איך זה שלא סופרים את בוגי?

| 10 בינואר 2016

זה קרה בעוד אחד המשברים הבלתי נגמרים של ערוץ 10. אנשי הערוץ שירכו רגליים משר לשר, חיפשו מישהו שיעז להיכנס לראש הממשלה ולדבר איתו נגד סגירת הערוץ. לא הייתי שם, אבל אני מבין שכמעט כל השרים היו מסבירי פנים וחלק אף הסבירו בלהט כמה הם עוזרים לערוץ מאחורי הקלעים, ממש מדברים עם נתניהו על זה. בין השאר, מסתבר, שאנשי הערוץ נכנסו גם לשר לעניינים אסטרטגיים דאז, משה בוגי יעלון. הפגישה ארכה 7 דקות. יעלון דיבר מעט מאוד וההנחה הייתה שמי שרוצה להתמנות לשר בטחון, לא ממש מתכוון לשים את נפשו בכפו ולריב עם נתניהו על משהו שהוא בכלל לא מזוהה איתו.

ביום ראשון התכנסה ועדת השרים לענייני חקיקה לדיון בנושא. שר התקשורת, משה כחלון, ידע להסביר בחדרים סגורים שזה טמטום של ממש, היה מדובר בפרישה של אחד מחובות הערוץ. זה לכאורה היה בכלל במגרש שלו, אבל כחלון, כנראה, פחד מנתניהו ולא רצה לריב איתו על זה. משום מקום התפרסמה לפתע הודעה מטעמו של יעלון, שתקפה בחריפות את הכוונה לא להיענות לבקשת הערוץ ואפילו יותר מרמזה שהשיקולים מאחורי הסירוב, לא ענייניים.

מה שמעניין הוא שיעלון מעולם לא ניסה לגרוף את הקרדיט על זה. לפחות לא מולי. בימים ההם הייתי מורגל בחברי כנסת שהיו לוחשים לי בסוד במסדרונות הכנסת שהם ורק הם הצילו את הערוץ (ואת משרתי). ייתכן ששר הבטחון יותר מתוחכם מהם והוא סמך על זה שאנשי הערוץ יזכרו, בלי שהוא יצטרך להזכיר להם – עובדה שאני כותב את זה עכשיו – אבל אי אפשר להתעלם מהעובדה שבתחום הזה של מנהל תקין, שלטון חוק ובית המשפט ליעלון יש רקורד מרשים למדי. יעלון לא מגמגם כשמגיעים פסקי דין על פינוי מאחזים, הוא יצא בלי היסוס נגד הימין הקיצוני, עמד לצד נשיא המדינה, רובי ריבלין וגיבה בלי היסוס את השב"כ על חקירת הרצח בדומא. אל מול ראש ממשלה שבנושאים הללו, אם הוא בכלל מתבטא, אז זה באיחור ובגמגום, יעלון נראה כמו מעיין מים חיים. יש לו קו עקבי גם בנושאים שעשויים להיקרא – אלוהים ישמור – ליברליים. יעלון תומך בזכויות להט"בי ובזכותם להינשא באופן אזרחי ואפילו נאם נגד המתקפות על קורבנות הטרדה מינית, במה שהתפרש כתמיכה ברחלי רוטנר, המתלוננת נגד ינון מגל.
מה שמדהים בכל הסיפור הזה הוא שכשבאים לנתח פוליטית את היום שאחרי נתניהו, אם יהיה בכלל יום כזה, לא סופרים את בוגי. איכשהו עולה השם של גדעון סער, שאומנם ממשיך לבוא בתדירות בלתי אפשרית לאירועים של חברי מרכז הליכוד, אבל לא ברור מה הוא מביא למאבק הירושה חוץ מהיותו אנטי ביבי. אפילו האפשרות ההזויה שישראל כץ יהיה היורש עולה (בעיקר מטעמו) ורק שמו של בוגי נפקד.
שלא תבינו אותי לא נכון. אני לא מצביע פוטנציאלי. לא שכחתי לבוגי את התבטאויותיו נגד הממשל האמריקני, אני לא חושב שיש לו הרבה מה להתגאות בתוצאות "צוק איתן" ועמדותיו על 'ניהול הסכסוך' נראות בעיניי כמרשם בטוח להמשך הטירוף. יעלון שב ואומר שאם לא נהיה צבאית בשטחי יו"ש, אז החמאס ישתלט שם. נניח. הוא לא מסביר איך עוזר לבטחון הלאומי נוכחות של עשרות אלפי מתנחלים באזורים האלה. גם ההתנהגות שלו בסיפור של ועדת לוקר ותקציב הבטחון היא לא משהו שהוא צריך להתגאות בו ובכל זאת, עם יעלון אני יודע שלא נצטרך להתעסק עם ניתוח פסיכולוגי מפורט של אישתו, נתקשה לזכור את שמות ילדיו ואני מנחש שגם יאח"ה לא תידרש לפגוש אותו בעתיד הקרוב. בואקום המנהיגותי הנורא שאנחנו חווים, כשמהצד השני בכלל אין אתגר אמיתי לנתניהו, יעלון הוא לפחות פוטנציאל למנהיגות שפויה בימין.

תגובות

תגובות

18 thoughts on “איך זה שלא סופרים את בוגי?

 1. anon@gmail.com'אחד

  זאת הצרה בפוליטיקה שלנו – כדי להגיע לטופ צריך להיות דמגוג או מושחת או סתם טיפוס חלקלק ועמום. לבוגי מעולם לא היה סיכוי.

 2. yuvalpin@post.tau.ac.il'יובל

  פתאום זה בסדר בעיניך שכל הממשלה מתעסקת בנושא שולי כמו חובות של ערוץ ולאבעניינים המהותיים?

 3. guy.elram@gmail.com'גיא

  יעלון מהלך יפה יפה בין הטיפות. מצד אחד, עמידה איתנה מול מטרידים מיניים וזכייה באבירות איכות השלטון (שלדעתי הייתה הזויה לגמרי), מצד שני מצליח להשכיח את האופן שבו הוא מאשר הקמת התנחלויות חדשות (והוא עושה את זה כמה פעמים בשנה. רק בשבוע שעבר הוא אישר 'הרחבה' לגוש עציון) ואת העובדה שהוא ניצל מסוק צה"לי כדי להגיע לחתונה של הבת שלו. האם זה המנהיג שאנחנו רוצים מימין? שאלה טובה..

 4. oren29at@gmail.com'אורן29

  בוא ונראה איזו נדוניה מביא איתו יעלון כמועמד (לפחות בטור הזה) לראשות הממשלה:

  1) שחיתות אישית. האיש ניצל כספי ציבור לצרכיו- שימוש פרטי במסוקי צה"ל, הסבת מבנה אבטחה זמני למתקן מגורים נוסף למשפחתו

  http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1000832467

  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-2161473,00.html

  http://www.haaretz.co.il/magazine/1.1850126

  2) חתרנות בלתי נלאית. עוד לפני שהיה פוליטיקאי הוא היה עסוק בלנקות את עצמו מההכנה המביכה משהו של צה"ל למלחמת לבנון השניה, והעדיף להפוך את אולמרט-פרץ-חלוץ למקריבי חיילים על מזבח האינטרסים האישיים שלהם. האשמה חמורה שכמוה כבגידה.

  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3303766,00.html

  לא נשכח לו עוד את ההשוואה בין "שלום עכשיו" לוירוס. שנאמר: אולי נראה כמו בוק, אבל חולירה לא פחות ממירי רגב או בצלאל סמוטריץ'

  http://www.israelhayom.co.il/site/newsletter_article.php?id=3470

  3) כשלון מתמשך כרמטכ"ל וכשר בטחון/חבר קבינט: ההכנה של צה"ל למלחמת לבנון השניה, החסות שהעניק ל"מזייני השכל" מסוגו של גל הירש בצה"ל, מחדל המנהרות (במדינה נורמלית היתה קמה ועדת חקירה על זה שהיתה מתיזה הרבה מאד ראשים), הנגמ"ש הלא ממוגן במלחמת עזה מהשנה שעברה.

  4) דוגמה אישית: זה האיש שברח מעוטף עזה בשלהי המלחמה בשנה שעברה כי הוא העדיף לא להסתכל לתושבים בעיניים. זה גם האיש שתמך בקיומם של "קווי האפרטהייד" בשטחים בשנה שעברה.

  נקודות הזכות שהוא מביא: מראה אינטלקטואלי (מצח גבוה, משקפיים), עברית תקינה, חיתוך דיבור מדוד, עזר לערוץ 10.

  בחיי שעדיף כבר שטייניץ.

 5. יוני

  ויי ויי עכשיו ביבי ושרה מתגרדים
  הרגת את בוגי
  יופי רביב

 6. s.affias@gmail.com'Shabtai

  כל הכבוד לאורן שבשורות ספורות הצליח להציג מחקר מקיף ומרשים על יעלון. על יעלון אפשר לומר: אם בארזים נפלה שלהבת מה יגידו אזובי הקיר. כמובן הכוונה היא מה יגיד יעלון. השאר הם סתם אזובים.

 7. דודי

  לבוגי יש תכונות איכותיות של מנהיג מדינה חוץ משני דברים: עמוד שדרה חזק וזוג ביצים, ולצערי, עם זה נולדים…לא קונים בשוק…

  לביבי הלא יוצלח אין כלום, הוא לא תורם דבר למדינה..איש לא יודע עד היום מה הוא רוצה ומה התוכניות שלו לעתיד המדינה… אבל יש לו עמוד שדרה וזוג ביצים לתכלית אחת בלבד – שהוא ואשתו ישרדו בשלטון כמה שיותר…ואחריו שהמדינה תישרף…

 8. www@ff.com'אוהד

  אני בטוח שאם וכאשר הוא יהיה ראש הממשלה אז אתה וחבריך תמצאו סיפורים גם על אשתו והילדים.

 9. abbaeven@walla.com'חפץ חיים

  לא בטוח שיש מקום להתלהב מבוגי יותר מדי.
  אני דווקא חושב שאת מבצע צוק איתן ניהלו היטב.
  לחימה לא מתלהמת אשר שחקה את החמאס לאט לאט אבל הרבה, עד למציאת נקודת השבירה וזו הפלת המגדלים בעזה, עם מינימום נפגעים, זו הדרך הנכונה.
  נכון היה לנהל את המלחמה ללא כניסה מסיבית של כוחות יבשתיים , מהלך שלא היה מועיל , משאיר אותנו באותו מצב ורק מביא למאות קורבנות בקרב החיילים.
  אבל, התנהלות בוגי בנושא גיוס חרדים היה מוטעה לחלוטין.
  האיש לא מכיר את הסקטור הזה, לא מבין את אופן מחשבתו , ולכן לא השגנו כלום.
  כל מה שהוא רצה זה להוריד את הנושא מהגב שלו, כי לא חסרים לצבא חיילים.
  עודף גדול של חיילים גרם לו לפעול לא נכון, בלי ראיה ארוכת טווח על ההשלכות של ההתנהגות שלו.
  בכך הוא הסביר מדוע לא סופרים אותו.
  האיש לא ראוי להוביל ולא ראוי להיות ראש ממשלה.

 10. MIRIRE0@GMAIL.COM'ברטה

  רעיון לא רע רק חבל שהרגת אותו באיבו. בוגי- לו נבחר היה הופך לריבלין 2. שניהם מאסו בחומר האנושי של הימין, והם פחות ימין יותר מרכז. מתאים לנו. היכונו לירי שטוח מסלול לעברו בישראל היום.אגב- ברכות על מינוי עורך המשנה של חדשות 10 בנו של עורך הביביתון.

 11. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  רציתי לדעת מה אתה חושב על הכתבה ב"עובדה" על עזרא נאווי?
  בתור מישהו שעשה תחקיר או שניים, מה אתה חושב על העבודה העיתונאית שהושקעה בכתבה?

 12. -ליאור

  אולי לא סופרים את בוגי, מכיוון שכמו שאתה עצמך מסביר – פשוט לא מדובר בפוליטיקאי.
  זו אולי מחמאה, אבל זה פחות או יותר פוסל אותו מתפקיד הנהגתי אמיתי.

 13. אריקו

  כולם יודעים את הפתגם הידוע: 'באין ציפור שיר גם ה*** יחשב לזמיר'.
  אז נכון, אם זה מה שצריך על מנת להיפטר מנתניהו – דיינו.

 14. laksi12@gmail.com'יעקב לקס

  מי שדרוקר מהלל על יושרה אישית הוא היחיד בהנהגה שצמח בערוגות השמאל…
  השרות הצבאי גרם לו שלא לבטוח בערבים ולסמוך רק על העצמה הצבאית.
  מאידך הוא אולי היחיד שם שמבין שרקב חברתי יכשיל את העצמה הצבאית.
  איך הוא חי עם זה, בהיותו איש ישר ולא "פוליטיקאי"?
  בסוף הם יזרקו אותו לכלבים – כדרכם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.