אשכנזי לא מתאים, אבל עדיף על ביבי

| 24 בינואר 2016

כשגבי אשכנזי סיים את כהונתו, הכתבת הצבאית של "ישראל היום" כתבה מאמר סיכום. לילך שובל כתבה על ויכוח סוער, שהרמטכ"ל אשכנזי ניהל על שכר אנשי הקבע שהסתיים ביציאה זועמת של אשכנזי מהחדר. שובל כבר הייתה רגילה להתערבויות חריגות בטקסטים שלה בביביתון. על אחת מהידיעות שלה היא כתבה במפורש הערה: "לאור מקרים בעבר: נא לא להכניס לכתבה משפטים שאני לא מכירה בלי תיאום איתי. בסוף אני חתומה על הכתבה". ההערה לא עזרה, כנראה, כי גם בכתבה הזאת היה מי שהוסיף לטקסט שלה את המשפטים הבאים:
"היה בלשכת ראש הממשלה מי שאמר אחר כך שאשכנזי מתנהג כמו גנרל ברפובליקת בננות והוא איננו מבין מהי דמוקרטיה".
בנימין נתניהו הבין כבר מזמן שהאיום הכי גדול על כהונתו הוא גבי אשכנזי.

בדו"ח ויינשטיין התברר, למשל, שאשכנזי נלחם על עמדתו באיזה נושא שנוי במחלוקת. תנו לי לנחש – התקיפה באיראן. ב – 100 אלף השיחות שהאזינו לו, גילו החוקרים שבמסגרת אותו ויכוח, אשכנזי שיתף שר בכיר, בסוד גדול, שקשור לתקיפה. תנו לי לנחש – גדעון סער. ובכן, נתניהו נסער. "שערוריית השערוריות", אמר ראש הממשלה לחוקרים על מה שסיפר אשכנזי לאותו שר בכיר. בואו נסתכל על זה שנייה הפוך. נתניהו שיחק אותה שהוא רוצה לתקוף באיראן. הרמטכ"ל חשב שזה טירוף (וגם ראש המוסד וראש השב"כ). איך הוא אמור להילחם על עמדתו? פורמלית, רק בתוך הפורומים שהגדיר ראש הממשלה, אבל אם הפעולה הייתה יוצאת לפועל והקטסטרופה שחזו ראש המוסד וראש השב"כ דאז הייתה מתממשת, לא היינו באים בטענות לרמטכ"ל שלא עירב עוד שרים בכירים בויכוח?

נתניהו היה הנהנה העיקרי מחקירת אשכנזי הבלתי נגמרת. היא נטרלה בבחירות האחרונות את המועמד שהיה יכול לסכן את שלטונו יותר מכל אחד אחר. על אשכנזי אי אפשר היה לעשות את הקמפיין שעשה נתניהו על בוז'י-ציפי.

ביום שישי פרסם ח"כ איתן כבל הודעה נגד אשכנזי. "פסטיבל הגבי יצא לדרך ורק דבר אחד קטנטן נמשיך לא לדעת מה הן דעותיו של גבי?". עזבו את הממד הפוליטי בהודעה ויש כזה. במהות, כבל צודק. זה ברור שהפיכת אשכנזי למועמד המרכז שמאל לראשות הממשלה היא צעד שכולנו עשויים להצטער עליו. אשכנזי לא התראיין לראיון פתוח כבר למעלה מעשר שנים. זה רק ביטוי לחששנות האינסופית, שאופפת אותו, שמתובלת בלא מעט פרנואידיות והכי גרוע, עור דק, שממש לא מתאים לפוליטיקאים. הכול אפשר להגיד על בנימין נתניהו. דבר אחד אי אפשר לקחת אותו. הוא קם כל בוקר למלחמה חדשה. תוקפים את אשתו, ילדיו, קשריו עם בעלי הון, הוא מנער את האבק ויוצא לעוד יום של מלחמה להישאר בתפקיד. אשכנזי אומר למקורביו שפשוט אין לו את היצר הזה. הניסיון העגום שלנו גם מלמד שהגנרלים המוצנחים הללו בדרך כלל התרסקו, בוודאי בתקופה הראשונה שלהם כפוליטיקאים. אמנון ליפקין שחק, עמי אילון, אהוד ברק ואבי דיכטר, זה אף פעם לא היה סיפור הצלחה גדול.

מצד שני, בנימין נתניהו. רע ככל שהוא יהיה, יותר גרוע מביבי, אשכנזי לא יהיה ואגב, בנושא הכי חשוב לדעתי, יש לו דעות מוצקות. כבר לפחות חמש שנים הוא אומר בשיחות סגורות: בצד הישראלי יש קיפאון מוחלט בקבלת החלטות כבר הרבה מאוד שנים. כולם יודעים הרי מה יהיה סוף הסכסוך. תהיה מדינה פלשתינאית, פחות או יותר בקווי 67. יהיה משטר מיוחד בירושלים. שכונות ערביות במזרח ירושלים לפלשתינאים ויהודיות לישראלים. צריך רק לקבל הכרעה. צריך סוף סוף להחליט מה הגבולות שלנו.

בינתיים, אין לשאכנזי אומץ אפילו להגיד עמדות כאלו בפומבי. מצד שני, ראש הממשלה המכהן מוביל אותנו להתרסקות מוחלטת ולמחנה המרכז – שמאל אין אף מועמד חוץ מאשכנזי כדי לנצח אותו.

המאמר התפרסם ב״הארץ״

תגובות

תגובות

18 thoughts on “אשכנזי לא מתאים, אבל עדיף על ביבי

 1. LDR

  מה משותף לרביב דרוקר, אמיר אורן ובן כספית ?
  שלושתם רואים בנתניהו את השטן הגדול.
  שלושתם ביזבזו את זמנם על ההבלים של פרשיות שרה נתניהו.
  שלושתם ניסו ומנסים לגמד את פרשת אשכנזי הרפז.
  כדי להכניס את הדברים לקונטקסט הנכון אני אשתמש בשני מושגים שלקוחים מההוויה הצבאית משפטית : פרשות שרה נתניהו הן לצורך העניין פקודה בלתי חוקית. פרשת אשכנזי הרפז היא פקודה בלתי חוקית בעליל שדגל שחור מתנוסס מעליה.
  רק עיתונאים שלקו בעיוורון בשל שנאתם התהומית לנתניהו לא מבחינים בכך.
  במדינות מערביות מתוקנות רמטכ״ל שהיה פועל כמו אשכנזי היה מסולק מהצבא בבושת פנים ואיש במפלגות הגדולות באותן ארצות לא היה מעלה על דעתו לאפשר לו כניסה לחיים הפוליטיים והתמודדות על ראשות הממשלה.
  נתניהו הוא ראש ממשלה גרוע. לא פחות ולא יותר מקודמיו.
  כולם, מאז הכהונה הראשונה של רבין, הובילו אותנו למצב החמור שבו ישראל נמצאת בהקשר של הסכסוך המדמם עם הפלסטינים.
  הקפאת מצב מוחלטת בשטח (לא בונים בהתנחלויות ובמאחזים, לא גוזלים ומפקיעים אדמות לצרכים שונים, לא הורסים בתים ולא מגרשים תושבים פלסטינים מאדמותיהם וכו׳) – זה המהלך היחיד שאפשר לעשות כרגע על מנת לשמר את הסיכוי לפתרון שתי המדינות תוך המתנה להופעתם של מנהיגים בשני הצדדים שירצו לסיים את הסכסוך.
  זו צריכה להיות הדרישה של מפלגת העבודה מראש הממשלה נתניהו.
  אגב, אשכנזי, כמו דגן ודיסקין, ידע היטב את מה שברק הסגיר לפני כמה חודשים בראיון בארצות הברית : לחיל האוויר לא היה את החימוש המתאים לביצוע תקיפה אפקטיבית באיראן.

 2. or_ner_adv@bezeqint.net'נפתלי אורנר

  אלו פניה של המנהיגות בישראל. כל מה שפחות גרוע מנתניהו הוא כבר, מבחינתנו, טוב. מתי יקום פוליטיקאי בעל אומץ וחזון שיוציאנו ממארת השטחים ויובילנו לעתיד טוב יותר

 3. יוסי

  עגום – אך ניתוח נכון.
  תנועת העבודה חלפה עברה מהעולם הישראלי, ההתישבות העובדת איבדה מזמן כל סממני מוסר וצדק. לפיד חי בעננים- פטפטן עם יכולות אין אונים, הוא כשלון בבחירת יועצים וילד בביצועים- טוב כשר חוץ.
  הימין המטורלל מובל על ידי בניטו וצרתו – בושה לסרוגים השפויים, ההתנחלויות מובילות לדרך האבדון הבלתי נמנע, ישראל מצורעת באומות וממשלת ישראל מגלגלת עיניים לשמיים ושואלת למה -למה דיין נפסל, למה האיחוד מסמן מוצרים לפי אמנתו, למה רוב מוחלט של העם היהודי וכל גויי תבל- סולד מהימין המטורלל הישראלי, למה יהדות ארצות הברית סולדת מישראל ומתרחקת פוליטית ממנה, למה הממשלה לוחמת באופן אידיוטי בארגונים ציבוריים הצוברים תאוצה .
  אז מה הברירה היחידה? רק ארגון מחדש של חיי הציבור בישראל, כלומר – איחוד מצביעי המחנה הציוני, יש עתיד, כולנו, מחנה סער ושאר שפויי הליכוד בתוספת בוגי יעלון, הסרוגים הנורמלים והשפויים שהם הרוב, חרדים נורמלים הרוצים להשתלב בחיי המדינה ולהיות שותפים לגורל העם, ספרדים מסורתיים שיודעים שרבניהם ברמה נמוכה ומובלים על ידי פוליטיקאים עלובי חשיבה ומעש .

  רשימה מעין זו , כולל כוחות חדשים שיצטרפו – תביא לבחירה של לפחות מחצית מהבוחרים, תזרוק את הזוג המפומפם מהבית בברנר לבית בקיסריה, , תמגר את חיידקי הפאשיזם שמצאו קן בכנסת ובחברה האזרחית.

  הכנת תוכנית עבודה חדשה לדרך מרכזית שפויה, לחידוש הציונות הנורמטיבית ורנסנס הרוחניות היהודית האמיתית, לא עובדת האלילים וחובבת העבודה הזרה- צו השעה.

  הכל שאלה של פירגון, ארגון ותיקצוב- ורק לחצים כמו של המהפכה החברתית שהיתה ב- 2011 – יביאו שינוי. הנושא אינו אשכנזי- הוא חסר מיומנויות פוליטיות. הוא דומה ללפיד- בלבוש הבטחוני. יהיה שר בטחון טוב, אבל כמנהיג- הוא גרוע.

  הרשימות של יש עתיד, כולנו, ליכוד , עבודה- מחנה ציוני, כוללות כבר היום אישים מצויינים.לצער רבים רובם חדלי יכולת באופוזיציה, מקובעים חשיבתית. אין שם התעוררות. אין הנהגה. אין דם בעיניים, יושנים בעמידה.

  אל תשאלו מתי יבוא היום- התחילו להביא אותו עכשיו. הקימו ממשלת צללים, הראו שיש לכם שרים עם יכולות, התוו תוכניות- והעם ילך אתכם.

  גורם רציני שיראה שיש לו אלטרנטיבה לכל בעל תפקיד בממשל הנוכחי- יצליח. וזה לא קשה כשרואים את הרמה העלובה של שרים ושאר הנציגים בשלוחות השלטון. ותרו על האגו האישי – המנופח ללא צידוק- ותראו איך ההצלחה מובטחת לכם.

 4. םק

  לפני שממנים אותו לראש ממשלה שיתחיל בתור שר הדואר (כמו רבין) אולי בזכותו יקח למכתבים פחות מחודש להגיע לעיר במרחק 30 קמ.
  שיריב קצת עם החשב והיועץ המשפטי במשרד.
  שיילך להיות שגריר באיזו מדינה.
  שישתלב בתוך איזה מפלגה שיסתובב קצת בסניפים. בשווקים.

 5. אורי

  אחד הפוסטים, אם לא ה…
  מי שרוצה להבין איך קרה שבליל הבחירות איבדת את זה, הרכבת קואליציות של ליברמן עם חנין זועבי, ולבסוף התחלת לצרוח על קובי אריאלי שהסביר לך שהסיפור נגמר (וזה עוד לפני שהפער גדל עוד יותר, למימדים שהפכו את כל תחזיות התקשורת לבדיחה מביכה), צריך לקרוא מה כתבת כאן כדי להבין: לא משנה המציאות, אתה מחזיק במשקפיים שדרכה הכל נראה אותו הדבר – ביבי רע, ואם רק ניסוג מספיק, נגיע ל"סיום הסכסוך".
  גם בלי להתייחס למציאות שבתחקיר שאתה עשית (ולהצדקה שנתת להם על דחיית הצעת אולמרט, שלשיטתך לא הייתה הצעה של ממש), די ברור שעוד קודם הציעו המון לפלסטינים ושעמדתם הרשמית לא השתנתה במאומה (והיא עודנה כזו שגם גבי אשכנזי יתקשה להסכים לה – עקירת מאות אלפים, חמושים פלסטינים על חומות העיר העתיקה), וזה עוד לפני שנכנסנו לשאלה האם באמת יש להם איזשהו עניין לסיים את הסכסוך כשיש מליוני פלסטינים שמישהו מהנהגת הרש"ף יצטרך להגיד להם שהם לא חוזרים הביתה.

  אז נכון, גבי אשכנזי הוא כרגע התקווה הגדולה של השמאל (או המרכז-שמאל, כפי שכ"כ חשוב לכם לכתוב, מתוך הנחה שאולי מישהו יקנה את הבלוף הזה אי פעם), אבל זה לא משנה דבר. האיום שלו על ביבי הוא איום מדומיין, הן בעיניכם והן בעיני ביבי (שהצליח להאמין לכם שבוז'י הוא איום).
  האמת היא שאחרי בחירות 2015, במהלכן נשברו כל כללי האתיקה במטרה להביא לנצחון השמאל, די ברור שמי שירוץ מטעם המחנה שלכם, לא ינצח בחירות. לא בגלל הקמפיין שינהל (הסרט של זוגתך נועד להיות סרט נצחון, והעובדה שהובלטו בו הפדיחות, נבעה, מן הסתם, מכך שהעריכה שלו בוצעה אחרי התוצאות, כשהיה ברור שזה סרט תבוסה), אלא בגלל שהציבור הישראלי כבר נחשף ל"סיומי הסכסוך" מבית מדרשו של השמאל, והיקף ואיכות הטרור שהם הביאו, הם פשוט גדולים מכדי שמישהו ייקח את הסיכון הזה שוב.

  הטקסט שלך על אשכנזי (בדומה לטקסטים של בן כספית אודותיו) הוא ניסיון לרבע מעגל שכלל לא צריך לרבע אותו. אתה עדיין חי באשלייה שאם תסקרו באופן מגמתי להחריד, זה בסוף ישבור את הציבור והוא יראה את האור. האמת היא שאתם מיציתם את היכולת שלכם בתחום זה. אין ספק שאתם הנכס החשוב ביותר של השמאל, ואלמלא התקשורת מצבו האלקטוראלי היה הרבה יותר גרוע, אבל בקרב הציבורים הלא משוכנעים, ההתנהלות שלכם רק מגבירה את האנטי כלפי העמדות שלכם. ההתנשאות חסרת הבסיס, השנאה (תוך האשמת הצד השני בדבר זה בדיוק), ההדרה (מילה שלכם, שפשוט זועק לשמיים האבסורד לשמוע אותה מושמעת מאולפנים שכל הפרצופים שמבצבצים בהם, נשמעים אותו הדבר, למעט עלי תאנה חסרי משמעות) – כל אלה מבטיחים שהשמאל ימשיך לקטון.

 6. טלי

  דרוקר צודק כרגיל,
  מנקה הרחובות טוב יותר מהביבי,
  כמה עצוב שנגזר בעידן הביבי לבחור נגדו לא חשוב מי,
  המיאוס ממנו והממשלה האיומה שלו יביאו אותנו לתהום.

 7. ישראל ישראלי

  ולהוסיף על תופעת ביבי אני מזמין אותכם לקרוא על תופעת החמקן -אהוד ברח/ברק
  קחו את הספר "חמקן" של בן כספית ושם תבינו מי האיש
  קחו כדור נגד חרדות ובחילות -מומלץ לפני קריאת הספר

 8. s.affias@gmail.com'שבתאי

  קשה לי להבין איך דרוקר החליט שאשכנזי טוב מנתניהו בהנהגת גוף פוליטי. אשכנזי היה בסדר בפקוד על הצבא שהוא מבוסס על מערכת היררכיה של פיקוד בלי דמוקרטיה. לעומת זאת היה מאוד לא מוצלח כשניסה להתערב בדרג המדיני והפוליטי . אחרי 5.5 שנים של בדיקות הוא לא מובא לדין אמנם, אבל היוע"מ מוסיף דוח מזעזע על התנהגות לא ראוייה מבחינה מוסרית. אז אדם כה הוא ראוי בכלל למשהו?. נתניהו חושב שאבו מאזן לא פרטנר, והבוחרים מסכימים עמו ברוב. אז מר דרוקר יודע טוב יותר? רוב הבוחרים לא מסכימים איתו ולכן בחרו בנתניהו, אשר אם הוא צודק או לא, משכונע בצדקת דרכו בתמיכת רוב בוחרי ישראל.

 9. אריקו

  אני מסכים עם כמעט כל מילה.
  הקיפאון המדיני יביא את סוף החלום הציוני.
  נתניהו עסוק בהשרדות. לשמור שהקואליציה לא תתפרק.
  אין בשטח אף לא מועמד אחד עם סיכוי סביר להחליף אותו.
  אם גבי אשכנזי יכול להחליף את נתניהו – YOU ARE WELCOME, GABI

 10. hannabarag@gmail.com'חנה בר"ג

  מצב השמאל עגום כל כך שנמצא רק מושיע אחד – עוד קצין – גבי אשכנזי? אולי הפוליטיקה מלוכלכת כל כך שכל מי שעיניו בראשו יברח משם כל עוד נפשו בו. את ביבי צריך לסלק לפני שהוא יחסל את המדינה, אבל את זה יכול לעשות רק מועמד בעל שעור קומה ואומץ. אשכנזי לא נראה כזה.

 11. MIRIRE0@GMAIL.COM'ברטה

  מוסכם שנתניהו הוא רע, לא טוב, גרוע,אסון. דיזאסטר. בכל מה שעשה ולא עשה. בכל מה ששיקר, קימבן, ניכלל, בגד באמון, חי על חשבון משלם המיסים משרוך נעל עד קצה שערה סגולה, ועדיין לא דיברתי על רעייתו. אז על מה הויכוח בכלל? הבן אדם משחד בכספינו מגזרים שלמים כדי להשאר בכסאו וכאן מתווכחים אם גבי אשכנזי ראוי להחליפו. נו באמת….

 12. ramigamzo@gmail.com'רמי

  דרוקר היקר צודק. קדימה גבריאל! ישראל זקוקה כעת למלאך יותר מתמיד. אשכנזי יכול בהחלט!

 13. MIRIRE0@GMAIL.COM'ברטה

  שבתאי, תגיד – זה אתה הטרול החרוץ והבלתי נלאה שמזנב אחרי?

 14. יעקב

  גבי לא בשל ובעיני כתבי החצר של ביבי – לא ראוי , בוז'י – לא ניתן לבחירה בגלל אישיות ותדמית.
  נו . אז אולי בכל זאת לפיד ? …

 15. zurse@walla.com'zurse

  אתה חי בסרט ומפרשן אותו מתוך בועה. אין לי כלום בעד/נגד אשכנזי ויותר, אני מאוד אנטי ביבי והחבורה שהוא מוביל אבל, בתחושה, ליותר מ90% מהמצביעים אין בכלל מושג מי זה אשכנזי. אז לחשוב שהוא בכלל אלטרנטיבה למשהו זו הזיה שלך שמשקפת את ההזיה של השמאל שעדיין חי בטווח הקלישאות הישנות של צריך לנו ביטחוניסיט ושטויות מהסוג הזה. מתי כבר תתחילו שמאלנים טיפשים להתעורר ולהבין את המשחק כמות שהוא. עצה. קחו שיעור מלפיד, או לפחות תפנימו שיש לכם חוסר בשכל ישר ולא בגנרלים. טיפש!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.