ארדן אשם

אחרי הבחירות ניהלתי תכתובת סמסים עם גלעד ארדן. ארדן כעס על התקשורת השמאלנית. בטח לא דמיין שעוד יבוא יום וגופי תקשורת מרכזיים יעשו ׳תחקירים׳ נטולי ממצאים בשירות ארגוני ימין. שאלתי אותו שאלה ממוקדת. מה אתה מעדיף להיות שר בכיר כשהתקשורת שמאלנית, או באופוזיציה והתקשורת ימנית. ארדן, בכנות המאפיינת אותו, הודה שהוא מעדיף את המצב הקיים. שבע שנים שארדן כבר שר. הוא מהמוכשרים והישרים בשרי הליכוד. האם אתם יכולים לנקוב במשהו אחד גדול שהוא עשה? זה קצת לא הוגן. הרוב המכריע של השרים היו נופלים במבחן הזה,  אבל ארדן כבר עלה על מסלול נוסח הסלולר של כחלון. הוא רצה לברוא לנו יש מאין שידור ציבורי.
את עבודת הריסוק עשה ארדן במיומנות יוצאת דופן. אני זוכר כנס פתוח שהוא עשה להסביר את המהפכה שלו. ארדן התמצא בחוק, הרגיע חששות, ירה סכומים ועובדות, שכנע. אחר כך הוא דאג שתוקם ועדה מיוחדת בכנסת בראשות ח״כ קארין אלהרר, שתעביר את החוק שלו בהליך מזורז. העובדים ניהלו נגדו קמפיין קשה, השתמשו ברדיו ובטלוויזיה שבידיהם, ארדן לא נרתע והעביר את החוק שלו – יסגרו את הרשות הקיימת, הרקובה והמושחתת ויקימו משהו חדש מהיסוד. ארדן בא לכל ישיבה בועדת אלהרר (״מרגישה שרומיתי״) והיו אין ספור, ערבב, בחש, הסביר, סגר, אפילו מבצע ״צוק איתן״ לא עצר אותו – החוק עבר.

לא נעים, אבל גם אני נפלתי. תמכתי במהלך. האמנתי בו, בארדן, שהוא יוביל את החוק אל חוף מבטחים. קירשנבאום אמר לי – ביבי לא ייתן. אריה גולן הזהיר ואני בתמימותי אמרתי: זה מפעל החיים של ארדן. זו תעודת הכניסה שלו למועדון של הגדולים. הוא לא יוותר. התבדיתי. האמת, לא האמנתי באיזו קלות ארדן ויתר. בכיפופי הידיים המטופשים שהוא שיחק עם ביבי עם הרכבת הממשלה, הוא התעקש כמו משוגע על התיק לעניינים טקטיים, או שמא זה היה התיק האסטרטגי וכמה משרות בדיוק יהיו לו להילחם ב bds (לא הרגשתם את השינוי?), אבל על קול ציבורי חזק ועצמאי, הוא ויתר. נתניהו לא הסכים לתת לו את האחריות על השידור הציבורי והשר האמיץ, שלא היסס לסגור מקום עבודה של אלפי עובדים, חשש להפסיד מקום ליד שולחן הממשלה על העניין הפעוט הזה. הוא פשוט ויתר.
לא מזמן הייתה הצבעה בכנסת על עוד דחייה בתחילת השידוריםצשל התאגיד החדש. ארדן לא נכח בהצבעה. באחד מהאתרים נכתב שהוא יצא מההצבעה במחאה על מה שעושים לחלום שלנו ששידורים נוסח קרן נויבך יגיעו גם לטלוויזיה ויאכלסו יותר משעתיים ביום. ארדן הכחיש. מה פתאום. היה לו עניין אחר. הוא דיבר על כל העניין כאילו מדובר ברפורמה בחלוקת קרח בפינלנד. מה הוא קשור לזה.
בינתיים, נתניהו ואנשיו מבצעים מעשי סדום בתאגיד השידור העתידי. עורך ראשי לחברת החדשות עוד לא נבחר. רוב האנשים המשמעותיים בארץ לא רוצים להתקרב לתפקיד הזה. כולם חושדים שהאחראי האמיתי על החדשות יהיה ניר חפץ. שומר נפשו ירחק. בכלל, מדובר בהתחלה על אפשרות לקנות שידורי חדשות ואנחנו חשבנו שכל הרעיון של שידור ציבורי הוא כדי לייצר חדשות שרק במקום נטול שיקולי רייטינג אפשר לייצר. שר התקשורת, נתניהו, תורם כמובן כמיטב יכולתו לנטרול כל אפשרות שיקום פה גוף חדשות חזק. נתניהו מעכב ומעכב את אישור מינוי חברי הדירקטוריון של התאגיד. ההסתדרות כבר סחטה ממנו ויתור גדול. מחצית מעובדי התאגיד החדש יבואו מהרשות הקיימת. כל רעיון הסגירה והפתיחה נועד למנוע שכפול דנא. כשחצי מהעובדים באים מהמקום הישן, מה הסיכוי שזה יקרה?
עוצמת ההחמצה בסיפור הזה היא כמעט בלתי נתפסת. האוצר היה מוכן לתת כסף, הציבור צמא לזה, המון עיתונאים רעבים היו רוצים לעבוד שם ויש שם עדיין כמה נושאי משרה בכירים מאוד ראויים שאם רק היו נותנים להם גב, הם היו מייצרים משהו ראוי לעיכול, אבל הגנרל ששלח אותם לדרכם, גנרל ארדן, נעלם לפתע והשאיר את כולנו לבד.
המאמר התפרסם ב"הארץ"

תגובות

תגובות

20 thoughts on “ארדן אשם

 1. akilahav@gmail.com'עוזי

  מה רע לנו איתך? ועם לונדון?
  לא אלמן ישראל

 2. דב שגב

  "בכיתי "יחד עם קארין אלהרר-"מרגישה שרומיתי".אני דווקא זוכר שראש המפלגה שלה הכריז בזחיחות על-"פטירתה של רשות השידור".
  איפה הוא היום?"שר החוץ" של מדינת ישראל? הרס-וברח.רביב-מילא נתי טוקר נפל בפח,אבל אתה?שועל ותיק שכמוך?
  בקיצור-כל ההכרזות של הפוליטיקאים הן כמו כל הישראלים : לפני ש"גומרים"רצים לספר לחברה. הרוב הם אוסף של נמושות.

 3. טלי

  חבל שכך מתמוסס בל פרויקט שהביבי קשור אליו,
  ארדן? דואג לעצמו,
  דרןקר,לונדון, ליגה אחרת,כל עוד אתם שם, דיינו…………

 4. olazo@bigfoot.com'עודד

  נדב, נמאס לראות את התגובות שלך מזנבות במאמרים של דרוקר. תשיג לך קוראים משל עצמך.

 5. אלי

  אני כבר לא מתרגש מכלום כאשר מדובר בחברי ממשלת ביביהו…כולם הפכו סמרטוטים – כחלון, ארדן, אקוניס, יריב לוין ואפילו מירי רגב שע"י היא סמרטוט אמיתי..אז מי עושה שרירים ולא מתכופף? חברי הבית היהודי, שני הכ"צים והחרדים. חבל על ארדן שכך יעלם מהרדאר שלנו..

 6. דני

  אני כבר לא מתרגש מכלום כאשר מדובר בחברי ממשלת ביביהו…כולם הפכו סמרטוטים – כחלון, ארדן, אקוניס, יריב לוין ואפילו מירי רגב שע"י היא סמרטוט אמיתי..אז מי עושה שרירים ולא מתכופף? חברי הבית היהודי, שני הכ"צים והחרדים. חבל על ארדן שכך יעלם מהרדאר שלנו..

 7. עמי

  פעם…. מהפכות היו מתחילות בתפיסת תחנת השידור… ביבי וחונטת הימין יודעים שהמהפכה בוא תבוא… הם רק לא מבינים שמהפיכות היום נראות אחרת… הם יגמרו את הקריירה כמו צאושסקו….
  אם תרצו אין זו אגדה.
  שידור ציבורי טוב ישדר את טקס הורדת הדגל בבית זבוטינסקי….

 8. zion1.efrat@gmail.com'ציון

  אין צורך לשפוט פוליטיקאים על תרומה לציבור. כולם עד אחד פועלים למענם הם, ואם זה איכשהו משתלב עם טובת הציבור מה טוב.
  צריך כן לשפוט אותם על מידת תבונתם. ארדן הוכיח במהלכים האחרונים שהוא אויל מושלם. היו בידיו כל הכלים כדי לתפוס את המלוכה. בטיפשותו הוא העדיף את האתונות.
  בסוף הכנסת האחרונה הוא היה גם יקיר המפלגה וגם עם אהדה ציבורית חוצה מפלגות. עם הקמת הממשלה החדשה והצרה יכול היה לעשות אחד משני המהלכים הבאים:
  לדרוש את תיק שר החוץ ( אם לא, הוא "יושב בבית" נוסח דוד לוי ) או להמשיך במשרד הקודם ולהמשיך את הפרויקט הענק ולגרוף אהדה ציבורית מקצה אל קצה .
  משום מה הוא בחר באופן הזוי ביותר בתיק מטופש עם הרבה צלצולים אך חסר כל ערך מעשי או ציבורי.
  מה זה מוכיח – בשעת לחץ האמת על הערך העצמי יוצאת לאור.

 9. ym4545@walla.com'תושב השכונה

  הנזק של ארדן הוא לא רק עם השידור הציבורי, איפה הרפורמה של ראשות הדואר?
  חוסר המעש כשר לאיכות הסביבה עם בתי הזיקוק במפרץ חיפה.
  והרשימה עוד ארוכה.

  דרך הטיפול בראשות השידור היא סימן רע לכולנו. היה צורך לטפל במנהלים של ראשות השידור ליעל את הארגון הזה ולא להרוס אותו.

 10. amiram47@netvision.net.il'עמירם ברוטמן

  גלעד ארדן הרבה יותר חלש מהתדמית שלו, לקראת שיבוץ הג'ובים בליכוד, איים ארדן על נתניהו כי יפרוש. נתניהו לא השתין לכיוונו. בכיפוף הידיים בין השניים, לארדן לא הייתה אפשרות אחרת מלבד להיכנע לנתניהו. אם היו עוברים מספר ימים כשארדן מחוץ לכותרות, הוא היה נהפך מבחינה פוליטית לדף בספר זיכרונות ישן. ספר שאיש אינו פותח.

 11. anirakshe-ela@gmail.com'יש מצב

  ארדן נראה בסדר – הוא יודע להופיע תמיד מסורק, עם חליפה שתפורה היטב על מידותיו והעברית שלו נטולת עילגות ומדודה. וזהו זה. אין בארדן אף לא דבר אחד מעבר לכך. הוא כישלון קלאסי – כל מה שהוא נוגע בו – נועד להכשל. על עמוד שדרה הוא לא שמע ומצפן אידיאולוגי או מוסרי הוא מטפורה בשבילו. הוא אזוב על הקיר – הוא גם לא היה מושחת כחבריו והוא לא יגמור בכלא אלא ינמק – באורח נאה ומדוד – מדוע הוא עוזב למען עשות לביתו. מבחינתו האישית הוא סיפור הצלחה קולוסאלי. ברמה הציבורית – כישלון מחפיר וגרוע מכך: פתט.

 12. ח

  רביב חבל שהעושק של האזרחים ובזבוז של מיליארד שח כל שנה תמורת שידורי ארכיון בלופ

 13. abbaeven@walla.com'חפץ חיים

  ושוב, גם הפעם קראתי את המאמר בעיתון הארץ שהינו ארוך יותר , ונכנסתי להגיב.

  קראתי את המאמר פעמיים, פעם ראשונה בעיון רב, ופעם שניה במהירות כפולה.

  לא הצלחתי להבין במה ארדן אשם.

  כאשר היה שר התקשורת בנה מודל נכון בעזרת חברת יעוץ לביצוע רפורמה ברשות השידור.

  הרפורמה שהציע הייתה נכונה ביותר. לא היה מנוס מסגירת רשות השידור הנוכחית בגלל התנהלות סוציאליסטית רקובה.

  המודל שתוכנן היה שילוב של המודל העסקי של ערוץ 10 וערוץ 2, תחת האילוצים של רשות שידור ממלכתית וציבורית , ולא פרטית.

  אלא מה שקרה, בחירות 2015 טרפו לו את הקלפים והוא אינו שר תקשורת יותר.

  אז במה אשם ארדן כאשר מישהו אחר פועל פוליטית ולא מקצועית ולארדן אין סמכות?

  ארדן חשש לעשות את מה שעשה חיים כץ , להודיע לנתניהו או או , או שר החוץ או לא מגיע לכנסת להצבעת האימון.

  יתכן וטעה.

 14. יובל

  ארדן שמרדן. אין אף שר ראוי בממשלה המבישה הזו. כולל שר התקשורת, החוץ, הכלכלה והפיתוח האזורי. וגם כחלון שמחלון מסתמן כיכשלון קולוסאלי. אולי שר הבריאות ליצמן. באמת

 15. -ליאור

  נראה שתפקיד שר בליכוד דומה מאד לנסיעה בכביש מהיר מאחורי ניידת שנוסעת 80 קמ"ש.
  כולם גיבורים ורוצים להתקדם כמה שיותר, אבל ברגע שהם מגיעים להיות מס 2, ממש מאחורי הניידת, פתאום מקבלים רגליים קרות ומתחילים לגמגם, כי הם יודעים שברגע שמישהו יעז לנסות ולעקוף – הוא יחטוף.

 16. yuvalpin@post.tau.ac.il'יובל

  ״׳תחקירים׳ נטולי ממצאים בשירות ארגוני ימין"
  אתה פשוט אפס מאופס, הא?

 17. amos_zid@017.net.il'עמוס צדקוני

  אוי לאומה שאלה מנהיגיה
  לאן תוביל חרפתה אני תמה
  תליתי תקוות בארדן השר
  האמנתי- צעיר תוסס רציני ישר
  דןבר רהוט בקצרה -ותמיד לענין
  אך נכנע לרב התככנים בקרב קטן
  אתה מאכזב אדוני שר עצוב
  אתה כמו כל השרים, עלוב
  מנגן בתזמורת המזייפת בנגינה
  עליה מנצח איש מסוכן לאומה

 18. גדי

  הגיע הזמן להבין בבי הוא דיקטטור ..במסבה של דמוקרט.הוא לאט לאט כמו ארדואן .בתורכיה .משתלט על המדינה .אהה כן בעזרת אשתו שרה .ולאט ובדרך שלו עוד כמה שנים ישראל תהיה. דיקטטורה ימנית בבי ליכוד ומפלגות הדתיות. .ממשלת 61 .והפרירים מצבאי הליכוד ממשכים להצביע ביבי …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.