בשביל מה מופז המציא את הספין המפגר של איראן תמורת דואן?

מאת  | 24 ביולי 2012
 

קשה לכתוב על איראן בנחרצות. אז לא אכתוב בנחרצות. אני הרי לא חשוף למידע הסודי בנושא הזה, בטח לא לכוונות נתניהו – ברק. גם בלי המידע הזה, נראה לי שהספין "איראן תמורת דואן" הוא קצת מפגר.  שמעתי אותו אתמול מכמה אנשים. אנשים רציניים, לכאורה, אבל נראה לי שכולם ניזונים בעקיפין או במישרין משאול מופז ועל האינפורמציה של מופז – בלי להעליב – אני פשוט לא סומך.

כשעפר שלח ואני כתבנו את "בומרנג" בדקנו כמה מהאמירות העובדתיות הנחרצות של הרמטכ"ל מופז. באחת ההזדמנויות ציטט רב אלוף מופז בנחרצות ידיעת זהב מודיעינית, שמוכיחה שערפאת יזם את גל הטרור ומעודד אותו. הידיעה הייתה מעולה, היא סוף סוף תרגמה תחושות וכעסים לעובדות. הייתה רק בעיה קטנה. אף אחד לא הכיר אותה. ערכנו מאות פגישות, שאלנו עליה עשרות פעמים, איש לא הכיר, איש לא ידע. לא באמ"ן, לא בשב"כ, לא בלשכת ראש הממשלה.

מופז בוודאי לא המציא מחלוקת בסיפור האיראני, אבל כל קשר בין מחלוקת כזו לניסיון הפילוג המסריח והשלומיאלי של נתניהו והנגבי, נשמע לי מופרך לחלוטין.

  1. אם נתניהו וברק רוצים לתקוף באיראן, הם באמת צריכים את תמיכתו המוסרית של צחי הנגבי?

  2. האם תנאי הכרחי לתקיפה באיראן הוא שהנגבי יהיה השר להגנת העורף? מישהו באמת מאמין שיש משרד להגנת העורף? זה לא היה "המשרד לשדרוג מתן וילנאי" (כדי שעזיבת מפלגת העבודה תיראה קצת פחות מסריחה)? אם כבר אני בשיטת השאלות הרטוריות, ממתי הנגבי הוא כזה ביצועיסט מחונן? על סמך איזה חלק במהלך הפילוג הכושל, שהוא הוביל, מבוססת ההנחה הזאת? נכון, כשר להגנת הסביבה הוא גילה יכולות ביצוע לא מבוטלות (במינויים, כמובן), אבל חוץ מזה, מה בביוגרפיה שלו אמור לשכנע את הציבור שדווקא הוא זה שישפר באחת את עמידותו של העורף הישראלי בפני התקפת נגד איראנית?

  3. במקרה של תקיפה באיראן, האם הציבור הישראלי עומד לשאת את עיניו אל עבר החברים הנכבדים שנלר – שמאלוב – דואן כדי לראות מה עמדתם בנושא? האם כשנשב במקלט, אחרי התקיפה, נשאל את עצמנו – וואי, מעניין מה אריה ביבי חושב?

הנקודה הכי משונה בספין של מופז היא שהוא לא תורם לו כלום. ההפך. אם נתניהו והנגבי זחלו בתעלות הביוב של הפוליטיקה הישראלית כדי להגשים איזשהו רעיון, משהו, בטח דבר דרמטי כמו תקיפה באיראן, אז מניעיהם טובים לאין ערוך יותר ממה שקרה באמת ומה שקרה באמת זה שהם עשו את זה מתוך פוליטיקה קטנה ועלובה. אני לא שייך לאלו שמזלזלים ביכולותיו של מופז, אבל תיאוריית "איראן דואן", שהוא הפיץ, משחקת לידי אלו שכן. 

תגובות

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.