שכבה דקה של יהלומנים חטפה את כל השאר

| 31 בדצמבר 2015

עד כמה חוקי ענף היהלומים שונים מכמעט כל מקום אחר שאנחנו מכירים?

לא חושב שיש הרבה ענפים שיו"ר הועדה המשפטית שלהם מושמע אומר בקולו בתחקיר "המקור" שבבוררויות פנימיות בבורסה, בוררויות בהן נדונים סכומי כסף בלתי נתפסים, דנים גם בכספים שחורים. הבוררויות הללו זה לא משהו וולונטארי. אם אתה יהלומן, שנקלע לסכסוך, אתה חייב ליישב אותו בבוררות ואם מי שאחראי על הבוררויות אומר שמותר לדון גם בכספים "שחורים", אז מה הסיכוי שהבורר יפסיק את הדיון כשהצד השני טוען שהוא שילם לך "בשחור"?
לא מאמין שיש הרבה גופים, שכשאתה שולח להם שאילתה לקראת תחקיר ומתוך ניסיון להיות הגון שולח אותה שבועות ארוכים לפני התחקיר, השאילתה כולה מפורסמת בפייסבוק, כך שכל יהלומן במדינה יוכל לראות מה אנחנו שואלים ועל מי. בוא נגיד שלא נפלנו מהכיסא כי עוד לפני כן גילינו שהיה מי שחילק בבורסה דיסק און קי עם הראיות של תיק החקירה בפרשת הבנק המחתרתי, שהתנהל בבורסה. למה חילק? אולי כדי שכולם יידעו מי דיבר במשטרה, מי אמר מה, מי פתח ומי הכחיש. יחסית לזה, לפרסם את השאילתה שלנו (פעם ראשונה שזה קורה לי…), זה לא כזה ביג דיל.

לא נראה לי שיש הרבה תעשיות במדינה שאחרי שהעובדים בהן, קוראים באותה שאילתה שאותו יו"ר ועדה משפטית, מאיר דלומי שמו, אמר מה שאמר על בוררויות וכספים שחורים, הם עדיין בוחרים בו לתפקיד בכיר בבורסת היהלומים.
נדמה לי שאין עוד הרבה ענפים במדינה שהתגובה המיידית לשאילתה ולעריכת התחקיר, תהיה חקיקת תקנה חדשה, שתחייב את כל היהלומנים שאסור להכפיש את שם הבורסה בפומבי. במילים אחרות, אם לא תסתמו את הפה, יבולע לכם. ומי עומד מאחורי התקנה? כנראה שבין השאר, אותו דלומי, שאמר מה שאמר.
לא רואה עוד גוף רציני במדינה שמתכנס לישיבה בנוכחות מאות אנשים, צמרת הארגון ונציג המדינה (במקרה הזה המפקח על היהלומים) וכולם מעבירים ביחד סעיף שיאפשר לדון בנושאים לא חוקיים ולהכריע בהם, בלי שזה יתועד בפרוטוקול הישיבה. בתחקיר של ברוך קרא ושלי, השמענו את ההקלטה המדהימה הזאת של האסיפה הכללית של בורסת היהלומים משנת 2014. הלוואי והייתי יכול לטפוח לעצמנו על השכם ולהגיד כמה קשה עבדנו כדי להשיג אותה, אבל אתם מתארים לעצמכם שכשיש 150-200 אנשים באולם, זה לא קשה להשיג את ההקלטה…ובהקלטה אתה שומע את האנשים הכי בכירים בבורסת היהלומים רומזים לחברים, שאתם יודעים למה צריכים את הסעיפים האלה ואל תתחכמו ואל תהרסו ובקיצור, תנו לנו לשמר את העולם הישן והבעייתי שאנחנו בקושי מצליחים להתפרנס ממנו היום.
לא השתתפתי בהרבה פגישות מוזרות כמו זו שקיימנו עם בכירי הבורסה בה ניסיתי לקבל מהם תשובה למה לא לתעד בפרוטוקול את מה שקורה בבוררות. תנו נימוק אחד לגיטימי. על נימוקים לא לגיטימיים קל לי לחשוב, אבל מה הנימוק הלגיטימי ובתגובה מגיעה שתיקה ועוד שתיקה ועוד שתיקה ואחר כך אני שואל ולמה אתם מעוניינים שהבורר יוכל לא לנמק את החלטתו. איזה נימוק לגיטימי יש לבורר, שכמוהו כשופט, שיכול לחייב אדם לשלם מיליוני שקלים, לא לנמק את החלטתו. "כשלא מנמקים, אי אפשר לערער על ההחלטה", נאמר בתגובה (כנה). וואלה? גאוני. איך בבג"צ לא חשבו על זה עדיין.
אני כן יודע שרוב הענפים שהיה נעשה עליהם תחקיר כזה היו מצופפים בתחילה שורות, מכפישים את הכתבים, אמא ואבא שלהם ומאיימים בשורה של סנקציות. לגיטימי. גם בבורסה ליהלומים עושים את זה, אולי קצת ביותר בוטות ממה שהתרגלנו, אבל בסדר. לכן, חשוב לנו להגיד ליהלומנים האמיתיים, שמן הסתם הם הרוב הגדול של היהלומנים במדינה:
חטפו אותכם. שכבה דקה של יהלומנים חטפה אותכם, היא השליטה את הנורמות הטובות לה, אולי נורמות שהיו טובות גם לכם פעם, אבל עכשיו כשהענף על הפנים, זה טוב רק להם. הם מעוניינים בשימור הסטטוס קוו, בהנצחת העולם הלא שקוף, בהמשך המעמד 'המיוחד' שלכם והם ממש רוצים שתחשבו שבכך הם מגוננים על מעט הפרנסה שהענף הזה השאיר היום לרוב היהלומנים מן השורה. ובכן, הח'ברה האלה בחליפות, עם עורכי הדין היקרים, המרצדסים ויועצי התקשורת, הח'ברה האלה עובדים עליכם בעיניים. דווקא פתיחת הענף הזה, הפיכתו לרגיל, היא הסיכוי היחיד שלכם לחזור ולהתקיים בכבוד. הבנקים יחזרו לתת אשראי נורמלי, תהיה הכרה מיסויית גם בהוצאות שלכם ולא תשלמו מס כשאתם מפסידים והכי חשוב, כשתבואו בציבור אף אחד לא יזהה יהלומנים עם הנורמות שרק חלק מהן נראו ביום שלישי אצלנו.

תגובות

תגובות

17 thoughts on “שכבה דקה של יהלומנים חטפה את כל השאר

 1. אברהם מאיר

  בוקר טוב לכל הקוראים
  הפעם, רביב, זה לא חדש.
  גנבים היו ויהיו, גם כאן אין חדש.
  יש לי קרובי משפחה באנטוורפן.
  ולמי שלא יודע, כל יהודי שני שגר באנטוורפן קשור בצורה זו או אחרת לעסקי היהלומים.
  כמעט כל העסקים נעשים מתחת לשולחן.

 2. ששי קשת בע״מ

  באסה !!! זה מה שהרגשתי כשראיתי את הכתבה הרדודה והפופוליסטית של רביב .
  באסה לחשוב שזה עיתונאי בכיר בארץ שלנו ושזוכה לבמה
  רחבה במדיה .
  אם זו עיתונות אז אנחנו יהלומנים מושחתים

 3. zigfried.mr@gmail.com'זיגי

  אני מסכים עם חלק גדול מהפוסט, רק הערה אחת.
  זה לא נדיר שבורר (בסכסוכים אזרחיים רגילים) מתנה את קבלת התיק לידיו בכל שלא יהיה חייב לנמק את פסק הבוררות. נכון שזה יבטל את אפשרות הערעור, אבל מבחינת הדין האזרחי זו תוצאה רצויה. מבחינת הבורר, זו עבודה קלה יותר, והצדדים סומכים כנראה על היושרה שלו.

 4. cocusim@walla.com'ר

  הכלכלה השחורה גדלה מהר יותר מהחוקית.
  מי צריך את דאעש ?
  מתחסלים לבד, לאט אבל בטוח.
  אין פחד. אין בושה. זה יספיק.

  חורחה

 5. Shawngolgol@gmail.com'ישראל

  רביב כל הכבוד המשך כך! אין פרות קדושות, כן גם יהלומנים קדושים אין, יהלומנים הם מעלימי המיסים הגדולים ביותר אז שירגעו כל הצניקנים וחובבי האבנים היקרות, רוצים מדינה מתוקנת , זה נוגע גם אליכם . חדל התבכיינות וביריונות . רביב אל תעצור, אתה פיהם של אלו שאינם יכולים לדבר או אין באפשרותם לדבר. ישר כוח בנאדם

 6. דוד

  מר דרוקר חבל שאתה טועה ומטעה וחבל שאתה בוחר לעצמך את תפקיד האלוהים . מי שלא רוצה להצטרף " למועדון " לא חייב ומשהחליט להצטרף הוא חותם שהוא מקבל על עצמו את החוקים והכללים אם הכללים לא טובים לא הוא יכול לפרוש וכך גם קבע בית המשפט העליון שאני מאמין כי הוא גם האורים והתומים שלך !!! אומנם קבעת מתוקף תפקידך כאלוהים כי כל חברי הבורסה הם ארגז תפוחים אחד גדול וכולו רקב אבל זו איננה המציאות. אתה משיקולך בחרת לראיין בכתבתך ארבע אנשים שסרחו ו ( וכך קבעו אף בתי המשפט השונים של מדינת ישראל ) הרהבת לעשות וראיינת בכתבתך שני אחים אשר גנבו מליוני דולרים בעורמה מרמה וכחש, האלה הם האורים והתומים שלך ? האם האורים והתומים שלך הם אנשים אשר השאירו עשרות ובאם לא מאות אנשים על סף פת לחם ? מר דרוקר מן הראוי היה לך ולשותפך ליטול קורה מבין ענכם ובמקום לנסות ולהרוס את מטה לחמם של אלפי משפחות לעשות חושבים….. מן הראוי היה כי לפני שתציג את היהלומנים כגנבים ליסטים ומעלימי מס שתבדוק למה שלטונות המס לא רוצים כן לא רוצים שענף זה יעבור מתשלום מס מחזור לניהול ספרים כשם שכל מדינת ישראל עושה ? מן הראוי היה לך לבדוק מה בתי המשפט השונים במדינה אמרו על מוסד הבוררות אשר בבורסה . מן הראוי היה לך לבדוק מה אחוז ההונאה בענף היהלומים לעומת אחוז ההונאה בשאר ענפי המסחר והיצור בארץ בקיצור ולסיכום אומר לך מר דרוקר כי נהגת והנך נוהג עם ענף היהלומים בחוסר הגינות מוחלט ואולי על סף העיתונות הצהובה.

 7. יהלומן

  מר רביב היקר,
  מודה אני שלא יצא לראות (עדיין) את ה"תחקיר", אני מגיע מהתחום, חבר בורסה גאה וממש לא חי חיי שפע מטורפים, סתם אדם ממוצע שנאבק בכדי להתפרנס בכבוד.
  ברגע ששמעתי שחלק מנותני העדויות הם לא אחרים מאשר משפחת בן דור – הבנתי לאיזה פח נפלת…
  מר רביב היקר, משפחת בן דור הם לא יותר מאשר גנבים!!! יום לפני שהם פשטו את הרגל (במיליוני דולרים, כן?) הם הלכו ולקחו מחבר טוב שלי סחורה בעשרות אלפי דולרים (אם לא מעבר לזה), בממו (שואלים את הסחורה ללא תשלום).
  נחש מה? יום למחרת הוא הבין שגנבו אותו כשהם נעלמו כלא היו…יום למחרת רביב.
  אתה רוצה לערוך תחקיר מעמיק, במי אתה משתמש? בגנבים??? אני יכול לתת לך עוד שמות של כמה גנבים שגנבו מיליונים מהבורסה בשנה האחרונה, אני בטוח שהם יעזרו לך בתחקיר המעמיק.
  בוא תנסה לדבר עם האנשים שנלחמים בעבור הפרנסה, המקצוע שלנו הוא מקצוע רגיל, עם חוקים קצת שונים (כמו לסמוך על מילה במקום לקבל כסף – מטורף!!!), בוררות וכו…

  בשמחות:)

 8. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  רביב דרוקר הלא היקר אתה המיץ של הזבל של הבורסה !!!

 9. katzirron@gmail.com'רון קציר

  במה שונה בורסת היהלומים ממשלת ישראל? זה הדגם הטוב ביותר לסתימת פיות, להחלטות הגוזלות מעם ישראל את אוצורותיו ונותנות אותן לטייקונים! זו אותה הממשלה שבטענת הבטחון ממשיכה ותגזול את כספינו, רווחתינו ותיתן אותם לטייקונים ללא תמורה. זו אותה הממשלה המאיימת על אזרחיה בהכפשת הדמוקרטיה, בחקיקת חוקים פאשיסטיים וגזענים.
  עד כאן הדומה.
  השונה הוא שהיהלומנים מסכימים שידפקו אותם ואילו עם ישראל מוכן לכך אך רק בחלקו.
  אותו חלק שדפוק מימילא אוהב לבכות שדופקים אותו אבל גם מוכן שידפקו אותו…עד העצם.

 10. yossi777@gmail.com'יוסי

  רביב דרוקר היקר,

  אני וחבריי בבורסה מחזיקים ממך עיתונאי לוחם צדק ומגן על החלשים
  כעובד מספר שנים בבורסה ליהלומים ומהכרות עם הרבה מהנפשות הפועלות בכתבה
  תחקירך בבורסה ליהלומים לוקה בעיוות האמת , שתי העדים המרכזים שהוצגו ודיברו בכתבה גרמו עוול לתעשיה שלמה כש"עקצו" קרוב ל 100 מיליון שקל שרובו מיהלומים קטנים שזהו כל הונם, שהם "השאר" שאתה מדבר עליה , הם לא עקצו את הגדולים אלא רק את הבינוניים ומטה , צמד אחים אלו קנו סחורות ימים לפני "פשיטת הרגל" שלהם ואף שעות !!!! בהיקפים שהיית חולם להרוויח ואחרי מספר שעות הפסיקו לכבד את הצקים ואף לא החזריו סחורות ליהלומנים אחרים והכריזו על פשיטת רגל
  הסחורה והכסף לא נמצאו עד היום !!! – זהו נושא לתחקיר כשלעצמו !!
  האנלוגיה של הסיטואציה בכתבה שלך היא כמו שמשה קצב ירצה לנו כי על נושא הטרדות המיניות במקום העבודה, או אהוד אולמרט על טוהר מידות ! , אין לך מושג או שבעצם יש לך כמה מרתיח לראות שאתה נותן במה לנוכלים שכל מה שנותר לה זה להציג את עצמם כנרדפים ונדפקים על ידי המערכת , לא פלא שבחרו ללכלך על הבאר שממנה שתו שנים (לדעת רבים עדיין שותים) , הייתי מצפה ממך לקצת תחקיר עיתונאי וטוהר מידות , התרשלת !!!

  מקווה שבקרוב תוציא התנצלות בפני הבורסה וחבריה ועובדיה על עוגמת הנפש שגרמת בהבאת שתי נוכלים אלו מה שיצר אנטיגוניזים כלפיך

 11. מושחתים נמאסתם

  רביב לפי התגובות פה נגעת לחבורת מאפיונרים הזאת בנקודה רגישה, מהיכרות קלה מאוד עם הענף שהפך למפעל להעלמת מס יש לך שם עוד הרבה מה לחקור..

 12. rotemreptor@yahoo.co.uk'רותם רפטור

  רביב דרוקר: לפני יותר מ-30 שנה, אי שם בשנות ה-80, התפרסמה במעריב סדרה מרתקת של כתבות תחקיר שחשפה את הנכלוליות של בורסת היהלומים המתנהלת בעולם נפרד משלה, עם מערכת משפט ואכיפה משלה. לא גילית שום דבר חדש.

 13. YAHALOMAN@LO-HASHUV.com'יהלומן לשעבר שחזר למוטב

  דרוקר הוא אבידה גדולה לענף השיווק והייחצון, משום שבינתיים הוא מתמחה בשיווק ובייחצון עצמיים בלבד. ההתלהבות שלו מ"גילוייו" על המתרחש במדינת בורסת היהלומים אינה מעידה אלא על בורותו רבת השנים (כפי שהמגיב מעליי ציין, הדברים נחפשו באותה סדרה ב"מעריב" (למיטב זכרוני התחקירן היה אבי רז), אך היו פרסומים שונים נוספים ששפכו אור (או חושך) על המתרחש שם. לא מזיק לעשות שיעורי בית ולקרוא גם מה שכותבים אחרים, בהווה או בעבר.

 14. גדי

  מר רביב דרוקר כרגיל כול הכבוד לך .ולברוך קרא .על הנעשה בבורסה ..למרות מה שכותבים כאן .המלקקים " דבש" על חשבון הציבור בבורסה .היא עוד גוף בעיתי שלא מבוקר ע"י מבקר המדינה .הצמרת שלה מושחתת .הגיע הזמן לאלץ אותם .כמו את שאר הגופים שהוקמו בקום המדינה .לשקיפות מלאה .ולשינוי של הגוף הזה שפועל במחשכים.

 15. Avrumf@gmail.com'אבי

  דרקר. אחרי שצפיתי בתכנית השקרים שלך החלטתי להפסיק לצפות בתכנית שלך. חוסר אמינות משווע. פרטצ'יות ואגו נפוח.2

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.