האם נתניהו מצא באמת את היועץ המשפטי שהוא חיפש?

| 29 בפברואר 2016

מי לא הביע עמדה עד עכשיו על חוק ההשעייה? בני בגין חזר להצדיק את המוניטין שלו כמגן זכויות המיעוטים, כל ראשי הסיעות כבר אמרו משהו, הנשיא דיבר, היועץ המשפטי של הכנסת חיבר חוות דעת. כמעט כל מי שמתיימר להשפיע על החיים כאן, כבר התייחס לחוק, שמאפשר לראשונה לרוב חברי הכנסת לפטר חבר כנסת שלא נושא חן בעיניהם. דמות אחת לא השמיעה קול בויכוח החוקתי הגדול. הסמכות המשפטית העליונה של הרשות המבצעת. היועץ המשפטי לממשלה החדש, אביחי מנדלבליט. אומרים יוזמי החוק בלי בושה – בחרנו בתהליך חוקתי שלא יחייב אותו להביע עמדה. לא הלכנו בכוונה דרך ועדת השרים לענייני חקיקה. למה? האם ידעו יוזמי החוק שהיועץ המשפטי יתנגד חלילה לחוק ולכן, טרחו לעקוף אותו? ואם כן, למה מנדבליט מאפשר לתהליך עקום כזה, שכל תכליתו לעקוף אותו, לקרות? יועץ משפטי חזק לא היה מאפשר לדרמה חוקתית כל כך משמעותית להתרחש בלי להביא לידי ביטוי את עמדתו. בנאום, בהדלפה, בטלפון לראש הממשלה, משהו. מנדלבליט, ככל שאנחנו יודעים, החליט להישאר על הספסל בעניין הזה.

שרת התרבות, מירי רגב, מעסיקה באינטנסיביות את משרד היועץ המשפטי לממשלה. בשבוע שעבר נפגשו ראשי מוסדות התרבות עם המשנה ליועהמ"ש, דינה זילבר. בסוף הישיבה אמרה להם זילבר – אני לא רוצה שתתרשמו מהנעימות של הפגישה כי הרע ביותר עוד לפניכם. רגב ממטירה על מנהלי מוסדות התרבות שורה של רפורמות. כבר היום ניתן, למשל, לקנוס מוסד תרבות שהעלה הצגה ששוללת את קיומה של המדינה, מבזה את הדגל וכו'. התהליך לעשות את זה היה מסובך, כדי שהכוח לא ינוצל לרעה. הסמכות נותרה רק על הנייר. כנראה שהתיאטראות בארץ לא עד כדי כך אנטי ציוניים. עכשיו רגב תקבל את הסמכות אליה, התהליך יהפוך לקל עד כאב וניתן יהיה לשלול מהמוסדות תמיכה לחלוטין, לא רק לקנוס. היועץ המשפטי יכול היה לשאול שאלות, לבדוק, לחקור, במקום זאת, הוא אישר לרגב את החוק שלה במהירות הבזק. רגב גם רוצה להעניש כספית את מי שיסרב להופיע בהתנחלויות. גם מנדלבליט מבין שיכולה להיות עם זה בעיה, אז הוא קצת ריכך ואפשר כמה פתחי מילוט, אבל בסופו של דבר, הוא אישר. מנדלבליט בטוח מבין שלתת למירי רגב סמכויות כאלו זה כמו לתת לפירומנים חביות דלק, אבל הוא לא עשה שימוש במרחב התמרון הרחב שיש ליועץ משפטי לממשלה כדי לוודא שיהיה שימוש מושכל בכוח השלטון, בטח בנושא כל כך עדין כמו תמיכה במוסדות תרבות.

לא מזמן החליטה הממשלה לשנות את הדרך בה אפשר לפטר פקידים בכירים. לייעל את התהליך. ההחלטה נתפרה למידותיו של אורי יוגב, מנהל רשות החברות הממשלתיות. מנדלבליט אישר אותה. בתקשורת ובממשלה התנהל ויכוח מטורף. האם רוצים להדיח אותו כי הוא עצר לשרים מינויים פוליטיים, או מכיוון שהוא הפך את המינויים בחברות הממשלתיות לאחוזה הפרטית שלו. יועץ משפטי לממשלה חזק היה מתערב בגוף הויכוח, בודק אותו, מוציא איזשהו ממצא לחלל. זה עניין דרמטי. מנדלבליט הקטין ראש. נכון, הדחה של יוגב תדרוש עוד החלטה מיוחדת בממשלה ואז יוכל מנדלבליט להתערב, אבל הוא בוודאי מבין שכבר ההחלטה הנוכחית גורמת לאפקט מצנן לכל הפקידים הבכירים שחולמים להגיד לשרים שלה – לא, אדוני, זה מינוי פוליטי ואני לא אוכל לחיות עם זה.

מנדלבליט רק בתחילת דרכו. לא יהיה הוגן לשפוט אותו על סמך כמה החלטות ראשונות. כשמועמדותו עמדה על הכף, כתבתי לא מעט כנגדה. אחר כך קיבלתי טלפונים מתומכיו (הרבים). אמרו לי שהאיש ניחן ביושרה ללא דופי והוא לא ידפוק חשבון לביבי. בגלל הנראות, הוא אפילו יהיה עוד יותר עצמאי, אמרו לי. בינתיים, זה נראה שנתניהו יכול לסמן לעצמו בסיפוק שהוא הצליח למנות מבקר מדינה חלש, נציב שירות מדינה אפור ועכשיו, אולי יהיה לו גם יועץ משפטי כלבבו. בקרוב תחליט הפרקליטות אם לערער כנגד נצחונו של מני נפתלי בביה"ד לעבודה. איכשהו, אני מנחש שהרע עוד לפנינו.

 המאמר התפרסם ב"הארץ"

 

תגובות

תגובות

13 thoughts on “האם נתניהו מצא באמת את היועץ המשפטי שהוא חיפש?

 1. המחנה היריב

  יש לשלול אזרחות למחבלים הרוצים בחורבנה של מדינת ישראל. לא רק למי שכבר רצח , אלא גם למי שמתכנן ופועל להגשמת האידיאולוגיה של חליפות איסלאמית ערבית במקום מדינת ישראל. האם המערכת המשפטית פועלת בכיוון? האם באירופה שמממנת עמותות שמאל בשם זכויות האדם כבר חושבים ופועלים לשלול אזרחות ממחבלים ? צריך יועץ משפטי אסרטיבי, נחוש, ישר, אבל לא שמאלני אלא ימני שפוי ומתון. בנושאים האישיים של סיפורי ביבי ושרה צריך לטפל תובע כללי מקצועי שאינו מזוהה פוליטית, אבל השמאלנים מאיימים עלינו באסון שיקרה בהפרדה בין יועץ משפטי לממשלה לבין תובע כללי. רביב, אתה ושאר העיתונאים, תציינו בכוכבית קטנה למי אתם מצביעים ולמען מי אתם פועלים לקראת הבחירות הבאות. שקיפות.

 2. MIRIRE0@GMAIL.COM'ברטה

  נתניהו לא "חיפש" .מנדלבליט שכב במגירה מחכה לסיום הקדנציה של היוע"צמ המתרפס הקודם.

 3. yc1948@gmail.com'שפתי כהן-יגאל כהן

  בראון חברון זה כסף קטן מול השחיתות של מעכרת המשפח והאתרוג של כנופיית שלטון החוק(ן).

 4. אלי

  מישהו במדינה חשב שביבי לא ימנה יס מן לקקן לתפקיד היועץ המשפטי?
  אני רק מקווה שיהיה גרוע כמו ויינשטיין אך לא בהרבה יותר…(ולדעתי ויינשטיין היה היועץ הכי נורא שהיה לנו אי פעם!)
  או, שמנדלבליט יפתיע, יתאושש ואולי יגדל עמוד שדרה כמו אהרון ברק? מאיר שמגר? יצחק זמיר? מני מזוז?
  הלוואי ואני טועה אך לא נראה לי…

 5. זאב

  אסון גדול
  הימין התחיל ליישם את המדיניות שעבורה נבחר
  היועץ לא מתיישר לפי צעקני השמאל שחושבים שהם הדמוקרטיה ומי שחושב אחרת יהרוס את אותה

 6. guy.elram@gmail.com.com'גיא

  היה ברור שמנדלבליט יהיה משרת של אדוניו. בזה אין ספק. וברור שהרע עוד לפנינו. ביבי לא ממנה אנשים מקצועיים, אלא רק יסמנים מתרפסים. אבל במקרה הספציפי של חוק הנאמנות של רגב, אני חייב לסייג: מנדלבליט הוסיף המון סייגים שלמעשה מוציאים את כל האוויר מהחוק הזה. רגב דרשה לקבל את כל החומרים של התיאטראות מראש, והיא סורבה. היא דרשה לשלול תקציב מלא ועל דעת עצמה לכל מוסד שלא מוכן להציג מעבר לקו הירוק, ובסוף היא תיאלץ להשתמש בוועדה מקצועית, וגם אז – אפשר יהיה לשלול עד 6% מהתקציב של ההצגה ספציפית בלבד, ואחרי שהוכח שזה לא נעשה מטעמי ביטחון. בקיצור, רגב יכולה להתהדר בחוק הזה כמה שהיא רוצה, אבל בתכל'ס היא לא שינתה כלום. והדבר הזה קרה בזכות מנדלבליט.

 7. טלי

  מפחיד לחיות פה,
  זה לא רק טרור הסכינים היום יומי,
  אלא הטרור של הביבי וחבורת הזבל סביבו,
  תתעוררו אנשים!
  בסוף נמצא עצמנו בדיקטטורה, ולדרוקר שאפו על כל הכתבות והתחקירים.
  מזיז למישהו??????????

 8. sheffi39@walla.co.il'שפי

  יש שיר של ברסנס שנקרא "אשת ראש ענף צנזורה"… היועהמ"ש הזה בטוח יהיה נירפה – אחרי כל השנים אשת ראש ענף צנזורה הנוכחית (אשתו של נתניהו) כבר מאוד מאוד חריפה, אין אפס.

  למען הצדק ההיסטורי צריך לציין שלאשתו של רבין היתה אף יותר השפעה, יש אומרים (אני ממליץ לך על ספר של דן שביט שכולו ראיון אחד ארוך עם יצחק בן אהרון. הוצאת הקיבוץ המאוחד) שהיא מייסדת ההון-שלטון-בטחון הישראלי. אני תעבתי אותה אף יותר מאשר את הנוכחית.

  לגבי "כנראה שהתיאטראות בארץ לא עד כדי כך אנטי ציוניים": להצגות ולספרים שאינם אנטי ציוניים אין זכות קיום. לא כי אסור להיות ציוני (לדעתי הציונות צריכה להיות מחוץ לחוק, אבל ייקח לכם הרבה שנים להבין את זה, לא פחות מדור) אלא כי הציונות היא הקונפורמיזם, היא דת המדינה, המטריקס, המימסד, ומי שכתיבתו (או הציור או המוזיקה שלו) אינה אנטי מימסד, אמנותית אין לו זכות קיום, ותפקידו בעולם הוא לזרוע ולקצור בדמעה וברינה.

 9. ישראל ישראלי

  האם הכנסת כפופה ליועמ"ש ?
  ממתי היועץ המשפטי לממשלה מפקח בזמן אמת על הכנסת או על השרים בהיותם חברי כנסת ומחליט עבורם אילו חוקים מותר להם לחוקק ואילו חוקים אסור להם לחוקק ?

  לא מספיק הכוח שלו מצד אחד לפרש את החוק ולכפות אותו על כל הרשויות ? מצד שני לייצג אותן בבית המשפט ? ומצד שני לאיים עליהם בחקירת משטרה בהיותו ראש התביעה הכללית ?

  אתה רוצה להפוך אותו גם לסופר-מחוקק ?

  רק לבג"צ יש סמכות לבדוק את החוקים של הכנסת לאחר הקריאה השלישית ולהחזיר אותם למקצה שיפורים על סמך עמידה בחוקי היסוד.

 10. or_ner_adv@bezeqint.net'נפתלי אורנר

  בוודאי. לא היה לי ספק שמנדלבריט "יספק את הסחורה". אחרת לא הי מקודם ע"י נתניהו

 11. karmelhaifa@gmail.com'הצופה

  על כל שוחרי הדמוקרטיה בכנסת להתפטר במידה והחוק יעבור. פה לא מדובר במדרון חלקלק, אלא כבר צניחה חופשית לתהום. כשהרוב מפר את הכללים המיעוט צריך להודיע שהוא לא במשחק.

 12. אריקו

  גם אני חושב שמנדלבליט יספק את הסחורה.
  יש להניח שנראה, פה ושם, החלטות 'כאילו' לא ברוח המפקד.
  רק 'כאילו'. רק על מנת להראות נייטרלי, כאילו נייטרלי.
  אבל, בגדול, נתניהו יכול להיות שבע רצון.
  סוף סוף, אחרי הנפילה עם נגידת בנק ישראל, אחרי הנפילה עם נשיא המדינה,
  סוף סוף נתניהו מצליח.

 13. katzirron@gmail.com'רון קציר

  כבר היו דברים בהסטוריה שאנשים שנחשבו "יס מן" ונבחרו לרצון השליט- החליטו לדבוק ביושרתם ובמיקצועיותם ולא לאפשר פגיעה במשרה לה אומנו.
  בהתייחס להתנהגותו של היועמ"ש הטרי, קשה להאמין כי יושרתו ומקצועיותו יהיו נר לרגליו.
  ואולי נתבדה.
  בכל מקרה, הביביזם כבר כאן ורק מתחזקת המגמה לעריצות ולחוקים פאשיסטיים וגיזעניים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.