לא יכול להיות שזו עסקת שפירא – ביבי-טורס, לא יכול להיות

מאת  | 28 באוקטובר 2012
 

עוד שלושה ימים יעזוב נחום לוי, היועץ המיוחד למלחמה בשחיתות של מבקר המדינה את תפקידו. המבקר החדש הדיח אותו. זה עבר בשקט, למרות שלוי הוא האיש שאחראי על דו"ח ביבי-טורס, הדו"ח שראש הממשלה ממש לא רוצה שיתפרסם לפני הבחירות.

עכשיו, אני נורא רוצה להאמין למבקר המדינה. נורא. באמת. מפחיד אותי לחשוב שבאמת הייתה פה איזו עסקת בר און חברון נוראית כזאת ושהשופט שפירא פשוט משלם לראש הממשלה על מינויו למבקר, כנגד כל הסיכויים, באמצעות סגירת תיק ביבי טורס. הנה העובדות. תשפטו אתם.

1. במרץ 2011 התחיל משרד המבקר לבדוק את פרשת הנסיעות של נתניהו ורעייתו. על המשימה הופקד בכיר ביאח״ה לשעבר, נחום לוי. בגלל לחצים פוליטיים, החקירה הוגדרה כבדיקה של נסיעות כל השרים, לא רק נתניהו.

2. ראש הממשלה נתניהו הטיל את כל כובד משקלו כדי שהשופט המחוזי שפירא ייבחר. מקורות המקורבים לתהליך הבחירה אמרו שעו״ד דוד שימרון, עורך דינו של נתניהו, היה מעורב עמוקות בתהליך הבחירה. בחירת שפירא הייתה בחירה שלא כדרך הטבע. התמודד מולו שופט עליון, בכיר יותר, המשנה לנשיא ביהמ״ש העליון אליעזר ריבלין, אבל נתניהו ואנשיו הטילו את כל כובד משקלם ובסיבוב השלישי שפירא נבחר. בעת הקמפיין שלו שפירא פגש את נתניהו ורעייתו בביתם. שפירא אמר על כך שאינו חייב לנתניהו דבר וחשב שזה לגיטימי שראש הממשלה יכיר את מי שהוא עובד למנות.

3. לא הרבה אחרי בחירתו התקיים בלשכתו של שפירא דיון בתיק ביבי-טורס. דנו, בין השאר, מה לעשות עם הממצאים החמורים שהתגלו על נסיעותיו של נתניהו בזמן שהיה חבר כנסת. למבקר לכאורה אין סמכות על התקופה הזאת. מצד שני, התגלו ממצאים. המבקר הקודם, לינדנשטראוס, המליץ להעביר את כל הממצאים ההם ליועץ המשפטי לממשלה. גם נחום לוי, החוקר, חשב שזו הדרך הנכונה, אולם שפירא אמר בדיון כי לדעתו עדיף להעביר אותם ליו״ר הכנסת. יו״ר הכנסת הבהיר כי אין לו מה לעשות עם עובדות ששנויות במחלוקת. אין לי חוקרים לברר את האמת, אמר ריבלין. המבקר שפירא אמר בתגובה כי לא אמר שזו עמדתו, אלא רק שמע את עמדת הייעוץ המשפטי של המבקר והם אלו שהציבו את האופצייה הזאת. כך או כך, אין מחלוקת שזה מה שעורך דינו של נתניהו, עו״ד שימרון רוצה.

4. כשנכנס המבקר לתפקידו הוא אמר לנחום לוי שהוא רוצה שימשיך בתפקידו. לפני מספר שבועות החליט לסיים את תפקידו לאלתר. אין גורם אחר במשרד המבקר שמכיר כל כך טוב את הדו״ח שמטריד את ראש הממשלה. מי ימשיך להתעסק איתו אחרי ה 31.10.2012, תאריך פרישתו של המבקר? המבקר שפירא אומר – זו מישרת אמון. התחלף השלטון, מוחלפים הנושאים במשרות אמון. בסדר, אבל למה הוא לא נותן לנחום לוי לסיים את העיסוק בתיק הזה? בשני תיקים רגישים, סיימו לאחרונה בכירים במשרד המבקר את כהונתם. בשני המקרים הוחלט במשרד המבקר שהם ימשיכו מבחוץ לסיים רק את הדו״חות הרגישים. יורם שבירו טיפל חודשים ארוכים מבחוץ בדו״ח המיוחד על אוניברסיטת בר אילן. יעקב מנדי אורי מטפל מבחוץ חודשים ארוכים בדו״ח הרפז. למה מה שהיה טוב להם, לא טוב לנחום לוי?

עוד שאלות מטרידות: המבקר אמר לי שלא ראה עד היום טיוטה של הדו״ח, לא של התקופה בה נתניהו היה חבר כנסת ולא של התקופה בה נתניהו כיהן כשר אוצר. למיטב הבנתי, שתי הטיוטות הללו נמצאות על שולחנו של המבקר כבר כמעט חודש לפני ההדחה? האם ייתכן שהמבקר לא אמר אמת? המבקר האשים באוזניי את נחום לוי בכך שהוא לא מעביר לו את הטיוטות והעלה השערה שלוי מחזיק את הדו״ח כשבוי. אם הטיוטות בכלל על שולחנו למעלה מחודש, אז איך צריך להבין את האמירות הללו? תמימות, חוסר התמצאות, או שבכל זאת נסגרו איתו כל מיני דברים לפני שמונה?

כמה ימים לאחר ההדחה אולץ מבקר המדינה, לדעתי באופן חסר תקדים, להוציא הודעת הבהרה פומבית. בהודעה הוא מודה שלוי לא מחזיק שום דו"ח כשבוי והאמירה שלו עצמו לא הייתה נכונה. כמה סיקור הודעה משפילה כזאת קיבלה בכלי התקשורת? כמעט אפס.

דבר אחד לא שנוי במחלוקת. שימרון ונתניהו דרשו רשמית ממשרד המבקר להדיח את לוי מתפקידו כחוקר של הפרשה. הם טענו שהוא מתנכל להם עוד מהתקופה בה היה בצוות שחקר את נתניהו על פרשת עמדי. לינדנשטראוס נפנף אותם. שפירא נענה לדרישה. הוא אומר שהעובדה שנתניהו רוצה בכך לא אומרת שהוא צריך להיתקע עם נחום לוי. צודק. מצד שני, עוד לא הצלחתי להבין מה פסול מצא בלוי. מה דחוף לו להיפטר ממנו בכזו מהירות?

הלוואי ואני טועה. באמת. אני ממש מקווה שאני רואה שחורות בגלל מעורבותי האישית בעניין. לא רוצה להאמין שדברים כאלו יכולים להתרחש ולהצליח והכול לאור היום כשאפילו עיתונים ביקורתיים לנתניהו כמו ״ידיעות״ לא אומרים כלום, בחדשות 2 שתיקה גדולה, ב״מעריב״ דממה. אולי הם מבינים את הסיפור אחרת, או שמשהו מאוד מוזר קורה פה.

תגובות

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.