איך גדעון סער, שי פירון, איוב קרא ויפה זילברשץ שותפים להזניית ההשכלה הגבוהה

| 25 באוקטובר 2015

לפני כשנתיים וחצי פרסמנו תחקיר על ההשכלה הגבוהה בישראל. בתחקיר (אחריו בא עוד אחד ספציפי יותר על מכללת כרמל) נכללו ממצאים לא קלים על אוניברסיטת בר אילן. התברר שיש לאוניברסיטה תוכנית מיוחדת לאנשי שב״כ בה הם נדרשים לבלות בין כתלי האוניברסיטה 6 חודשים בלבד בשביל תואר ראשון. התקנה בארץ היא שזה צריך לקחת שלוש שנים. התברר גם שיש מכללה לא אקדמאית באור יהודה, שאתה יכול להתקבל אליה בלי בגרות, ללמוד שנה ואז לעבור להשלים את התואר שלך בבר אילן, בלי שאי פעם ייכתב לך בתעודה איך זה קרה. זה מנוגד, כמובן, לכל הכללים. יש כאלו שכינו זאת באוזנינו ׳רמייה׳.
לקראת פרסום התחקיר נפגשתי עם צמרת האוניברסיטה, לרבות פרופסור יפה זילברשץ, המשנה לנשיא האוניברסיטה. במהלך הפגישה קיבלתי הצעה מפתה – שמע, יש לנו סיפורים הרבה יותר חמורים על פוליטיקה שהייתה מעורבת באחד הסיפורים באקדמיה. רוצה לשמוע?
בטח, אמרתי.
ובכן, אנחנו מוכנים לספר בתנאי שתוריד את הממצאים לגבינו.

אחר כך פגשתי את צמרת מכללת אונו בקרית אונו. התחקיר גילה איך נראים הלימודים למשפטים שם. יועץ רישום של המכללה אמר לתחקירן שלנו – אני לא מכיר מקרה של סטודנט שנרשם ולא עבר. סטודנטיות סיפרו לנו כמה הלימודים קלים, לא בודקים נוכחות והציונים בשמיים.
גם לאחד מבכירי מכללת אונו הייתה הצעה בשבילי. יש אצלנו ממצאים מדהימים על מכללה אחרת בארץ. אתה לא תאמין. להעביר לך?
בטח, אמרתי.
אין בעיה, אבל בתנאי שתוריד את החלק בתחקיר שנוגע אלינו.

לפני כשבוע פרסמה טלי חרותי בעיתון הזה שסגן השר איוב קרא (במעמד שר!) הגיש שתי עבודות לתואר שני באוניברסיטת תל אביב, שלא הוא הגיש. פעם זה היה מינימום העפה מהאוניברסיטה, היום נתנו לו לעשות מחדש את העבודות כאילו כלום.
גם אנחנו נתקלנו בתחקיר שלנו בסטודנט המצטיין, ׳במעמד שר׳, איוב קרא. מרצה בשם ד״ר תמר לרנטל סיפרה לסטודנטים שלה שהופעל עליה לחץ מגבוה כדי להעביר סטודנט שלמד אצלה ולא עמד במטלותיו. התברר כי הדוקטורית דיברה על ׳במעמד שר׳ קרא. דיברתי עם ׳במעמד שר׳. הוא אמר שמה פתאום והוא לא מכיר ובכלל לא מתכוון לסיים את הלימודים באוניברסיטה.

כל הסדום ועמורה הזאת מתנהלת תוך עצימת עיניים מטורפת של מי שאמור לפקח על המכללות והאוניברסיטאות בישראל. המועצה להשכלה גבוהה, התברר לנו, מכשירה כל שרץ, עוצמת עיניים אל מול כל סרחון. הפרופסורים המכובדים, שיושבים שם, שייכים הרי לאותם מוסדות עליהם הם מפקחים.

מה פתאום שהם יפריעו לחגיגה? בראש הגוף הזה עומד כידוע שר החינוך. שר החינוך סער, למשל, עמד להקים ועדה מיוחדת שתבדוק מה קרה לתנאי הקבלה בבתי הספר למשפטים. איך קרה שכל אחד יכול להתקבל, ממש כל אחד ללימודי משפטים בארץ? ברגע האחרון הוא נסוג בו מכוונתו ולא הקים את הועדה. מכללת אונו בוודאי הייתה מרוצה מהביטול. באונו הרי אפשר ללמוד יומיים בשבוע בלבד, כשהתקנות אומרות שחייבים מינימום שלושה.
אחרי סער בא שי פירון. הוא ממש לא התעניין בתפקידו כיו״ר המועצה להשכלה גבוהה. פירון ממש אמר את זה. ככה זה גם נראה. פרופסור זילברשץ, שישבה בפגישה ההיא, שנועדה להסתיר את הבעיות בבר אילן, מונתה לאחרונה לתפקיד הכי חשוב בהשכלה הגבוהה, יו״ר הועדה לתקצוב של האוניברסיטאות. שרי החינוך לשעבר, גדעון סער ושי פירון, מתחילים ללמד במכללת אונו, עליה פיקחו כה בהצלחה. ומה עם ׳במעמד שר׳ איוב קרא? ובכן, מתכוון או לא מתכוון, אוניברסיטת תל אביב העניקה לקרא את התואר השני הנחשק במדיניות ציבורית. חשוב שיביא את המטען שספג באוניברסיטה לתוך הממשלה.

המאמר התפרסם ב"הארץ"

תגובות

תגובות

12 thoughts on “איך גדעון סער, שי פירון, איוב קרא ויפה זילברשץ שותפים להזניית ההשכלה הגבוהה

 1. ori.k66@gmail.com'משה

  לימדתי במספר מכללות בעבר, ואין ספק שהרמה שם נמוכה להחריד בהשוואה לאוניברסיטאות. המכללות הן מכשיר להעברת כסף מאנשים שעושים תארים מיותרים לשכבה צרה של דוקטורים ומנהלים, ואני מתבייש להודות שאני נמנה על אותה השכבה הצרה. מדובר בהמון כסף, ורבים שרויים תחת האשליה שכל ההשכלה הזו תורמת איכשהו לכלכלה הישראלית, ולכן העניין לא הולך להשתנות בזמן הקרוב.

 2. פרופ'

  כתבתי בתגובה לפוסט שלך אז, ואני כותב שוב – נגעת רק בקצה-קצה-קצהו של הקרחון. המצב נורא, כולל לפחות ב-3 אוניברסיטאות (מ-8 ה"גדולות") שאני מכיר מקרוב. זו מדינת הגנבים וזה משתקף גם באקדמיה 🙁

 3. רביב דרוקר Post author

  פרופ',
  אולי אם תכתוב עם שמך הגלוי ותספר מה שאתה יודע, יש סיכוי שטיפה נשנה את המצב? אני לא מבטיח, אבל בטוח שמהערות בעילום שם לא נגיע רחוק.

 4. s.affias@gmail.com'שבתאי

  מחריד. אני חשבתי שתואר אקדמאי ישראלי הוא בעל ערך. מתברר שהוא שווה כמו תארים שמנפקים בכמה מדינות באיים הקריביים, בייחוד לאמריקאים בעלי יכולת.
  שבתאי, קנדה

 5. limoroee@gmail.com'סטודנטית לפיזיותרפיה

  ה"חגיגה" במל"ג נמשכת כבר שנים רבות.
  בימים אלה ממש, נמצאים תחת איום כל המקצועות הפרא-רפואיים: פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק, קלינאות תקשורת ותזונה.
  כ120 סטודנטים יושבים בבית כבר 15 ימים במקום לעבור הכשרה מעשית, בגלל העובדה שהמל"ג לא מיישם מאז שנת 2007 את מסקנות הועדות שהוא עצמו מינה בנוגע למקצוע הפיזיותרפיה.
  אנחנו מיואשים, לא מצליחים להגיע לתודעה הציבורית ונדהמים בכל פעם מחדש מהמהלכים המבישים שהמל"ג מוביל.
  בידי חומר על התהליך המתגלגל מאז שנת 2007 בנושא זה. תהליך אשר כרוך בכסף רב, פוליטיקה ואינטרסים על גבם של סטודנטים וסטודנטיות כמוני.

 6. ח

  הזנייה היא המילה הנכונה.
  הבעיה היא של הבוגרים של אותן מכללות – הם יגלו שהתואר שלהם לא שווה יותר מדי.

  אלא אם כן הם עובדים בשירות המדינה ואז כל אחד מהם אוטומטית מקבל הטבה בשווי מאות אלפי שקלים ויותר.
  השירות הציבורי הרי רוצה לשלם יותר לאנשים שלו. למורים ולשוטרים ולשבכניקים ולכולם. אז למה לא. מי יהיה הטמבל שיירה בתוך הנגמש ושיפסיק את החגיגה.
  ואנחנו מקבלים שירות מאנשי ציבור קצת פחות משכילים וקצת יותר נוכלים.

  ומבחינת המכללות הבעיה לא שלהם. הם לא אמורים להיות שומר הסף והגזבר של השירות הציבורי.

 7. שכ"ג

  עליתי עליך, דרוקר: אתה שליח סמוי של חברות שמייצרות גלולות נגד דכאון (ואתה עושה עבודה לא רעה בכלל).

 8. MIRIRE0@GMAIL.COM'ברטה

  מה ההבדל בין מכללת נתניה ל"אוניברסיטת לטביה"? בוגרי המשפטים שם חרפה!

 9. yednoman@gmail.com'ידיד נפש

  אגב פירון,
  טרם בחירתו לכנסת הוא סיפר להרבה מאוד אנשים על דוקטורט שהוא כתב בבר אילן.. בנושא שילוב נוגבלויות במשפט העברי..
  לא ברור איפה נעשה התואר הראשון, ואיפה השני..
  המעניין שאח"כ באתר הכנסת הוא הצהיר רק על תזה לתואר שני…
  נשמע שיש כאן משהו…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.