דני עטר בקק"ל – לא התחיל טוב

| 23 בדצמבר 2015

מאז שדני עטר נכנס לתפקיד יו"ר קק"ל, הדובר שלו עובד שעות נוספות. שטף של הודעות היסטוריות נוחת בתיבות המייל של עשרות כתבים. "אחיל את חוק חופש המידע על קק"ל ואכפיף אותה למבקר המדינה", בישר עטר בהודעה נרגשת ב – 4.11.2015. וואלה? היסטוריה. אחר כך נפגש עטר עם מבקר המדינה ושוב פרסם הודעה היסטורית. "קק"ל תהיה פתוחה בפניך לביקורת", ציטטה ההודעה את היו"ר החדש. אתמול הגיעה עוד הודעה עתירת מילים גבוהות. "לראשונה בתולדות קק"ל: ההנהלה אישרה פה אחד להחיל שקיפות על הארגון". איזה יופי.

ובכן, המצב האמיתי הוא קצת שונה. עטר אולי רוצה ואולי לא, אבל יש התנגדות גדולה בצמרת הארגון לשקיפות, מבקר מדינה, חופש מידע ושאר ירקות. עטר מדבר גבוהה גבוהה גם בישיבות ההנהלה והדירקטוריון, אבל כשנכנסים לפרטים, זה לא נראה טוב.

כמה דוגמאות:

ב – 7.12.15 התקיימה ישיבת הנהלה. אחד החברים שאל על חוק חופש המידע. זוכרים? היו"ר אמר שקק"ל תוכפף לחוק, ובכן, היועץ המשפטי שי מרקוס לא שמע על זה, כנראה והוא אומר חד וחלק:   קק"ל אינה מחויבת לחוק חופש המידע.

מה עם החלטה לפתוח את קק"ל לבדיקה של מבקר המדינה (ולא רק בחלק הארגון שעוסק בפרוייקטים, כפי שקרה עד היום)? ובכן, לא, אין שום החלטה כזאת. היו"ר דיבר דווקא בישיבות על מבקר המדינה, על הדו"ח הקודם (שעוסק, כאמור, רק בחלק מצומצם של פעילות הארגון) והצורך לתקן את הליקויים, אבל אין שום החלטה שתואמת את ההצהרות ההיסטוריות של עטר בפני מבקר המדינה ובדיון ועדת השקיפות של הכנסת.

מרתק גם לראות מה זו שקיפות בעיני היו"ר החדש.

עטר אומר להנהלה:

הגברת השקיפות בקק"ל הינו חשוב ביותר…ניתן לסייג את נושא השקיפות, ולקבוע כי נושאים מסוימים, דוגמת עסקאות קרקעות בהימנותא (החברה של קק"ל, שמנהלת את נכסי הארגון) לא יהיו חשופות לציבור באופן מלא למעט דברים כלליים, כל מה שקשור לתורמים, שמות או מדינות, וכן חשיפת נושאים אישיים של עובדים או דירקטורים במערכת וכו'. 

במילים אחרות, שקיפות זה חשוב, אבל עסקאות הקרקע בחוץ, תורמים בחוץ ונושאים אישיים בחוץ. רגע, יש עוד.

עטר נשאל בישיבת ההנהלה האם גם פרוטוקולי ועדת ההנהלה יפורסמו.

לאחר שיעברו אשרור, יפורסם תקציר, לא גרסה מלאה ולא תמלול – רק נושא, הצעת החלטה והחלטה. דברים רגישים לא יפורסמו.

סגן יו"ר קק"ל החדש, שלמה דרעי, לא מת על השקיפות שמקיפות הזאת.

בג"צ לא רשמו ולא פרסמו פרוטוקולים במשך שנים. אני לא חושב שיש גופים שמפרסמים פרוטוקולים בצורה מוסדרת.

באמת? מר דרעי? שמעת נגיד על מועצת מקרקעי ישראל? מועצות עירוניות, שחלקן משדרות את הדיונים באינטרנט?

היו"ר עמית, עוזי לנדאו, גם לא משתגע על הרעיון.

 אני מציע לבדוק מה קורה בממשלה ומה אומרים הנהלים של שירות המדינה. יש אבחנה בין שקיפות, פרסום ותיעוד. תיעוד צריך להיות תמיד, השאלה לאן הוא מגיע. זה משבש את האפשרות לדיון חופשי.

עוזי לנדאו מציע לבדוק מה קורה בממשלה. מה, הוא לא יודע? הוא לא ישב שם איזה עשר שנים? לנדאו יודע מצוין שפרוטוקולים של ישיבות ממשלה לא מתפרסמים עשרות שנים. האם הנהלת קק"ל זקוקה לחיסיון גורף כה (ומוגזם) כמו ממשלת ישראל?

בעקבות הדברים, עטר ממתן את דבריו:

לא יפורסם תמלול. נקודת ההנחה היא שלאף אחד אין מה להסתיר מצד שני, אין מה להלעיט את הציבור, רק אמירה כללית, הנושא והחלטה…לא יכתבו שמות בפרוטוקול בכלל.

לא רוצים להלעיט את הציבור. יש לנו מספיק דברים על הראש. נסתפק באמירה כללית, נושא והחלטה בלי שמות בכלל. חתיכת שקיפות.

סגן היו"ר שלמה דרעי חושב, כנראה, שגם זה מוגזם.

 יש להיזהר שלא להגיע למצב של פופוליזם בגלל השקיפות. ברגע שחומר מתפרסם זה יוצא משליטה. אני מוכן לעזור בעניין ולבדוק איך נוהגים ארגונים וגופים מקבילים לקק"ל לשם השוואה ולראות מה מפרסמים ומה לא, שלא נהיה נמהרים ולא יקרה כלום אם נחכה עד נוהל מסודר. 

 

עוזי לנדאו מחרה מחזיק אחריו:

יש להנחות את היועמ"ש לבדוק וליידע מה קורה בארגונים אחרים. כהצהרה כללית כולנו מסכימים אך להחלטה כזו יש השלכות.

על זה החברים מוכנים להתאחד בקלות. בטח, כולנו בעד שקיפות, כ'הצהרה כללית', רק לא ביישום בפועל. החליטו לבדוק, לראות, לפתח פורמט מיוחד של מה מפרסמים ומה לא, בקיצור, להסתיר.

עכשיו אפשר להתפנות לבעיה העיקרית של קק"ל. כרגיל, הדימוי. זה מה שמפריע לחברים. הארגון מצוין. הדימוי חרא. נכון, השקיעו איזה רבע מיליארד שקל בדימוי ב – 4 השנים האחרונות, אבל הציבור קשה עורף והוא לא מבין.

החבר מתתיהו ספרבר אומר:

גם בעבר הושקעו מאמצעים ביחסי הציבור של קק"ל, אך לא נעשה מספיק והתחושה היא שאין מספיק אהדה בציבור לפעילותה של קק"ל.  יש צורך בחברה חיצונית שתבצע עבודה מקצועית כבסיס להמשך דיונים וקבלת החלטות, שיבוצע סקר בציבור, קבוצות מיקוד והמלצות כיצד לקדם, שיווקית ופרסומית, וכן ביצוע דירוג על פי סדר עדיפות מה הציבור היה רוצה שקק"ל תעשה.

סגן היו"ר, עו"ד שלמה דרעי:

יש צורך בהחלטה מחייבת לפיה בכל פעם שקק"ל מתקצבת גוף או רשות, שיהיה סעיף מפורש בהסכם שיש לתת קרדיט לקק"ל.

המנכ"ל, מאיר שפיגלר: קיים סעיף כזה

עו"ד דרעי: יש לבדוק מדוע איננו מתבצע.

בקיצור, אל תתפלאו אם בקרוב תישכר עוד חברת יחסי ציבור יקרה, ייעשו קבוצות מיקוד, סקר גדול, זה כבר ייגמר בעוד כמה מאות אלפי שקלים.

קק"ל התחייבה בהסכם עם המדינה להעביר 2.2 מיליארד שקלים בשנתיים הקרובות לפרוייקטים לאומיים וירוקים. ובכן, לדירקטור הבכיר, ארנן פלמן, איש הליכוד, יש רעיון מי יבצע את הפרוייקטים הללו:

יש לעשות ככל יכולתנו שעבודות ימסרו לחטיבה להתיישבות.

עטר אוהב את הרעיון:

אני, כמובן, בעד. יש לבדוק ולהחליט,  מקווה שנוכל להעביר להם הרבה עבודה זה גוף ביצוע יוצא מן הכלל, אך מותנה באישור משרד המשפטים.

סיכום ביניים: אין חוק חופש מידע, אין מבקר מדינה, שקיפות זה מס שפתיים והעבודות יימסרו, ככל שניתן, לחטיבה להתיישבות. באמת שרציתי לתת לעטר 100 ימי חסד, אבל זה לא נראה טוב.

 

תגובות

תגובות

11 thoughts on “דני עטר בקק"ל – לא התחיל טוב

 1. דני

  מי מצפה מעטר שיש לו היסוטריה עבריינת קודמת שיהפוך בן לילה לאדם הגון?

 2. yitzhakdar@gmail.com'יצחק

  שתי הערות:
  1. דווקא שני החברים החדשים, דרעי ולנדאו, נגד שקיפות, אם כי, כשחושבים מי הם ומנין באו – זה די ברור.
  2. ההבדל בין בג"צ (דרעי התכוון לומר בית המשפט העליון) שאינו מפרסם פרוטוקולים לבין קק"ל, הוא הדיונים בכל בתי המשפט, לרבות בבית המשפט העליון, הם פומביים ופתוחים לציבור (למעט דיונים בדלתיים סגורות ובתי משפט למשפחה), כך שמי שמעוניין יכול להמצא בדיון ולשמוע. איני זוכר שישיבות הנהלת קק"ל פתוחות לציבור.

 3. 3135022@gmail.com'חנן

  החטיבה להתיישבות – אם כל חטאת
  דרכה אפשר להעביר הרבה כספים מתחת לשולחן

 4. גיורא

  הבושה היא לא אישית של עטר אלא של מפלגת העבודה שלמרות עברו הצביעה ומינתה אותו. כנראה הכל מתדרדר אצלנו ולא רק הממשלה.

 5. anon@gmail.com'אחד

  הגיע הזמן לשים את הפוקוס על החטיבה להתיישבות. כל נושא מסריח במדינה איכשהו מתנקז אליהם.

 6. גדי

  חח אדון עטר ואדון עו"ד דרעי ואדון לנדאו יהפכו פתאום את עורם ויהפכו את קק"ל לשקופה ..זה הרי מצב הזוי זה שלנו .יש לנו חזקה על קק"ל ..ולא יגידו לנו איך לפעול .אנכנו מעל חוק השקיפות ..לללל ..תודה רבה דרוקר ..תמשיך רק ככה יש גם ההסתדרות הציונית העולמית ..וקרן היסוד לבדוק…

 7. עמוס

  שקיפות תהיה כשיירד הנבוט ולא דקה אחת קודם…

 8. עלי

  החטיבה להתיישבות גואלת קרקעות פלשתיניות…
  ראשיה יישבו יום אחד על כסא הנאשמים בהאג….

 9. YAEL_TNUVA@WALLA.COM'רעיה

  נו מה רציתם שמעץ תפוחים יגדלו תותים?????

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.