הטמטום הכי גדול, הנוכל הכי גדול, החקירה הכי הזויה – דו"ח הרפז האחרון

| 21 בינואר 2016
 1. הטמטום הכי גדול: כמעט כרגיל, החטאים הכי גדולים נמצאים בתחום של הטיוח אחרי מעשה. עוזר הרמטכ"ל, ארז וינר, שמבקש ממזכירת הרמטכ"ל למחוק שורות בלו"ז הרמטכ"ל לפני שמגיעים אנשי מבקר המדינה. דובר צה"ל, אבי בניהו, שמבקש להשמיד קלטת של שיחת רקע בין אשכנזי לעיתונאי בן כספית (ריכלו על עלילות המיטה של פוליטיקאי בכיר), אשכנזי שרץ לעשות שיחה בעייתית עם בועז הרפז, מיד אחרי פתיחת החקירה מבית של חברה של אשתו, כנראה כדי שהקווים לא יואזנו (על השיחה הזאת אמר היועץ ויינשטיין: "אשכנזי אמר שהוא רק אמר להרפז להגיד אמת. טוב, כמה זמן אפשר להגיד 'תגיד את האמת' בשיחה של 17 דקות?")
 2. הקשקוש הכי גדול: הטיוח יותר גרוע בהרבה מהמעשים עצמם. למעשה, התברר שוב שכל ההאשמות המטורפות שהוטחו בחבורת אשכנזי היו קשקוש אחד גמור. לא מעקבים אחרי קצין בכיר וסחיטה שלו באמצעות תמונות עם מאהבת, לא חיבור המסמך, בטח לא זיופו (אשכנזי היה משוכנע שהוא אותנטי) ואפילו לא הפצתו לתקשורת. לא פוטש, לא רבע פוטש ולא נעליים. בניגוד לחקירות אחרות, פה קשה להגיד – טוב, הם לא עשו חקירה רצינית. מעולם בתולדות המדינה לא האזינו ל 100 אלף שיחות של אדם, כשהוא מדבר בחדר, בטלפון או בנייד. טירוף. אם לא מצאו ראיות לדברים האלה ב – 100 אלף שיחות, אז אשכנזי יכול להגיד בגאווה – לא עשיתי. היועץ כותב באריכות בדו"ח על עניינים קטנוניים שנבדקו ואתה כמעט לא מאמין שרשויות אכיפת החוק השקיעו כל כך הרבה זמן בשאלה – האם הייתה רשימת מוזמנים צדדית לאירוע יום העצמאות בקריה.
 3. הנוכל הכי גדול: איזה נוכל זה בועז הרפז. וואו. הרבה זמן לא ראינו כאלה. כמויות השקרים שלו מסחררת. העובדה שאנשים הכי בכירים במדינה, כולל עיתונאים, נפלו בפח הזה, מדהימה. רגע הוא אומר ככה ושנייה אחר כך משנה לגמרי ומה שלא ייאמן הוא שהגרסאות כל כך לא הגיוניות, שאתה לא מבין איך מישהו קנה את זה. הרפז, למשל, מספר לוינר שהקלטת בין כספית לאשכנזי הגיעה ללשכת שר הבטחון. זה מפיל אימה על לשכת הרמטכ"ל. ברק יעשה שימוש בשיחה של אשכנזי עם עיתונאי על זיונים. מהר להשמיד. איך הגיעה? איך יכולה להגיע? הרפז האשים את בניהו והמשיך לשקר הבא. עכשיו יש לו בכלל קלטת מאותה שיחת 17 דקות עם אשכנזי. חמש שנים (5!) אחרי שהתחילה החקירה ואחרי שנחקר מיליון פעם כשהוא כבר מנסה להפליל את גבי אשכנזי, האיש נזכר שיש לו הקלטה. נזכר בתקשורת, כי כשהוא בא למשטרה, הוא שותק וכשהופכים לו את הבית ועוברים על מאות אלפי מיילים שלו, לא מצאו דבר. הציעו לו עסקה. רק תביא. לא הביא.
 4. החקירה הכי הזויה: חקירת המשטרה הזאת היא גם דבר שלא היה פה. הנחקרים נשאלו שוב ושוב שאלות שבינן לבין פלילים אין שום קשר, על הקשר של אשכנזי עם גדעון סער ועל השיחה עם רונלד לאודר ומה היה עם עופר עיני. לאנשים כמוני יש עניין גדול בתשובות לשאלות הללו והייתי מוכן למות כדי לקבל את אוצר 100 אלף השיחות לידי, אבל מה הקשר של המשטרה לזה? המשטרה חקרה באינטנסיביות את מזכיר הממשלה מנדלבליט על שטויות, עצרה את וינר ובניהו על כלום ושום דבר והתישה את הרמטכ"ל לשעבר במיליון שאלות, כאילו מדובר בדודי אפל (שנדחק למקום השני ברשימת האנשים הכי מואזנים במדינת ישראל) ולא במישהו שחשוד בעבירות ערטילאיות כמו "הפרת אמונים".
 5. הפאולים הכי מביכים: הכי מביך, כרגיל, זה השקרים של אשכנזי ובניהו בחקירה. אשכנזי מגמד את היכרותו עם הרפז בחקירה הראשונה, טוען בפני היועהמ"ש שעד שלישי בבוקר לא ידע שמחפשים את מסמך הרפז (שקר) ולא מספר לחוקרים על אותה שיחה חשודה עם הרפז, אלא אחרי שהרפז מספר זאת. בניהו בכלל מתפתל ומשקר עד שהוא מבין שהשיחות בינו לבין וינר על אותה הקלטה 'שצריך להשמיד', נמצאות בידי המשטרה. זו לא הפעם הראשונה שיאשימו את בניהו בחוסר היצמדות לאמת, אבל בטיפשות מעולם לא האשימו אותו. איך לא הבין שהשיחות הללו בידי המשטרה עד שנחקר? גם הגרסאות שלו בנוגע להימצאות חומרים סודיים בביתו, בעיקר מכשיר הקלטה ועליו שיחות אשכנזי עם עיתונאים בכירים, הן גרסאות לא ממש אמינות. מצד שני, כשתראו לי שר בכיר לשעבר/קצין בכיר שאין לו חומרים סודיים בבית, אני מציע להעמיד אותו לדין מיד באשמה של 'פגיעה בסדר הציבורי'.
 6. הצביעות הכי גדולה: הדיון על הדלפת הסודות. כזכור, זו בכלל לא הייתה מטרת החקירה. אני שם את ידי באש שתאזינו למאה אלף שעות של נתניהו או/ו ברק וזה יסתיים בכתב אישום על ריגול חמור ("המוסר ידיעה סודית" בחוק הישראלי מואשם בריגול). תפסו את אשכנזי בדיבור על כמה סודות בפני עיתונאים בכירים ושר אחד (הסודות לא פורסמו ואפילו לא הועברו לצנזורה. מי היה מאמין. עיתונאים אחראים). ביבי נרעש. "שערוריית השערוריות", הוא אמר. שאלו אותו החוקרים האם סביר שרמטכ"ל יאשר בפני עיתונאים בכירים שמבצע מסוים נעשה על ידי ישראל, למרות שישראל לא לוקחת אחריות. אפילו אהוד ברק, שהזדעזע אף הוא מהדלפות אשכנזי, אמר בנקודה הזאת שלעתים זה סביר. לא, פסק נתניהו. אסור. וזה האיש שישב באולפן הערוץ הראשון בערב אחרי שישראל הפציצה את הכור בסוריה ואמר לחיים יבין שהוא בירך את ראש הממשלה על הפעולה, בזמן שהצנזורה הצבאית מתוחה עד לקצה גבול יכולותיה בניסיון למנוע מכל פירור של מידע לזלוג לתקשורת. וואלה.
 7. לא לאבד את התקווה: במשך השנים האחרונות אמרו לנו עיתונאים בכירים "חכו, חכו, מה שיתגלה פה". פוטש, קשר, מרד, קו 300. ישבתי לא מזמן עם דן מרגלית. שאלתי אותו- בחייאת, תסביר לי לאט, כדי שאני אבין, מה בדיוק עשה גבי אשכנזי, שכל כך מסעיר עיתונאי ותיק כמוך, עד כדי כך שכתבת זיליון מאמרים בנושא, בערך99% יותר ממה שכתבת על החטאים המיוחסים לנתניהו? מרגלית אמר שהוא משוכנע שאשכנזי חיבר את מסמך הרפז. וואלה, אמרתי לו. יש ראיות? לא שאני יכול להשתמש בהן, ענה מרגלית. ובכן, האזינו למאה אלף שיחות, כאלה שאין שום סיכוי שאשכנזי ידע שהן מוקלטות ואי פעם מישהו ישמע אותן. שומעים אותו שם משוכנע שהמסמך אותנטי, שהוא מופתע מהדלפתו לתקשורת ומדבר על הדרך בה הגיע אליו מוינר, שקיבל מהרפז. אל תבלבלו את מרגלית וחבריו עם עובדות. אשכנזי חיבר וזהו. עכשיו אומרים לנו אותם עיתונאים, שרשויות החוק הרסו את החקירה, שהיה תיאום עדויות ועוד כל מיני קשקושים. חכו, חכו, חוזר המסר, הסרחון עוד יתגלה בעתיד. ובכן, מה נגיד – אנחנו כבר לא יכולים לעמוד במתח.

 

תגובות

תגובות

20 thoughts on “הטמטום הכי גדול, הנוכל הכי גדול, החקירה הכי הזויה – דו"ח הרפז האחרון

 1. arikkr@015.net.il'אריה קרישק

  אולי כדאי להחליף את משרת היועץ ב -בובה על חוט ?
  מאז עסק-הביש לא היה כזה פריש-מיש….

 2. LDR

  האשמות של העיתונאים ממחנה ברק התגלו כמופרזות.
  ועדיין, ההתנהלות של אשכנזי מעוררת בחילה ומטילה עליו כתם מוסרי וערכי כבד.
  אסור ששנאת נתניהו תגרום לעיוורונם של שומרי הסף (האמיתיים או המדומים) בתקשורת ותביא אותם לצאת במחולות שמחה תוך ניסיון למזער את מה שנטען באשר לאשכנזי בשני הדו״חות.
  התנהלותו גרועה לאין שיעור מזו של שרה נתניהו בענייני הבקבוקים וכל שאר ההבלים שהתקשורת אוהבת לעסוק בהם.
  לפיד והרצוג הרופסים מיהרו לברך את אשכנזי.
  יש בפוליטיקה הישראלית אנשים גרועים מאשכנזי.
  ספק אם הוא ראוי להיות בעמדת הנהגה פוליטית בכירה לנוכח מעשיו.
  ביום שישי שבו פורסם המסמך בערוץ 2, התפרסמה בידיעות אחרונות ידיעה של יוסי יהושע שציטט מתדרוך של דו״צ אבי בניהו משפטים דומים להפליא לאלה שמופיעים במסמך הרפז.
  יוסי יהושע וכל הכתבים הצבאיים והפרשנים הביטחוניים שהגיעו לתדרוכים של בניהו שמעו אותו באותה תקופה תוקף בחריפות פעם אחר פעם את שר הביטחון ברק. איש מאותם עיתונאים לא העלה על דעתו לפרסם את הדברים ולהבהיר לציבור מה קורה במערכת היחסים העכורה בין הרמטכ״ל לשר הביטחון.
  אילו פורסמו הדברים אפשר היה לעצור את הסחף כבר בראשיתו ולמנוע את ההדרדרות החמורה.
  והערה לסיום : יואב גלנט לא מונה לרמטכ״ל בשל מעשיו ולא בשל פעילותו של אשכנזי כנגד מינויו. צ׳יקו תמיר ועימאד פארס הודחו מהצבא בשל מעשיהם וכל רמטכ״ל היה מחויב לנהוג כך.

 3. אריקו

  איזה יופי של סיפור. עכשיו אני מבין למה ויינשטיין דגר על זה חמש שנים.
  זה מתאים לויינשטיין.
  תענוג לקרוא, רביב.
  משקרים, מעלימים ראיות, מוחקים רשומות – כל זה כשר על פי משגיח הכשרות ויינשטיין.

 4. zigfried.mr@gmail.com'זיגי

  מסכים לגמרי עם LDR. המעשים אינם פליליים, ולכן אין מקום להעמיד לדין. נכון שויינשטיין הוא לא יותר מבובה על חוט, אבל דווקא כאן הוא צדק.
  מצד שני, אשכנזי ובניהו פסולים מוסרית וציבורית, גם אם לא ישבו על ספסל הנאשמים. נסיונות הטיוח והשקרים דים כדי לפסול אדם ממשרה ציבורית בכירה. אבל על מי אני עובד? כרגיל במקומותינו, אם זה לא פלילי, הרי זה כשר למהדרין. החלטת היוהמ"ש תהווה עבור צמד החמד תעודת יושר והציבור יבלע את הספין בלי מלח.

 5. על הכוונת

  הפרשה כולה מחווירה אל מול המאבק שניהל בשנת 1987 דן שומרון כנגד רפול, "מוישה וחצי" ואמיר דרורי על תפקיד הרמטכ"ל. שומרון, הצנחן הגבוה שפיקד בהצלחה על מבצע אנטבה, מצא עצמו נדרש להסברים כאשר הרמטכ"ל המכהן העליל עליו שהוא הומוסקסואל בארון, ועשוי להיות נתון לאיומי סחיטה מצד גורמים עוינים. היתה זו אולי הפרשה הקשה ביותר שהתרחשה סביב ההתמודדות על תפקיד הרמטכ"ל והיא הוכרעה (כמה מגוחך) רק לאחר שחברו של שומרון, האלוף וילנאי, העיד בפני שר הביטחון רבין כי אין אמת בשמועות. אנשים הם אנשים, עם אינטריגות, אינטרסים וחולשות. מה שהיה הוא שיהיה, כדברי הרמטכ"ל אשכנזי על מסמך הרפז, "בושה וחרפה, אם זה זיוף זה חרא ואם זה לא זיוף זה גם חרא. בשני המקרים זה דרעק."
  https://goo.gl/cauFS1

 6. ציון

  נו, חארטה רגילה ביותר. מתי לא היו מאבקים בין שר ביטחון ולבין הרמטכ"ל? מה חדש?
  מה ההגינות לחקור הקלטות מלשכה אחת כאשר את ההקלטות של הלשכה השנייה דאגו להשמיד בפטיש של 5 ק"ג? (הדיסקים הושמדו פיזית. לא סמכו על "מחיקת" התוכן).
  אשנכנזי מונה לרמטכ"ל לאחר שהוברר גודל כישלונו של הרמטכ"ל הקודם וכולל כל צוות עוזריו ויועציו. ובכלל, על סמך מה מונה אותו רמטכ"ל אם לא כתודה על ביצוע מהלך אזרחי מובהק?
  אשכנזי ביצע את תפקידו בהצלחה מרובה. חטאו היחיד היה היותו אהוד בציבור. כמו בכל משטר טוטוליטי, הפקיד או איש ציבור הצובר הצלחה ואהדה גדולה מדי מהווה סכנה לשליט ולכן אחת גורלו – להיות מחוסל. בתקופתו של סטאלין הוא היה מוצא להורג בפני כתת יורים. בזמננו נוח יותר להשתמש בתקשורת.
  מדוע הושקע מאמץ כה עצום לחיסולו הפוליטי של אשכנזי?
  המשטרה, כמו בכל משטר, משרתת קודם כל את השלטון . האנשים האוחזים בשלטון תמיד יעשו הכל על מנת למנוע ממתחרה לאיים על מעמדם.
  ראו כיצד החקירה בפרשה הקרויה "ישראל ביתנו" שהייתה רדומה ועל אש קטנה קטנה פרצה לתקשורת לפתע פתאום ובתזמון מדויק ביותר חודשים ספורים לפני הבחירות . מה, זה היה מקרי? מי המטומטם החושב כך? ראו כיצד העיתונאים שיתפו פעולה כאילו היו מריונטות.

 7. urikkr@gmail.com'יוריק קרמר

  מי שאמר "שערוריית השערוריות" על ההדלפה לכאורה של גבי אשכנזי, הוא החשוד העיקרי שהדליף את סיפורי צוק איתן לתקשורת בעיצומו של המבצע. הוא לא נחקר.

 8. s.affias@gmail.com'Shabtai

  תגובתו של LDR הרבה יותר טובה ממאמרו המשונה של רביב. אגב, האם נתבשר בקרוב שרביב "הלך מכות" עם אייילה חסון במשרדי ערוץ 10.

 9. raphael.schutz@gmail.com'סנטו רוחו

  נו, כל נאמני הנקיון הציבורי כאן נאלמים דום כאשר מדובר בביבי יקירם. זאת ועוד – ברגע שכל הקלטות באות מלשכה אחת בעוד שבשניה הן הושמדו מעשה שטן הרי שכל קביעה ערכית דינה להישלח לפח האשפה.

 10. חנה

  אשמתו של אשכנזי היא, שאם אכן היתה כוונה במעשיו לא היה בהם יותר מדי תחכום. היה צריך לדעת לשמור על אחוריו וצדדיו. גנון !

 11. sheffi39@walla.co.il'שפי

  מאמינים לך, סומכים עליך, אל תאכזב… אני קורא עכשיו את "חרקירי", מעניין וכתוב יפה.

 12. ישראל ישראלי

  ואהוד החמקן חמק שוב
  אף אחד לא חוקר את התנהלות שר הביטחון ומשרדו באותה עת
  ממליץ לכולם לקרוא את הספר "חמקן" של בן כספית על מעללי אהוד חמק/ ברח
  לא מומלץ לאנשים עם בעיות לחץ דם

 13. yuvalpin@post.tau.ac.il'יובל

  "99 אחוז יותר" משמעו קצת פחות מכפליים. יש לי תחושה שלא לזה התכוונת.

 14. ניר

  מת לדעת מה ימצאו במאה אלף שיחות של ביבי והליכוד. 12 מאסרי עולם מצטברים.
  אפילו הכלב של השכן שלי היה יושב במאסר עולם.

  לא מדברים מספיק על הטיימינג שזה קרה. פשוט מושלם מדי בכדי שזה יהיה מקרי.
  ביבי וברק בשלטון כשברק שר הביטחון ואשכנזי בשיא הפופולריות של עפרת יצוקה,
  סקרים מנבאים שאשכנזי מאיים על ביבי. ואז כל הסיפור יוצא.
  זה מריח לי כמו הפוטש האמיתי. לי אין ספק שמאחורי כל זה עומדים ברק וביבי.
  ברק המוח והמוציא לפועל, והיחיד שיכל להוציא כזה דבר לפועל.
  חבל כי לו ברק היה פחות נחש ואגומניאק והבוחרים שלו ברמת האינטליגנציה של מצביאי הימין,
  עם כל המגרעות שלו הוא היה יכול להיות כיום אלטרנטיבה טובה בהרבה מביבי.
  לפחות הוא אחד שעושה, לא רק מדבר.

 15. ליאור

  תראה לי אדם אחד, מגדול ועד קטן, שלא משקר בחקירת משטרה. וכאן לא דובר בחקירה שנשאלו בה "רצחת או לא רצחת" אלא בעניינים שקשה מאד לענות תשובות חד משמעיות למעט בשאלה האם אתה זייפת את המסמך. ולגבי שיחתך עם דן מרגלית, אכן הוא עיתונאי רב וותק וניסיון, אבל את יושרתו המקצועית ושיקול הדעת איבד, מה חבל, כבר לפני שנים רבות.

 16. zurse@walla.com'zurse

  ממש לא בקי בנבכי ההתבחרבשות הזו, אבל שאלה אליך בתור מי שכאילו מבין ומקשה.
  מה לדעתך גורם לאיזה ס"אל מעפן שכאילו אין לו קשר לכלום, לקום בוקר אחד ולהכניס תעצמו לאיזה פרוייקט מסובך שכולל זיוף מסמכים, ביחשבוש בעתונאים ולהריץ ידיעה שהיא "שקרית"? כאילו מה? הרפז וגאלנט התחרו על אותו תפקיד? כאילו מה? הרפז ואשכנזי הם ידידי נפש שהרפז ככה פתאום חרף נפשו לטובת איזה מינויי שאשכנזי לא חפץ ביקרו?
  אני לא בא לומר כאן דברים ברורים וחד משמעיים, אבל הבטחון שלך לחשוב שהכל הגיוני גובל בטימטום וכבר אמר איינשטיין, שגם עליו אפשר, כדאי ומותר לחלוק, שהיגיון הוא אוסף הדעות הקדומות שהאדם צובר עד הגעתו לגיל בגרות (18). אז עזוב אותך מהיגיון ותתחיל להפעיל אינטואיציה, לפחות אצל נשים היא מוכיחה שהיא הרבה יותר הגיונית.

 17. Hanan.vax@gmail.com'חנן

  מדברים על אינטואיצייה נשית:
  איילה חסון
  אם רוצים להבין מה קרה שם היא המקור האמין והאובייקטיבי היחיד.
  רביב, במאמר הרדוד ומלא סתירות זה הצטרפת לקבוצת הפסידו עיתונאים שמוביל כספית

 18. MIRIRE0@GMAIL.COM'ברטה

  פרשה זו כמו רוב הפרשות שנמצאות על שולחן היועץ והפרקליטות יבואו על פתרונן כאשר כתב האישום נגד משפחת נתניהו המכונה ביביטורס יונח על שולחן בית המשפט. כל הספינים,הדחיות, העיכובים, התירוצים, השקרים והניכלולים הם פרפורי הגסיסה של העלוב מרח' בלפור.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.