במנגנון התפעולי של נתניהו, חנפנות לא עוזרת (לתשומת לב ירון דקל ואבי צבי)

מאת  | 15 בפברואר 2016
 

לפני 8 שנים רזי ברקאי ואני גלגלנו רעיון לכתוב ביוגרפיה על ציפי לבני, אז שרת חוץ ומועמדת לא חסרת סיכוי לראשות הממשלה. הלכנו לפגוש אותה. לבני, בהגינותה, אמרה שהיא לא בטוחה שתולדות חייה שווים ספר, "אולי חוברת", כדבריה. ירדנו מזה. לו רק ידענו אז שתעשיית הטלוויזיה הישראלית תגיע למקום כל כך עשיר ועמוק, שהיא תהיה מוכנה להשקיע 400-500 אלף שקלים בסרט דוקומנטרי לא על שרת חוץ, אלא על מורה לתנ"ך, סופר, אדם שבמקרה הבת שלו היא האישה החזקה במדינה.

אבי צבי מנכ"ל "רשת", החברה שהחליטה להפיק את הסרט על שמואל בן ארצי ז"ל, יודע היטב למה הוא עושה את הסרט הזה, בדיוק כשם שירון דקל יודע מצוין למה הוא החליט פתאום בבהילות לקחת שעה אחת מה'שמאלן' רזי ברקאי ולתת אותה ל'ימני' אראל סגל. יש לי עצה קטנה לשניהם. זה לא עובד עם ביבי. עזבו שהחנפנות הזאת מוציאה אתכם עלובים, עזבו שאחרי שהאבק ישקע, עוד כמה שנים, לא תוכלו להסתכל על עצמכם במראה כשיזכירו לכם את האפיזודות האלה, עזבו את זה. הנקודה היא שזה גם לא אפקטיבי איתו. יש פוליטיקאים שמיטיבים עם מי שהיה טוב עמם בעבר, יש כאלו שנוטים חסד דווקא לאלו שהרעו איתם בעבר. שאול מופז, למשל, שכר כיועץ בחירות את ליאור חורב, שעבד בבחירות לפני כן עם לבני. יש פוליטיקאים שמשקיעים בעיקר באלו שעשויים להיטיב עמם בעתיד. אהוד ברק הוא דוגמא מצוינת. כשהוא רצה בתחילת חקירת הרפז, שהיועץ המשפטי לממשלה יוציא הודעה שתאפשר לו למנות את יואב גלנט לרמטכ"ל, הוא התקשר אליו כל כך הרבה עד שהיועהמ"ש בחצי בדיחות דעת איים שיתלונן במשטרה שהוא מטריד אותו.

ויש קבוצה רביעית, נדירה, אליה משתייך נתניהו.

אלו הפוליטיקאים שעוזרים לא למי שהיה טוב איתם בעבר או פגע בהם ואפילו לא לאלו שיכולים להועיל להם בעתיד. נתניהו עוזר בעיקר לאלו שיכולים להזיק לו בעתיד. אופיר אקוניס יכול להתחנף אליו מהבוקר עד הלילה. גלעד ארדן יכול להמשיך לקפוץ לכל ראיון בתקשורת כדי להגן על שרה, יאיר או קאיה. זה לא יעזור להם ביום פקודה. נתניהו בסוף יכריע לטובת איווט ליברמן, גדעון סער, נפתלי בנט או ישראל כץ. אלו שהוא מפחד שיגרמו לו נזק עתידי. אם אבי צבי וירון דקל ייראו לנתניהו כחנפנים מועילים, זה ממש לא ישפר את מצבם. אולי ההפך.

לקוד התפעולי הייחודי של נתניהו מתלווה גם יכולת ביצוע מחורבנת. רק תחשבו כמה דברים כבר שמעתם שנתניהו עומד לעשות לתקשורת. הוא ייתן ערוץ חדשות למקורב ההוא ויפצל את חדשות 2 וישלח את אחד ממקורביו לקנות את ערוץ 10, אה וכמובן, הוא יסגור את ערוץ 10. כמה פעמים שאני שמעתי את זה. מעטים יודעים שבישיבה דרמטית אחת לפני הבחירות עם היועץ המשפטי לממשלה, הוא באמת ניסה ככל יכולתו לדאוג לכך שויינשטיין לא יתערב וייתן לערוץ להיסגר מעצמו. כשויינשטיין הודיע לו שהוא כן יתערב, ביקש נתניהו מכול הפקידים לצאת החוצה. "בהחלטה הזאת שלך היום הפסדתי את הבחירות", הודיע ראש הממשלה ליועץ המשפטי לממשלה. ויינשטין: "אל תפיל את זה עליי". נתניהו לא הפסיד את הבחירות, אבל הערוץ שהוא שם לו למטרה לסגור, הפך לערוץ היציב ביותר במדינה. בדרך מחדלות פרעון ליציבות, הרגולטור, שכפוף לנתניהו, קיבל כמה החלטות קריטיות לטובת הערוץ. נתניהו, כמובן, לא היה חלק מאותן החלטות, אבל אתה יכול לסמוך על יכולת הביצוע העלובה של לשכת ראש הממשלה, שגם כשהם רוצים לסגור משהו, זה לא בדיוק עובד להם. מרכיב אחד לא היה במסלול ההינצלות הפלאי הזה – חנפנות.

המאמר התפרסם ב"הארץ"

תגובות

תגובות

19 תגובות על “במנגנון התפעולי של נתניהו, חנפנות לא עוזרת (לתשומת לב ירון דקל ואבי צבי)

 1. כרמלה כהן שלומי

  תודה לאל על עיתונאים (ספורים) כמוך שלשונם לא תקועה בעומק הממסד שהוא כרגע איש אחד ואשתו. כלומר אשה ובעלה. כשכל אלה יעמדו פעם למשפט ההיסטוריה, אני מקווה אבל חוששת שלא, נזכור לך שלא פחדת להיות עיתונאי.

 2. ברטה

  החנפנות משרתת את שרה כך היא מרגישה את גודל הכוח שבידיה לקטול או לרומם. לביבי יש אינטרס לתת לה להשתעשע כדי שתניח לו במקצת. הוא אוהב את הריקודים מול הפריץ אך בהיותו מוכוון אג'נדה אינו מתרשם מחנפנות. נכונים הדברים שרביב כתב לגבי שידרוג דווקא את אלה שעומדים בדרכו כמו דנון וכחלון, אך השעשוע של שרה שונה בתכלית. החנפנות כלפיה נותנת תוקף למלכותה ועוצמתה לשיטתה. דוגמאות לא חסר- שטייניץ הכלבלב, רוני מאנה בתקופה מסוימת עד שמאסה בו, היועצת המשפטית שלומית פרגו, פרח לרנר. ניר חפץ, נתן אשל שהתרחק מהזרקורים אך לא מההטבות כל אלה ועוד הגיעו דרך שרה כולל ויינשטיין ושפירא. לגבי ירון דקל- נראה כי ריחו נבאש באפה של הגבירה והוא על זמן שאול.

 3. LDR

  אני כבר הרבה שנים לא מאזין לרזי ברקאי.
  בשיח התקשורתי החדש שמתמקד בענייני כלכלה וחברה אין לו הרבה מה להציע.
  ועדיין, זו היתה שעתו היפה ביותר כאדם וכעיתונאי כאשר בחר לעמוד על דעתו ולטעון טענה אנושית ברורה ובהירה אודות העדר ההבדל בין השכול הישראלי והשכול הפלסטיני (מנקודת מבטם של ההורים השכולים בהקשר של החזרת גופות ילדיהם).
  המילה ״להבדיל״ היא מילה של פחדנים ואל מול גל השנאה העכור והמתלהם כלפיו, רזי הוכיח שהוא לא פחדן והוא נשאר נאמן לאמת שלו למרות שאנחנו נמצאים בעיצומו של גל התקרנפות מבחיל ועיתונאים רבים בוחרים להצטרף לשעטת העדר הלאומני.
  את גלצ, אגב, צריך לסגור.

 4. נפתלי אור-נר

  מי יתננו עיתונאים רבים כדרוקר הנ"ל?

 5. אדם אריה

  מאז שנתנו לאבא של גלעד שליט להכתיב למדינה איך צריכה המדינה להתנהג עם חייל אחד לעומת טובת עם ישראל , אין מה להתלונן על רזי ברקאי.

 6. ישראל ישראלי

  כל עוד המועמדים בצד השני תומכים בתוכניות התכנסות ונסיגות למיניהן והוא לא, אנחנו נמשיך בעקשנות ובנחישות לסתום את האף ולהצביע לביביהו ונישאר איתו עם המשפחה המלכותית שלו ועם החצר הביזנתית שלו.

  מספיק לנו שימשיך להגיד לא לחבורת הפירומנים הסמולנים שמסביב להילרי ולאובמה שהחריבו ופירקו בחדווה את כל המדינות מסביבנו, אין לי בעיה שיפיקו לו גם עשר סרטים, יכול להיות שאחד מהם יהיה אפילו יותר מעניין מהאח הגדול או השרדות.

 7. מענה לארז

  רביב החביב הידד והידד
  אתה מעיז בלי כחל ושרק
  רבים העתונאים שליחותם נשכחה
  זוכרים תמיד הצד בו החמאה מרוחה
  ואתה על משמרת שוקד לא נפחד
  אין עליך מורא הפקידות הנפסד
  אומר את דבריך בקול רם וברור
  אני וכמוני אלפים איתך בבירור
  עמוס צדקוני

 8. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  צודק ב-100%. ירון דקל, איבדת מבחינתי את כל הערכה המקצועית שהיתה לי אליך

 9. משה מרמת גן

  קראתי לאחרונה את הספר "לא שם זין" והבנתי איך עיתונאים כמוך מתנהלים.

  עם אתה לא יכול לשמוע את אריאל סגל, תצפה שבנימין נתניהו ימשך לנהל את המדינה.

  בלי קשר לכתבה, רזי ברקאי הוא חלאה, סליחה!

 10. ברטה

  אליקו יכול לצאת לפנסיה. נמצא לו מחליף- משה.

 11. שבתאי

  בסדר, אבל החנפנות לקיסרית שרה היא לא רק עוזרת. היא ממש סגולה להצלחה.
  ירון דקל: היה נהדר ב"הכל דיבורים", אבל מה שעשה כמפקד גלץ, גילה שבאמת אצלו זה היה באמת רק דיבורים בלי שהאמין במה שאמר שם.

 12. רעמסס 1

  לא נכון. הוא דווקא כן נוקם ונוטר. לא תמיד זה הולך לו אבל הוא מנסה. ראה את היחס לבנט ולאיילת שקד. הוא ניסה, בקדנציה הקודמת, ככל יכולתו להמנע מלהכניס את בנט לממשלה. לולא הברית של בנט ולפיד הוא היה מצליח.

  עם זאת ביבי פוליטיקאי ריאליסט. אם אין לו ברירה הוא כמובן יתאפק ויפעל לפי מה שטוב לו כעת.

  דקל פועל בחוכמה כאשר הוא מנסה לפייס את הימין. את הימין ולא את נתניהו. אם הימין יתחיל להפעיל לחץ על נתניהו הוא יעדיף לזרוק את דקל מאשר להסתסך עם הימין. זה הבסיס שלו ובלעדיו הוא שום דבר. לאזן את ברקאי על ידי סגל הוא צעד נבון מאוד.

 13. נדב

  את ששלך רביב היקר
  אין לקחת בטוקבק נמהר
  אמנם כתב מצטיין ועיתונאי מבריק
  אשר יד לו בכל
  אכן יודע כראוי להציק
  לאשר בשחיתות לא יבחול.
  ועם זאת שאלה לי אליך
  באם תואיל בטובך לי למחול
  האין שם בכל כתבותיך
  בצבוץ של אידאולוגיית השמאל?
  האין בדרישה לאובייקטיביות
  מכל כלי התקשורת המתחרים
  ולו שמץ מן ההיפוקריטיות?
  שכן קשוט עצמך ואח"כ קשוט אחרים.
  האם מניעיך בכתיבת זה הפוסט
  טהורים כלובן רקיע?
  האם היות סג"ל ימני דוס
  עליך בכלל לא השפיע?
  האם חברותך לרזי
  לא היתה לה איזו השפעה
  על כך שבראש גלי כתבת
  שדקל מונע מתוך חנופה?
  אכן מבקש אני כאן היענות
  לקאנט
  ולצו קטגורי
  ועכשיו אחרי כל ההבל ורעות
  די בבל"ת
  עכשיו "היום בלילה" עם גורי!

 14. רון קציר

  ירון דקל מאכזב בחנפנותו לימין וכנראה מפחד ממירי רגב שבלשונה ממליכה ובידיה מכה ב" סמאלאנים". וביבי הוא בכלל פסיכופאט וסוציופאט אבל הוא שחקן אדיר והוא משחק על כולנו כולל על שרה שבטוחה שהיא המונארך האמיתי והוא נותן לה ח" שחק" לפניו. עשיה אינה החוזקה של ביבי וגם את ה" עליון" לא הצליח לשכנע בנאומו הדלוח.

 15. מתן

  הגיע הזמן שירון דקל "יתחנף" קצת לימין , ולא ימשיך וישמר את הגווארדיה השמאלנית הותיקה בגל"ץ.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.