להרצוג יש דרך לחסוך את המשך ההשפלה, אבל הוא צריך להיות סופרמן כדי ללכת בה

ב – 2007 התקיימה התמודדות לראשות מפלגת העבודה. היה ברור לכול שליו"ר המכהן, עמיר פרץ, אין שום סיכוי. מקורבים ופרשנים אמרו לו – רד מזה. אני זוכר שהתערבתי איתו על התוצאות. אחרי ההתמודדות כל אחד זכר אחרת את ההתערבות, אבל פרץ הודה בדיעבד שלא באמת חשב שיש לו סיכוי לנצח. אם פרץ היה מוותר על ההתמודדות האבודה ההיא ומצטרף כבר בסיבוב הראשון כמספר 2 לעמי איילון, כמעט בטוח שאיילון היה כובש את ראשות העבודה, אהוד ברק היה חוזר לעמדת האזרח המעופף וייתכן שכל הפוליטיקה הישראלית הייתה נראית אחרת.
שר הבטחון, עמיר פרץ, פשוט לא היה מסוגל לוותר מרצונו על הבכורה. הוא הסכים להכניס את משק הבית הפרטי שלו לחוב של כמעט 900 אלף שקלים, כדי להתמודד ונאלץ למשכן את הבית כדי להחזיר חובות.

יו"ר המחנה הציוני, בוז'י הרצוג, כבר שווה 15 מנדטים בסקר הערוץ הראשון האחרון. הפסד של 9 מנדטים משנה שעברה אז הבחירות. הוא כבר עובר את אותו מסלול השפלה, שעבר לפניו עמיר פרץ. חברת כנסת מהספסלים האחוריים, מיכל בירן, פרצה לו לישיבה סגורה, ללא הזמנה וסרבה להתפנות כי הוא קיבל החלטה שולית שפגעה בה, לדעתה. פעיל מפלגה אחר, שבכלל נחשב למקורב אליו, אמנון זילברמן שמו, העז להגיע לכנס שהוא נואם בו ולנסות לפוצץ אותו כי הוא עצבני על החלטה שולית אחרת. ח"כ אחר, פעם מקורב אליו, אראל מרגלית, הרשה לעצמו לצלם ולהפיץ ישיבת סיעה סגורה של המפלגה, בעת שהוא עושה שרירים מול היו"ר. חבל על הרצוג. הוא באמת פוליטיקאי הגון יחסית, שוחר טוב, עתיר יכולות, זה לא מגיע לו, אבל מה לעשות – מחנה שלם רוצה מועמד לראשות הממשלה שיאתגר את ביבי ולא בחור טוב, שעושה כמיטב יכולתו.
בפני הרצוג יש כמה דרכי פעולה אפשריות. לנסות להצטרף לממשלה בכל מחיר כדי להיות שר חוץ ולנסות לשקם את מעמדו מבפנים. הסיכוי שהוא בכלל יצליח להכניס את מפלגת העבודה לממשלה של נתניהו הולך ומצטמק. בחולשתו ואחרי ערימת העלבונות הבלתי נגמרת שהטיח בנתניהו, אפילו הניסיון להיכנס יכול להפוך את הרצוג מהבחור הטוב שנכשל, למנוול תאב השררה, שרימה את כולנו.
הדרך השנייה היא לנסות לשרוד, להחזיק. לקוות לנס. קשה לראות מה יכול להיות הנס הזה. בדרך הוא מתבזה עם דרך פוליטית שהוא לא מאמין בה. נתניהו, ישראל כץ, משה כחלון, יאיר לפיד ויעקב פרי הודיעו שהם תומכים בהצעת חוק הזויה ולא אנושית שדורשת לגרש משפחות של מחבלים (למה לא להרוג אותם? זה ירתיע עוד יותר את המחבל הפוטנציאלי, לא?). הרצוג נאלץ לשתוק. הוא לא מעז להתנגד וכנראה שמצפונו לא מאפשר לו 'להתעלות' לרמת הציניות של לפיד (יעקב פרי היה באמת פעם איש עצמאי עם דעות ודרך? זה היעקב פרי שהפוליטיקה הישראלית כל כך הרבה שנים חיכתה לכניסתו?). ממילא, לפיד לוקח לו מנדטים, לא בגלל ההתמרכזות, אלא מכיוון שאף אחד לא מצליח לדמיין את הרצוג כראש ממשלה.
האפשרות השלישית היא דימיונית והסיכויים שהרצוג יילך בה קלושים ובכל זאת, רק תדמיינו מצב שהרצוג הולך למישהו כמו גבי אשכנזי ואומר לו – עזוב את ההתלבטויות הבלתי נגמרות, אני יודע שאתה חושש מהחיים במפלגה הבלתי אפשרית שנקראת מפלגת העבודה, אבל אני חי בה 25 שנה ואני אדאג לסדר לך את זה שתוכל לפחות לקבל צ'אנס אחד סביר. ברגע שזה קורה, נוצרת יש מאין אופציה חלופית לשלטון הבלתי נגמר של בנימין נתניהו.
שלושה ימים אחרי שאהוד ברק ניצח בפריימריז לראשות העבודה, התקיימה התייעצות סודית בבית ראש הממשלה, אהוד אולמרט. שר הבטחון, עמיר פרץ, היה בפנים. פעולה בקנה מידה היסטורי עמדה על הפרק. לעוזרים נאמר לא להפריע ולא להיכנס בשום מקרה. בכל זאת, ההתייעצות הופרעה. הגיע פקס דחוף מאהוד ברק, נאמר לנוכחים. ברק, מסתבר, כתב לפרץ שהוא דורש ממנו מיידית לפנות את כיסא שר הבטחון, הוא לא מוכן לחכות עוד שעה אחת נוספת. אם הרצוג רוצה לחסוך מעצמו סוג כזה של השפלות, כדאי שיפעל אחרת מהדרך בה פעל פרץ ב – 2007.
המאמר התפרסם ב"הארץ"

תגובות

תגובות

12 thoughts on “להרצוג יש דרך לחסוך את המשך ההשפלה, אבל הוא צריך להיות סופרמן כדי ללכת בה

 1. אריקו

  אין מצב. המחנה הציוני לא בר שיקום.
  איך מורידים את נתניהו? אני לא יודע.
  חוששני שכאשר נתניהו ירד, סוף סוף, מהבמה, הוא ישאיר אחריו אדמה חרוכה.

 2. sheffi39@walla.co.il'שפי

  זה בלתי נתפס איך אפשר להיות גם עולה ממרוקו וגם להאמין בציונות. זאת הבעיה היחידה של עמיר פרץ. שיכריז על עצמו כעל פטריוט ישראלי, שנקלע לכאן כמו שאנחנו הילידים נקלענו לכאן, לא בחרנו. הוא כמובן המנהיג הכי אמיתי שיש בפוליטיקה הישראלית זה שנים רבות. אבל מבחינתו להאמין באידיאולוגיה הציונית, אחרי כל מה שהוא ומשפחתו חוו – ועדיין חווים! – לגבי כוונותיה ומעלליה… אני לא מאמין, זו צביעות, אופורטוניזם.

 3. or_ner_adv@bezeqint.net'נפתלי אור-נר

  מי ששיתף פעולה, כשר, בממשלות הימין, נעדר אמץ לב אזרחי, ומנסה, כמעט באופן מגוחך, להפגין פטריוטיות במקום הצעת אלטרנטיבה אינו יכול להיות מנהיג אופוזיציה.
  הרצוג, לטובתך ולטובתנו, לך

 4. s.affias@gmail.com'Shabtai

  הרצוג לא הגיע לראשות העבודה בגלל כישורים, אלא מפני שהוא בן "האצולה" של ותיקי האליטה. -נכד של רב ראשי, בן משפחה של נשיא לשעבר, בן לאם רבת השפעה וכסף. העבודה תשרוד ותצליח אם שלי תחזור לראשות המפלגה. היא מנהיגה אמיתית וישרה שהגיעה לפסגה בזכות עצמה, וטורפדה בעבר על ידי נחשים כמו פרץ וברק.

 5. MIRIRE0@GMAIL.COM'ברטה

  נחמיה שטרסלר יצא בסדרת כתבות נגד שלי יחימוביץ , וככלל – דווקא בהארץ מטרפדים כל מועמד שיש לו סיכוי להעלות את מפלגת העבודה למסלול ההמראה, ואת זה אני מציינת בצער רב.

 6. ZURSE@WALLA.COM'ZURSE

  הבעיה עם אלה שנותנים לעצמם תואר פרשנים פוליטיים (מה זה בכלל פרשן פוליטי, סתומרת, מה הם בדיוק למדו שאחרים לא שמקנה להם תתואר הזה?) שהם ממש מאמינים במה שהם כותבים. גבי אשכנזי? אתה מציע ברצינות? מי בכלל מכיר מי זה חוץ ממך? כאילו מה, אתה ברצינות מציע למחנה הציוני מצנע 2 כפתרון רציני? הישועה האמיתית תגיע למיפלגה הטיפשה הזו אולי כשפרשנים כמוך יפסיקו לפמפם לקהל שיש ביבי ואין בילתו ובו בזמן יהיה מישהו בתוך המפלגה המטומטמת שיתחיל לחשוב לא כמו שדבילי פרשנות מציעים לו לחשוב אלא משהו בסגנון ההברקה שעשה פורת שהביא את לפיד לשינויי.

 7. יובל

  רביב. גם אתה חי בסרט משלך. נראה לך שאני כמצביע ליכוד וכמוני כל מצביעי הליכוד יצביעו מפלגת העבודה בגלל אשכנזי?
  נו באמת אתה לא כזה טמבל לחשוב שהתאוריה שלך יש בה איזשהו משהו.
  אגלה לך משהו שאולי אתה לא רוצה לראות. נתניהו לא ממש גליק גדול והליכוד גם לא המאור הגדול. אבל הם הרע במיעוטו ממה שנמצא בשטח. אין מנהיגים ואין אנשים בירושלים יותר טובים . כל השאר הם רק נזק.
  אז עד שיגיע איזה מושיע. נשאיר אותם בשלטון כדי שהזויים כמוך לא יחרבנו לנו את הקרעי תרנגולת הזאת שנקראת מדינת ישראל.

 8. Katzirron@gmail.com'רון קציר

  חברי הכנסת של העבודה מספרים לי בניוזלטר שלהם למה נתניהו איום ונורא. נו… זה לא חדש . אבל מה עושים עם זה? האם דחית הפריימריז תשנה את ההווה? האם לחברים הנכבדים יש תשובות? הסקרים מראים שבוזי הוליך את העבודה לירידה משמעותית. ציפי כבר לא משכנעת אף אחד כי היא כבר אינה חידוש.
  ואיך המפלגה מגיבה? מתפרקת. ואשכנזי אחרי שתי הרפתקאות נכשלות כבר לא יכול להיות המועמד לראשות המחנה הציוני.

 9. -ליאור

  א. שלי לא תהיה לעולם מועמדת ריאלית לראשות הממשלה. עם כל יוקר המחייה, עדיין ליותר מדי אנשים במדינה הזו יש מה להפסיד מהשתוללות של קומוניזם חזירי, ולא כולנו חברי או מקורבי ועד בחברת החשמל/נמלים/רכבת ישראל.

  ב. לא ברורה לי השנאה היוקדת של דרוקר ללפיד. כל מהלך מטופש או נואש של הרצוג זוכה פה להבנה, "נו טוב, אולי הוא לא כל כך מוצלח אבל לפחות הוא בחור טוב", בעוד לפיד תמיד מוצג אצלך כאכזבה, למרות שכל המהלכים שלו בינתיים (מרגיזים ככל שיהיו עבור חלקנו, גם ההתקרבות לדתיים וגם ההתמרכזות והפופוליזם) הביאו אותו בפועל לזינוק מטאורי בסקרים שממצב אותו כרגע בתור האלטרנטיבה היחיד לביבי בבחירות הבאות. אני לא מבין, זה לא מה שכולנו מחפשים כבר כמעט עשור? פתאום אנחנו יכולים להרשות לעצמנו להיות בררנים לגבי אופי הקמפיין?

 10. SARA@MESHUGAAT.com'איתמר בן אמ"י

  כותב דרעקר: "… היה ברור לכול שליו"ר המכהן, עמיר פרץ, אין שום סיכוי. …"
  היו"ר המכהן? האם מישהו מכיר יו"ר שאינו מכהן? שהרי אם אינו מכהן, אין הוא יו"ר! וזה נכון כמובן גם להתבטאויות מטומטמות דומות כגון "ראש ממשלה מכהן", "חבר כנסת מכהן" וכן הלאה.
  תודה על תשומת הלב, עילגים חביבים.

 11. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  דרוקר צודק. יש לתת סיכוי. לא בטוח שאשכנזי ינצח את ביבי אבל לפחות יתן לו פייט. לא מכיר מועמדים שיכולים לעשות את זה.
  לפיד שהצבעתי עבורו נתפס כאשכנזי שונא דת ולכן לא יקבל מספיק קולות מתנדנדים מהליכוד.
  אשכנזי נתפס כמנהיג חזק כמו שהימנים אוהבים. לא חושבים שהוא שונא דתיים.
  יש לו סיכוי.
  אתם מחפשים משהו מתאים… יש לכם מועמד אחר עם סיכוי?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.