק מתמיד, אבל בוז'י? איך לכל השדים והרוחות הצליח הנעבעך הזה להעפיל לראשות המפלגה שהתיימרה להיות אלטרנטיבה שלטונית, הרי יש בה מספר לא קטן של חברים איכותיים… כנראה שהנבואה הגשימה את עצמה. גם אני נפלתי בפח. הוא אינו אדם רע, ולא טיפש, נשם פוליטיקה ודיפלומטיה כל חייו, מילא תפקידים משמעותיים וגם ציפי חברה אליו לחיזוק השורות, אבל איפה האחריות שלו לבוחרים שנתנו לו צ'אנס בקלפי וגרמו בכך נזק גדול למר"צ.

 5. יורגן

  דרוקר, מה עם קנאתך האישית ללפיד ושלח?
  חבל שאתה קורא שטויות לתכנית מסודרת ורצינית.
  כמו שאמר עמית סגל, ולא רק הוא: "עיתונאים מקנאים במעמד של לפיד".

  אתה דוגמא מוכחת לכך.

 6. רון

  רביב, צדקת ב100%.
  עזוב את המגיבים המדברים על קנאה.
  לפיד שווה לאפס. גם אני התפטתי להאמין לו.
  על שקרניהו וחבורת מפאי"י ההיסטורית והנוכחית אין מה לדבר.
  מילים כדורבנות.

 7. עמירם ברוטמן

  הטוענים שמאמרו של דרוקר נכתב מקנאה במעמדו של לפיד, הם בערך מספר המאמינים שנותרו ללפיד. השאר עברו אל כחלון. כחלון כמו לפיד חזק בהבטחות. הנה: רק תצביעו עבורו, ואו-טו-טו יפרק את מונופול הגז . לא ידוע איזה 'סוס שחור' יפתיע בבחירות הבאות, אולי אחד מסוגו של אורן חזן. לאחר הכל האידאל האנושי הוא בעד שבירת שיאים ישנים.

 8. דיויד

  לצערי אני מסכים לכל מילה ! לתחושתי אנחנו נמצאים ומשיטים "באוניה" הזאת ישראל, שנראה כרגע שהיא
  משייטת ללא כיוון ומטרה למעט הצורך הקיומי הבסיסי ובתחושה שאפשר לעבוד על כולם .
  חוץ מזה, אני שואל את עצמי, במה יש לקנא בלפיד או בהרצוג ושות'
  מה הם עשו בכנסת, למעט פעילות שמטרתה לנסות ולהגיע לשולחן הממשלה

 9. איה

  עיתונאי עם ביצים והיושרה! הלוואי והיו עוד כמה כמוך שאינם מלחכי פינכה או יפי נפש!

 10. אורן

  רביב הכזבתה, כול מה שכתבתה כול עיוור יכול לראות.
  לביבי רק אכפת רק להיות ראש ממשלה.
  בוזי מנסה להראות שהוא "מנהיג", כדי לנסות וזכות בבחירות של מפגת העבודה (מענין עם ציפי תעבור למרצ או ישר לתעם רע"ל)
  אני מקווה שיאיר לפיד הוא יתעשת, ויותר על המקום 1 במפלגה למאיר דגן. (הוא כבר ויתר לכחלון בבחירות הקודמות) הוא כבר כי זה הסיכוי היחידי להעיף את ביבי.

 11. אורן

  רביב הכזבתה, כול מה שכתבתה כול עיוור יכול לראות.
  לביבי רק אכפת רק להיות ראש ממשלה.
  בוזי מנסה להראות שהוא "מנהיג", כדי לנסות וזכות בבחירות של מפלגת העבודה (מענין עם ציפי תעבור למרצ או ישר לתעם רע"ל)
  אני מקווה שיאיר לפיד הוא יתעשת, ויותר על המקום 1 במפלגה למאיר דגן. (הוא כבר ויתר לכחלון בבחירות הקודמות)

 12. מצחיק

  עולה תחושה מרומזת בטור הזה שאתה לא מסמפט את ראש ממשלת ישראל. אני צודק?

 13. ח

  טוב אז בוא נסכים לתנאים של אבומאזן.
  – קודם כל ניתן לאבומאזן מדינה ריבונית ועצמאית בלי שליטת של צהל (אולי מזלטים שיעופפו מעליה שנתיים)
  – אחר כך ניתן לו להכניס מיליון פליטים למדינה שלו ועוד מיליון למדינה שלנו במסגרת זכות השיבה
  – כמובן שבתור מדינה ריבונית הוא יוכל להכניס יועצים צבאיים מסין רוסיה אירן וסוריה שיאמנו את האוכלוסיה המקומית והפליטים שניקלטו. ולהציף את השטח בטילים נגד מטוסים ונגד טנקים וברובי צלפים.
  – ועכשיו בוא ספר לי מה אתה עושה אם חמאס זוכה בבחירות ותוקף את ישראל. ובמקביל ערביי ישראל דורשים שנצא מהגליל והנגב הכבושים לקוי 47 או 36.

  אה כן אני פרנואיד. וגם לא יהיו קטיושות מעזה.
  אנחנו עוד נתגעגע לבעיות שיש לנו היום.

 14. ברוך אקסלרוד

  רביב, עיתונאים כמוך הם הסיבה היחידה להמשיך להאמין שיש עתיד לארץ הזו. יישר כח.

 15. אריקו

  אני לא יודע עד כמה הפרשנויות שלך מדויקות. בכל מקרה, אני מסכים עם מה שכתבת.
  אבל מה זה עוזר? מה זה נותן לנו? כלום.
  הפוליטיקאים שלנו ימשיכו לקשקש ואנשים ימשיכו להרוג אחד את השני.
  פתרון לסיכסוך לא צפוי בעתיד הקרוב וגם לא בעתיד הרחוק.

 16. ציוני

  רביב. אתה חד כהרגלך וצודק. לכל המאמינים ללפיד, נשאר רק לקוות שלא רבים אתם. כי אם כך המצב, כנראה שנתקענו עם נתניהו לעוד זמן רב

 17. חפץ חיים

  המונח שהכי מרגיז אותי בכל הסכסוך הזה,
  אין סיכוי להסדר ולכן צריך לדעת "איך לנהל את הסכסוך"
  מה פירוש לנהל את הסכסוך?
  לחטוף מידי פעם גל של אלימות ורצח של כמה ישראלים?
  לעמוד בנחישות מול גל הרצח והטרור ולהמתין שהם יירגעו?
  לדבר מיד פעם על ההסתה של הפלשתינאים ולתקוף את ההסתה?
  להמשיך במסגרת "ניהול הסכסוך" להפקיע אדמות , לבנות התנחלויות חדשות ולמרר לפלשתינאים את החיים עד אשר יעזבו?
  לקבל את הקורבנות במסגרת הסבל עד בוא הגאולה?
  לכנות את הפלשתינאים "בסך הכול קוץ בתחת" ולהתעלם מכך שקוץ בתחת מידי פעם חוטף נערים ורוצח אותם, או רוצח אנשים.
  להתעלם מהסחף האיטי נגד ישראל, עד שיום אחד נתעורר ונגלה שזה הפך להיות צונאמי.
  לקוות שאנחנו "ננהל את הסכסוך" וארצות הברית לנצח תטיל ווטו על החלטות נגד ישראל.
  לנהל את הסכסוך ולהתעלם מכך שיום אחד ימאס לעולם " מהסכסוך שאנחנו מנהלים" ויטיל עלינו סנקציות שיאיימו על הקיום שלנו.
  להמשיך ולנהל את הסכסוך ולהתעלם מהריבוי הטבעי בין הגדולים בעולם בשיעור של 2% לשנה , ריבוי טבעי אשר גורם לכך שבשטחים יש סדר גודל של מיליון פלשתינאים בגיל שביו 15 ל – 30 , אשר מהווים הכוח הלוחם נגדנו בזריקת אבנים ופיגועי דקירה או ירי.
  לנהל את הסכסוך אבל לשכוח שבאינתיפאדה השנייה בסך הכול כמה עשרות מתאבדים גרמו להרג של מעל 1,000 יהודים.
  לנהל את הסכסוך ולהתעלם מכך שהפלשתינאים קובעים את מועד פתיחת גל אלימות , את גובה הלהבות ומפסיקים כאשר הם רוצים, ולא פעילות נחושה שלנו היא זו שגורמת לדעיכת הגל.
  לנהל את הסכסוך ולחוקק חוקים כמו החמרת הענישה לזורק אבנים , ולהתעלם מכך שמי שנודע לו על כך, מתעלם מהחמרת הענישה, או שכל זורקי האבנים בכלל לא יודעים שהם צפויים לעונש כבד יותר.
  לנהל את הסכסוך ולהתעלם מכך שמי זרק אבנים , ישב שלוש שנים בכלא, מיד שיוצא מהכלא חוזר לזרוק אבנים.
  להחליט לנהל את הסכסוך פרושו עצימת עיניים ומחשבה שבטווח הארוך ננצח אותם.
  הגיע הזמן שנכיר בעובדה שאין לנו שמץ של סיכוי לנצח אותם , שהם ישלימו עם הכיבוש , וגם אם "אין עם מי לדבר" התוצאה הסופית תהייה שאנחנו נפגע הרבה יותר מהפגיעה שלהם.

 18. עוזי

  השורה התחתונה חסרה.
  במה אתה כן מאמין?
  כמו שכתבת הכל כבר לעוס וממוחזר ואי אפשר לחדש מהצד שלנו.
  נותרה שאלה אחת: האם אבו מאזן יכול לספק את סחורת הויתור על זכות השיבה, קץ הסיכסוך ואיזושהי פשרה על האגן הקדוש.
  הואיל ואין מצב (פשוט: אין מצב!) שהוא מספק ולו סעיף אחד מהשלושה (ואנחנו חייבים את שלושתם!) – נותרנו עם שאלות טקטיות של ניהול הסכסוך.
  חבל ואין טעם להיכנס בלפיד או בביבי.
  זה נורא פשוט.

  אם טעיתי, אשמח לשמוע ממך (כאן ועכשיו!)
  תכתוב בבקשה:
  " עוזי אתה טועה. יש לי מידע מוצק ואני יכול להוכיח שאבו מאזן מוכן ויכול לחתום על ויתור על זכות השיבה וקץ התביעות וגם לעמוד מאחורי זה לשנים רבות. לא יהיה דעאש או חורף ערבי בשומרון גם בעוד 100 שנה, כל זה על אחריותי, רביב, אבא של אשתי וילדי!"

  כי אם יש ולו שמץ של סיכוי לכניסת דעאש לשומרון, אין ולו שמאלן ישראלי אחד, שיסכים ליציאת צה"ל מהשומרון

 19. עוזי

  חבל נורא שהשמאל לא מבין את זה, ואיננו מנמיך פרופיל לפחות עד יעבור זעם.
  אני למשל מבין עכשיו שאתם מזוייפים או פשוט טפשים חסרי אחריות, אם בעולם הערבי של היום אתם בעד יציאה מהשטחים.
  כאשר יגיעו ימים סבירים יותר, ומאד יתכן שיגיעו, כבר לא אאמין בכם.
  יש הרבה מאד ישראלים כמוני, לדעתי עשרות מנדטים, שהיו מעבירים את השלטון מהליכוד שמאלה, אילו רק היה להם שמץ של אמון בניהול המדיני האחראי שלכם.

 20. שחר שמש

  רביב, אתה מסביר למה כולם לא בסדר. מה שאתה לא עושה זה מסביר מה אפשר לעשות אחרת. הקונצנזוס סביב לא להראות מפות לפלסטניאים הוא מאוד רחב. אתה טוען שהוא לא מבוסס?

  שחר

 21. אורן

  יאללה, שיחלקו כבר את ירושלים. סתם סיסמה.
  מתי יבוא פוליטיקאי שיגיד "אני אחלק את ירושלים!" ויסביר שזה לטובת כולם ששטחים שאין בהם יהודים לא יהיו בשליטת יהודים.

 22. זאב

  תגובה לחפץ חיים
  אכן הדבר הנכון לעשותו הוא לנהל את הסכסוך כי אין לו פתרון
  הסכסוך כבר ממזמן לא לאומי אלא דתי ולכן לא יהיה מוסלמי אחד שיסכים לקיומה של מדינת ישראל בכל גבול לכן מצב מלחמה יימשך
  הבעיה הדמוגרפית רק תחמיר במצב של הסכם מדיני כי המדינה הפלסטינית תכריז על זכות שיבה – ללא שליטה על מעברי הירדן יגיעו ליו"ש מליוני ערבים נוספים ושום גבול לא יוכל לעצור אותם
  ומשפט אחד נכון כתבת נהל את הסכסוך פירושו מחשבה שבטווח הארוך ננצח אותם.

 23. המדריך לשרלטן העיתונאי

  אז מה הפתרון שלך? לאף אחד אין,לטענתך
  ואולי אין פתרון כרגע?

 24. שמאלני מתוסכל

  הטור למתוסכל השמאלני: שכחת דבר פעוט מאוד ששלום זה דבר חשוב מאוד, אבל זו לא בושה שלא להסכים לפינוי אריאל, זו לא בושה שלא להסכים לוויתור על הר הבית, וכן אבו מאזן לא מסכים לשום פשרה בהר הבית.

 25. טל

  הליכוד נתן לתושבי מזרח י"ם תעודות זהות כחולות. לכן, הם גם משתמשים בהן כדי לרצח בנו וגם מקבלים עשרות מיליוני שקלים בחודש מהמדינה ומכספי משלם המיסים. והכל כדי שהליכוד יוכל לאמר שלא חילק את י"ם.
  צריך להזכיר לשקרניהו שירושלים כבר מחולקת מזמן. שכדי להגיע לכותל אנו לא צריכים צריכים לשלם ב.לאומי לכל תושבי צור בהאר והשכונות שטופות השנאה.
  אפשר למצוא פתרון של גישה לשלוש הדתות למקומות הקדושים ולהיפרד מהגיבנת של ערביי מזרח העיר. היה ברור שיום אחד זו תהיה בכייה לדורות והנה זה החל וזה עוד יימשך שנים. ה"גל" אולי יירגע אך טרור בי"ם יהפוך לשיגרת חיים חדשה. (והלוואי ואני טועה)

  אנשים שצורחים בלהט בעד איחוד העיר לעולם לא ידרכו בכל אותן שכונות ערביות. הם בקושי מגיעים לכותל אחת לעשור.
  אבל שקרניהו ימשיך למכור סיסמאות לעדר, להפחיד, להסית ולהבטיח שרק הוא חזק מול הטרור בעוד אנחנו נפחד לצאת לרחובות.
  זה ביבי והוא כבר בונה על קדנציות רבות קדימה במעונו החדש. עם שרה ומקלט אטומי.
  וצריך להודות ביושר, הפלשתינים ממליכים אותו שוב ושוב בהתקפי טירוף השנאה שלהם. כנראה שצריכים איזה דמות בטחונית כמו אשכנזי או מישהו עם פלאפלים כדי שביבי יפסיק להיתפש כמר (אי) בטחון.
  כנראה שמציאות המזרח תיכונית ובקרב העם ההיסטרי כאן, רק פלאפלים מדברים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.