ועדת איתור לתפקיד היועהמ"ש? מכונת כביסה!

| 27 בדצמבר 2015

נגיד שלא הייתה בכלל ועדת איתור לתפקיד היועץ המשפטי לממשלה. האם יש סיכוי שבנימין נתניהו היה מעז להציע לתפקיד הזה את מזכיר הממשלה שלו? שום סיכוי. האם היה מעלה על דעתו לפני שש שנים למנות את עורך דינו לתפקיד? אין מצב. רק מכונת הכביסה, שקרויה ועדת האיתור, יכולה להנפיק מצב פסיכי שכזה. עולם הפוך. הליך שנבנה, כדי לצמצם את התלות של היועץ בממניו היא ששורה של משפטנים בכירים ומרשימים – ישי בר, אבי ליכט, רז ניזרי, הילה גרסטל ויורם טורבוביץ׳ לא מתקרבים אפילו לקבל את תמיכת ועדת האיתור.

סיפור קטן. בעת שהורכבה ועדת האיתור לבחירת היועהמ״ש, התנהלה שיחה מעניינת. דיקן הפקולטה למשפטים במכללת ״אונו״ היה מאוד ישיר.

"תתמוך במנדלבליט?"

גם בן שיחו לא נמנה על המתפתלים למיניהם. לא בכדי הוא היה מועמד מוביל לייצג את האקדמיה בועדת האיתור לבחירת היועץ המשפטי לממשלה.

"לא נראה לי, איך יכול מזכיר ממשלה להפוך ביום אחד ליועץ המשפטי לממשלה?"

כמובן שהתשובה הזאת הביאה אותו לראות את ועדת האיתור רק בטלוויזיה. את האקדמיה ייצגה בועדת האיתור פרופסור גבריאלה שלו, חברת סגל בכיר ב"אונו״.

בשביל לקבל את המלצת ועדת האיתור, צריך 4 קולות מתוך 5 אפשריים. פרופ' שלו היא זו שהעניקה למנדלבליט את הקול הרביעי המכריע, שהפך אותו למומלץ היחיד של הוועדה לתפקיד הכי חשוב במדינה. למה אנשי "אונו" היו מעוניינים במנדלבליט? לא יודע, אבל כדאי לזכור ש״אונו״ היא מהמכללות שהפכו את לימודי המשפטים לחלטורה. הרגולטור, המדינה, מאפשר לה להמשיך לנהל את הלימודים שם בצורה שמעליבה את המושג אקדמיה. לא רע ל׳אונו׳ שהיועהמ״ש הבא, כמו גם ראש הממשלה ושרת המשפטים, יידעו מי סגר להם את הפינה. אם יש בהשערה הזאת גרעין של אמת, הוא חל רק על אלו שהריצו את שלו לתפקיד. אין לי ספק שפרופ' שלו, אישה עם אינטגריטי ללא עוררין, שקלה רק שיקולים ענייניים בוועדה. אז איך היא תמכה?

כשמאיר שמגר עיצב את ההמלצות לדרך הנכונה לבחור יועץ משפטי לממשלה,הוא בטח לא דמיין שנציג הממשלה בועדה שברא, משה ניסים, ונציגת הכנסת, ח"כ ענת ברקו, יתפקדו כמריונטה של ראש הממשלה. עם בלוק חוסם של ניסים וברקו, גם אהרון ברק לא היה מומלץ על ידי ועדת האיתור הזאת.

השורות התחתונות של ועדת האיתור נשמעות כאילו מישהו צוחק עלינו. ישבה ועדה מכובדת שלושה חודשים, כששתי סוגיות עקרוניות על שולחנם. הראשונה, האם התנהגות מנדלבליט בפרשת הרפז פוסלת אותו לתפקיד היועץ.  מה החליטו חמשת החברים? ובכן, הם לא יודעים. תעזבו אותנו.

בשאלה השנייה בכלל הועדה הגיעה למקום סאטירי. תפקידו של מנדלבליט כמזכיר הממשלה הוא בכלל לא פוליטי, קבעה הועדה, זו לא משרת אמון, מה פתאום. כשאתה קורא את זה, נדמה לך שמנדלבליט היה ספק הסנדביצ׳ים של הממשלה ולא האיש שעמד בקשר יומיומי עם שריה והינדס את החלטותיה ואת הרוב שנדרש להן.

אין לי ספק שפרופסור שלו יודעת את כל זה. אז למה תמכה? כנראה כי חששה שאם תפסול את מנדלבליט, הועדה תתפזר בלי המלצה ונתניהו ימנה מישהו, שנתפס בעיניה כנוח יותר לראש הממשלה – גיא רוטקופף (גילוי נאות: אנחנו חברים מאז השירות הצבאי). אתם מבינים? הפרופסורית המכובדת הניחה שכל מה שמעניין את נתניהו זה מי יהיה יותר נוח לו – כמו ויינשטיין כבר לא יהיה לו – אבל כמה שיותר קרוב. הבעיה היא, כמובן, שבכל הקשור לשיקולי ראש הממשלה, שלו צדקה. בבלפור מתעניינים עכשיו רק בדבר אחד. מי יהיה אחראי על חקירת מעונות ראש הממשלה וסופו של הסיפור המטורלל הזה הוא שנתניהו השקיע כל כך הרבה בבחירת היועץ המועדף עליו ובסוף אותו מנדלבליט, כנראה יצטרך לפסול את עצמו מלטפל בחקירה הזאת ופרקליט המדינה, שי ניצן, הוא זה שיצטרך להחליט אם מצבה הנפשי של גברת נתניהו חשוב או לא חשוב לתיק הזה.

המאמר התפרסם ב"הארץ"

 

תגובות

תגובות

12 thoughts on “ועדת איתור לתפקיד היועהמ"ש? מכונת כביסה!

 1. גדי

  באמת מוזר איך פרופסור שלו בירכה על מינוי מר מנדבליט .להיות היועץ לממשלה המחליף לדרך של היועץ היום עו"ד וינשטיין ולמה לא כבוד השופטת שהיתה מעומדת .להחליפו ..כלומר המשך הדרך של השתקה .גרירת רגלים .בנושא ראש הממשלה רעיתו ושרים חשודים אחרים…

 2. יוסי

  בוא נהיה רציניים. אף אחד לא יודע איך מנדלבליט יתנהג. צריך לתת לו אשראי- כל החלטה שלו תעמוד במבחן הציבור. כמובן שכולם רוצים שיהיה לו כשרון כמו לאהרן ברק, אינטגריטי כמו לשמגר, כושר הבחנה בעיקר וטפל כמו לזמיר, שיהיו לו כשרונות הפוכים משל ווינשטיין, שיהיה איש ישר ושוחר חוק. אין סיבה להאמין שהוא לא מעין אלה. יש בכלל אישים כאלה? העבר של אביחי מורה שיש לו את זה. המבחן שלו יהיה במה שבצנרת- הסירחונות מבית נתניהו, העבירות על החוק, פרקליטות מחורבנת תחת ביקורת ציבורית ומקצועית. הוא מהשקטים שלא עושים רוח. עד היום הצליח. בוא ניתן לו אשראי.
  אם יהיה כסרגל, הצלחתו הצלחתנו. הוא מדבר בשקט, עושה ללא תקשורת- וזה כבר מעלה רבה.
  אני חש שהוא עוד יפתיע. מים שקטים חודרים עמוק. הוא איננו איש רעים להתרועע- איש משפחה, אדם שקט באופיו. חינוך מעולה, איש תבונה ואשכולות. לא איש טורי רכילות ולא מקורב לעתונאים. מעלות נפלאות. אינני מכירו- אך הקרובים לי הם חבריו, מעריכים אותו מאד. חבר לחברים, איש טוב ביסודו.
  אביחי- יאושר בבג״ץ כי הוא כצלמם ודמותם של רוב שופטי ישראל, תם וישר וללא רבב.
  יהי חלקך עם הלל הזקן, לך בדרכך זה ויתברכו בך כל אזרחי ארץ. מברוק.

 3. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  חשבתי שראש הממשלה הוא "התפקיד הכי חשוב במדינה"

 4. rosner99file@gmail.com'רוזנר

  מפתיע שדרוקר לא מצביע על רעה חולה אחרת בסאגת מכונת הכביסה שלפנינו: שניים מאלו שהגיעו לשמינית הגמר: גיא רוטקופף ויורם טורבוביץ הינם חברים נכבדים "בקומנדו תשובה". אותם רגולטורים לשעבר של המדינה, שחצו את הקווים, והם אלו שונתנים היום לאולגירך הגז את הכסות המישפטית. (היה זה טורביביץ "שאיים" על המדינה באופן קונסילירי ברור, שאם ישנו משהו במיתווה הגז, הם יגררו את המדינה בבתי מישפט בין-לאומיים עד סוף הדורות (זהו איום מוחשי נגד המדינה, פי אלף יותר מכל גופי השמאל, ואינני מבין למה "אם תרצו" לא רצה לטפל בשתול הזה). בואו נחשוב איך הגענו למצב שאוליגרך מצליח להכניס שניים מעוזריו כמעומדים למישרת הרגולטור מיספר אחד בישראל. מדינת בננות כבר אמרנו?

 5. אברהם מאיר

  גם אני לא מבין איך פרופ שלו הצביעה בעד מנדלבליט.
  התרגיל הזה של נתניהו כל כך שקוף – לא מבין איך פרופ שלו נפלה במלכודת.

 6. רון

  פרופ' שלו פחדה כנראה ששקרניני יפטר אותה בלי פנסיה או גרוע מזה.

 7. ח

  אם מישהו חושב שבשם הדמוקרטיה ושלטון החוק שהוא יבטל את הבחירה של הציבור ידיח את ביבי ויעלה את השמאל לשלטון ויפנה התנחלויות ויממש את שאר המשנה המדינית שלו רק בגלל שאשתו של רוה"מ שידוע לכולם שאין לה כלל בעיות נפשיות חמדה לעצמה כמה צצקעס שקיבלה מנשיא ניגריה, ראש ממשלת גרוזיה או שר הביטחון של קירגיזיסטאן ושמרה לעצמה אז הוא לא מבין מה זאת דמוקרטיה, ומה זאת לגיטימציה של השלטון ושל מערכת המשפט ולמה צריך אותה. ראש ממשלת שמאל שיעלה בעקבות תהליך כנ"ל יהיה ברווז צולע ולא יוכל לעשות כלום.

  זאת לא סיבה להדיח ראש ממשלה נבחר ומכהן. אם עשתה טעויות שתשלם כבר עכשיו כופר ותסגור את הפרשה.

  דרך אגב מישהו אולי יודע מי היועץ המשפטי לממשלה של ארצות הברית?
  מי בחרו אותו? מה הוא עשה קודם?

 8. אביעד

  למה תוקפים את פרופ׳ גבריאלה? היא תמיד היתה יסמן, לא מתבלטת בהחלטות ציבוריות מי יודע מה. בכל מפעולותיה לא בלטה. תמיד הלכה בתלם. גם קרית אונו שלה זה תמצית הבלוף האקדמי – יאני. כולם עוברים.
  למה מינוי הפרקליט הלקקן הנצחי לא מעורר את הציבור? הוא יותר בעיה ממנה. מגרסטל כולם פוחדים ובצדק, לא עושה חשבון לאף אחד. היתה יכולה להיות מעולה- לכן פוחדים ממנה. עוד נזכה לשמוע ממנה.
  אכן- יש לקוות שמנדלבליט יפתיע. הוא לא יעיז לסגור תיקים בלי בושה, לא חייב כלום לצמרת הפרקליטות המאכזבת בעליבותה, לא צמח אצלהם ולא אחד מהם, יעשה מלאכתו בהשקט ובביטחה. והעיקר- בצינעה. כולל החלטות והנחיות בענין ניצני הפאשיזם העולה בערוגותינו. מנדלבליט עולה בכישוריו על ניצן ושתי עוזרותיו פי אלף. שיתוף הפעולה שלו עם יורם כהן, יוסי כהן , רז נזרי, ואלשיך- מעולים. כולם חושבים בראש אחד, ממלכתי ומקצועי. עם קדקד אחר בראשם- היינו זוכים לראות ברכה בעמל גידולנו. נחכה לבשורות טובות.
  האשמת וינשטיין בענין הטלפון של מנדלבליט לרז נזרי- מטופשת, כל אדם סביר היה נוהג כך. לא מקבלים החלטות על הטלפון, תמיד רצוי לעשות חושבים. היועץ החלשלוש עשה עליו סיבוב, חכם על שקטים הנראים כחלשים. מנדלבליט היה פצ״ר טוב מאד , חכם וישר דרך. מוערך. אוהבים אותו עד היום בפרקליטות. מוצא חן ושכל טוב בעיני אלהים ואדם.
  נקבל פניו יפה, נחכה להחלטותיו הראשונות- והוא יפתיע. מים שקטים חודרים עמוק עמוק ללב הציבור. העיקר שיש לו שכל ישר, מה שאין לרוב שרי הממשלה הזו. יש לקוות שהניסיון של מילוי תפקיד מזכיר הממשלה יסייע לו בקבלת החלטות נכונות.
  עוז לתמורה בהחלטות שיפוטיות- זה מה שצריך היום. במיוחד לאור המשפחה המלכותית, דה לה שמטס, הפרובלמטית והתקשורתית עד לקבס שכנראה לא תחזיק מעמד הרבה זמן. השבוע הולך אולמרט, וגם הבא אחריו ילך לקיסריה. העם לא כל כך מטומטם. פעמיים העם לא קונה לוקשים. גדעון סער, כחלון וגנץ נראים כשלישיה שתלך יחד ותסייע להביס את הבריטון המהסס ועימו יעופו עוד כעשרה ממטורללי הליכוד. לפיד כנראה ילך לבד- ויהירותו הבלתי נסבלת, ללא הצדקה הנראית לעין, תוביל אותו לתבוסה. הוא יכול להיות שר חוץ טוב עם פה גדול, מוכשר לקומם את הריסות משרד החוץ שפוזר בחפזון אידיוטי- רק אם ידע לשתף פעולה עם השלישיה. זו הדרך היחידה להצלתו. יעשה פוזות- ישאר בבית, יחד עם בנט , השרלטן הנצחי, זה שלוקח קרדיטים על מה שלא עשה. ושלא נשכח את הבכיין דיין, זה שלא מבין מדוע הוא אישית לא רצוי כשגריר ישראל לעמים אחרים. נו, שכל ישר כבר אמרנו?

  ויהי השנה הבעל״ט – סוף וקץ להתדרדרות החמורה במצבה הבינלאומי של ישראל ותחילת השיבה לקוממיות ממלכתית ברת קיימא ברוח התנועה הציונית הממלכתית הנאורה, השפויה.

  נקווה לבוא ממשלת שפויים רציונאלים- ללא פוילאשטיקים כספיים מבחילים מתחת לשולחנות , ועם הפנים לכל יהודי העולם- מי יתן, יוסף עליכם ככם אלף פעמים אם תלכו בדרך הישר ותסורו ממעללים רעים וזדוניים.
  ולאביחי- יברכך וישמרך, יאר פניו אליך וכל מפעלותיך יהיו ברוב שלמות.

 9. akilahav@gmail.com'עוזי

  "..השורות התחתונות של ועדת האיתור נשמעות כאילו מישהו צוחק עלינו.." סוף ציטוט.
  מה קורה, רביב, החלטת להתאמן עלינו באנדר סטייטמנט?

 10. abbaeven@walla.com'חפץ חיים

  אני מתקשה להאמין שמועמד לוועדה נשאל שאלה ישירה כל כך ועוד יותר מתקשה להאמין שהשיב תשובה ישירה כל כך.
  איך אדם יכול לשאול שאלה ישירה כל כך מבלי להסתכן בכך שיתגלה בדיון בבג"ץ שהוועדה הייתה חותמת בלבד,
  ואיך אדם ישיב תשובה ברורה כל כך , כאשר יותר סביר שהיה עונה שיחליט לאחר שישמע את המועמד ויהיה דיון בוועדה , יצביע בהתאם.
  אנשים ברמה של וועדת איתור לבחירת יועץ משפטי חכמים כדי להימנע מטעות כזו.

 11. -ליאור

  מפתיע אותי כמה אנשים אומרים "בואו נחכה ונראה איך מנדלבליט יהיה". אין לי ספק שהוא אדם מצויין, משפטן מפולפל, ויועץ חריף, אבל בסרט הזה היינו כל כך הרבה פעמים.
  האמת היא שכל פעם שביבי ממנה משרת אמון (ומכיוון שלראש הממשלה אין אמון באף אחד, הטייטל הזה מכיל בערך חצי מהמשרות בשירות המדינה, כולל מנהלי רשות השידור, מבקרי מדינה, ואפילו חשמלאים), אותו אדם שבנסיבות אחרות היה יכול להיות מועמד מעולה, הופך להיות צל נרדף ונרפה של עצמו ומוכר את נשמתו כליל למשפחת נתניהו.
  האמת, עם הדרך שבה נופלים דברים במשפחת המלוכה, זה לא מפתיע. מי היה רוצה לטעום מעוקצה של הגברת הראשונה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.