אז מה זה לעזאזל הסטטוס קוו המקודש הזה שפגיעה בו יכולה להביא לכל כך הרבה אלימות? לקראת תחקיר "המקור" על הר הבית

| 5 בינואר 2016

ביוני 2012 התקשר מפקד מחוז ירושלים, ניסו שחם, לפרקליטות ודרש דיון דחוף. כונס דיון מהיום להיום בראשות היועץ המשפטי לממשלה, פרקליט המדינה, המשנה לתפקידים מיוחדים שי ניצן. מפקדו של שחם, המפכ"ל יוחנן דנינו, לא השתתף בדיון. אולי הייתה לו מחויבות אחרת. שחם הראה לנוכחים סרטון. בכירים במערכת הפוליטית, אורי אריאל וצפונה, מצולמים כשהם מבצעים תנועות תפילה על הר הבית. שחם דיבר בתקיפות. זה חמור מאוד, זה מנוגד לסטטוס קוו, אני דורש שתעזרו לי לעצור את זה, להפסיק את זה, זה יביא לפיצוץ.

אפשר לנחש שרוב הנוכחים באותו לא שייכים לקצה הימני של המפה. בכל זאת, הם, כנראה, לא נורא התרשמו. בעיניים מערביות – דמוקרטיות, איזו תנועת תפילה על הר הבית, לא נראית כמו משהו שיכול להדליק מדורה גדולה. שחם ניסה לשכנע. הנוכחים דיברו על זכות הפולחן וזכותם של היהודים וכולם התפזרו בלי החלטה.
אני לא חסיד גדול של אזהרות "יהיה פיצוץ". במזרח התיכון אתה תמיד יכול להזהיר שיהיה פיצוץ על כל רקע שעולה בדעתך ומן הסתם, תוך 5-10 שנים יתברר שצדקת ואם לא במדויק, אז תמיד תוכל להגיד שהיה פיצוץ אחר, שרק בעקבותיו נמנע הפיצוץ הזה.

בכל זאת, התחקיר שישודר הערב אחרי המהדורה ב"מקור" של ישראל רוזנר (בעזרתו החשובה של הצלם נאדר בגדסאר) יראה שבמקרה של הר הבית, כדאי לקחת שולי בטחון רחבים, גם אם חלק מהאזהרות יתבררו כמוגזמות.
כל כך הרבה אנשים איבדו את חייהם בגלל מסגדי אל אקצה שלהם, הר הבית שלנו וכולם, לכאורה, על עניינים כמעט פעוטים. רוזנר יביא היום עדויות מרתקות על עלייתו של שרון להר הבית ועל מנהרת הכותל. בשני המקרים, מה בסה"כ קרה? שרון לא הפר את הסטטוס קוו. הוא עשה סיבוב קטן ברחבה, לא התקרב למסגדים וירד. למחרת ההר בער והחלא האירועים שהפכו לימים לאינתיפאדה השנייה.
מנהרת הכותל בתקופת ממשלת נתניהו הראשונה לא נחפרה מתחת למסגדים ולא איימה על שום ערך מוסלמי. ההר שוב בער (ונכבה רק אחרי שנתניהו נסע לפגוש את ערפאת בוושינגטון והודיע שמצא ידיד).
במקום הזה, כנראה, שאותו מושג חמקמק שנקרא "סטטוס קוו" הוא באמת קדוש. הוא לא הועלה אי פעם על נייר (כשאליקים רובינשטיין היה יועהמ"ש, היה לו רעיון כזה, אבל די מהר הוא הבין שזה לא חכם), אבל מי שרוצה שקט על ההר, צריך להיצמד אליו ולרוחו באופן ממש קנאי.
מאז תחילת האינתיפאדה המוזרה הזאת, נתניהו חזר ואמר שאנחנו שומרים על הסטטוס קוו. הוא לא מדייק. מאז שהכול התחיל, הפלשתינאים אומרים שישראל מפרה את הסטטוס קוו. גם הם לא מדייקים. נתניהו צודק שישראל לא חופרת מתחת להר, הווקף והתנועה האיסלמית צודקיםן שישראל אפשרה שוב ושוב לישראלים, שמקיימים סוג של טקסים דתיים על ההר לשוב ולעלות ונתניהו לא קרא לסדר את כל הח"כים והשרים שעשו הון פוליטי על חשבון כולנו, אולי הבלתי אחראית מכולן הייתה מירי רגב.
לזכותו של נתניהו ייאמר שאחרי שהתחילה האלימות הוא ידע לעצור אותה. מחמאות גדולות מגיעות גם לאיימן עודה, שהצליח כמעט באופן פלאי לעצור את עליית חברי הכנסת הערבים אל ההר. כל כך חבל שנתניהו עשה את זה רק אחרי שהכול התחיל.

תגובות

תגובות

16 thoughts on “אז מה זה לעזאזל הסטטוס קוו המקודש הזה שפגיעה בו יכולה להביא לכל כך הרבה אלימות? לקראת תחקיר "המקור" על הר הבית

 1. or_ner_adv@bezeqint.net'נפתלי אורנר

  נתניהו הורה לח"כים להפסיק לעלות על ההר בשלב מאוחר. האינתיפדה כבר התחילה. ככה זה אצל נתניהו אינו מבין היכן הוא חי. כך היה גם עם הרעיון ה"מבריק" שלו של מנהרת הכותל. הבעיה היא שאת מחיר רעיונותיו המבריקים משלמים תושבי האזור

 2. Weshall777@gmail.com'אל רום

  תודה על הפוסט רביב . עם כל הכבוד רביב , זכויות יסוד , הן הרבה מעבר לסטטוס קוו כלשהוא . הזכות לחופש הפולחן , הינה זכות יסוד ( ראה לינקים ) שומא על כוחות הביטחון , לשמור על השקט , וגם לאפשר תפילה וחופש פולחן של יהודים על הר הבית . כשם שאי אפשר , בשם הביטחון באופן כללי , לפגוע בזכויות יסוד מקודשות של הפרט , כשם שלא היית רוצה , שיוציאו הודאות מעבריין , או טרוריסט , במכות חשמל , בעקירות ציפורניים ( זה הרי שאלה בטחונית , שלום הציבור , למה לא ? ) כך גם אי אפשר , בשם הביטחון , למנוע מאדם , לקיים את זכותו ורצונו האוטונומי , להתפלל על הר הבית , לא כל שכן , כדבר שבשגרה , מתגלגל תדיר , מצב קבע .

  לא מבין , נניח שצריך לתפוס המחבל מפאב הסימטה , אז אפשר לעשות הכל בשביל לתפוס אותו ?? להכניס למשל את כל תושבי תל אביב לעוצר , יחרב העולם ויתפסו אותו !! שכוחות הביטחון , שהדרג הפוליטי , יפסיקו לזיין המוח , ידאגו לביטחון בתקיפות , וגם ולחופש הפולחן , לכל המעונין . שימצאו הסדרים יצירתיים והולמים לדבר .

  לינקים :

  לחוק המקומות הקדושים , ראה סעיף 1 :

  http://www.nevo.co.il/law_html/Law01/P224K1_001.htm

  לפסק דין , בענין יהודה גליק , פעיל הר הבית , שם נפסקו לו פיצויים של חצי מליון שח' , בגין התעמרות המשטרה בו , בעליותיו להר הבית :

  https://louidefines.files.wordpress.com/2015/03/d7a4d7a1d7a7-d793d799d79f-d791d799d794d79ed7a9-d7a9d79cd795d79d-d799d7a8d795d7a9d79cd799d79d-d7a9d795d7a4d798d7aa-d790d791d799d791d799.pdf

  תודה

  תודה

 3. ogaldo@bezeqint.net'עמוס שבואלי

  חופש הפולחן? זכות קדושה המאפילה על הכול? בוודאי – התפלל נא בביתך או בבית הכנסת שלך ויבוא שלום על כולנו. לא רק שלא אתה הוא שתקבע שדווקא על הר הבית יש לקיים פולחן, אלא שמרבית פוסקי וחכמי הדת היהודים פסקו שמאז חורבן הבית אסור לעלות בכלל על הר הבית עד שיבוא משיח וייבנה בית המקדש. הרעיון לעבור על פסיקות אלה הוא חדש יחסית וברור מוצאו – קבוצה קנאית משיחית, הבטוחה שהיא מזרזת את הבערת האזור כולו, מביאה בהקדם את מלחמת גוג ומגוג (ביחס של מיליארד ורבע מוסלמים נגד 6 מיליון יהודים) , נצחון היהודים כמובטח וכל השאר כלאם פאדי. קנאי הדת היהודים יודעים היטב כיצד לדלג מעל שני הבתים שנחרבו, על גלות בת 2000, על שואה לאומית מחרידה, על אלפי רבנים שהורו לצאן מרעיתם באירופה לא לעלות ארצה כיוון שהמשיח, ולא הציונות, הוא האמור להוליכם לארץ ישראל, למחוק את תקומת ישראל והישגיה עד כה ורק "חופש הפולחן" על הר הבית מדאיג אותם!!
  חופש פולחן עאלק.

 4. Weshall777@gmail.com'אל רום

  עמוס שבואלי ,

  תגיד לי , עלה בדעתך , שמץ מן הרעיון , שאתה קובע תחום מוגדר , טריטוריאלי מוגדר , וקובע באופן שרירותי לחלוטין , כמצב קבע , שאדם לא יוכל להתפלל בו , לבקר בו וכדומה מרעין בשין .

  אז תקלוט , זה ממש כפי שבבית הכנסת של אדם , ימנעו ממנו להתפלל , מה ההבדל ?

  וזה נכון שמרבית הפוסקים והחכמים קבעו מה שקבעו , אבל , אין זה נוגע למי שדווקא לא חושב כך הלכתית , ומבקש לקיים את פולחנו , על הר הבית , עסקינן בזכויות היסוד של הפרט , ולא בתפיסות הלכתיות יריבות .

  תגובתי , לא עסקה במחרחרי ריב ופרובוקטורים , אלא , מי שבאמת ובתמים , חפצו רק להתפלל , או לבקר , לכך המשטרה וכוחות הביטחון צריכים לדאוג , ורק במצב חירום של ממש , למנוע זאת , באופן נקודתי , אבל לא , כמצב קבע , שגרתי , במשך עשרות שנים , בלתי מתקבל על הדעת !! הפגנה בוטה או רפיסות בוטה בתפיסת שלטון החוק במדינת ישראל , מה שאגב , בין היתר , הצמיח אותם עשבים שוטים , של נוער הגבעות , המזלזלים במלכות ובשלטון החוק .

  תודה

 5. גלעד

  רביב, עזור לי להבין האם המשפט "אנחנו נכנעים לאיומים ולכח" מתמצת את תפיסת העולם שלך? ואם כן איך בדיוק אתה מתכנן להמשיך לחיות באיזור הזה בעוד 30-40 שנה?

 6. ITAMAR@SONOFMYMOTHER.com'איתמר בן אמ"י

  ציטוט: "התחקיר שישודר הערב אחרי המהדורה ב'מקור' של ישראל רוזנר " – האמנם, בור עילג ורשלן שכמתוך?
  1) "המקור" של ישראל רוזנר? או שמא התחקיר?
  2) "אחרי המהדורה"? איזו מהדורה? מהדורת החדשות? אז תגיד!
  3) "מקור"? אז למה אמרו לי ששם התוכנית הוא "המקור"?
  הנה הנוסח המתוקן – העתק אותו 100 פעם: "התחקיר של ישראל רוזנר שישודר הערב ב"המקור" אחרי מהדורת החדשות."

 7. ITAMAR@SONOFMYMOTHER.com'איתמר בן אמ"י

  עוד ציטוט: "ההר שוב בער (ונכבה…}" – "נֻכבה"??? אין מלים. אכן נָכְּבָּה לשונית.

 8. ארז

  מרוב שאנו פוחדים מהאלימות המוסלמית, אנחנו שוכחים ערכי יסוד כמו חופש הפולחן וכמו היגיון בריא. רפיסות מוחלטת מול חבורות פשע מאורגנות בשם האיסלאם (הנשים על ההר שמקבלות תשלום בעבור השלטת טרור מילולי על מבקרים יהודים, למשל). אני לא מחשיב עצמי כימני (אפילו הפוך מזה), ואולי דווקא בשל כך אני משתומם על "חוסר הדעה" של חברי תומכי ההסדר המדיני כש"לא רוצים להרגיז את המוסלמים". עם רפיסות כזאת מצידנו בדברים בסיסיים והגיוניים – לעולם לא יהיה הסכם.

 9. המחנה היריב

  הסטטוס קוו הערבי מוסלמי בהר הבית זוחל עד להשתלטות על כל ארץ ישראל שהיא אדמת הקדש ערבית מוסלמית מקדמת דנא. בהר הבית משתנה השיח של השמאל משיח זכויות לשיח על כוחנות ערבית לאומנית מוסלמית. לעקם את העקרונות בהתאם לעמדה הפוליטית והשקפת העולם. בעיני השמאל ערך השיוויון מעל לכל? כולם שווים אבל יש כאלה ששווים יותר ? צביעות?ניתוק?חכמולוגיה?החיים בבועה שמאלנית? עליונות מוסרית והתנשאות כלפי האויב??? החיים במציאות שמאלנית ?????? מאות אלפי הרוגים בעיראק, סוריה, תימן, לוב וכורדיסטאן הכבושה בגלל לאומנות.

 10. גלעד

  רביב, מה דעתך על פינוי מתיישבים בשעה שיש חוות דעת שאומרת שפינוי יצית את השטח?
  נראה לי שאנשים כמוך הם קטליזטור להיווצרות נוער הגבעות. הם הפנימו שהשפה היחידה שמדברת במקום הזה היא כח

 11. יוחנן מאומן

  או שאנחנו עם כובש וריבון על השטח, או שאנחנו עם נכבש.
  אי אפשר לטעון כל הזמן שאנחנו כובשים ולהתנהג כל הזמן כנכבשים.
  להיזהר לא להרגיז את הערבים, כי הם שוב איימו בנהרות של דם…לא להתפלל במקום הקדוש ביותר כי זה יפגע ברגשותיהם…
  לא להעלות חברי כנסת כי זה לא מוצא חן בעיניי הערבים……

  אנחנו שולטים או נשלטים??
  או כמו שאומרים אצלנו- מה זה הקשקוש הזה….?

 12. guy.elram@gmail.com'גיא

  רביב, אני אוהב את הכתיבה שלך, אבל הפעם גם אתה לא מדייק. עודה עצר גם הוא את חברי הכנסת הערבים באיחור. זחאלקה, טיבי, זועבי והאחרים עלו וניסו לעלות שוב להר הבית. מי שעצר אותם היו השוטרים. לא איימן עודה. למעשה, עודה עמד ליד השייח' סלאח יומיים לאחר מכן, כשזה דיבר על הבערת בשטח בגלל אל אקצה. אלה העובדות, והן מצולמות ומתועדות היטב.

 13. avner@comtecglobal.com'נתן

  לא ברור איזה זכויות של היהודים נפגעות.
  פעם אחרונה שהיהודים התפללו בהר הביית היה לפני 2000 שנה וגם זה לא בטוח כי אף אחד לא יודע אם בית המקדש אכן עמד שם,
  אין לזה שום הוכחה ארכיאולוגית.

  בכל מקרה כמה זה חכם מ 1 עד 10 להיכנס למלחמה עם העולם המוסלמי סביב הנושא הזה?

 14. Down_1979@yahoo.com'מעין

  מקריאה ב"בן החמאס" ומצפיה ב"שומרי הסף", ברור שהאינתיפאדה השניה הייתה פורצת עם שרון על הר הבית או בלעדיו. רק חיפשו תירוץ.

 15. דניאל143

  ישנה מסקנה פשוטה.הליכוד חזק בנסיגה ועוד נסיגה.
  נסיגה מסיני,נסיגה מרצועת עזה.נסיגה מהר הבית.

  רוב הרבנים השפויים,של הציונות הדתית בעד עליה להר הבית.

  מי שטוען שעדיף ערבים ומחבלים בהר,על פני יהודים,הוא לא יהודי!!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.