תגובה לציפי לבני

| 11 בנובמבר 2015

ציפי לבני נעלבה ממאמרי על קרקס האשליות שהעבירה את כולנו. היא החזירה לי. אני רק פרשן ואני מגמתי ויש לי את היומרה לחשוב שחמש דקות עם אבו מאזן בחדר וכבר היה לנו הסכם. יאללה, בסדר. מקבל את הכול ובכלל, בצדק נעלבה, כתבתי דברים קשים ולמה זה מגיע לה? היא הרי באמת מלאת כוונות טובות והשקיעה בזה כל כך הרבה זמן ואנרגיה. למרבה הצער, בתחום הסבוך הזה של המו"מ הישראלי – פלשתינאי, צריך יותר מכוונות טובות. צריך יצירתיות ואומץ וגם זה לפעמים לא מספיק (לשלמה בן עמי היו כמויות גדולות משני המצרכים וזה לא הספיק).

אתחיל בזה שלבני כותבת, קצת בחוצפה, שבעשורים האחרונים נלחמה בכל תפקיד על סיום הסכסוך. לא פעם היא אומרת בראיונות שנכנסה לפוליטיקה בגלל הסכמי אוסלו, כשהיא ככה מצניעה את העובדה שנכנסה כדי להילחם בהסכמי אוסלו, לקבור אותם ורק איפשהו ב – 2004-2005, כלומר בסה"כ לפני כעשר שנים, התחילה לזגזג לכיוון שמאל, אבל בואו נעזוב את החשבונות ההיסטוריים.

לבני אומרת – דנו בהכול חוץ מירושלים שהשארנו לסוף. זו עמדה כל כך מגוחכת, שרק מראה כמה לא היה ללבני מקום כמנהלת מו"מ. ירושלים היא איזה נושא קטן, שאפשר להשאיר לסוף? אפשר לסגור את נושא הפליטים והגבולות והבטחון לפני ירושלים? אגב, גם בחדר הסגור, כשהיא נשאלה לאורך השנים לא פעם ולא פעמיים על עמדתה בעניין ירושלים בהסדר הקבע, היא סרבה לענות. לא אוף רקורד ולא און רקורד, לא ברמז ולא במובלע. לבני כל כך פוחדת, כנראה, מההשלכות הפוליטיות של שיוך שלה למחנה של המצורעים שתומכים ב'חלוקת ירושלים', שהיא לא מוכנה להיות שם. איך אפשר להציב אלטרנטיבה למנהיג הימין בלי להגיד שום דבר שונה ממנו? נתניהו אומר – קווי 67 אבל גושי ההתיישבות הגדולים יישארו. לבני אומרת אותו הדבר. נתניהו אומר – אף פליט לא יחזור. לבני אומרת אותו הדבר. נתניהו אומר – אף שעל בירושלים. לבני לא אומרת כלום. מה ההבדל?

פעם לבני אמרה לי שההישג של המו"מ שלה זה הסכמה בעניין סידורי הבטחון. אמרתי – וואלה? איזו הסכמה? יהיה כוח ישראל בבקעת הירדן ? לכמה שנים? של מי המרחב האווירי? מי שומר במעברי הגבול? לא, לא היו הסכמות על זה, אבל הפלשתינאים הסכימו שיהיה כתוב בהסכם שמדינתם תהיה מפורזת. יותר נכון, לבני הביאה חידוש יצירתי. לא יהיה כתוב 'מפורזת', יהיה כתוב 'לא חמושה'. וואו. חתיכת הישג. היה שווה את ארבעים הפגישות או משהו כזה שהיו בינה לבין אבו עלא. לא משנה שהפלשתינאים מאז ומעולם אמרו שאין להם כוונה שלמדינתם יהיה צבא וחיל אוויר. הישג הוא הישג.

ביום שלישי נשדר ב"מקור" את החלק השלישי והלא מתכונן על הניסיונות להגיע להסדר קבע עם הפלשתינאים. שלושת הקברניטים הרלוונטיים ישבו לראיונות עומק איתנו בשבוע האחרון – אבו מאזן, אהוד ברק ואהוד אולמרט. לבני לא תהיה כוכבת ראשית גם בחלק הזה.

תגובות

תגובות

20 thoughts on “תגובה לציפי לבני

 1. AMIR12@harvard.edu'או.רו.לוג

  דרעקר, שכחת לציין כי הראיון עם דובר האמת אהוד אולמרט יתקיים בהשתתפות נציב שירות בתי הסוהר ובפיקוחו, ושהראיון עם ברק בונאפרט ייערך בחסות אקירוב ואגודת הגמדים המגלומנים.
  ואגב, דרעקר, כדאי שתדאג לניקוז השתן שממלא את ראשך.

 2. noga.brienes@gmail.com'נגה

  ציפי לבני תתפצל מעצמה אם זה ישאיר אותה חברת כנסת. וזה בסדר. גם לכאלה יש מקום.

 3. edenleib009@gmail.com'עדן

  תשמע רביב, אנחנו שותפים לאותה מטרה, ברור לי שגם אתה כמוני רוצה פתרון לשתי מדינות, פתרון אמיתי לסכסוך.
  אי אפשר להגיד על לבני שהנושא הזה לא בוער בה, אי אפשר להגיד על לבני שהיה לה את הסמכות מראש הממשלה לדון על הכל, אי אפשר להגיד על לבני שהייתה לה הזדמנות אמיתית והיא פוספסה, אז על מה הקיטורים?
  למה הניסוח הוא "התחילה לזגזג לכיון השמאל..", סליחה? היא המדינאית הראשונה והיחידה שדנה בצורה כל כך עמוקה בחומר והחליטה למען הסכם צודק ומדינה טובה יותר לשינויים הגיוניים בדרך הפעולה שלה?
  לבני לא דנה בירושלים… מה אתה אומר? ואבו עלה שואל בתוכנית "על מה אנחנו דנים כאן על הסכם שלום או על הקואליציה?" . סליחה אבו עלה, בגלל קואליציות מקרטעות לא נחתמו ההסכמים עם ברק ואולמרט, דווקא מצד הפלסטינים, אז מה אדוני אבו עלה, על מה אתה דן פה? שלום או קואליציה?
  בקיצור, אנחנו חיים היום במדינה ששלום הפכה למילה גסה, ושהסכם נשמע כמו בדיחה לא מצחיקה, עד שיש פוליטיקאית אחת, ולא תמצא רביב, אתה יודע שלא תמצא עוד פוליטיקאי היום בכנסת ישראל שנושא הסכסוך הישראלי פלסטיני בוער בו כמו שהוא בוער בחברת הכנסת לבני, עד שקיימת מישהי כזו, שאומרת וצועקת נושא שהפך לכמעט לא רלוונטי בעיני שאר הציבור, אתה קוטל אותה?
  חוסר היגיון מפחיד.
  לבני, תודה על המאמצים, ההישגים והכוונות הטובות, אנשי השלום מאחורייך, גם ללא סמכות ממשלתית, עדיף לנו אחת כמוך, מאלף של ביבי.

 4. שלמה בן דוד

  לא היה ולא יהיה כתב כמו דרוקר . למי שמבין פוליטקה . וכן גם אני לא אוהב את ביבי

 5. אבי

  דרוקר, אתה בוחן את כל האירועים דרך עניים ממש תמימות. מבלי להתבונן לעומק במניעים והתנהגות הפלסטינים. אתה בוגד בערכי העיתונות החופשית וההוגנת.

 6. ory.kaplan@gmail.com'עמרי

  רביב, אולי תספר לנו מה יש לך נגד לבני? למה אתה ממשיך את מסע ההכפשה האישי הזה נגדה?
  מתחיל להריח לא מקצועי.

 7. oren29at@gmail.com'אורן29

  קודם כל- שתי התכניות שלכם היו מעניינות וחשובות. "מגש הכסף" אמנם תופס את רוב הפוקוס הציבורי בימינו, אבל הכרוניקה של המשאים והמתנים ב 15 השנים האחרונות לא פחות חשובה, וחבל שאין מי שממנף את התכניות האלה שלכם לדיון ציבורי.

  לגבי ציפי לבני- כן, מתבקש אולי ללעוג לה ולבקר אותה, אבל בשני המקרים- אצל אולמרט ואצל נתניהו- היא פעלה מתחת לראשי ממשלה ציניים שלא סבלו אותה ושעשו הכל כדי לגמד אותה ולתקוע לה מקלות בגלגלים. נכון שהיא, ורק היא, אחראית לבחירות שהיא עשתה ועושה, אבל לדעתי אם לבני תקבל מנדט ואשראי אמיתיים היא בהחלט יכולה לעזור בגיבוש הסדר שלום, משום שהיא עניינית, לא מתלהמת, ויש לה שכל ישר בכמויות.

  לגבי משא ומתן עתידי, אם בכלל- כתבת "יצירתיות ואומץ". אולי צריך לחשוב מחוץ לקופסה, להפוך את מתווה המו"מ על ראשו, ולהתחיל מהפליטים דווקא? אני מרשה לעצמי לקשר פה להצעה מפורטת יחסית. אני מודה שלא ידעתי שאבו מאזן הסכים לשיבה של 150,000 פליטים לתחומי ישראל, ושחשבתי שמספר גדול יותר של פליטים ידרש, אבל לדעתי ההסתכלות על סוגיית הפליטים צריכה להיות רחבה יותר מאשר המספר שיכנס לישראל: יש לנו אינטרס מובהק בדילול מספר הפליטים הפלסטינים בממלכת ירדן, משום שפלסטיניזציה של ירדן היא סכנה פוטנציאלית לישראל, וירדן במשטר הנוכחי מועילה לבטחון המדינה יותר מכל כח צבאי בגבולות

  http://orenavi-tov.blogspot.com/2015/05/blog-post_28.html

 8. יוני

  רביב אני מאוד מעריך אותך אבל אין רוב בישראל שתומך בחלוקתה של ירושליים ואולי גם לבני לא מסכימה לזה?
  אתה לוקח את עמדת הפלטינים כתורה מסיני.

 9. הדס

  זאת כבר הכתבה הרביעית או החמישית שדרוקר עושה במטרה לקטוש את לבני [הכתבה רגע לפני הפריימריז מול מופז על כל מיני "שחיתויות" שהיו בקדימה, הראיון שעשה עם הגזבר אז – שחיפש כל דרך לנקום בלבני, הכתבה שעשה על ה"חשיפה" על המשא ומתן שניהלה בזמנו לבני – גם אז היו לו מסקנות משפילות לגביה…]
  גם כאן – בתחקיר על שיחות השלום – פחות מעניין אותו להתהדר בהישגים שהיו לו בתיאור כל אשר אירע והוא נצמד שוב ושוב לצורך להעליב את לבני.
  בכלל – רביב, אני רוצה לצרוך את העשיה שלך ולהאמין לך – אבל בלא מעט פעמים נראה [כמו כאן ברצון שלך שוב ושוב לדרוך על לבני] שאתה שם את עצמך במקום של מי שמעמדת הפרשן מבין טוב מכולם איך לעשות, איך זה שכולם לא קולטים את מה שאתה הבנת כבר מזמן…
  תמיד תתלווה לזה העווית הצינית על פניך. צינית ומוכרת לעייפה.

 10. הדס

  אגב, גם בסרט של זוגתו על הקמפיין של יצחק הרצוג- לבני הוגחכה עד אימה. אולי כי לא הסכימה – כמו הרצוג [שמבכה את החלטתו האיומה] – לשתף פעולה עם תיעוד החלקים הכי רגישים בקמפיין לקראת הבחירות.
  בכל הפעמים שנראתה על המסך – זה היה כשעובר אורח החליט לצעוק שלבני היא הכי גרועה וכו'… גם שם לא היתה תחושה של הפניית זרקור באופן ענייני.
  רביב דרוקר וענת גורן שונאים את ציפי לבני. לא ברו ר למה…

 11. greda116@gmail.com'אושיק

  עדן יותר רחוק ממה שהלך יוסי בילין ובן עמי אף אחד לא יכול ללכת.הם הכניסו פלסטינים לישראל חילקו את ירושליםוקיבלו את כל 67 הקו הירוק לחזקתם והערבים סירבו להצעה.אין כאן יותר מקום לשני עמים זה קישקוש.יש כאן מכום לעם אחד ואני מעדיף את העם שלי ישראל. יש כיום נדידת עמים אפשר לעזור לבני דודנו לנדוד ללכל מדינה באירופה או כל קיבינמט שיבחרו.כעת זה הזמן.סוף לסיכסוך לעולם לא יהיה .אפילו אלוהים התיאש מהערבים

 12. טל

  רביב – ראיתי את שני הפרקים האחרונים והמרתקים של "המקור" על שיחות השלום, ולמרות שאני בגדול נוטה להסכים עם עמדותיך אני חייב לומר שלהתרשמותי אתה נוטה להקל ראש באחריותם של הפלסטינים לכישלון שיחות השלום. נכון, גם ברק וגם אולמרט היו ברווזים צולעים, שלא לומר מתים פוליטית, בזמן שהגישו לפלסטינים את הצעותיהם מרחיקות הלכת. ולמרות זאת, אילו היו הפלסטינים מגלים טיפה יותר תעוזה, אומץ ונחישות ומעט פחות פסיביות ועקשנות, ומקבלים את הצעת אולמרט, למשל, הדבר היה עשוי להקים לתחייה אפילו ברווז צולע כמו אולמרט. רק תאר לעצמך את האימפקט האדיר של הסכם היסטורי בין ישראל לפלסטינים. עם הסכם כזה, אולמרט היה יכול לנצח מחדש בבחירות ולגשת למלאכת היישום, ואם לא הוא אז ציפי לבני. אם להמשיך את המשל שאיתו סיימת את הפרק השני, גם אם לאולמרט היו כל המצרכים הנכונים בסל ולא היה לו כסף לשלם עבורם, היה מי שיכול לתת לו אשראי באותה נקודת זמן וזהו אבו-מאזן. את מחיר הפיספוס משלמים, למרבה הצער, ישראלים ופלסטינים גם יחד.

 13. שלמה

  רביב, אתה צריך להחליף את הסטטוס בכותרת הבלוג ל:
  "לבני: מה העם צריך, לא מה דרוקר רוצה"

  זהירות!
  "תומכי לבני" נוהרים בהמוניהם באוטובוסים להגיב בבלוג של דרוקר. הגענו לימים טובים.
  למרות שדעותייך המדיניות שמאלה מדי בשבילי, אתה עיתונאי בחסד.
  יישר כח!

 14. שרון

  זה נשמע לי כמו : אוי אוי אוי…דרוקר נפגע.
  צפיתי אתמול בתוכנית " המקור" שלך ואם עד אתמול חשבתי שאתה עיתונאי אמין, הבנתי אתמול שאצלך זה הכל חיסול חשבונות!!
  בוא תסביר לנו, מה הכנסת במשפט ברור , תמוה ולא ענייני את העיתונאי בן דרור ימיני בסוף התוכנית?! הוא לא תואם את האג'נדה שלך? כל כך לא היה קשור שזה פשוט היה על סף הפתטיות. אני מקווה בשביל לבני שלא תענה לך שוב כי זה ברור שאתה מנהל כאן " ציד מכשפות" . טוב, כנראה בגלל שהיא אישה וזה גם לא מתאים לך. חבל – יש נבחרת ציבור שרוצה להביא לפריצת דרך מדינית. מוערכת בקרב הקהילה הבין לאומית ואתה לא מפסיק להתנגח בה כי היא לא שמאל מספיק בשבילך?!
  http://www.haaretz.co.il/opinions/1.2772029

 15. ארי

  כמו הרוב המכריע של הפוליטיקאים, לבני התאהבה בתפקיד ושכחה למה באה לפוליטיקה.
  היתר פקה פקה. מסכים איתך – לא עשתה גבר.

  לזכותה ושלא כמו הרבה מהפוליטיקאים, אכן יש לה כוונות טובות והיא יחסית לא מושחתת.

  מה שבטוח היא לא מישהי עם חזון ואומץ שיכולה וצריכה להוביל את המדינה.

  יום טוב

 16. mayaz425@gmail.com'מאיה

  להדס, יתכן והסלידה מלבני היא בשל ריצתה אחוזת התזזית, למרות כל קמפיין הבחירות שלה והבטחותיה, להיות הראשונה בממשלת נתניהו? כמה אופורטוניסטית היא צריכה להיות כדי שנפתח סלידה ממנה?
  ורביב צודק, היא כולה דיבורים נבונים ופחדנות מעשית.
  שתדבר, כמעט תמיד נעים להקשיב לה אבל שלא תתקרב לעמדת הנהגה.
  היא אופורטוניסטית וחסרת אומץ מעשי. בפירוש אינה מנהיגה.

 17. 3135022@gmail.com'אבי

  ליבני חסרת דרך אז מה הפלא… רק לראות כמה מפלגות היא עברה בפוליטיקה, עכשיו היא צריכה לבחור או מרזל או גלאון… בימין שמאל מרכז היא כבר טיילה…

  אבל הפינג פונג הזה הולך טוב תמשיכו, ציפי תגובתך??

 18. אסף

  לטענותך, הזכרת שהיא מזגזגת, היא לא הקצינה כמו רוב העדר אלא הלכה נגד הזרם למרות שזה בטוח פחות משרת אותה פוליטית.
  אם היא לא דנה בירושלים כדברך, זה לגיטימי לא להשמיע הצהרות בנושא לפני שבכלל החל המו"מ.
  ההבדל בינה לבין נתניהו שהיא ניהלה נשאה ונתנה על נושאים אמיתיים, גם לא יצאו לפועל, נתניהו רק משמיע סיסמאות חלולות ולעולם לא מתכוון לממש אותן.
  בקיצור הביקורת נשמעת לא עניינית.

 19. אריקו

  לדעתי זה לא ממש חשוב מה אמרה ציפי, למי היא אמרה ומתי זה נאמר.
  מה שכן חשוב זה התוצאות.
  היות והתוצאות של כל המפגשים והשיחות הן אפסיות, על מה אנחנו מדברים? אנחנו סתם מקשקשים.
  אני עדיין חושב שציפי היא פוליטיקאית הגונה(הכל יחסי, כמובן).
  אין הרבה פוליטיקאים שהייתי מסווג אותם כ"הגונים".
  מכאן ועד הסכם כל שהוא עם הפלסטינאים – הדרך ארוכה, ארוכה מאוד.

 20. ניר

  אני לא מאמין לאף אחד. למה שלא תראיין אותה ונראה מי צודק? מה דעתך?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.