המרחק בין הילארי קלינטון לג׳ון קרי

| 14 בדצמבר 2015

היינו כמה עיתונאים סביב אחד השולחנות של פורום סבן. הקשבנו לדברים של שר הבטחון. התחילה שיחה בלחישות.
– הוא יודע שהוא מדבר און רקורד?
– לא מאמין, הוא לא היה מדבר ככה בפומבי.
– אולי צריך לסמס לעופר הדובר שלו?
– השתגעת? תראה איזה כותרות הוא נותן.

כשיעלון סיים היינו בטוחים שהאדמה תרעד. בעיתוי פוליטי רגיש, כשהרפובליקנים שוב תוקפים את הנשיא אובמה על הקושי שלו להבין באיזה עולם הוא חי, מגיע שר הבטחון הישראלי ומדבר נגד חוסר המנהיגות האמריקני במאבק בדאע"ש. לא יכול להיות שהוא רצה שזה יתפרסם. טעינו. זה עשה איזה חצי כותרת וזהו. מגיע שר בטחון של מדינה, שבדיוק מתחננת עכשיו לעוד קצת כסף מארה"ב ובדרך שכנוע ומותח ביקורת על נשיא ארה"ב במגרש הביתי שלו, ימים ספורים אחרי שתומכים בדאע"ש ביצעו פיגוע בקליפורניה. טבעי. לא סיפור. ככה זה בחברות המעוותת בין מעצמת העל ללקוחה הממורמרת שלה במזרח התיכון.

בחברות המעוות בין מעצמת העל ללקוחה הממורמרת שלה במזרח התיכון, זה כבר לא מעט זמן ככה.

דניס רוס, המתווך הנצחי, כתב בספר הזכרונות שלו בגילוי לב על התכנסות צוות השלום בראשותו לקראת גיבוש הצעת התיווך האמריקנית בין ישראל לפלשתינאים. כל חברי הצוות, כתב רוס, חשבו שצריך להציע הצעה טריטוריאלית, שהפלשתינאים יקבלו בסופו של דבר שטח ששווה לגודל השטח שנכבש מהם ב – 1967. מאה אחוז. כולם חשבו ככה, אבל ההצעה שהוצגה הייתה שונה והעניקה לישראל עוד 3% משטחי יו"ש. בונוס. צ'ופר.
שאלתי את רוס פעם למה. הוא ענה שצוות השלום לא פעל בצורה של דמוקרטיה והוא, כראש הצוות, לא חשב שמעמד הפלשתינאים זהה לזה של המצרים שקיבלו מאה אחוז מהשטח שלהם בחזרה, או הסורים שהוצע להם 100%. חוץ מזה, הנשיא קלינטון לעולם לא היה מקבל את זה, סיכם רוס.

לא יהיה אף פעם הסדר בינינו לביניכם, אמר לי פעם סאיב עריקאת, כל עוד המתווך האמריקני יבדוק קודם כל מה ההצעה שיכולה לעבור פוליטית את ראש ממשלת ישראל ואז יקדם רק את ההצעות שעוברות אותו. צודק. אהרון מילר, מאותו צוות שלום, סיפר פעם איך זה קרה לתיווך האמריקני שהוא הפך לכל כך חד צדדי. אני הייתי שם, אמר מילר, בחילופי השלטון מהנשיא בוש הראשון לקלינטון. הטראומה של העימות עם ישראל ויצחק שמיר על הערבויות הייתה כל כך גדולה, שהממשל נשבע לעצמו, למרות שכביכול ניצח, שלעולם לא עוד. מאז ממשלים אמריקניים עושים ככל יכולתם לא להתעמת עם ישראל. מזכיר המדינה האמריקני מגיע לנתניהו, שומע ממנו 'לא' מהדהד והולך כנוע ומדוכדך לאבו מאזן לבשר לו שלא הצליח לחלץ מנתניהו דבר.

שמעתי את ג'ון קרי בפורום סבן. הוא לא עשה הצגה. הוא באמת נראה שבור לב ומוטרד. עשה רושם שהוא באמת חושב שישראל דוהרת לכיוון של פירוק הרשות הפלשתינאית, אינתיפאדה, מדינה דו לאומית. "תזכרו מה שאמרתי לכם", הוא אמר באחד הרגעים בהבעה של נביא זעם.
יממה לאחר מכן הגיעה הילארי קלינטון, המועמדת המובילה להחליף את אובמה. אני שם את היד שלי באש, שהיא חושבת בדיוק כמו קרי, אבל היא נשמעה מקסימום כמו כחלון. נוהגים להשוות את הברית בין ישראל לארה"ב ליחסים בתוך המשפחה. יאללה. נזרום עם זה. אם ככה, אז מסתבר שמדובר באבא שרואה את הבן שלו דובר לעבר הקיר ובמקום לרוץ להציל אותו, הוא צועק לעברו בלחש "היי, תיזהר".

 

המאמר התפרסם ב״הארץ״

תגובות

תגובות

7 thoughts on “המרחק בין הילארי קלינטון לג׳ון קרי

 1. hana_yar@yahoo.com'חנה חורש

  האסון של ישראל זה הפחד של הממשל האמריקני מהיהודים. פשוט ככה. הם מתנהלים כל השנים הללו כאילו ישראל היא כנויפיה ולכנופיה מתנהלים כמו לכנופיה. לצערי הרב, זו האמת לאמיתה וזה יגרום להרבה שנאת ישראל, הרבה שנאה מוצדקת אם מסתכלים איך ישראל מתנהלת, איך היא סוחטת את הממשל לשלם לה על כל חכמה, איך היא מתעלמת לגמרי מהצרכים של ארה"ב כמי שאמורה להנהיג את העולם ואולי הכי חשוב, כמה זה עולה לנו, מדינת ישראל. איזה אסונות, איזה הפסדים כספייים שפרט למדינת הרווחה של המתנחלים, כולם משלמים. כל העניים ומעמד הביניים, כל העסקים שמוחרמים, כל האקדמיה שמוחרמת ובקיצור, וכן, גם הצעירים היהודים בארה"ב שכבר מרחיקים עצמם לגמגרי מהדבר הזה שנקרא ישראל .

 2. moti1elash@gmail.com'מוטי

  רביב, שום מדינה היא לא אבא ובן. זה נמצא בדמיונם של אנשים. מדינות מתנהלות בהתאם לאינטרסים ובחישוב של רווח והפסד. זה לא המקום להאנשה של מדינות כי המציאות לא מתנהלת בצורה זו. חבל שאתה ומגיבים אחרים מטעים את הקוראים. כל מדינה מחוייבת לפעול בהתאם לאינטרסים שלה ושל אזרחיה. לא אכנס לאינטרס שמפעיל את ארה"ב אבל האינטרס של ישראל ברור. שלום עם ישות שניתן לסמוך שהיא לא תהפך להיות החמ"ס הבא. אסור לשכוח שהערבים המתקראים פלסטינים תמיד פתחו במלחמות נגדנו גם לפני 67.

 3. akilahav@gmail.com'עוזי

  תסמונת שטוקהולם.

  העולם הערבי-מוסלמי מתעורר אחרי תנומה של כמה מאות שנים, ומנסה להחזיר לעצמו את "הימים הטובים" של אימפריה עולמית.
  ישראל אמנם נמצאת בעין הסערה, אבל היא רק דוגמית קטנה לסערה העולמית שמתחוללת לנגד עינינו.

  זה מאד טבעי ואנושי שאמריקה התעוררה לטפל בעניין רק אחרי 11/9, אבל מאז כבר עבר די הרבה זמן ואנשים נוטים לשכוח ולחזור לשגרה.
  למזלנו (אוי ואבוי למזל כזה) האיסלאם הקיצוני מעורר אותנו מדי פעם מחדש, כמה עשרות חפים מפשע משלמים – והעולם מתעורר שוב.

  אין לנו ברירה, הרי אין מצב שהפלשתינאים יחתמו על "קץ התביעות". זאת השורה התחתונה מעבר לכל המילים היפות של השמאל הקיצוני.
  אם אמריקה רוצה או לא – ישראל היא החזית הקדמית שלה.

 4. MIRIRE0@GMAIL.COM'ברטה

  מסכימה לחלוטין עם חנה חורש. האצבע המאשימה מופנית לבנימין נתניהו והאפוטרופוס /נותן חסות -שלדון אדלסון.

 5. אריקו

  הנבואה ניתנה לשוטים, אמרו חז"ל.
  לגבי ההווה, לא צריך להיות נביא.
  ברור שהמצב לא טוב, ממש לא.
  נתניהו עסוק עם הכלב שלו, אין לו זמן לזוטות.

 6. משה פרי

  יעלון הוא אדם מבולבל.
  רק פעם אחת הוא היה רציני, התעצבן.
  היה זה בעקבות ספר שכתב על מעללי "חבורת החווה"
  שם מנעו ממנו את הערכת המינוי שלו בשנה כרמטכ"ל.
  בזכות זה הליכודניקים סימנו אותו "כאחד משלנו" והוא קפץ
  על העגלה וביבי חיפש ומצא דמות צבאית לידו וזה כל הסיפור שלו.

 7. abbaeven@walla.com'חפץ חיים

  קראתי את המאמר בעיתון הארץ שהיה ארוך יותר , ולאחר קריאת המאמר בעיתון הארץ אני לפעמים נכנס להגיב.
  1. אני לא בטוח שלממשל הייתה טראומה מהעימות בין הנשיא בוש לראש הממשלה שמיר.
  העימות הזה הביא למפלת יצחק שמיר, וזה ודאי לא גרם לטראומה.
  מעבר לכך, הנדיבות של הממשל של קלינטון במתן הערבויות, לא נבע מאיזו טראומה, אלא מהענות מסוימת של ישראל לדרישות ארצות הברית, למסיבת העיתונאים המשותפת של בייגה שוחט שר האוצר ופואד שר השיכון על שינוי סדרי העדיפויות והעברת פחות תקציבים להתנחלויות ויותר לתוך הקו הירוק, וכן בגלל כימיה טובה בין הנשיא ליצחק רבין.

  במאמר בעיתון נכתב כאילו ישראל רוצה אינתיפאדה שלישית,
  אני בטוח שישראל מפחדת מאוד מאינתיפאדה שלישית, עם הרבה פיגועי התאבדות, וזאת מכיוון ש
  בימין יודעים שאינתיפאדה שלישית עם 2,000 הרוגים , אלפי פצועים ונכים, נזק כלכלי של מיליארדי דולרים, עליה גדולה באבטלה, נזק מדיני, ועוד הרבה נזקים בתחומים אחרים,

  אינתיפאדה כזו תהייה מ כ ת ב כ ו ר ו ת של הכיבוש.

  הציבור בישראל לא יקבל יותר את הכיבוש וההתנחלויות לאחר טראומה מסוג זה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.