סופרנוס זה כאן

| 22 בנובמבר 2015

פרשת שחיתות מסעירה נחשפה השבוע. התברר שיו"ר הכנסת, יו"ר ועדת הכספים, יו"ר ועדת הכנסת, יו"ר ועדת הפנים וחברי כנסת נוספים שוחדו על ידי גוף שהם אמורים לפקח עליו. כל אחד מחברי הכנסת קיבל עשרות מיליוני שקלים, שהוא יוכל לכוון למטרות ולגופים על פי בחירתו. בתמורה, חברי הכנסת התחייבו לתמוך בחוק שאותו גוף מפוקח רצה להעביר.

לא, למרבה הצער, זה אינו דיווח אמיתי על חקירת משטרה סמויה. אלו הודעות רשמיות ופומביות של משרד האוצר, שפשוט סיפר לציבור השבוע לראשונה את מי הוא שיחד ובכמה כדי שהם יתמכו בתקציב המדינה ובחוק ההסדרים. הסתבר שתהליך האישור של תקציב המדינה הוא לא דיון מושכל בשאלה 'לאן צריך ללכת הכסף', אלא זה בכלל העונה החדשה של ה'סופרנוס'. יולי אדלשטיין, מסתבר, אינו דמות ממלכתית, יו"ר הכנסת. הוא בכלל בעל זרוע שבלעדיו התקציב לא יעבור. אין ברירה. קנו אותו  ב 37 מיליון שקלים. גם משה גפני הוא דון ששולט בטריטוריה משמעותית. טוני, סליחה, משה כחלון, נאלץ לשמן אותו ב – 73 מיליון שקלים. ח"כ דודי – "אני לא מאיים, אני מבטיח" אמסלם עשה שריר, אז הוא חתך מהעוגה 37 מיליון שקלים וגם זהבה גלאון הצליחה לקחת ביס ומיכל בירן מהמחנה הציוני גזרה קופונצ'יק, סופרנוס זה כאן.

הפרקטיקה המושחתת הלא תיאמן הזאת לא הומצאה בתקציב 2016. היא כבר קיימת שנים ארוכות. זה לא "אם תשנו את התקציב, אתמוך בו", אלא "אם תתנו לי כסף שאוכל לעשות בו מה שבא לי אז אתמוך בתקציב". פעם זה היה סודי. התביישו. אחר כך ידענו בעקרון, אבל לא לפרטי פרטים.

השנה בעקבות פרשת "ישראל ביתנו" החליט היועץ המשפטי לממשלה יחד עם משרד האוצר לפרסם מי סחט, כמה סחט ולאיזה צרכים. התמימים האלה בטח חשבו שהפרסום ירתיע את הח"כים. איזה הרתיע ואיזה נעליים. בהתחלה עוד ח"כ מיקי זוהר, מרכז הקואליציה בועדת הכספים ואדלשטיין ניסו להפעיל לחצים על לשכת ראש הממשלה שתלחץ את היועהמ"ש לא לפרסם.  כשהלחצים לא עזרו, הם העדיפו להישאר עם הכסף ביד.

זו הנקודה החשובה בכל הסיפור. השנה היא שנת המבחן של הסיפור הזה.  השנה אנחנו אחרי טראומת פרשת "ישראל ביתנו", שהראתה איך כספים פוליטיים עוברים מעל השולחן וחלקם חוזר מתחת לשולחן לפוליטיקאים ומקורביהם. אם השנה, אחרי שזה פורסם, זה יעבור לסוחטים למיניהם בלי שישלמו מחיר ציבורי כבד, אז שנה הבאה יהיו יותר סוחטים, יותר כסף ויותר שחיתות.

כשאתה מסתכל על המטרות אליהן מייעדים חברי הכנסת את דמי הפרוטקשן שקיבלו, בכלל צפה לך מהזיכרון כל פרשת "ישראל ביתנו". כשח"כ בצלאל סמוטריץ' (תקומה) סוחט כסף לטובת קרן לשמירה על שטחים פתוחים ביו"ש, יהיה מוגזם להניח שהוא כבר יודע למי יגיע הכסף? מה המרחק מפה ועד בקשה של סמוטריץ' מהמישהו הזה, שימצא ג'וב לפעיל שלו?

חלק מחברי הכנסת עשו את זה עוד יותר גבוה מהמקפצה. הם ציינו גופים ספציפיים אליהם הם רוצים שינותב הכסף, כאילו לא נאסרו הכספים הייחודיים מעולם. מיקי זוהר רוצה שכסף ילך לעמותת "לאורו נלך", דוד ביתן סחט כסף לטובת העיר לוד. נכון, נציג היועהמ"ש אמר בדיון שהם עוד בודקים אם זה חוקי. מה יש לבדוק? מה הסיכוי שאיש עמותת "לאורו נלך" יוכל להגיד 'לא' במקרה שמיטיבו, ח"כ זוהר יבקש ממנו להעסיק יועץ מיתוג ספציפי?

ביום שני האחרון הגיע ראש אגף התקציבים, אמיר לוי לועדת הכספים ואמר שבגלל היקף הכספים הפוליטיים, האוצר החליט שהמיסוי על הפרשות לפנסיה יתחיל מתקרה של פי 2.5 מהשכר הממוצע במשק בלבד. במילים אחרות, כל מי שמרוויח בין 25 ל – 30 אלף שקלים יכול להגיד תודה רבה לחבורת הסחטנים מהכנסת. בגלל הדרך המזעזעת בה הם מפקחים על הקופה הציבורית, הוא נדפק אישית ובמקום הכי כואב – בפנסיה שלו.

המאמר התפרסם ב"הארץ"

תגובות

תגובות

19 thoughts on “סופרנוס זה כאן

 1. hana_yar@yahoo.com'חנה חורש

  אנו חיים בתוך חונטה על כל המאפיינים של חונטה, שחיתות, קבוצה קטנה נהנית ממשאבי המדינה, שחיתות בכל מוסד ממלכתית שנוגעים בו ועם שטוף מוח שעלול לאפשר את השלטון הזה שמפחיד ומחריד אותנו להרבה הרבה שנים
  כל הכבוד לדרוקר מקווה ששומרים עליו אישית

 2. achfirst@gmail.com'שושנה

  כבר היו בזמן האחרון לא מעט גילויים מסלידים – אבל נדמה שהגילוי הזה עדיין יכול להקפיץ גם את האזרחים הכי שאננים.

 3. ח

  מישהו יודע כמה שכירים במשק מקבלים בין 25 ל 30 אלף ש"ח ברוטו ?
  וכמה מעל 30 ?

 4. gnivasch@yahoo.com'גבריאל

  מה אתה רוצה כל אחד צריך להביא "תוצאות" לבוחרים שלו

 5. s.affias@gmail.com'Shabtai

  תפסיקו להיות תמימים. אז תדריכו גם אותי איך אפשר לגזול כספים מאוצר המדינה. האם תקופת חניכות אצל יו"ר הכנסת או אצל גפני תהיה יעילה?. אני לא מזכיר את ישראל ביתנו. הם לא היו מוכשרים מספיק ונתפסו .

 6. ymoritz@netvision.net.il'יהודה מורריץ

  תודה לרביב דרוקר על שהוא ממשיך להציג לציבור את שחיתויות המנהיגים הפוליטיים בכינוי הנכון ,ללא פחד,
  חרף מאמצי השלטון להנהיג צנזורה בתקשורת.
  השאלה הנשאלת היא, אם זאת הרמה המוסרית של הנציגים הנבחרים של העם, האם אין זאת בעצם הרמה המוסרית של בוחריהם.

 7. גדי

  כרגיל כתבה מצוינת של רביב דרוקר .המענין הוא ממתי ליו"ר הכנסת יש גופים שהוא תומך בהם ..!!!ובאמת באמת חברי הכנסת עובדים מאוד האוד קשה .בדאגה .למקורבים שלהם .ולא דואגים באמת לעם ולמדינה ..אז בבחירות הבאות .אולי כדאי להשאר בבית .ולא להצביע ..לכנסת. שיצבעו אלו שנהנים .מהכספים החודים. ובאמת כאן זה כנסת הסופרנוס.

 8. gk@gkzr.co.il'גיורא קציר

  שוחד ושחיתות לאור היום

  כנראה שפרשיות ישראל ביתנו , הולילנד ואחרות מתגמדות עם הזמן

  היכן עובר הגבול בין הפוליטי לפלילי ? מי יתן את הדין על כך ?

 9. ruthi.bloch@gmail.com'רותי

  לא מבינה בשביל מה כחלון נכנע. בשום אופן נתניהו לא היה נותן לממשלה ליפול והיה מכריח את כל חברי הקואליציה להצביע בעד התקציב. כחלון מאכזב פעם אחר פעם

 10. יוסי

  דרוקר לך תבלבל במוח לאחרים, אין לך יותר סקופים אז אתה מנסה לייצר אין מאין,אתה כבר פסה ,זאת ממשלה חוקית שהציבור בחר,כמו כל הממשלות שנבחרו,וכמו על הממשלות שיבחרו בעתיד ,הבדל הקטן
  שיבוא משהו אחר במקומך וינסה לייצר אין מאין בגרסה מודרנית

 11. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  כחלון נכנע, כי כחלון לא רוצה בחירות בעצמו. אחרי פרשיית הגז, הוא יודע שאם לא יעביר תקציב שייתן לו נקודות יקרה לו מה שקרה ללפיד ואפילו חמור יותר.
  להגיד שביבי לא היה נותן לקואליציה להתפרק לעולם זה מצחיק כאילו שהוא קובע. אם כל אחד מהעושי שריר שצוינו לעיל לא היה מקבל את הכסף שלו, הוא היה מפרק את הקואליציה \ או שהתקציב לא היה עובר ואז היו הולכים לבחירות גם ככה.
  לכל אחד מאלה שצוינו, בבחירות הבאות יקבלו את אותם מנדטים או אפילו יותר, אז אין להם שום אינטרס לשמור על ממשלה שלא נותנת להם כסף.

 12. אחד, אי שם

  נזכר בזלזול שלך בכתבות של אחרים וחשדות אחרים, ובא לי להגיד…קונספירטור הזוי?

 13. Yahalomn@gmail.com'יהלום

  מנהיגי הציבור מושחתים מיסודם.
  לעיתים אני חשה כי הם אינם נבחרים על מנת להיטיב עם הציבוא אלא רק כדי להיטיב עם עצמם ולגרוף כמה שיותר כספי ציבור לכיסם.
  לא מעניין אף אחד מנבחרינו מה מצב העם באמת. עניים, ילדים, קשישים, ניצולי שואה ונכים.
  הם עושים הכל על מנת להישאר צמודים לעטיני הקופה הציבורים וחולבים אותה עד תום.
  אנחנו עומדים מנגד ובוכים.
  גם כל המחאות הציבוריות חולפות מול עיני הנבחרים ואינן גורמות להם לבצע שינוי.
  מה עוד אנחנו האזרחים יכולים לעשות על מנת למנוע את המשך הההתדרדרות המוסרית והערכית של נבחרינו?
  כיצד ניצור את השחיתות לפני שנהיה בשורה אחת עם ניגריה ושאר המדינות המושחתות בעולם?

 14. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  יאיר לפיד הוכיח שאיתו אין עתיד. לא הצליח בכלום וגם לניצולי השואה לא עזר, והפיצויים להם נגררים ונדחים מתוך תקווה צינית שפשוט ייעלמו
  ולגבי הדברים של רביב דרוקר. אין אמיץ ממנו בחשיפת כל השחיתויות והעיוותים.
  אבל, אנשים פשוט אדישים. ביבי הצליח להפוך אותנו לאדישים, מיואשים ו רכיני ראש
  פה ושם הכלבים נובחים אך השיירה עוברת, שיירה של שלטון רקוב, הדוניסטי ודורסני, שרואה רק את כיס וכיסא, רק. שרידות פוליטית בתשלום מיליארדים כאתנן ודמי שתיקה לסחטנויות קואליציוניות של חרדים מתנחלים, חברות ציבוריות (כמו חברת חשמל ורשות הנמלים ורשות התעופה) ופרטיות (תשובה, חברות ביטוח ובנקים) ששולטים למעשה במשטר תוך דריסת הדמוקרטיה וההומניזם

 15. יחיאל

  כמיטב המסורת העיתונאית של עיתונאי ישראל, מערבים עובדות עם השערות ואומרים "אוי וי".
  לדוגמא, כותב רביב דרוקר: "שח"כ בצלאל סמוטריץ' (תקומה) סוחט כסף לטובת קרן לשמירה על שטחים פתוחים ביו"ש, יהיה מוגזם להניח שהוא כבר יודע למי יגיע הכסף? מה המרחק מפה ועד בקשה של סמוטריץ' מהמישהו הזה, שימצא ג'וב לפעיל שלו?"
  ובכן להלן התשובה: המרחק הוא כמרחק שבין לדאוג למטרות שלשמן הח"כ נבחר ובין לפשוע ולעבור על החוק.
  זה לגיטימי להפנות כספים למטרות שהח"כ חפץ ביקרן וזה עבירה לבקש טובות הנאה מהגופים שקיבלו את הכסף.
  יש כאן עובדה ויש כאן השערה/שאלה ושתיהן מעורבות יחד כדי ליצור במוחו של הקורא את התוצאה הרצויה לכותב.
  ובכן מר דרוקר, תודה על העובדות אבל את ההשערות והספקולציות לדעתי צריך לסלק מהמאמר.
  מה שכן, בתור שומר דמוקרטיה נאמן, הייתי מצפה שתעקוב אחרי הנעשה בגופים אלו ואם תמצא שחיתות שבוצעה שתדווח עליה, לא על השערות מצוצות מהאצבע.

 16. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  המשתמש האנונימי, איך ראית שעם לפיד אין עתיד.
  איך לא ראית מה עשה?
  להזכירך על קצה המזלג: הגביל מספר השרים,ביטל את המושג "שר בלי תיק",התחיל לטפל בגיוס החרדים,לימודי בליבה לחרדים….
  מה אפשר להספיק בשנתים כשאתה עסוק בלהפחית את הגרעון שהיה ענק (ועשה זאת בהצלחה) ומעל הכל הפגין צניעות,דאגה לעם ולמדינה ולא לעצמו ולמקורביו.
  שום מעשה שחיתות לא דבק לא בו ולא באף אחד ממפלגתו.
  גם אם עשה טעות פה ושם זה לא היה מתוך תאבת בצע או כל מעשה שחיתות.
  ז'בוטינסקי אמר על הרצל :"גם אם הוא טועה שווה ללכת אחריו (לא בדיוק באילו הבמילים )אז אני חושבת שגם אם לפיד טעה שווה ללכת אחריו אם כל כך קשה לכם עם השרים המושחתים.

 17. Nzivav@gmail.com'נבות זיו אב

  משאל עם אפקטיבי:
  מאה אלף איש שלחו את תעודות הזהות שלהם לכנסת.
  מאה אלף איש הפסיקו לשלם מיסים.
  מאה אלף איש הקימו עיר אוהלים על אדמות המדינה
  אבל אנחנו לא מחוברים רוויי יאוש
  והם מחוברים
  אז נמשיך לקטר
  חבל מאד
  לא ??

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.