מי היה מאמין? איך נתניהו יכול היה לחזות כזה דבר?

| 7 בדצמבר 2015

אי אפשר להאשים את נתניהו. נגיד, סתם, לא ברצינות, נגיד שהייתה מוקמת ועדת חקירה לבדיקת התהליכים שהביאו לפרוץ 'גל הטרור'. מה היא הייתה קובעת על ראש הממשלה? שהזהירו אותו שאם לא ייזום תהליך מדיני, תפרוץ אינתיפאדה שלישית וישראל תהפוך למצורעת?

כבר בינואר 2011 הזהירו עורך "הארץ", אלוף בן והחוקרים שאול משעל ודורון מצא שעוד כמה חודשים תתחיל 'אינתיפאדה לבנה'. עשרת אלפים פלשתינאים צועדים במורד רחוב צאלח א דין צועקים 'איסתיקלאל'. הצעדות לא קרו.

במרץ 2011 הזהיר שר הבטחון שלו, אהוד ברק, שאנחנו עומדים בפני 'צונאמי מדיני'. צונאמי לא הגיע.

בספטמבר 2012 אלוף פיקוד המרכז דאז, ניצן אלון, הזהיר בפגישה עם ראשי המתנחלים שאנחנו רואים "שינוי ותחילתה של מעין אינתיפאדה". לא קרה.

בינואר 2013 כתב העיתונאי ראובן פדהצור ש"גורמים בכירים בצה"ל ובשב"כ כבר אינם שואלים עוד האם תפרוץ עוד התקוממות עממית, אלא מתי".
באוקטובר 2013 כתב הפרשן הצבאי של "ידיעות" שאירוע שקרה יום קודם בפסגות "עלול להיות צעד משמעותי לקראת פרוץ אינתיפאדה שלישית".
מזכיר המדינה ג'ון קרי הזהיר – "החלופה לחזרה לשיחות היא כאוס פוטנציאלי. האם ישראל רוצה אינתפיאדה שלישית?" (נובמבר 2013, חדשות 2), אהוד ברק התריע: "אנחנו על זמן שאול" (נוב' 12, "הארץ"), יובל דיסקין מזה ואיווט ליברמן מזה כתבו שחייבים יוזמה מדינית ואריה אלדד אמר ביום שחרורו של גלעד שליט שמאות ישראלים נדונו היום למוות. כולם הזהירו, כולם חזו וביבי צחק כל הדרך לעוד קדנציה, עד שבום, זה קרה, מי יכול היה לחזות את זה?
חודשיים שלמים שיום יום יוצאים צעירים וצעירות לא מאורגנים, לוקחים סכינים והולכים להרוג ולהיהרג. מר מלחמה בטרור מגיב בתערובת של חוסר אונים, אובדן עצות והצהרות אינסופיות שנשמעות כמו מג"ד עייף בדרך לעוד משמרת. פה הוא (כאילו) משנה את הוראות הפתיחה באש ושם מקצר את משך הזמן עד שהורסים בתים (מקצר!), אבל גם הוא יודע שכל קשר בין זה לסוף ה'גל' מקרי בהחלט.
יהיו לו לראש הממשלה גם עדי הגנה להביא לוועדת החקירה.
מירי רגב ניהלה בכנסת הקודמת דיונים מתסיסים בעניין הר הבית ואמרה בשחצנות ״בתחילה אמרו 'אם יהודים יעלו להר הבית יפלו השמים ותהיה אינתיפאדה' – ולא קרה כלום. שאף אחד לא יאיים".

נתניהו בטח יזמן גם את השר ישראל כץ. להגנה שלו זה לא יעזור, אבל אתנחתא קומית לחברי הועדה זה בטוח יספק. "לא נאפשר אינתיפאדה", הודיע שר התחבורה 11 ימים אחרי שה'גל' התחיל, כנראה התכוון לעקר מהמפגעים את המוטיבציה עם איזה מחלף טוב. עד ההגנה המרכזי יהיה, כרגיל, יעקב עמידרור.

עמידרור, כיהן בעבר כיועץ של נתניהו לבטחון לאומי והוא תמיד תמיד האיש שמוכיח כמה גדול יכול להיות הפער בין אינטליגנציה לשכל ישר. שבועיים – שלושה בתוך ה'גל' הסביר עמידרור שזו לא אינתיפאדה ויוזמה מדינית לא הייתה עוזרת למנוע את זה, ההפך, אולי הייתה מגבירה את עוצמת הלהבות ובכלל "אין סיבה אחת ברורה לפרוץ גל זה דווקא עכשיו, וככל הנראה מדובר בצירוף של כמה מרכיבים שונים שהיה קשה לצפות מראש"- (ישראל היום, 16.10.15). ברור. אם אי אפשר היה לחזות ואין סיבה ברורה, אז ביבי לא אשם בדבר ואין צורך בכלל בוועדת חקירה. אולי נגד אובמה, שהצמיח את דאע"ש.

האם יוזמה מדינית של נתניהו הייתה מונעת את האינתיפאדה השלישית? זו תהיה יומרה חסרת בסיס לטעון בוודאות שכן. יוזמה כזאת בטוח הייתה משיגה כמה דברים – יותר תמיכה בעולם לישראל, בזמן בו כבר מתחילים לראות סימנים לאותו צונאמי מדיני. על הדרך היה מושג קונצנזוס פנימי גדול יותר לתקופה הנוראית שכולנו חווים ואולי אולי, יוזמה כזאת – מותר לפנטז לרגע? – הייתה יכול להנפיק הסדר כזה או אחר שהיה מקטין את רמת החיכוך עם הפלשתינאים.
טוב, אפשר להתעורר. אין מקום לדאגה. לא מקימים אצלנו ועדות חקירה על שיתוק מדיני. עם כל הכבוד, זה לא גשר שקרס, זה כולה 'גל טרור', שאי אפשר היה לחזות ואין לו סיבה ברורה.

המאמר התפרסם ב"הארץ"

תגובות

תגובות

11 thoughts on “מי היה מאמין? איך נתניהו יכול היה לחזות כזה דבר?

 1. LDR

  רביב דרוקר, כמו רבים בשמאל, מקדש את היוזמה המדינית ואת המו״מ הישיר בין ישראל לפלסטינים ומתעלם מחולשתם של נתניהו ואבו מאזן, שני מנהיגים שבסך הכל רוצים לשרוד ולבטח לא רואים את עצמם כמי שמביאים תפנית היסטורית והסכם שלום שישים קץ לחלומות גדולים בשני הצדדים – ארץ ישראל השלמה ופלסטין הגדולה.
  בהתנהלותם, נתניהו ואבו מאזן משקפים היטב את העדר התקווה והאמון שנטועים עמוק בהוויה של שני העמים.
  זה לא מקרה שאנשים רבים יוצאים להפגין נגד מתווה הגז אבל אף אחד לא יוצא להפגין למען הסדר עם הפלסטינים.
  היאוש הגדול הוא סוד הישרדותם הפוליטית של נתניהו ואבו מאזן.

 2. ח

  רק חבל שאותה חבורת גאונים גם המליצה בזמנו גם לרדת מהגולן וגם לצאת מהשטחים חד צדדית (ההתכנסות).
  וגם תמכה ביציאה מעזה. ואם תהיה משם רקטה אחת לא נשאיר אבן על אבן בלי בגץ ובלי בצלם. ואחר כך גם תמכו בכיבוש עזה מחדש מהחמאס כדי לתת אותה לרשפ.
  הילדים לוקחים סכין והולכים לרצוח ולההרג כי זה מה שמכניסה להם לראש הרשות הפלסטינית מגיל 0. בטלויזיה וברדיו ובבית הספר. שאבו מאזן מנהל ואנחנו מממנים.
  אתה פוחד מילד עם סכין? אז תן לו מדינה ריבונית ומדים ורובה צלפים מרגמה ונשק נגד טנקים ומטוסים

 3. akilahav@gmail.com'עוזי

  בשיטה הזאת קל מאד להיות נביא.
  בין אינתיפאדות (או גלי טרור, מה שיוצא ממכונת הכביסה שלך) תמיד תמיד תנבא פריצה של אינתיפאדה חדשה. אם לא השנה היא תפרוץ בשנה הבאה או בעוד שנתיים. תמיד תוכל לטעון שהכתובת היתה על הקיר ואתה הזהרת.

  נשמע לא הוגן, אבל לא נורא, כי גם ההיפך נכון:
  בתוך אינתיפאדה תמיד תנבא את דעיכתה הממשמשת ובאה. סבלנות – בסוף היא תדעך. כך היה תמיד וכך יהיה תמיד.

  לנביאים מתקדמים אני ממליץ לפעול באותו אופן על הסכם שלום (או אפילו שלום אמיתי שזה משהו לגמרי אחר). תמיד אפשר לחזות הסכם שלום, ואפילו מזרח תיכון חדש.
  סבלנות.

 4. אריקו

  נתניהו עשוי מ'טפלון'. זוכרים מה זה טפלון?
  30 המנדטים יכולים להיות רגועים.
  אם וכאשר יהיה צורך, יגידו לנו ש:
  השמאלנים אשמים, כולם אשמים, חוץ מהימין הטהור, הימין שעומד על המשמר.
  רק נתניהו צח כשלג.
  טלית שכולה תכלת.

 5. כחלון

  האסלאם מחכה בסבלנות לראות למשבר קיצוני בין היהודים לעשות ביהודים מרחץ דמים תמשיכו לשחק בנדמה לי שלום עכשיו תנו לחיות האסלאם לחיות אצלכם בסלון התל אביבי רביב תתעורר החלום של המופתי חי ותוסס אצל ערביי ישראל

 6. משה פרי

  רביב, היו לך כמה דקות פנויות ו"הקפיץ" של אנטי נתניהו קפץ.
  אתה לא רציני.
  תחפש אצל חבריך העיתונאים הערכות מהעבר ורובם כישלון אחד מתמשך.
  תן לנו כתבות מוצלחות, ולא חסר לך.

 7. ד״ש

  נתניהו מצהיר בכל מקום שהוא מוכן להתחיל מו״מ בכל מקום בכל זמן ללא תנאים מוקדמים. אז למה האבו מאזן לא מגיע?
  אבו מאזן יודע שרעיון המדינה הפלשתינאית אינו בר קיימה אבל זה לא מונע ממנו להמשיך באסטרטגית הדלגטימציה למדינת ישראל במטרה לשלול את עצם קיומה. הוא לא צריך להתאמץ יותר מידי כשאת העבודה עושים לו שונאי ביבי ושונאי ישראל, בארץ ובחו״ל. בינהם ישראלים לא מעטים. למזלנו רוב הציבור בז להם.

 8. avneraviad@gmail.com'Avner

  אוי אוי אוי, הימין כבר סוגר 35 שנים בשלטון והשמאל אשם במצב. חבורה של אפסים חסרי כל תוכנית או חזון.

 9. -ליאור

  ל-LDR – נתניהו בחולשתו? אותה חולשה שמאפשרת לו להבחר שוב ושוב בלי קשר לתפקודו?
  הפוך גוטה, מנהיגים (ישראליים לפחות) בד"כ מפגינים את שיא היצירתיות המדינית שלהם בעיתות של חולשה פוליטית. כך אולמרט ("אני לא פופולרי") טווה את התכנית שהציע לאבו מאזן עמוק בתוך זמן הפציעות שלו, כך ברק הלך לקמפ דיוויד ושם הכל על השולחן בלי שום גב, ואולי כך גם שרון ביצע את ההתנתקות דקה לפני מפת הדרכים.
  אני דווקא לא חושב שזה ציני, רוצה לתת להם את הקרדיט שכאשר השמיים מאיימים ליפול על ראשם, הם נאחזים בתהליך המדיני כמו גלגל הצלה כדי בכל זאת להטביע את חותמם לפני שתלקח מהם ההזדמנות. אולי בכך טמון הסיכוי שלנו להגיע אי פעם להסדר, אלא שביבי להכעיס מסרב לגלות כל סימן של חולשה פוליטית. אדרבא, ככל שהוא נחלש, הוא מתחזק. ככל שמספידים אותו, הוא מרוויח נקודות אצל הציבור שלו (ניזוני ישראל היום ומלחמתו בנוני מוזס). ככל שיענוהו, כן ירבה ויבחר. אולי יש משהו במערכון של ארץ נהדרת על הקללה שלו. בכל מקרה חולשה אין שם, ולכן התהליך המדיני תקוע.

  כמו כן, יש לנו בעיה קלה נוספת, אצל המנהיגים הפלסטיניים הלוגיקה הזו לא עובדת. ערפאת בשיא כוחו לא היה מעוניין במהלך שיכתים אותו היסטורית, הרבה יותר קל לנפנף באקדח. אוקיי, ברור. אבל גם אבו מאזן בשיא חולשתו לא מעוניין בתהליך. אולי הוא פשוט מנסה ללמוד מביבי איך להשאר בשלטון לנצח.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.