ביום ראשון הממשלה תבחר במנדלבליט ליועהמ"ש – עוד סיפורים מאחורי הקלעים של בחירתו

| 31 בדצמבר 2015

כשאנשים מתגעגעים לפוליטיקאים של פעם, אני מציע להם לחשוב על משה ניסים והדרך בה הוא מתנהג בועדות לאיתור היועץ המשפטי. הפוליטיקאים של היום לא היו מעזים להתנהג כך. מג'נגל ימינה, מזגזג שמאלה, כל הזמן מסתיר את עמדותיו האמיתיות ואז בסוף רץ נעול כמו בולדוג לעבר מי ששולחו רצה שייבחר. ועדת האיתור האחרונה, בראשות השופט גרוניס חוותה על בשרה את ניסים, כמו שהשופט אור הרגיש את זה על בשרו בוועדה הקודמת.

גרוניס והוועדה שלו ניהלו דיונים מלומדים מה הפרופיל הנכון ליועץ, הם ראיינו את כל היועצים המשפטיים שעדיין איתנו לשמוע את דעותיהם, קראו ושמעו, ניסים הקשיב יחד עם כולם בסבלנות, עד שהגיע המאני טיים.

בשלב מסוים ביקש השופט גרוניס להתחיל מסנן כמה מועמדים, שהסתמן שאין להם סיכוי. הוא לא נתקל בכל התנגדות לבקשתו לסנן את יורם טורבוביץ', לשעבר הממונה על ההגבלים העיסקיים וראש הסגל במשרד ראש הממשלה בתקופת אולמרט וסוזי נבות, משפטנית בעלת שם מהמכללה למנהל. שניהם מועמדים מאוד ראויים, אבל לא הייתה להם תמיכה. גם ניסים, שהציע את מועמדותו של טורבוביץ' לא התעקש עליו.

גרוניס ביקש לסנן גם את ד"ר גיא רוטקופף (גילוי נאות: חבר), לשעבר מנכ"ל משרד המשפטים. פה התברר שח"כ ענת ברקו, ששימשה כמין עוזרת של משה ניסים מתנגדת. הקלפים החלו להיחשף. חברי הוועדה האחרים התחילו להבין שלמעשה נתניהו רוצה את מנדלבליט באופציה ראשונה ורוטקופף כאופציה שנייה. איכשהו נפוצה אצל חלק מחברי הוועדה הטענה (העובדה?) שביבי אמר למנדלבליט שאם לא יהיו לו 4 קולות של חברי הוועדה (תנאי סף להמלצה על מועמד לממשלה), אז הוא לא יביא את מועמדותו לאישור.

במילים אחרות, אם יהיו לו רק שלושה קולות, כמו שהיו לויינשטיין בזמנו, הוא לא יבחר בו. לא ברור אם העובדה הזאת נכונה או לא, ברור שאם מנדלבליט הפיץ אותה, אז הוא גאון. זה, כנראה, מה ששכנע את פרופסור גבריאלה שלו, שעד אז התנגדה למינויו ומנעה ממנו את הקול הרביעי (גרוניס התנגד אף הוא למינויו) לתמוך במנדלבליט. זה, כנראה, גם מה ששכנע את נציג לשכת עורכי הדין, יחיאל כץ, שעד אז תמך גם ברוטקופף, להסיר את התמיכה ממנו כך שלמנדלבליט יהיו 4 קולות ולרוטקופף רק שניים.

ככל שאני מבין, הברית אד הוק הזאת בין פרופ' שלו לעו"ד כץ הפתיעה את ניסים. ניסים, בשליחות נתניהו, כנראה רצה להביא לנתניהו שלושה מועמדים לממשלה שביניהם מנדלדביט ורוטקופף, אבל שלו, שחשבה שמנדלבליט הוא הרע במיעוטו, החליטה לתמוך בו כדי שהוא יהיה היחיד שיגיע.

המועמדת שנחשבה לבעלת סיכויים טובים, הילה גרסטל, בעבר נשיאת ביהמ"ש המחוזי מרכז והיום נציבת קבילות התלונות על הפרקליטות, בכלל לא הייתה בתמונה. קודם כל כי גרוניס לא תמך בה. למה? לא עד הסוף ברור. טוענים שאלו משקעים מתקופת השיפוט שלו, מהמעבר שלה לבימ"ש מרכז. לא ברור. כך או כך, ממילא שר המשפטים שקד לא רצתה אותה ורצתה את מנדלבליט, ממילא שקד הבהירה לחברי ועדה שהממשלה לא תתמוך בה (היא גם הבהירה שהממשלה לא תתמוך במשפטן מרשים וראוי כמו ישי בר. שקד, שעדיין לא באמת מוצאת את עצמה כשרת משפטים ומוכיחה לעתים בורות די מדהימה בנושאים שתחת שיפוטה, קנתה, כנראה, את המיתוג הנוראי שהוצמד לבר – "שמאלן" ).

שורה תחתונה – אין טעם בועדת איתור כזאת כל עוד הפוליטיקאים נהנים בה מבלוק חוסם של 2 קולות, שגורם לכך שאף מועמד לא יכול להגיע ל – 4 הקולות הנדרשים, מתוך חמישה חברי ועדה. משה ניסים שוב לימד את הפוליטיקאים המודרניים שועדת איתור זה לא איזה משהו שצריך להתבאס ממנו. אפשר לתמרן אותה ככה שתקבל מישהו, שלא היית מעז למנות אם לא הייתה קיימת ועדת איתור. עכשיו רק נותר לקוות שמנדלבליט יפתיע את כולנו כיועץ משפטי לממשלה. לפי מה שאני שומע עליו, זה ממש לא בלתי אפשרי.

 

תגובות

תגובות

13 thoughts on “ביום ראשון הממשלה תבחר במנדלבליט ליועהמ"ש – עוד סיפורים מאחורי הקלעים של בחירתו

 1. ilandomb@gmail.com'אילן

  תחושה אישית שלי.. הם עוד יצטערו שבחרו בו. הוא יהיה עצמאי ונושך

 2. עמי

  הגיע זמן שמישהו יבדוק מה באמת קורה במרתפי יד הרב ניסים מול בית הנשיא….

 3. Weshall777@gmail.com'אל רום

  תודה על הפוסט רביב . לא מבין מאיפה אתה מדמה הדבר הבא שכתבת :

  " …..שביבי אמר למנדלבליט שאם לא יהיו לו 4 קולות של חברי הוועדה (תנאי סף להמלצה על מועמד לממשלה), אז הוא לא יביא את מועמדותו לאישור. "

  עד כאן הציטוט :

  אין בנוהלי המינוי ( ראה לינק ) שום סמכות לראש הממשלה , לקבוע כדבר הזה , שהוא יכול לא להביא מועמדותו של מן דהוא לאישור הממשלה . הנוהל , במפורש ( ראה שם סעיף 19 (א) (ב) ) :

  מחייב הבאת המועמדים המוצעים והמאושרים , מן הועדה , לדיון בממשלה עצמה גופא , כאשר ראש הממשלה , אין לו שום סמכות מפורשת בנדון להטיל וטו וכדומה , אלא , בכלל מטיל חובה על שר המשפטים להביא הדיון או האישור לפני מליאת הממשלה .

  כך גם לגבי דחיית מועמדים , רק הממשלה רשאית לדחותם ( סעיף 22 ) ולא ראש הממשלה , כלל וכלל !! והועדה בכלל , מציעה המועמדים לממשלה , ולא לראש הממשלה ( סעיף 18 (א) ) .

  לינק לנוהל בילקוט הפרסומים :

  http://www.nevo.co.il/law_html/Law10/YALKUT-4922.pdf

  תודה

 4. cocusim@walla.com'ר

  רביב,
  תאור יפה של קירקס המעונבים, חוץ מ…
  הבנתי מי השולח, מי המבצע, מי הסייענים ואפילו מה המניע.

  שחכת לספר על התמורה ועל עתוי התשלום, בלי זה אתחיל
  להאמין שימי המשיח הגיעו והכל היה לשם שמיים.

  עצוב לראות שגם שם, אלה שמקבלים שכר מאיתנו וממלאים
  תפקידים בכירים (וכל כך מלאים מעצמם), למרות שלא ראויים ולא
  מסוגלים לנהל פיצוציה עדיין מובילים אותנו.

  אז רביב, תגיד כמה זה היה ודרכך לפוליצר נפתחת.

  חורחה

 5. or_ner_adv@bezeqint.net'נפתלי אורנר

  אני, לצערי, משוכנע שמנדלברייט לא יפתיעני. הוא ימשיך לשרת את ה"ביבי קינג" שדואג ש"מלכותו" תתפקס על כמה שיותר תחומים, למשך כמה שיותר זמן, והעיקר, בלי "שומרי סף" של ממש. כך ממנים "יס-מנים" והם, אכן, מספקים את הסחורה

 6. MIRIRE0@GMAIL.COM'ברטה

  מינוי נוסף של נתניהו מפכ"ל המשטרה עומד למבחן נאמנות ראשון שהתחיל מהיום בשעה 16:00

 7. משה מרמת גן

  כל אחד יכול להיות עתונאי?
  (כמה ציטוטים מתוך המאמר)

  זה, כנראה, מה ששכנע את ……
  זה, כנראה, גם מה ששכנע את נציג לשכת …….
  ששימשה כמין עוזרת של ……
  טוענים שאלו משקעים מתקופת …..
  לא ברור אם העובדה הזאת נכונה או …..
  קנתה, כנראה, את המיתוג …..
  לפי מה שאני שומע עליו…..

  דרוקר, תוציא את האצבע מהפה, תתבגר.

 8. Weshall777@gmail.com'אל רום

  רק תיקון לתגובתי לעי"ל , או הבהרה של טעות עקרונית :

  בילבלתי בין אישור הועדה , לבין אישור הממשלה , ומכאן :

  שתגובתי לעי"ל , אמנם עומדת נכוחה בתיאור המשפטי של הדברים , אלא , שהיא לא רלבנטית לפוסט או לקטע הרלבנטי בפוסט . הסליחה עם הקוראים ורביב ….

  תודה

 9. s.affias@gmail.com'Shabtai

  ויינשטיין 2 עם כיפה .מצטרף למיצעד הכיפות

 10. דני

  אותי הכי מעניין מה ניסים מקבל? חנופה? כבוד? כסף? טובות הנאה? כי האיש הדוחה הזה היה תמיד מקורב לצלחת בזכות קשרים בלבד והתנהלותו ממש בושה לכולנו.

 11. בנצי

  נקווה שפעם אתבדה,,,,אבל לא ראיתי חובש כיפה שלא משרת את אדוניו ללא שיקול דעת עצמאי (יש בורג אבל הוא היוצא מן הכלל שמאשש את הכלל..), אחרי שמונה לתפקיד ממלכתי .לכן אין לי הרבה ציפיות מהמפכ"ל היועץ,ר.המוסד (דתי בלי כיפה)ו/או ר. השב"כ או מי שבראשם…..

 12. המחנה היריב

  יועץ משפטי ימני , עצמאי ,מקצועי, נחוש, ישר, אסרטיבי, משפטן מהשורה הראשונה ובעל חוט שידרה.
  יש ניגוד עניינים מובנה בין תפקיד היועץ משפטי – סניגור לממשלה לבין תפקיד התובע הכללי שהוא הקטיגור.
  היועץ המשפטי צריך לייעץ ולאפשר לממשלה לבצע את מדיניותה במסגרת החוק.
  התובע הכללי צריך "להוריד גרזן" על שרים ופוליטיקאים שעברו על החוק.
  אם היועץ היה מאסכולת גרוניס/הנדל ורוב שופטי העליון היו מאסכולת גרוניס/הנדל, החוק להוצאת המוני מהגרים בלתי חוקיים מישראל לא היה נפסל 3 פעמים. מינוי היועץ הוא חצי פוליטי ומינוי שופטי בית המשפט הוא חצי פוליטי כשדנים בנושאים חוקתיים כמו נושא הגירת מסתננים לישראל ואיחוד משפחות מוסלמיות בתוך ישראל.
  המערכת המשפטית השמאלנית מאפשרת לנקוט במדיניות שמוציאה את המסתננים בכפית לאחר שאיפשרה להם להיכנס בהמוניהם.

 13. דני

  אותי מעניין איזה סוג של יועץ משפטי יהיה מנדלבליט?
  כמו – חיים כהן, מאיר שמגר, אהוד ברק, יצחק שמיר, מני מזוז – אנשים עם ביצי ברזל שלא פחדו מהשררה
  או
  סמרטוט ריצפה כמו אלייקים רובינשטיין והגרוע מכולם בכל הזמנים הלקקן ויינשטיין?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.