שיחות השלום: גרסת המנהיגים, אליוט מגיב, מאלי מוכפש ומה עם הכותל?

| 19 בנובמבר 2015

לא מעט אנשים יצאו מזועזעים מהודאתו של אולמרט בראיון ל"מקור" למסור לכאורה את הכותל לפלשתינאים. ובכן, כדאי להבהיר קצת את ההצעה. יש שתי דרכים לכאורה לפתור את הויכוח העמוק סביב האגן הקדוש בירושלים. הגישה האחת גורסת שצריך לחלק הכול בחדות. כך סברו קלינטון וברק. שני רבעים בעיר העתיקה לישראל, שניים לפלשתינאים ואם אפשר אז גם לחלק את הריבונות בהר הבית (אחר כך הוצע כבר לפלשתינאים שהריבונות תהיה רק שלהם). היתרון בדרך הזאת ברור. בכל רחוב ברור מי הריבון, מי המשטרה, מי מחליט בענייני בנייה ופינוי אשפה. החסרון הוא שכמעט אי אפשר לחלק את המקומות האלה. הם אחד בתוך השני. זה קשה עד בלתי מעשי לעתים.

הגישה השנייה אומרת שיש להחיל על כל האזור שיוגדר כ"אגן הקדוש" 'משטר מיוחד'. מה זה 'משטר מיוחד'? יש כל מיני גרסאות לזה. נדמה לי שיהיה הוגן לומר שהצעת אולמרט לא נכנסה לפרטי הפרטים החשובים של אותו 'משטר מיוחד'. היא גרסה, אם הבנתי נכון, ששני הצדדים יוותרו על ריבונותם בכל האגן הקדוש, הפלשתינאים על חראם אל שריף (הר הבית) ואנחנו על הכותל ותהיה ועדה בינלאומית שתקבע איך נראים החיים. לכאורה, ויתרנו על הכותל, אבל בהחלט הגיוני שהועדה הזאת, בה יישבו נציגי ישראל וארה"ב (לפי ההצעה), תחליט שהמצב בכותל יישאר כמות שהוא, משטרה ישראלית, סטטוס קוו ובתמורה הפלשתינאים ינהלו את המתרחש בחראם אל שריף/הר הבית תוך שמירה על זכויות הביקור שמוקנות לכאורה ליהודים.

עדכון שני – אליוט אברהמס, לשעבר סגן היועץ לביטחון לאומי, של הנשיא ג'ורג' בוש, מבקש להגיב על הדברים שנאמרו עליו. אולמרט, כזכור, אמר שאי אפשר לחשוב על ידיד ישראל יותר גדול מאברהמס אבל שצריך לזכור שאם היית ממקם אותו על המפה הפוליטית הישראלית אז ספק אם הוא היה מוכן ללכת עם בנט. אבו מאזן אמר שהוא לא הרגיש שאליוט פעל למען השלום. אז הנה תגובותיו המאוד מעניינות, בעיניי, של אברהמס:

Olmert:

I consider Ehud Olmert a friend, but what he said here is ridiculous and he knows it. He knows that I supported Sharon's policy to leave Gaza and worked closely with Sharon to get the American support for it he said he needed. Ehud knows I supported his own Hitkansut policy for the West Bank. I am sorry to hear him saying a foolish thing like this. Perhaps more amusingly, last time I spoke with Naftali Bennett, who is also a friend, he asked me to describe my own views. When I did, he said "Hey Elliott, you're a leftist!"

Abbas:

If by not really being for "peace" President Abbas means that I was concerned about Israeli security, he's right. I was always skeptical about Annapolis, and did not think the Olmert proposals were sound. But it did not matter, because Abbas was not prepared to sign anything whatsoever.

עדכון שלישי ואחרון:

בראיון עם ברק הייתה לו הערת אגב עם משמעות אקטואלית. הוא אמר שהנשיא קלינטון הכיר את הכיוון של הצעתו, גם הוא וגם עוזריו דאז, ברוס ריידל ורוב מאלי. ואז הוסיף ברק ואמר שמאלי ידע פחות כי נזהרנו ממנו מאחר והוא קרוב לפלשתינאים. מאלי היום הוא איש המפתח של אובמה לטיפול במזרח התיכון. אני חושב שדבריו של ברק רק מבטאים מצוין מי ישראל מצפה שיטפל בה מהצד האמריקני. כל מי שאינו ממש קרוב לצד הישראלי כמו דניס רוס, מרטין אינדיק ואליוט אברהמס, נתפס אצל השלטון הישראלי כקרוב מדי לפלשתינאים, מה עוד שמאלי העז וכתב אחרי קמפ דייויד מאמר מכונן, שכפר בנרטיב שכל האשמה נמצאת במגרש של ערפאת. המאמר נכתב, אנטישמי שכמוהו, יחד עם אחד ממקורביו של אבו מאזן.

הנה לינק לקטע בראיון של ברק בנוגע למאלי.

תגובות

תגובות

7 thoughts on “שיחות השלום: גרסת המנהיגים, אליוט מגיב, מאלי מוכפש ומה עם הכותל?

 1. LDR

  זה מה שצריך לעשות בנושא של ירושלים :
  1) להפוך אותה לבירה תרבותית משותפת (זה כולל כמובן גם את העניין הדתי) לישראל ופלסטין.
  2) לנתק את ירושלים מהקשר פוליטי (תל אביב ורמאללה תהיינה הבירות הפוליטיות של ישראל ופלסטין).
  3) להקים עיריית על (שבראשה יעמוד אדם בעל שיעור קומה שאיננו ישראלי או פלסטיני וייבחר בהסכמה על ידי שני הצדדים) שתחתיה יפעלו שתי עיריות משנה של מערב ומזרח העיר.
  4) כל סידורי הביטחון יהיו תחת אחריות כוח משטרתי מיוחד שיורכב מיחידה בינלאומית, שתהיה משטרת על ותחתיה יתפקדו משטרה ישראלית במערב העיר ומשטרה פלסטינית במזרח העיר.
  5) באשר להר הבית והכותל : מי שרוצה שינוי בסטטוס קוו (אפשרות תפילה ליהודים בהר הבית) חייב להבין ששינוי כזה עשוי להביא את הפלסטינים לדרוש זכות תפילה בכותל. אני מעריך שרוב היהודים בארץ ובעולם יעדיפו להותיר את הסטטוס קוו על מכונו ולמנוע מצב שבו מוסלמים מתפללים בכותל.
  6) כמובן שאין סיכוי שהצעותי יתקבלו. ירושלים תמשיך לדמם.

 2. nakaa@walla.com'סטודנט של מאלי

  שכחת להזכיר שמאלי נתפס כמה וכמה פעמים בהתבטאויות אנטי ישראליות, והוא בן למשפחה יהודית מצרית נאצריסטית, שהחשיבה את ערפאת כחבר קרוב בזמן ילדותו של מאלי. הוא גם אחד התומכים בהכרה בחמאס כשחקן לגיטימי בזירה הבינלאומית.
  יצא לי הכבוד המפוקפק ללמוד אצל מאלי לפני כמה שנים. האיש אנטי ישראלי בעליל, בעמדות שהיו נחשבות קיצוניות גם באירופה ולא רק בארה״ב. העובדה שאובמה מינה אותו לתפקיד מצביעה יותר על הגישהה של אובמה מאשר על הגישה הישראלית.

 3. ayaben@inter.net.il'אם ירצה השם

  אני לפעמים חושבת ביני לבין עצמי שהפתרון האמיתי הוא להטיל פצצת אטום על העיר העתיקה ואז אף אחד לא יוכל לגשת אליה ולא ירצה לגשת אליה.

 4. אריקו

  קראתי פעם אחת. קראתי עוד פעם.
  כמה קרוב היינו להסכם? לעולם לא נדע.
  בגלל אבו מאזן אין הסכם? כנראה.
  ומה הלאה? כל המסופר בכתבה זה כבר היסטוריה.
  צריך להסתכל קדימה. האם יש עדיין אופציה להסכם כלשהוא? אני בספק.
  הפוליטיקאים ימשיכו לספר לנו סיפורים ושני העמים ימשיכו להרוג.
  זה מה שאני חושב לגבי העתיד, כאן, בארץ הקודש.

 5. or_ner_adv@bezeqint.net'נפתלי אורנר

  כותרת המשדרים מציגה את חלוקת ישראל כמצב דברים שלילי. להיפך, החלוקה יכולה להיות הצלתה של ישראל

 6. המחנה היריב

  חיים בנדמה לי. ג'ון קרי: בעוד לפיגועים בתחילת השנה בצרפת בשרלי הבדו ובהיפר כשר עוד אולי יש לגיטימציה, או סליחה רציונל-לא מובן מה המניע של שרשרת הפגועים ב-13.11 ? לאומנות, פשיזם, אימפריאליזם, שתלטנות. האם הערבים הלאומנים הסונים צריכים את אדמות ארץ ישראל הקטנה בכדי להתקיים? הרי המזרח התיכון שופע אדמות למכביר אך הולך ונחרב בגלל מלחמות לאומניות. ממה נובעת בריחת המיליונים מהמזרח התיכון? בגלל מחסור באדמות?
  מה עם המיעוטים? היהודים? הכורדים? הנוצרים? היזידים? האשורים? הדרוזים? העלווים שמונים בסוריה 2-3 מיליון ? האם גם להם זכות לעצמאות וריבונות ושליטה על גורלם? או שלכל היותר עליהם להיות בני חסות של האיסלאם והלאומנות הערבית? כל עוד הלאומנים הערבים החילוניים והדתיים לא ישנו את הסיפור שהם מספרים לעצמם, לעולם ולנו בני ישראל הכל יישאר כלאם פאדי. הבעיה היא לא העיר העתיקה בירושלים/המסגדים בהר הבית/זכויות אדם. אבו מאזן הוא יציר הלאומנות הערבית- אם יהיה הסכם שייושם על בסיס קווי 67- האם נגיע לתום עידן המלחמות או רק להמשכן במתכונת קטלנית הרבה יותר? חיים וחולמים בשמאלנית ולא בעברית……………

 7. AMIR12@harvard.edu'William Shakespeare

  אליוט אברמס מעיד על עצמו כי הוא מחשיב את הפושע המורשע אולמט כ"חבר", וגם בניטו נפתליני, ראש כנופיית הכיפות החומות, הוא "חבר" בעיניו. עם חברים כאלה, לא קשה להבין עם מי יש לנו עסק.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.