סיפור על עו"ד אחד בשם איתן להמן, שמייצג חשוד בפרשת אל וואטן

מאת  | 16 בפברואר 2016
 

הכרתי את עו"ד איתן להמן כשייצג את ענת קם. נראה לי אחד מהטובים. מוסרי, יסודי. נשארנו בקשר לאחר מכן. כשעבדתי על תחקיר אל וואטן התקשרתי אליו. התחקיר, למי שלא זוכר, הראה איך 14 עסקאות של החברה שמנוהלת על ידי זאב חבר (זמביש) זוייפו ובמקרה זה היה במאחזים הכי רגישים ובמקרה זה נעשה על ידי אנשים שעברם היה אמור להדליק מאה נורות אדומות אצל ראשי אל וואטן, בכירי תנועת ההתיישבות.

התקשרתי אליו כי שמעתי שיום אחד נעצר אחד מאנשי הקש של אל ווטאן. איש קש חשוב שחתום על הרבה עסקאות בגבעת אסף, מגאון וכו'. התברר לי שקבלן הביצוע של אל ווטאן הביא את עו"ד איתן להמן לייצג אותו, לעזור לו. עד כדי כך הוא היה חשוב להם. שאלתי את עו"ד להמן על העניין והוא אמר שהוא לא יודע על מה אני מדבר, סיפרתי לו עוד ועוד והוא אמר שממש לא ומה פתאום ולא זוכר שום דבר כזה ומה השם של איש הקש. ידעתי את השם, אבל כבר הרחתי שעשיתי טעות ושלהמן אולי לא רוצה להיזכר.

זמן קצר לאחר מכן שמעתי מאיש הקש, אותו עד מרכזי בפרשה, שקבלן הביצוע השני של זמביש התקשר אליו. מתווך קרקעות ערבי ממזרח ירושלים, שהורשע בארבע עסקאות של זיוף בנסיבות מחמירות, מה שהפך אותו, מסתבר, למועמד מושלם לביצוע עסקאות קניית הקרקעות עבור זמביש. איש הקש סיפר לי שהמתווך התקשר אליו בבהילות כי שמע שאני מתעניין בו והוא רוצה להגיע יחד עם עורך דינו, איתן להמן, כדי להקליט אותי. וואלה. להמן? יפה לו.

אחר כך קיבלתי תיעוד מלא של הפגישה. להמן מנסה לשכנע אותו שקיבלתי את המידע מהמשטרה. איש הקש אומר לו – הוא לא אמר שזה מהמשטרה, אבל אני הבנתי שזה מהמשטרה. מאיפה עוד הוא יכול לקבל.

להמן שואל מה הבטחתי לו. איש הקש אומר שכלום, שאני יכול לשאול בשב"כ עליו, שאני יכול להשתדל, אבל שאני לא מבטיח דבר. להמן לא מוטרד, מסתבר, מזה שחשוד בביצוע עבירות חמורות, שבועות ספורים לפני השימוע שלו בפרקליטות נפגש בנוכחותו עם עד מרכזי בפרשה והם מדברים ארוכות על תחקיר עיתונאי שעוסק בנושא הזה ממש. הוא גם טורח להזכיר לאיש הקש שייצג אותו בעבר, שדואגים לו. בין לבין יש כל מיני דחקות עלובות כאלו על טיב האוכל ומי ישלם את החשבון, שנראות כל כך לא בהקשר כשמדובר באיש קש שמסתתר מפחד בתחומי הרשות הפלשתינית ופוגש עורך דין ירושלמי מתוחכם וחשוד בזיוף, שדווקא הוא מסתובב חופשי ויש לו כסף לעורכי דין.

אחר כך להמן הולך להדפיס תצהיר משפטי. כשהוא חוזר, מתברר שמה שנכתב בתצהיר לא תואם את מה שאיש הקש הרגע סיפר לו. פתאום כתוב שם שאני אמרתי לו שהמידע שלי הגיע מהמשטרה ושיש לי חברים בשב"כ. מה יודע איש הקש המסכן? הוא חותם. בין לבין הם גם מקליטים אותי. מהשיחה לא יוצא להם דבר. הוא שואל לבקשתם מאיפה קיבלתי את המידע? אני אומר שזו העבודה שלי וזה "מבפנים" ודיברתי עם הרבה אנשים. מתווך הקרקעות לא מרוצה והם נפרדים.

פניתי ללהמן לתגובה. מה לעורך דין ולפעילויות כאלו? פגישה עם עד מרכזי בפרשה? החתמה על תצהיר שאינו אמת? לדעתי, על פחות מזה צריך לשלול רישיון לעורך דין. הנה התגובה המלאה שלו. אחרי שבדקתי אותה קצת, הכנסתי את ההערות שלי.

תגובת עו"ד איתן להמן:

ראשית אקדים ואדגיש:
א. פרשה זו עוסקת בדיני נפשות, לא פחות. לפחות שני פלשתינאים הקשורים לעסקאות המדוברות כבר נרצחו בגין מעורבותם. יש לקוות שבכך הסתיים מניין המשלמים בנפש שיש להם חלק בפרשה. רביב דרוקר – זה פשוט שקר גס. איש קש אחד מצא את מותו ולהמן אמור לדעת מצוין שללא שום קשר לעניין הקרקעות. הוא קיים רומן עם אישה, שקשורה למשפחת פשע. הוא הוזהר והוזהר והאהבה הייתה חזקה, מסתבר והוא נמצא מת. לא יודעים למה, אבל אף אחד לא חושד שזה קשור להיותו איש קש בעסקאות הללו וזה קרה בכלל עמוק בתוך ישראל. אני מניח שלהמן לא טוען שהרשות הפלשתינית מחסלת אנשים בתוך ישראל. אין מקרה שני. 
ב. לא בכדי קיבל בית המשפט את עמדתנו ודחה, לעת עתה, את הדרישה להסיר את צו הפרסום על פרטי המעורבים ומנע בכך סיכון בנפש. רביב דרוקר – ביהמ"ש אכן קיבל לעת עתה את עמדת להמן ועל השערורייה הזאת ארחיב בעתיד
ג. לאור האמור יש לראות בחומרה רבה את העובדה כי חומרי החקירה דלפו מתוך מערכת אכיפת החוק לתקשורת. רביב דרוקר – להמן הרי לא יודע איך הגיעו אליי החומרים. הוא כן יודע שעורך הדין, שמייצג את בעלי הקרקע בתביעות האזרחיות, מכיר חלק מהחומר, אבל מה אכפת לו לזרוק רימון עשן?
ד. לא ניתן להימנע מלהדגיש כי גזר דין מוות, עם או בלי משפט, מוטל ברשות הפלשתינית על מי שמוכר קרקעות ליהודים. אילו היה מדובר רק במערכת זיופים משוכללת, ולא בעסקאות מכירה אמיתיות, לא היו משלמים אנשים בחייהם. רביב דרוקר – אולי עורך הדין הנכבד מסוגל להצביע על מקרים כאלו? בעסקאות מזוייפות אני לא מכיר מקרה אחד. עובדה שבעלי הקרקע מתראיינים לטלוויזיה, קיימים ומסתובבים בלי שום הפרעה. 

ולגופם של טענותיך בקשר להתנהלותי:
א. הפגישה עם איש הקש, אותו אכן ייצגתי בעבר, נערכה מיד לאחר שקיבלתי את הייצוג בתיק.
ב. כשנתתי הסכמתי לפגישה לא ידעתי שהוא עד בתיק. רביב דרוקר: באמת? אני מרשה לעצמי להטיל ספק. כאמור, להמן ייצג את אותו אדם בדיון משפטי בו נאמר במפורש שהאיש היה מעורב בעסקאות קרקע רגישות. להמן מייצג עכשיו את קבלן הביצוע שהפעיל אותו באותן עסקאות ולכן הוא בא לפגישה הזאת. כל הפגישה תועדה. הבעת התדהמה של להמן על כך שהוא עד בתיק לא נמצאת שם, בלשון המעטה.
ג. את הפגישה לא אני יזמתי. רביב דרוקר: נכון, הקליינט שלו יזם. זה לא אותו דבר?
ד. לפני הפגישה ולאחר שהבנתי שחומרים בתיק הודלפו הודעתי על כך באופן מיידי לגורמים האחראים על כך בפרקליטות המדינה, והם, לאחר שהביעו זעזוע מאפשרות ההדלפה, ביקשו ממני, במידה ויגיעו לידיי ראיות, להעביר להם. רביב דרוקר: וואלה? להמן הוא ממש השומרוני הטוב במשימה חשאית בעורף האוייב. הנה חלק מתגובת משרד המשפטים בנושא, שהגיעה אתמול: 

עו"ד להמן טען בעבר שחומרים דלפו מהחקירה. יש לציין, כי פנייתו  אלינו נעשתה לאחר שסנגורים מטעם החשודים כבר עיינו בחומרי החקירה.

לא מוכרת לנו תגובה של הפרקליטות כנטען בשאילתה, לפיה הבענו זעזוע מאפשרות ההדלפה, וכן – לא נאמר לעו"ד להמן כי אנו מבקשים שיעביר לנו ראיות בענין ההדלפה.

מישהו פה משקר. להמן או משרד המשפטים. נחשו באיזה צד אני בוחר. 
ה. בפגישה תיאר איש הקש את הלחצים המופעלים עליו ואת תדהמתו מכך שכל ההודעות שמסר במשטרה עברו לידי התקשורת, כולל תמונתו ומספר הטלפון החסוי שלו, וזאת בניגוד מוחלט למה שהובטח לו בחקירה. לא היה בפגישה כל התייחסות לתוכן החקירה. רביב דרוקר: אני לא שמעתי שום תדהמה באותה פגישה. לא שמעתי מילה על כך שתמונתו עברה. סתם המצאה.
ו. אני לא שתלתי בפיו כל גרסה, הדברים הובאו על ידו באופן אותנטי. כל טענה כאילו אני שתלתי בפיו דבר כזה או אחר מהווה לשון הרע. רביב דרוקר: התמלול המלא של מה אמר איש הקש ומה נכתב בתצהיר הושמע בתחקיר. ממליץ לכם לשפוט בעצמכם אם להמן דובר אמת. 
ז. מיד לאחר הפגישה דיווחתי, בכתב ובעל פה, לפרקליטות על קיומה ועל תוכנה, תוך צרוף דרישה דחופה לחקור מיהו הגורם המדליף ומסכן את חיי לקוחותיי. רביב דרוקר: הנה תגובת משרד המשפטים לטענה הזאת – 

לגבי הנטען בקשר לפגישה עם העד – נציין ראשית כי לא מצאנו בכתבת התחקיר ששודרה בסופו של דבר את טענתו של עו"ד להמן כפי שהיא מצויה בשאילתא.

לגופם של דברים – עו"ד להמן הודיע לנו בדיעבד (בע"פ) על פגישה עם אחד העדים, אך לא מסר לנו את התוכן שתואר בתחקיר או בתגובתו כפי שמופיעה בשאילתה.

ח. לא ביקשתי טובות הנאה ולא הבטחתי טובות הנאה. אם מי מלקוחותיי לשעבר חש הכרת תודה על השירות המשפטי שקיבל ממני ופונה אלי בשעת מצוקה, אין בכך כל פסול. רביב דרוקר: עכשיו כבר להמן טוען שאיש הקש פנה אליו. אני יודע שעורכי דין לעתים, במצוקתם, יכולים לסטות מעט מן האמת, אבל פה זה באמת שיא חדש של מקצוענות.
ט. לעניין השיחה שהתקיימה ביני ובינך: כידוע לך, השיחה התקיימה לפני שנטלתי את הייצוג בתיק. שמו של איש הקש כלל לא הוזכר בשיחה זו, אלא אתה ציינת שם אחר שלא שמעתי ולא פגשתי מעולם. רביב דרוקר: אחרי שהתברר לי בשיחה איתו שהוא 'לא זוכר' את המקרה, הוא סימס לי שמתוך סקרנות הוא מבקש לדעת במי מדובר. בשלב הזה כבר שמעתי שהוא כל כך מסוקרן שהוא בדרך לפגוש את איש הקש, שהוא ייצג בעבר ולכן, סימסתי לו שם לא נכון.
י. למען הצגת התמונה במלואה ראוי יהיה אם תשמיע את אותה הקלטה בה אתה עצמך מציין כי קיבלת את חומרי החקירה "מבפנים", כשדברים אלה אינם תואמים את האמור בתצהיר שהוגש מטעמך לבית המשפט, שם נעשה ניסיון לטשטש נתון חמור זה. רביב דרוקר: ההקלטה הושמעה. מיותר לציין שאין בה שום סתירה לתצהיר שלי ועוד לא הבנתי מה חטאו של עיתונאי שקיבל חומרי חקירה "מבפנים", בלי שאני מסביר בכלל מה זה "מבפנים". אולי זה "מבפנים" אל ווטאן?

אגב, סכנת חיים. מאז שידור התחקיר כבר הגיעו פעמיים אנשים אלמוניים לביתם של הוריו של איש הקש. הוא משוכנע שזו זרועו הארוכה של קבלן הביצוע של זמביש, הקליינט של עו"ד להמן. פעם אחת הם הסתפקו בלשבור את הדלת, לטענתו של איש הקש. בפעם השנייה הם לקחו את אחיו 'לחקירה' ופגעו בכף ידו. אולי עו"ד להמן ישאל את הקליינט שלו, סתם בשביל שיוכל לחיות בשלום עם מצפונו, אם יש לו קשר לתקריות הללו?

 

 

תגובות

תגובות

23 תגובות על “סיפור על עו"ד אחד בשם איתן להמן, שמייצג חשוד בפרשת אל וואטן

 1. איל ב

   זה העו״ד להמן שחבר בוועדת האתיקה ומרצה לאתיקה של התקשורת?

 2. יהודה

  1.אתה מדהים
  2.אולי יש עתיד
  3.מקווה שתמשיך בחשיפות של ה"מלקקים" למלכות – חסון,מרגלית וכו – מצפונם לא מופרע – עאלק עיתונאים

 3. יהודית ל

  זה האיש ששמו מוזכר כרגע לתפקיד מזכיר הממשלה?

 4. אחד

  אולי יש מקום לפנות ללשכת עורכי הדין כדי שתברר את התנהלותו של העו"ד?

 5. יוריק קרמר

  רביב, סיפור מצויין על עורך דין לא מצויין.

 6. נפתלי אור-נר

  מסתבר שגם אנשים טובים ברגע ש"שמים יד" בעסקי הנוכלויות של המתנחלים בשטחים מזדהמים ומזהמים

 7. אזרח

  רביב יקר, אתה עושה עבודת קודש. המשך בדרכך זאת ותושיע את העם.

 8. עוזי

  כדי לא לפגוע בשום גוף ממשלתי אז הנני רוצה לציין בפנייך כדלקמן(כל מי שמתעסק בקנית אדמות מכיר את ההתנהלות הזאת מנסיון):
  עושה רושם(ע"פ צו המשפטי שקיבל)ש"עורך הדין" איתן להמן עובד עבור אחד מגופי הבטחון הממלכתים של מדינת ישראל.
  או ש:
  מתחזה לבעל קשרים
  בתור פרילאנסר
  ספק מידע תמורת בצע כסף
  סתם עורך דין חמדן רודף בצע שהאמת לא מענינת אותו.
  יש לציין אותך על התחקיר-עשיתי לו (ולעוזריו) בית ספר.-רואים שעבדת במצ"ח
  בהצלחה

 9. יהודה מורריץ

  זה לא תמוה שלמרות כל החשדות על זיופים בעסקות של מיליונים, טרם נעצר איש מהחשודים ??

 10. ברטה

  ולחשוב שפעם עשו את רשימת ה11. המתנחלים יכולים למלא רשימה של עשרות. הפשעים שלהם לכאורה נובעים מתמהיל של רדיפת בצע ושיגעון דתי. ראינו למה הם מסוגלים, ולכן כל עיתונאי חוקר שעומד בדרכם מוטב שיביא בחשבון שהוא מסכן את חייו. הוא גם לא יכול לסמוך על רשויות הביטחון והחוק מאחר וקיים ערבוב תחומים וגבולות בין הרשויות והמתנחלים. המינויים האחרונים הם דוגמא טובה, ובראש הממשלה עומד נותן ההשראה (והנותנת)שמשיג כל מה שהוא רוצה לדבריו, ה עוד שאתה- רביב מסובך אתו אישית. הזהר!

 11. משה מרמת גן

  אם בתחקירים של עיתונאי "נחשב" כמוך מהברנזה מדובר, למה לא תעשה תחקיר לנו, אחיך, תחקיר על 153 התנחלויות של קיבוצי השומר הצעיר שכולם הוקמו על כפרים ערביים שנלקחו מהם בכוח.
  התנחלויות אלה הוקמו על אדמות יקרות (ראה אוניב' ת"א שיח-מוניס לדוגמא), בעוד שההתנחלויות ביהודה ושומרון, הוקמו על אדמות טרשים, ששווים לפני 67 היו שוות אולי דולר לדונם.
  לפי מה שמתנהל סבבינו, כדאי לך לתפוס קצת קשרים אם תושבי יהודה ושומרון, שם המקום הבטוח ביותר להשמר מפני פורעניות של ערבים.

 12. אזרח

  אני מכיר את להמן באופן אישי בעבודתי באוניברסיטת בן גוריון לפני מספר שנים. הוא אכן ״מהחברה הטובים״ ולמעשה שיתוףעולה ביניכם יותר סביר מאשר השלכת רפש. אני מטיל ספק בתחושות הבטן שלך רביב, מדובר באיש אמין ודקדקן, כאמור היה פרקליטתה של ענת קם. גם אם כל מה שכתבת מדוייק כולל התחושות זה סיפור צדדי ביחס למעשיו של זמביש, הוא המחזיק באקדח המעשן בסיפור.

 13. רון קציר

  גם אני לא כלכך הבנתי את הסיפור וגם לא ראיתי את התוכנית. לבסוף הצלחתי "להפריד את המוץ מהתבן", אז חלק מהכתבה מיותר ומבולבל. יחד עם זאת אני מאוד מעריך את פועלך העיתונאית ומקוה שהחשבון שיש לך עם ראשי הממשל והמדינה, מתנחלים ובנטים לא יביאו את המאפיות אל דלתך.

 14. אלי

  רון קציר תרגע…אנחנו עדיין לא במדינת פוטין או ארדואן "שמעלימים" עיתונאים… אני מקווה שביום מן הימים דרוקר יקבל פרס ישראל על עיתונות מקצועית-חוקרת.

 15. ברטה

  לאלי – מדוע יהודי גרמניה רבים חיכו שהסערה תחלוף ולא ברחו? משום שהתקשו להאמין שבארץ תרבותית כמו גרמניה הזוועה תימשך לאורך זמן. זאת התשובה לספקנות שלך שלא יתכן וכו'.

 16. אלי

  ברטה, אל תהייה כל כך פסימית…אנחנו צריכים להיות מתאבדים שיעים דפוקים כדי להרוס מדינה אחרי 70 שנות קיום…

 17. ברטה

  מה שהיה כבר נהרס, ולא מדובר בתשתיות והייטק. מדובר בהרס התרבות ,חופש הדיבור והתקווה .רוב בוחרי השלטון הנוכחי לא בנו ולא תרמו והם מוזנים בשנאה לווריד כלפי מי שבזכותם הם כאן בעידודו של הנבחר שהשנאה והשלטת הפחד הם נשמת אפו. בגרמניה היה זה היטלר, וברוסיה -סטאלין. ההשוואות האלה אמורות להקל על הבנת חומרת המצב.

 18. חושף שקרנים ואינטרסנטים

  לעו"ד ליאור גדעון. שכחת לציין שאתה עובד עם עו"ד להמן באותו המשרד. פרט חשוב אתה לא חושב?

 19. אזרח

  אם על פחות מזה שוללים רישיון לעורך דין, אז נשאלת השאלה באמת….

 20. נו באמת

  עו"ד להמן מוסרי???? אז גם היטלר כך.

 21. ארז

  תכל'ס התגובה של להמן לתחקיר מביכה ומבישה עוד יותר מהתחקיר עצמו

 22. מיכאל

  אם הוא מחתים לקוח על תצהיר שאיננו אמת אז זה לא רק שלילת רישיון… זה בכלל פלילי לא?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.