מתנצל המדינה

| 7 באפריל 2013

לפני כחודשיים מבקר המדינה, יוסף שפירא, הוציא הודעת התנצלות/הבהרה פומבית. שפירא התנצל בפני נחום לוי, היועץ לענייני שחיתות (ש'שוחרר' על ידו מתפקידו), על כך שאמר און רקורד (בשיחה איתי) שייתכן שלוי מחזיק את תיק "ביבי טורס" כשבוי, כדי בעצם להישאר בתפקיד. אמר והתנצל/הבהיר.

לפני כשבוע וחצי התנצל מבקר המדינה בפני המבקר הקודם, מיכה לינדשטראוס, על הדברים החריפים שאמר כנגדו בראיון ל"ידיעות אחרונות" ("השאיר אחריו אדמה חרוכה"). אחרי פירוט דקדקני כמה לינדנשרטאוס היה מבקר איום, לא ניהל את משרד המבקר, התערב בעניינים לא לו, טעה בעניין השריפה בכרמל והרפז ומה לא, פתאום בסוף השבוע באה לו לשפירא הארה. טעיתי. הוא התנצל ולידנשטראוס באבירותו (גם הוא בטח עדיין משפשף את העיניים) קיבל את ההתנצלות.

במקביל שפירא גם שלח מכתב חצי מתנצל, חצי מבהיר, שוב לנחום לוי. כשאמרתי ב"ידיעות" שפעלת בחוסר סמכות בחלק מחקירת "ביבי טורס", התכוונתי שמשרד המבקר פעל בחוסר סמכות, לא אתה אישית.

הנה שאלה ממבחן אמריקני – מה מסביר את שטף ההתנצלויות הללו ממבקר, שעד היום לא עשה הרבה, חוץ מלהגיד דברים ולהתנצל עליהם?

  1. המבקר שפירא לא שולט בלשונו.

  2. המבקר שפירא לא בודק את העובדות לפני שהוא אומר אותן.

  3. המבקר שפירא מאמין במה שהוא אומר, אבל נבהל מהתגובות וממהר להתנצל.

  4. המבקר שפירא לא מתאים לתפקידו.

  5. המבקר שפירא מאוד מתאים לתפקידו (בטח לדעת ראש הממשלה)

האם יכול להיות הסבר טוב להתנהלות הזאת? האם ראיתם פקיד ציבור בכיר עם התנהלות יותר ביזארית מזו של שפירא? כך או כך, יש רק בעיה קטנה. הוא מבקר המדינה ואנחנו תקועים אתו לשנים ארוכות. לא לבלוע ולא להקיא. כל התהליך המבורך בו משרד המבקר לאורך עשרים שנה קיבל שיניים, ממרים בן פורת ועד אליעזר גולדברג ומגולדברג עד לינדנשטראוס (שאכן קצת לקח את זה גשר אחד רחוק מדי), נמחק בבת אחת. לא סתם נלחם נתניהו על שפירא כל כך קשה (נגד המשנה לנשיא בית המשפט העליון, אליעזר ריבלין) ועכשיו רק נותר לשאול את דליה איציק ורוני בר און, אנשי האופוזיציה דאז, שהלבינו את המינוי – אתם כבר מתחרטים?

תגובות

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.