הפלאשמורה- "תזמינו אותי לטקס העולה המיליון"

ב 1993 זה קרה. ממשלת רבין החליטה לפנים משורת הדין להעלות את אנשי הפלאשמורה מאתיופיה. תוך חודשים ספורים הועלו כולם ונסתיימה הפרשה המכאיבה. רק שהתברר שיש עוד כמה אנשי פלאשמורה, ממש קצת ונגמר.
ב – 1998 סיימו גם איתם. ממשלת נתניהו החליטה על מבצע 'אחרון וסופי' בו תועלה שארית הפלאשמורה לארץ. הועלו 3,500 העולים האחרונים ונרפא הפצע המודלק.
כן, אבל התברר שחלה טעות קטנטנה ויש עוד כמה. לא הרבה, אבל אי אפשר להשאיר אותם מאחור.
ב – 5.8.2008 אחרי מאמצים רבים העלו גם אותם. הסתיימה רשמית וסופית העלאת אנשי הפלאשמורה. ממשלות שרון ואולמרט הסכימו לסיים את הטרגדיה הנוראית בהעלאתם של כ 17 אלף עולי פלאשמורה אחרונים שבאחרונים. ממש הסוף. הממשלה לא הייתה פראיירית. היא התנתה הפעם את העלייה הזאת, שמשרדי הממשלה שמו עליה תג מחיר של כ – 3 מיליארד שקלים, בכך שמחנות הפלאשמורה באתיופיה ייסגרו והארגונים העוסקים בדבר, יפסיקו לפעול. איזה יופי. רק ששוב, מעשה שטן, התברר שנשארו עוד קצת. שארית הפליטה.
הממשלה שוב נחלצה לעזור וב – 28.8.2013 בטקס חגיגי סיימה ממשלת נתניהו השנייה את מבצע "כנפי יונה". 7,000 בני הפלאשמורה ממש האחרונים, עלו לישראל. נתן שרנסקי, יו"ר הסוכנות, שוב סיפר שהוא נורא מתרגש והפרק הזה ממש ממש נגמר.
נגמר? ובכן, מסתבר שנגוסה (מה זאת אומרת מי זה נגוסה? אברהם נגוסה, ששייך לעדה ומקדם את ענייניה עשרות שנים, עכשיו כבר כחבר כנסת), מצא עוד כמה מאות אחרונים ששכחו אותם. טוב, מתברר שזה לא מאות אלא 1,900 בקשות. לא, לא 1900. 1,900 זה היה ב 2013. באוקטובר 2014 כבר הודיע משרד הפנים שזה בעצם 6,000 ועכשיו נגוסה והתאום הסיאמי שלו, ח"כ דוד אמסלם, כבר רוצים 9,000 והם הצליחו בסחיטה מכוערת להוציא החלטת ממשלה בהתאם. תשעת אלפים וזה נגמר, מה הסיפור?
כשיולי אדלשטיין היה שר קליטה, כמעט לפני 20 שנה הוא אמר לי שכשהתקבלה ההחלטה על העלאת אנשי הפלאשמורה (שדיברה, כאמור, על 4,000 בלבד) אמרה לו דיפלומטית אתיופית בחיוך: "תזמין אותי לטקס העולה המיליון". אדלשטיין, כמובן, לא התנגד בפומבי להחלטה.
כשציפי לבני הייתה שרת קליטה היא מרטה את שערותיה על ההחלטה להעלות עוד 17 אלף עולים. בפומבי, לבני לא דיברה נגד ההחלטה.
גם שרי הקליטה האחרים מלנדבר ועד אלקין רחוקים מלהתלהב מהרעיון, אבל אף אחד מהם לא העז להסתייג בפומבי. עדיף כבר להודיע שהם תומכים ב"שוברים שתיקה". פחות מזיק פוליטית. מי רוצה להיכנס לפה של אנשי קמפיין הפלאשמורה? זה הרי תמיד אותו קמפיין והוא תמיד עובד.
שולחים את מאיר שמגר לתקשורת. מי יסרב לראיון עם מאיר שמגר, שמדבר בהתרגשות על הצורך להעלות את הקהילה הזאת, שהם בעצם יהודים, רק שאילצו אותם קצת וכאלה. אחר כך מתחילות הפגנות. "אם הם היו בלונדיניים, כבר הייתם מעלים אותם", אומרים המפגינים בכעס. משווקים לעיתון איזה חייל יוצא העדה, שלוחם בקרבי ואח שלו או אבא שלו, נמצאים שם במחנה באתיופיה, בסכנת מוות מידית, כשמדינת היהודים עומדת מנגד. איזה סיכוי יש להסבר שעל הבסיס הזה לעולם לא תיפסק עליית הפלאשמורה? מה הסבירות שמישהו יקשיב לעובדה הפשוטה שהם דווקא מופלים לטובה?
אף בלונדיני, צרפתי או אמריקני, לא היה מקבל אפשרות לעלות לארץ על הבסיס שמעלים את אנשי הפלאשמורה. איפה יימצא עיתונאי מתאבד שילך לבדוק את הקרבה האמיתית של העולים הבלתי נגמרים האלה ליהדות ועל הדרך יחקור קצת את הקלות הגדולה בהשגת מסמכים באתיופיה שיסדרו לך קרבה כמעט לכל מי שאתה רוצה? מישהו בכלל זוכר שעולי אתיופיה היהודים, במעט הפעמים שהם השמיעו את קולם בעניין, דיברו נגד העלאה נוספת של האנשים האלה?
אני בעד שממשלת ישראל תחליט כל שנה לקלוט כך וכך אנשים ממדינות מצוקה על בסיס הומניטרי. מדינות חזקות כמו ישראל, צריכות לעזור למדינות חלשות. לא צריך לחפש לזה בסיס יהודי רעוע. אפשר לקלוט אנשים במצוקה מכל מיני מדינות, כולל סודן ואריתריאה. אגב, את חלקם לא צריך אפילו להטיס לפה, אפשר פשוט לאזרח מהגרי עבודה/פליטים מאותן מדינות שכבר פה, במקום לצוד אותם ברחובות ולגרש אותם בברוטליות. אה, סליחה, שכחתי, אלה שחורים שהם סרטן וההם זה שחורים שהם יהודים.

המאמר התפרסם ב"הארץ"

תגובות

תגובות

31 thoughts on “הפלאשמורה- "תזמינו אותי לטקס העולה המיליון"

 1. edoron@zahav.net.il'אהוד

  דרוקר,
  אתה בסדר.
  רק תשמור על עצמך
  ותמשיך להאיר ולהעיר איפוא שצריך.

 2. malicarmon@walla.co.il'מלי

  נראה שכל עוד הם יהיו כח אלקטורלי בעיקר ימני מסופח לדת (אחרי שמגיירים אותם כהלכה) זה כנראה לא ממש יגמר , נכון אמרת , מי יעז לצעוק שהמלך עירום מבלי להיקרא גזען , או עוכר ישראל או כל תואר שמחלל את נפשו – עצוב

 3. achfirst@gmail.com'שושנה

  אכן "הפתעות" על הפתעות ,אך – בלשון סגי נהור , כמובן – שכן , העולם מלא "ניסים ונפלאות"!

 4. mayaz425@gmail.com'מאיה

  מה באשר לאיחוד משפחות? כן, חיילים משרתים שקרובי משפחה מדרגה אחת נותרו שם לאחר ששיקרו להם?
  ובאמת השוות בין היכולת לעלות ותנאי החיים באירופה ליכולת לעלות ותנאי החיים באתיופיה?

  ומה באשר להבטחות לקרובי משפחה (אחים, אמהות, אבות) שתוך שנה הם יועלו ו – כלום כבר שנים?

  התמונה הרבה יותר מורכבת מצמצום השאלה ליהדותם.

  נעשה להם עוול אמיתי , ע"י נציגים רשמיים של ממשלת ישראל, נגוע לפעמים בגזענות ומצער לקרוא מאמר משטח ושטחי כזה פרי עטך. מאכזב.

 5. benzionke@gmail.com'בנצי

  לדמגוגייה ולהתלתמות פנים רבות לה, מירי השמיעי קול כי האחרים עושים אותו דבר,רק בשקט…

 6. sheffi39@walla.co.il'שפי

  אני מרגיש כמוך, מסכים עם המאמר הזה ואוהב את הכתיבה שלו. אבל עלינו להודות, הפסיקה של עובדיה יוסף שהפלשמורה הם יהודים היא טיעון במשקל כבד.

 7. אריקו

  כמו הסימפוניה הבלתי גמורה.
  כל הכבוד, רביב.

 8. מנכ"ל להב"ה

  כל הכבוד לך- עיתונאי שמאל אמיץ שמשקף דעות גזעניות שאפילו בנצי גופשטיין היה מתבייש לפרסם.

 9. סמבטיון

  למה שלא נשלח את נגוסה כשגריר לברזיל?
  בטוח שימצא שבט יהודי נשכח גם שם ולנו תיכנס הסמבה לריקודי העם

 10. Chalachew79@gmail.com'צלצא

  באתיופיה יש עוד יהודים שהתנצרו או התבוללו איך שתירצו להגדיר ,התבוללו כפי שהיתבוללו יהודי אירופה אף יהודים בימינו כל הסלב למינהם או בכלל יהודים שאינם שומרים מצוות או על חגי ישראל הרי הם בדיוק כמו הפלאשמורה .
  כל מי שמזרע ישראל זכאי לעלות לארץ ועל בסיס זה הם זכאים לעלות נקודה, זה הנושא הזה מופקר בידי האנשים הלא נכוני זה בעייה אחרת לחלותין וזה הבחירה של השלטון שתמיד ביטל את הסמכויות שמנהיגי הקהילה הקיסים שיכלו לטפל בסוגייה הזאת בהרבה יותר טוב .

 11. atenzer@012.net.il'אלכס טנצר

  עולים מברה"מ דרשו לקבל תנאים של פלשמורה אבל קבלו תשובה שלילית והסבר היה : למדינה אין כסף לתת גם לעולים אחרים אותו סיוע ובשביל זכאות לעליה צריכים לשנות את חוק השבות.

 12. nega.alene@gmail.com'נגה

  רביב היקר אני רואה התחלתה פרוייקט רצני . אני רוצה לשאול אותך האם אי פעם בדקנו כמה יהודים מעונינים לעלות לארץ מברית המועצות לשעבר, מארצות הברית ומאוורופה בכלל ומדינות לבנות ? להיות חזקים על אוכלוסיה מחולשת לא חוכמה . האם הפרדה בין אמא לילדיה ,ילדים להורהים זה מעשה יהודי ? אם היו באחד המדינות הלבנות לא הינו בודקים כל הזמן את המספר אלא כמו כל יהודי בעולם הינו מעודדים לעלות לארצינו הקטנה אפילו הינו שולחים שלחים במטרה לשכניע אותם לעלות .ארצה . קיבוץ גליות הינו נכס של אף אחד אלא הבטחת ה' לקבץ את עם ישראל מגלות . בכל זאת ההיסטוריה תשפוט אותנו

 13. avner@comtecglobal.com'נתן

  צריך לא מעט אומץ בשביל לכתוב מאמר כזה. ישר כוח.

 14. MIRIRE0@GMAIL.COM'ברטה

  העולים מאתיופיה כמו גם "חצי שבט המנשה" נחשבים למאגר קולות גבוה שנוהג להביע בקלפי את הוקרתו למי שמעלה וקולט אותם. בינתיים נשמעו קולות מחאה מצד החרדים שבלעדיהם אין קואליציה, והפאלאשמורה חזרו מהמדף למחסן. קריאתו השקופה של נתניהו ליהודי צרפת לעלות לארץ התקבלה בניפוח לחיים . הם משקיעים את כספם בנדל"ן ציוני אך מעדיפים לחיות רחוק מכאן.

 15. משה מרמת גן

  הנקודה שעולה מהמאמר היא, האם עדיף לקבל לתוכנו אנשי פלשמורה או פליטים ערבים
  שרוצים לחיות כאן בארץ (יש כאלה יותר מכמה מיליונים).

  לערבים יש טענה של זכות על הארץ, ולפלשמורה יש טענה לזכות מכך שלעמדתם הם יהודים
  (כפי שקבע הרב עובדיה יוסף).

  מה עדיף?
  או דעה נוספת: לשני הדרישות/טענות אין באמת זכות.

  (כדאי להזכיר כי הרבי מילובביץ קבע כי הפלשמורה לא יהודים).

 16. brand.98a@gmail.com'גל

  כתב אמיץ. כל הכבוד! הפלשמורה הם גויים גמורים שחיים כנוצריםמבאתיופיה. היהודים עלו במבצעי משה ושלמה. כל מספר חודשים, ידיעות אחרונות מפרסם כתה על חייל "מסכן" שהשאיר את משפחתו באתיופיה. חחחחחחח
  הפלשמורה הם רמאים, שיובילו לחורבנה של המדינה(אני לא צוחק). צריך מנהיגים עם אומץ שיפסיקו לתמיד את הבאת הגויים האלה. אפילו יהודי אתיופיה מתנגדים להבאתם לארץ.
  לא לשכוח שכל עולה כזה מקבל חצי מיליון שקלים ודירה, כאשר אזרחי ישראל הצהרים לא מקבלים דבר, לעובדים כמו חמורים בשביל זה.

 17. המחנה היריב

  על פי חוק השבות מי שסבא או סבתא של יהודי זכאי לעלות לישראל. מי שרוצה לשוב לחיק עם ישראל יתקבל בברכה. מסתננים על כל צאצאיהם, שנכנסו בעזרת מבריחים בדואים ותקעו יתד בארץ בעזרת עמותות שמאל וההכשר המשפטי של שופטי העליון צריכים לקבל בעיטה בחזרה למולדתם או ויזה לקנדה,ארה"ב וברלין. המאמר הוא נגד הפלשמורה או חלק מקמפיין השמאל לאזרח את המסתננים? האם הפלאשמורה רואים עצמם כחלק מעם ישראל ?זאת השאלה ואם כן, שיבואו מיליון ציונים . הלוואי והיו 15 שמגרים וגרוניסים בבית המשפט העליון. ישראל היא ארץ המקלט של 12 שבטי ישראל. רגע, כבר אין איום דמוגרפי שבגללו צריך לתת את העיר העתיקה לאויבי ישראל?

 18. זאב

  כשאני אראה מחאה נגד העלאת גויים מברית המועצות לשעבר אני אאמין שזו לא גזענות למצחות על העלאת הפלשמורה מאתיופיה

 19. yosi.keller@gmail.com'יוסי

  הנושא של יהודי אתיופיה רגיש מאד. מחקרים גנטיים, למשל:
  North African Jewish and non-Jewish populations form distinctive, orthogonal clusters

  מראים שמבחינה גנטית (בלבד) הם אינם קשורים לעם היהודי

 20. דני

  באיזה פוקס דרוקר כתב את המאמר הזה…היום פורסמו דברי נגוסה בכנס כלשהו שאם כל יוצאי אתיופיה יתפקדו למרכז הליכוד וגם יצביעו עבורו ועבור פרופסור אמסלם…זה יאפשר לו להיות שר הקליטה ולאמסלם שר הפנים …ועם שילוב של שני הפרופסורים האלה באמת יוכלו לציין: "תזמינו אותנו לטכס העולה המיליון"…

 21. דוד

  יש לסלק את הפלשמורה בחזרה לארצות מוצאם. הם הרסו את מדינת ישראל היפה והטובה שלנו. בואו ותראו את ראשון לציון ונתניה, כיצד הם משחיתים את הערים הללו! עלינו להתעורר תכף ומיד, ולא מדינת ישראל תיהרס. עדיף אץ המסתננים האפריקאים, שלפחות אנו יודעים מול מה אנו מתמודדים!!!
  ביבי,יחתיכת אפס מהלך, מביא אלינו את כל האשפה של אתיופיה!

 22. דבש, ירושלים

  הרב עובדיה פסק שהפלשמורה יהודים? לא נראה לי. הוא דיבר על ביתא ישראל. ולהוא שאמר שזה דומה למתבוללים באירופה. לא, זה לא דומה, צר לי. עם כל הכבוד, לאתיופים אין תיעוד מסודר כמו שהיה בקהילות יהודיות בארצות אחרות. אפילו על הקהילה המקורית היו חילוקי דעות לגבי יהדותם, אז ודאי שאי אפשר להוסיף אליה אנשים שלא שייכים אליה ורק טוענים שאבותיהם באו ממנה.

 23. Brand.98a@gmail.com'מיכאל

  פלשמורה הם נוצרים גמורים!! אסור להביא לישראל גויים אפריקנים ממדינת עולם דלישי. גן העדן שלנו נהרס על ידם!!

 24. Brand.98a@gmail.com'שי

  פלשמורה בני אדם נחותים. אדם שמשנה דת ואמונה בעבור איכות חיים, הוא אדם לא אמין, זונת אדם!! מצחיק לראות אותם עם כיפות וציציות כאשר לפני יומיים הם היו הזונות של ישו. דברי לא מתייחסים לביתא ישראל, אשר שמרו על יהדותם חרף הקשיים והרדיפןת של הפלשמורה. כל הכבוד ל"ביתא ישראל". יש לאמץ לחיקנו את ביתא ישראל ולסלק את הפלשמורה!!

 25. Brand.98a@gmail.com'שי

  הבאת הפלשמורה היא תחילת הסוף של הציונות. עם ישראל, תתעוררו. איני אומר זאת מתוךמגזענות. הבאת ביתא ישראל הייתה נכונה, אבל הפלשמורה הם נוצרים גמורים, שאפילו אין ספק לגבי יהדותם. יצחק שמיר ז"ל אמר שלא יביאו, זאת למרות שהוא אחראי למבצע שלמה. כלומר, אין כאן שאלה של גזענות. הם נוצרים גמורים, אז למה פתאום הם מתגיירים? זו אוכלוסיית מדינת ישראל שאנו רוצים?? נהפוך למדינת עולם שלישי ונםסיד לאוייבינו הקמים עלינו..

 26. יו

  לנורית גושן התמימה מהפייסבוק:
  מהגרים אפריקאים למערב היו מתים ש"יתעמרו" בהם כמו ש"מתעמרים" באתיופים בארץ.
  העלייה מאתיופיה קיבלה ועדיין מקבלת כמו שאף עליה בהיסטוריה לא קיבלה. כמות הכסף והמשאבים שהשקיעו בהם היא אדירה וללא תקדים. ברור שיש קשיים, אבל כשמפגישים אנשים שבאו ממדינת עולם השלישי עם אנשים מהעולם המערבי – איך לא יהיו קשיים!?
  נ.ב הפאלשמורה לא יהודים, ולא עומדים בתנאי חוק השבות, ולכן צריך להפסיק להעלות אותם.

 27. א

  לכל אלו שמשווים לעולי ברית המועצות שחלקם לא יהודים ע"פ ההלכה – אין מקום להשוואה הזאת. עולי ברית המועצות (ובעצם כל העולים שאינם מאתיופיה) עולים לארץ מתוקף חוק שנחקק בשנת 1950 – חוק השבות. בין אם מסכימים עם החוק או לא, בין אם צריך לשנות אותו או לא – עולי ברה"מ שעלו התאימו לקריטריונים שלו. הפאלשמורה, לעומת זאת, עלו לפנים משורת הדין ללא שום התאמה לקריטריונים של החוק הזה. כל השוואה כזו היא לא יותר מדמגוגיה.

 28. brand.98a@gmail.com'מיכל

  עלינו לעצור את הבאתם סופית!!! נמאס כבר שכל פעם צצים עולים חדשים!

 29. רונן

  נתונים ממוצאים של כתב שקרן ואנטישמי. 17 אלף!?!?!?!? בני הפלאשמורה התחילו לעלות אך ורק אחרי שנות ה2000. עד היום לא העלו את כולם (קבוצה של 7-8 אלף איש). זה הזוי בהתחשב בעובדה שכל שנה מעלים 8 אלף רוסים ועוד עשרות אלפי יהודים לבנים בלי יותר מדי שאלות או ביקורת מהתקשורת. רק לפלאשמורה עושים את המוות, למרות שלחלקם יש ילדים בצבא! המדינה הכי גזענית בעולם. נקודה.

 30. יאללה יאללה

  לרונן הדביל, למה שיעשו בעיות לאלפי יהודים "לבנים" (או לא לבנים) ? הם עולים לכאן מתוקף חוק השבות, הפלאשמורה לא יהודים ולא כאים לעלות לכאן מתוקף חוק השבות או שום חוק אחר, ומרשים להם להגיע לכאן רק מתוקף חוק הכניסה לישראל שזה חתיכת קומבינה שעשו במיוחד בשבילם ואתה עוד מתלונן על גזענות?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.