אם יעלון חושב שנתניהו כזה אסון, האם יסכים להצטרף לאופרצייה פוליטית שמעמדו כמספר 1 לא מובטח?

| 20 ביוני 2016

זו אחת הגאוות המקצועיות הכי גדולות שיש לי.

ב 2007 עשה אהוד ברק קאמבק. יריבו הגדול, עוזרו לשעבר, אלדד יניב, התגייס למענו ופילס את דרכו. יניב שכנע את ברק להתחיל במסע סליחות וסולחות. זה היה מסע משפיל מאין כמותו עבור ברק הגאוותן, אבל מפואר באותה מידה. בזה אחר זה נפלו גדולי מתנגדיו – אברום בורג, איתן כבל, בוז'י הרצוג, בן כספית. לקראת סוף המרוץ, ברק ויניב הצליחו לגייס תמיכה אפילו משלי יחימוביץ' ואופיר פינס. כל אחד וטעמיו ("כן, אבל מהצד השני היה עמי אילון?…").

אני מודה. גם אני כמעט ונשביתי בקסם האהוד המתקמבק. נפגשנו (גם) בבית קפה ברחוב יהודה מכבי. הכי בגובה העיניים. בלי לשכות ובלי מזכירות. ברק הרי לא דיבר איתי כמה שנים בגלל ספר ביקורתי מאוד, שכתבתי עליו. ישב אתנו אלדד יניב, שברק בכלל האשים בעבר שהוא אחראי לחלק מהתכנים של הספר הפוגעני. זו באמת הייתה פגישה שאף תסריטאי לא היה מעז לכתוב. ברק, התברר, כבר שכח מהספר, או ליתר דיוק, הוא התבדח על הספר ואם להיות ממש מדויק, הוא אפילו ככה בקטנה הודה בחלק מהשגיאות שצוינו בספר. עכשיו הוא נחוש לתקן, כמובן.

אין טעם לבוא עכשיו חשבון עם ברק על כול שנות כהונתו כשר בטחון לצד נתניהו. הסיפור הזה רק נועד להזכיר את עוצמת הקסם שברק יודע להשרות, כשהוא מחוץ לפוליטיקה. גם ביטויי ה'סכין בין השיניים' שלו לא חדשים. ב 2005 ברק רצה להראות לאופוזיציה הנרפית אז לממשלת שרון, איך עושים את זה נכון:  "משפחת שרון מושחתת עד היסוד. על-ראש הממשלה לפנות את מקומו". משפחת שרון לא סלחה עד היום, אבל כל כמה שהתשוקה של ברק לחזור לשלטון מרשימה, צריך לומר ביושר – התקפת הרמטכ"לים לא באמת מסכנת פוליטית את נתניהו. אפשר להמשיך להשתעשע בביטויים נוסח "תחילת הסוף" וכל מיני קשקושים לא מחייבים כאלה. בשורה התחתונה, אין עדיין אדם בישראל שמתקרב, לפי הסקרים, ברמת ההתאמה לאחוזים של נתניהו. רוב הציבור לא אוהב את ראש הממשלה, הוא גם לא שבע רצון מתפקודו, אבל הוא עוד לא רואה את המחליף. רוב גדול של המערכת הפוליטית רוצה בהפלתו של נתניהו, כולל רבים משריו, אבל אין להם אלטרנטיבה.

כדאי להכיר בעוד עובדה ברורה. לא ייוולד פתאום מועמד חזק, שלא קיים כרגע במערכת. יחימוביץ' פונה לקהל צר מדי, כחלון מתנהג כמי שלא מתיימר אי פעם להתחרות על הבכורה, גדעון סער הוא אופציה אטרקטיבית רק לליכודניקים שונאי נתניהו, ליעלון אין מפלגה, גבי אשכנזי ימשיך לגמגם, בני גנץ בצינון וגם כשייצא ממנו, ספק אם עשוי מהחומרים הנדרשים כדי לחולל מהפך שלטוני, יאיר לפיד יתקשה לבנות קואליציה ובוז'י הרצוג, טוב, מיותר להכביר מילים.

הסיכוי היחיד לאתגר את נתניהו הוא איחוד של כמה מהמועמדים הללו. הדרך היחידה בה הפך אדם לא בחיר כמו בוז'י הרצוג למועמד לראשות ממשלה הוא האיחוד עם ציפי לבני. אם השלישייה לפיד – לבני – יחימוביץ' הייתה משכילה לייצר איחוד כזה ב 2013, ייתכן שהיה אפשר לאתגר את נתניהו. איחוד של לפיד וכחלון ב 2015 היה עשוי לייצר אתגר כזה. אבי גבאי אמר עם פרישתו שהוא מתכוון להקדיש מעכשיו את עצמו למשימה של בניית אלטרנטיבה לנתניהו. איך עושים את זה? משכנעים את יעלון, סער וכחלון להודיע שהם יפעלו במפלגה אחת, שהם מסכימים על מנגנון באמצעותו ייקבע תוך כמה חודשים מי עומד בראש אותה מפלגה ומתחייבים לקבל את הכרעת המנגנון הזה, גם אם משמעותו תהיה שיעלון יהיה מספר 3 במפלגה אחרי סער וכחלון, למשל. המנגנון יכול להיות סקר רחב, א-לה מפלגת המרכז, או סוג של פריימריז פתוחים. מה שמשנה הוא שברור שמי שלא יהיה הראש של הדבר הזה, הוא ייראה בבת אחת כמו אלטרנטיבה לשלטון נתניהו. למרבה הצער, זו אלטרנטיבה שהיא עדיין בצד הימני של המפה. בצד שמאל, גם אם בן גוריון יחזור לחיים, אין שום סיכוי שיאיר לפיד יסכים למנגנון בו הוא מסכן את האפשרות לאבד את מספר 1 במפלגה.

המאמר התפרסם ב"הארץ"

תגובות

תגובות

18 thoughts on “אם יעלון חושב שנתניהו כזה אסון, האם יסכים להצטרף לאופרצייה פוליטית שמעמדו כמספר 1 לא מובטח?

 1. univfiles@gmail.com'אורי

  רק טעות אחת – למה אתה משייך, מסיבה לא ברורה, את יאיר לפיד לשמאל?

  יש סיכוי יותר גבוה שיאיר לפיד יפעל לשיתוף פעולה עם גדעון סער ו\או בוגי מאשר עם שלי יחימוביץ' זהבה גלאון ושות'.

 2. yashodara.b@gmail.com'גדעון כהן

  אם בן גוריון יחזור לחיים, השמאל של היום מיד יתייג אותו כימני קיצוני ויעתור לבג"ץ כדי לפסול אותו מלרוץ לכנסת.

 3. oren29at@gmail.com'אורן29

  מה, עוד התארגנות של "בכירים", "בכירים לשעבר", "גנרלים" ו"ליכודניקים מאוכזבים" למפלגה אחת, שראשה יבחר בסקר כלשהו, ושתסחוף את המדינה? כי זה כל כך הצליח עם "מפלגת המרכז" ב 1999!

  נתניהו אולי רע, אבל הוא לא שורש כל רע. הוא צריך ללכת משלל סיבות, אבל חשוב גם מי שיבוא אחריו, ולא רק "רק לא נתניהו". אני לא מבין למה צריך להשקיע אנרגיה כדי להחליף את נתניהו הימני בימני אחר מסוגם של יעלון/לפיד/סער . בכל מקרה, אני בספק אם שינוי מהותי יגיע מתוך החברה הישראלית. צריך אירוע מכונן חיצוני שירעיד פה את האדמה. יוסי ביילין עשה את זה עם "יוזמת ז'נבה" לפני 13 שנים, ודחף את אריק שרון אל תכנית ההתנתקות. אם מישהו חסר פה במערכת, הרי זה פוליטיקאי/מדינאי בעל מהלכים בינלאומיים כמו ביילין, ולא כל מיני חסידי כיבוש שהם כמו נתניהו רק לא נתניהו.

  ואם אנחנו כבר כאן- לעניין המסמך שחשפת אתמול- המסמך הוא מ 2014. ב 2015 היו בחירות. קצת לפני הבחירות התפוצצה פרשת "ישראל ביתנו" שדי קברה את המפלגה וסייעה למלא את קופת המנדטים של הליכוד. אולי זה יכול לרמוז על זהות הפוליטיקאי הבכיר מאד שמעוניין בקיומו של מסמך כזה?

 4. arik.public@gmail.com'אריק

  גם אם תצוות עשרים מועמדים שיקבעו את הדרוג ביניהם ע"י סוג של תחרות פופולריות, זה לא יהפוך מישהו מהם למנהיג.

  ברק ההוא האחרון מהשמאל שהראה איך צריך לעשות את זה.

 5. יעלי

  לאורי (מס' 4) יאיר לפיד הוא פלקט חלול עם טונות של אגו, אין בו כלום, ממש כלום. אם צריך הוא גם יצרף לקואליציה שלו גם את כל החיות "מצער בעלי חיים"..

 6. jymoritz23@gmail.com'יהודה מוריץ

  רביב דרוקר צודק. התקפת הרמתכ"לים לא מסכנת פוליטית את נתניהו.
  בהרכב הנוכחי של העם, רמתו התרבותית והמוסרית של הרוב הנוכחי והעדר
  הבנתו את העולם, אין סיכוי לאיש שקול ובעל ערכים (כמו בוגי יעלון למשל)
  להיבחר לראש ממשלה.
  היום בן גוריון או רבין לא היו נבחרים. העם השתנה.

 7. רפי

  הפעם דרוקר טועה מפני שההופעה של ברק בערוץ 2 ביום שישי האחרון היתה מיוחדת, מרשימה ועוצמתית במיוחד (למרות העבר הפוליטי ההפכפך שלו…) האיש יודע לדבר.
  לכן, אני חושב שברק עשה דבר חיובי אחד בשידור הזה – הוא זרע את הזרע לספירה לאחור להפלתו של ביבי, מעכשיו הכל עניין של זמן, ואם היה לנו בישראל אתר הימורים כזה כמו בבריטניה – הייתי מהמר על סכום גדול שביבי יפול בבחירות הבאות.

 8. ח

  מי שיחליף את ביבי בזמן ובמקום שביב יבחר יבוא מהשורה השנייה, אולי זה יהיה מישהו יותר ימני ממנו.

 9. אובמה

  מה הסיכוי שייתקבל חוק לקדנציה בת 8 שנים ואח"כ – הביתה!

 10. ruthi.bloch@gmail.com'רותי

  יאיר לפיד הוא ימין נטו. גם למפלגת העבודה עושים חסד כשמכנים אותה מרכז, שמאל היא בוודאי שלא. אולי עמיר פרץ יצליח להסיט אותה חזרה למרכז שמאל. כל מי שתומך במעשה או במחדל בהמשך הכיבוש אינו איש שמאל. רק תחשבו מה היה אפשר לעשות בכל המיליארדים ששופכים על ההתנחלויות… הגדלת קיצבאות הזקנה, העלאת שכר המורים והעובדים הסוציאליים, שיפור תשתיות מיטות בבתי חולים וכו'.

 11. אריקו

  רביב, יפה.
  כתוב יפה, ברור וגם מציאותי, מציאותי מאוד!!!

 12. נ.ר

  ביבי שם כי אין מי שיחליף אותו. ככה פשוט.
  תעשו סקר מס' 10,000 ותשימו את ביבי מול לפיד יעלון סער כחלון וכל הדמויות הישנות והוא עדיין ינצח.
  ולא כי הוא כזה טוב וחזק, אלא כי הם כן כאלו גרועים.

  ברמה האישית אני מתעב את ביבי. על הפרקטיקות שלו, המודל לדור העתיד, הנהנתנות, השחיתות, הפילוג, הריסת המדינה ומוסדותיה מבפנים משל היה חפרפרת של איראן איראן והכל לשם הנצחת שלטונו לנצח.
  אבל הוא תקוע על כסאו כברירת מחדל כי אין מנהיגים, ולא כי הוא כזה מוכשר והיקום יקרוס לתוך עצמו בלעדיו כמו שהוא וזוגתו מעדיפים לחשוב. זה הרבה מעבר לביבי, זו אמירה חזקה על תקופה בישראל, ואי אפשר להפריד אותו מהאח הגדול ומעידן עגל הזהב. על הפוליטיקה הישראלית שבה אנשים שקועים בעצמם נצמדים כ"כ לכסא על חשבון מנהיגות חדשה שעלולה לצמוח. על להשקיע באלטרנטיבה רצינית שיש לה סיכוי אמיתי לנצח במקום ב"רק לא ביבי". על פוליטיקאים שבוחרים כל יום מחדש כסא מחמם ושניצל בכנסת על פני אידאלים וטובת המדינה .
  מי ינצח את ביבי? איתן כבל? זהבה גלאון? אריאל מרגלית? קיבינימט זה מצחיק.
  יאיר לפיד שזו גרסת ביבי צעירה ועם אותה יושרה בערך?
  אם יאיר לפיד זה מי שאמור להציל את מדינת ישראל, כבר עדיף למסור את המדינה לערבים.
  מנהיג זה לא מישהו שקוטפים מהעץ, מהמדיה, סלב לרגע, או מהצבא, ותוך דקה מנצחים, been there done that.
  קודם צריך לקחת מנהיגים אמיתיים, מהשטח, לאפשר להם להתברג בפוליטיקה, ולהצמיח אלטרנטיבות.
  ביבי שם כי מפלגת האבודה פשוט איבדה את הדרך לחלוטין והתרכזה כ"כ בפוליטיקה הפנימית ובמחלת הנרקיסיזם שפשתה שם, ששכחה לייצר חלופה רצינית וזו האמת. באיזו פנטזיה באמת מישהו חשב ששלי יחימוביץ ובוז'י ינצחו, ועוד עם מספיק מנדטים לייצר ממשלה? כי אם מישהו שם באמת האמין בזה אני רוצה לקחת את מה שהוא לוקח.
  ביבי שם כי אין אלטרנטיבה רצינית. בינתיים נראה שהדבר היחיד שמאיים על ביבי זו שרה.

 13. katzirron@gmail.com'רון קציר

  לעיתים לכולנו נראה ש"מנהיג" הוא אחד שיודע להציג "מנהיג"!. אבל מנהיג אמיתי צומח בדרך כלל מתוך הכרח שלו להנהיג- והיו כאלה שחשבו עליהם שהם מהשורה השניה והם ברירת מחדל ובכלל בובות (סאדת) ופתאום לכשנהיו מנהיגים – קמו והראו מהי מנהיגות לתפארת. צריך להאמין כי בכל אחד קיים מנהיג ולא השחקן עם שיער סגול והמקשקש בקולו הבס- הוא המנהיג.
  חבל שאנשים נישבים במראה, בקול, בסוציופאטית ולא במעשים.
  יש מנהיגים- חלקם טובים יותר וחלקם פחות- אך החשוב ביותר שהם יתנו דגש לעם ולאנשים ולא להישרדותם בלבד.

 14. avner@comtecglobal.com'אבנר

  העם ברובו הוא ימני וחרדי וזה רק יתגבר בשנים הבאות.
  הציבור שמתנגד לממשלה ועליו רביב מדבר צריך להבין שהוא מגזר ולהתחיל לחשוב כמו מגזר , דהיינו להתחיל לפעול למען עצמו ולמען עצמו בלבד כמו החרדים המתנחלים והערבים.
  למעשה כבר היום הוא עושה בדיוק את זה תחת אותה ישות הכאילו וירטואלית (אבל מאד ממשית )הקרוייה "מדינת תל אביב".
  כל מי שעיניו בראשו מבין כי בלי "מדינת תל אביב" מדינת ישראל לא תתקיים אפילו יום אחד , זהו המצב שצריך לנצל אותו לטובתנו
  ולא לחלום על חזרה לשלטון שלא תהיה.

 15. tal.rofe71@gmail.com'טל

  האנשים פה לא כאלח טיפשים ולא כאלו בורים כמו שמנסים לעשות מהם , כל העולם זז ימינה במובן הכלכלי והלאומי , מה עוד צריך כדי לראות את זה ? בריטניה , צרפת , הולנד , גרמניה , אוסטריה , תסתכלו על תוצאות הסקרים והבחירות ומשאלי העם בכל העולם המערבי , המרכז הולך ימינה , והשמאל הולך ומקצין שמאלה , ככל שהרוב נוטה ימינה השמאל ,ואני לא מצליח להבין למה , בורח יותר ויותר שמאלה , וזה קורה גם פה בסוגיות שנוגעות לנו , בארה"ב עוסקים בהגירה ממקסיקו , באירופה בהגירה מתוך ומחוץ לאיחוד ובדאע"ש ואצלנו בכיבוש , המרכז פה ורוב הציבור מודאג מדאע"ש ומסוריה ומחמאס ואלוהים יודע ממה עוד , ובשמאל ממשיכים לברוח מהאנשים ובמקום להתאים את הפתרונות למצב רוצים להתאים את העם לפתרונות , כמו שאת הפועל מסנדרלנד לא ממש עניין שסיפרו לו שאם הוא נגד הגירה ובעד עזיבה של האיחוד אז הוא גזען ופשיסט ובור ככה גם את הפועל משדרות לא מעניין שצועקים לו כיבוש וגזען ופשיסט , תצעקו שלום וכיבוש ואפרטהייד כמה שתרצו , הוא שומע את אבו מאזן צועק שהרבנים מרעילים לו את המים ומחוללים פה רצח עם , גם קורבין צעק שיוויון וחמלה וצדק חברתי ואלו ששמו אותו בראשות הלייבור , האיגודים המקצועיים שהלכו איתו יד ביד הוציאו לו אצבע משולשת והלכו לקלפי והצביעו לעזוב את האיחוד , ונגד כל ההפחדות והאיומים של הארמגדון הכלכלי שעומד להגיע , והוא כמובן לא יגיע .

  אם רוצים את הקול של הציבור אי אפשר כל הזמן לחכות שהציבור יתאים עצמו אליך , צריך להבין מה מניע אנשים ולהתאים את הדרך אליהם אחרת נשארים יום אחרי הבחירות בלי השפעה ועם הרבה בכי ונהי על המדינה שהולכת לאיבוד , הציבור בפריפריה לא יצביע לא לשלי ולא לבוז'י ולא לזהבה , הטינה שיש שם למפלגת העבודה לא תחלוף עוד דור לפחות וזה לא קשור למסרים ולאידיאולוגיה , הסיכוי היחידי הוא חבירה של כחלון + לפיד + גדעון סער + יעלון למפלגה אחת וללכת לפריפריה לא עם המסר המטומטם הזה של רק לא ביבי שרק יוצר אנטגוניזם שם כאילו הם המטומטמים אלא עם מסר של נגד המתנחלים וההתנחלויות שגוזלים מהפריפריה תקציבים , לא עם מה לתת לפלסטינים אלא עם מה לתת לנו , לא עם סיום כיבוש , אלא עם עצירת השתלטות הציונות הדתית המשיחית על המדינה ובעד הדת והמסורת , אם יש סיכוי לשנות פה דרך זה רק ככה.

 16. bob

  יאיר לפיד לא בשמאל, כי יאיר אמר ואני כמובן מאמין לו. לא משנה ששנים טרום כניסתו לפוליטיקה יאיר היה בעל דעות שמאליות מובהקות ולא משנה גם ששנים יאיר היה אתאיסט ואפילו כשראיין באולפן את פורוש איתגר אותו שיחזירו בתשובה.
  כיום יאיר ימני ומאמין גדול ואני מאמין לו ,ואין קשר לזה שהרוב הפוליטי נמצא בימין ומסורתיים.

 17. רן קנדי

  בשורה התחתונה, אם רוצים שינוי מהותי בשלטון, רביב דרוקר הוא לא האיש לארגן את העניינים. לא שמישהו הציע לו, אבל הוא לא האיש שהיה מביא את הסחורה. ואגב, דן מרידור נשכח במאמר. אם יש מפלגה חדשה של מי שניערו חוצנם מנתניהו, הוא גם יכול להיות בפנים. ובני גנץ אמנם "ספק אם עשוי מהחומרים הנדרשים כדי לחולל מהפך שלטוני" אבל הספק קל ותלוי איך הדברים יעשו. אין ראיה כוללת במאמר, ונראה לי שאפשר להגיד אפילו שהעיקר חסר.

 18. עמית

  רק יעלון רוה"מ הבא יושרה מנהידות ומקצועיות
  רק אם יצטרפו אליו נהנתניהו יעוף …..

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.