ועידת הליכוד – איך מצביעים בלי הסכם?

| 29 באוקטובר 2012

2 אפשרויות – או שנתניהו וליברמן סיכמו ביניהם על ריצה משותפת ולא העלו שום דבר על הכתב, או שהם נורמליים.

אפשרות א' לא סבירה. לליברמן אין הרבה הערכה לנתניהו, בלשון המעטה. הוא מזלזל בתזזיתיות וחוסר קור הרוח של נתניהו. אין לו הרבה כבוד למילתו של רה"מ. האם ייתכן ששם את גורלו הפוליטי בהבל פיו של נתניהו? מה שיוצא לליברמן מהריצה המשותפת היא פלטפורמה נוחה יותר להשתלט על הליכוד בעידן שאחרי נתניהו (אולי אפילו להתמודד מול נתניהו בתסריט מסוים). בשביל זה, הוא צריך שמתישהו הריצה המשותפת תהפוך לאיחוד מלא של הרשימות. באיחוד כזה, כדי להיות בעל כוח, הוא צריך להכניס כמות גדולה של אנשיו למוסדות הליכוד, למרכז, למתפקדים. האם ייתכן שהוא לא סגר עם נתניהו את הנקודות הללו? האם ייתכן שאין סיכום על תכנים בין השניים? מה יקרה עם האג'נדה האזרחית של ליברמן, שהוא מבטיח כבר שנים ארוכות ואף פעם לא מצליח לקיים? איזה תיק באמת יקבל ליברמן? מיליון שאלות שקשה לי מאוד לראות את ליברמן מסכים שיישארו פתוחות.

האפשרות השנייה היא שיש סיכום כתוב, אולי אפילו מפורט ונתניהו לא מוכן להציג אותו לחברי ועידת הליכוד, שעומדים להצביע עליו. למה הדבר דומה? למצב שבעל דירה יזמין מישהו לקנות את דירתו בלי לראות אותה. מה אתה דואג, זה בתל אביב. איך אפשר להצביע על סיכום שאתה לא יודע מה נמצא בו? באיזו רמה של זלזול באנשים וכוחנות, אתה צריך להיות כדי להודיע על סיכום של ריצה משותפת ביום חמישי בשש ולנסות להעביר אותו בבהילות ביום שני אחר הצהריים בהצבעה גלויה ובלי להראות לאנשים סיכום כתוב? תחשבו על מועמדי ליכוד לכנסת, שבנו את החיים שלהם סביב ההתמודדות שלהם ולא יודעים עכשיו מה יהיה? תחשבו על שריו של נתניהו, ששמעו על זה כמה שעות לפני במקרה הטוב ונאלצים לדבר בעד, בלי לדעת בעד מה הם מדברים. אפשר הרי לשרטט שורה של הסכמים אפשריים בין נתניהו לליברמן, שכל אחד מהם היה מנפיק רמת התנגדות שונה לחלוטין. האם אתם באמת מאמינים שנתניהו בא לליברמן ואמר לו – היי, איווט, מה אתה אומר שנרוץ ביחד ואיווט אמר – יאללה ביבי, גדול. תודיע. ואם זה מה שהיה – למה הם חיכו עם זה חודשיים ונזקקו לעוד ועוד שיחות?

אתמול בבוקר בישיבת "שרינו" הבטיח נתניהו שההסכם יוגש לצירים לפני ההצבעה. לא הוגש. במקומו יש סמס לכתבים בו נאמר שראש הממשלה מבקש את אישור הועידה להסמיך אותו לשבץ את המקומות ברשימה עם "ישראל ביתנו" ביחס של 27:15. איזה מקום מי? איזה תפקידים? לא כתוב. הפחד מנתניהו בליכוד היום כל כך גדול, שאפילו המתנגד היחיד להסכם הזה, מיכאל איתן, לא העז לעתור לבית הדין של הליכוד בבקשה הכי טבעית בעולם – דחה את הכינוס עד  שההסכם ייחשף. שאלתי היום את אחד מאנשי הליכוד על העניין הזה – כמו שאני מכיר את שני האנשים האלה, אני באמת חושב שאין ביניהם שום הסכם כתוב. אם לשפוט מטון הדברים, זה לא נאמר בהערכה רבה.

תגובות

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.