אולי עכשיו המשטרה תתחיל לחקור – לקראת תחקיר "המקור" על מה שקרה ברשות השידור

| 28 ביוני 2016

משרד מבקר המדינה שבר את ליבם של כמה מאנשי רשות השידור. במשך חודשים הם העבירו חומרים לאנשי המבקר, לצוות בראשות רונית אלימלך. הם פינטזו על הדו"ח הזה, חשבו שהוא ישים קץ לשלטון המסואב של יוני בן מנחם וזליג רבינוביץ'. כשהגיעה הטיוטה של דוח המבקר, זה עוד נראה איכשהו סביר. היו שם ממצאים מטרידים ושורת תחתונות. בדרך מהטיוטה לדו"ח, הניסוחים רוככו, השורות התחתונות עומעמו ויוני וזליג צחקו בדרך "ליישום מסקנות הדו"ח". אותם אנשי רשות השידור שכילו את זמנם וסיכנו את מעמדם בשיתוף פעולה על משרד המבקר, בטוחים עד היום שיד נעלמה בחשה שם, הם מצביעים על שתי פגישות שערך ראש חטיבת התוכניות ברשות, יואב גינאי עם מבקר המדינה, יוסף שפירא ותוהים מה לראש חטיבת תוכניות להיפגש עם מבקר המדינה.

במשרד המבקר נשבעים שמה פתאום והפגישות לא עסקו בדו"ח בכלל (אז על מה הם דיברו? הטענה היא שהם דיברו על השואה. גינאי נתן מתנה קטנה למבקר) והניסוחים רוככו כי זו הדרך בה מתנסחת גברת אלימלך ולא היה שום לחץ מגבוה למתן שום דבר. יכול להיות. השורה התחתונה היא שכל סימני השאלה על ההפקות שיצאו לדרך בתקופת בן מנחם ורבינוביץ' נקברו. השניים כבר לא בתפקידיהם, אבל מעולם לא שילמו מחיר על כול מה שקרה ברשות.

 

היו גם ברשות מי שהלכו למשטרה עם החומר. המשטרה לא פתחה בחקירה. למה? חלק מאנשי הרשות בטוחים בכל מיני תיאוריות קונספירציה. אני חושב אחרת. המשטרה אוהבת לקבל תיקים מבושלים, כשיש כבר סימני קריאה ולא סימני שאלה. אם אני צודק, אז התחקיר הערב ב"מקור" אמור לתת למשטרה כמה סימני קריאה כאלו. מספר אנשים אמיצים פשוט באו וסיפרו למצלמה על עבירות פליליות שהם היו עדים להם. עד אחד מספר שהמפיק של אחת התוכניות ברשות ידע בוודאות שכל הזמרים והמנחה באים בהתנדבות ולמרות זאת הוא ביקש וקיבל מרשות השידור עשרות אלפי שקלים כדי 'לשלם' להם. השף חיים כהן מספר למצלמה איך זליג ויוני בכבודם ובעצמם הציעו לו הצעה מגונה. אני יכול לחשוב על כמה עבירות פליליות שהם ביצעו בהצעה הזאת. הם מכחישים. אני מאמין לכהן.

עד שלישי, מפיק טלוויזיה שהסתבך בגלל הקומבינות האלה, מספר למצלמה שלנו על כל הקומבינה ואיך היא עבדה, מי המאכער, מה הוא נדרש לשלם ולמי, איך כתבו את זה בתקציב ואיך העבירו את זה במסדרונות הבירוקרטיה של רשות השידור. כל הסיפורים שנלחשו במסדרונות תעשיית הטלוויזיה בארץ, נחשפים על ידו במדויק ובלי לגמגם. אולי עכשיו המשטרה תתחיל לעשות צדק עם המנהלים, שהביאו לסגירה הסופית של רשות השידור.

 

במהלך כל הדיון על עתיד רשות השידור אמרו העובדים שמה רוצים מאיתנו, זה המנהלים שמינה הדרג הפוליטי. אם הדברים פה רקובים, אז הם צריכים לשלם את המחיר, לא אנחנו. ראשית, הם צודקים. לא הם אשמים שנתניהו התעקש על בן מנחם, שזליג היה מחובר ליואב הורוביץ וגם בעקיפין לגברת נתניהו, לא הם אשמים שהם החליטו להשקיע עשרות מיליונים בהפקות טלוויזיה שנויות במחלוקת, ששוב ושוב כוכבי טלוויזיה, כמו יעקב מנדל קיבלו תוכניות. לא הם אשמים.

שנית, הם כן קצת אשמים. ראשית, כי לא מעט מנהלים 'מקצועיים' לכאורה, גם בחטיבת התוכניות וגם בחטיבת החדשות שיתפו פעולה עם הבושה. אני לא מבין, למשל, איך אדם כמו יואב גינאי מסתדר עם מצפונו, אחרי שהוא אפשר לעשות את מה שהבוסים רצו ועוד שם על זה את החותמת שלו כ'דרג המקצועי'. חלק מהאנשים תחתיו נטלו חלק בגועל נפש. אנחנו לא מתעסקים בתחקיר הזה במה שקרה בחטיבת החדשות, אבל ממה ששמענו זה לא היה שונה בהרבה. אל תגידו לי שלא הייתה להם ברירה. דווקא להם הייתה ברירה. בשתי החטיבות. דווקא במקום ציבורי, שלרבים מהעובדים יש קביעות ויש כל כך הרבה נהלים והתקשורת מסקרת באופן קבוע, במקום בו נציגת הלשכה המשפטית, ליאת בלום, ניסתה לעצור את הסחף, דווקא במקום כזה הייתה דרך להגיד 'לא'.

 

אני עובד על התחקיר הזה עשרה חודשים. הדבר שהכי הטריף אותנו לאורך הדרך זו הפחדנות של חלק מעובדי ובכירי הרשות. המקום כבר נסגר, המנהלים בהם דן התחקיר כבר אינם בתפקידיהם ועדיין רבים וטובים סרבו לדבר ובטח ובטח לא רצו להתראיין. אנשים שמתחו לא פעם ביקורת (ובצדק) על אדישות כלי התקשורת האחרים למה שקורה ברשות, לא העזו לשתף פעולה עם תחקיר ביקורתי על הרשות, שעוד שנייה נסגרת. "מה יחשבו עלינו בתאגיד?", "איך קובלנץ יראה את זה?") חלקם אמרו. אני הייתי מאלו שחשבו שאין ברירה אלא לסגור את רשות השידור, בטח את הטלוויזיה הישראלית (ברדיו יש עוד איים עיתונאיים אמיתיים). מקום שהצמיח דנא פחדני, פשוט לא יכול לתפקד ככלי תקשורת אפקטיבי.

 

תגובות

תגובות

21 thoughts on “אולי עכשיו המשטרה תתחיל לחקור – לקראת תחקיר "המקור" על מה שקרה ברשות השידור

 1. MIRIRE0@GMAIL.COM'ברטה

  מזלך שנתניהו עדיין אינו פוטין. רק אומרת. אתה דורך בעקביות על כל היבלות ויש מי שמבין שבסוף הכל מתנקז לאדם אחד.

 2. רומי

  דרוקר היקר,
  רק תהיה לנו בריא,
  איפא כל ה"עיתונאים" האחרים?
  רובם כמו שלושת הקופים,לא רואים ,לא מדברים, לא שומעים,
  הרבה תודה על היותך אמיץ וישר,
  ושוב רק בריאות לך ולשלך.

 3. or_ner_adv@bezeqint.net'נפתלי אורנר

  מי יתננו עוד 10 דרוקרים? היינו נראים אחרת

 4. אורי

  רביב שלום
  אתה מחמיץ את הסיפור העיקרי והגדול יותר בכל התחקירים שלך:
  שים לב שכמעט בכל התחקירים שלך יש חומרים שגורמי אכיפה בכל מדינה מתוקנת ומסודרת היו עושים עבודת חקירה משלימה ומגישים כתבי אישום לתפארת.
  ומה בפועל קורה ?
  משטרה לא נוגעת בחומר מבושל לחלוטין
  פרקליטות גוררת רגליים ועושה עבודה סלקטיבית ביותר.
  נציבות שירות המדינה לא משעה אף אחד מתפקידו. כולם כשירים לתפקידם. כל שרץ כשר.
  יועץ משפטי לממשלה לשעבר, ממסמס ומחסל כל חקירה והופך אותה אחרי שנים ל"בדיקה"
  פרקליט ראשי תמוה ולא מקדם כלום. להיפך, מחסל כל חשד ומעלים כל ראיה
  מבקר מדינה שבינו ובין עבודת ביקורת עבר פנתר שחור
  רשות המיסים שלא חוקרת משפחות פשע, טייקונים, מקלטי מס, תכנוני מס יצירתיים, ומעלימי מס כבדים הידועים לה בוודאות. הכל גלוי לפניה.
  ועל מצבו של המכון לרפואה משפטית עד לפני שנה-שנתיים אין צורך להכביר מילים יותר מידי…

  זאת הסיפור האמיתי. זה העיקר.
  ואתה מחמיץ אותו בגדול.
  נחוץ תחקיר וסדרת תוכניות על שומרי הסף שבגדו בתפקידם במדינה ובאמון האזרחים.
  בגדו בחושפי שחיתויות, וסתם בגדו בעבודתם ובשירות לאזרח התמים שתולה בהם תקוות שווא.
  תאסוף את החומר שיש על הגורמים הנ"ל ותראה מגמה ברורה ויד מכוונת.
  כאן טמון סיפור ענק.
  זה לא קורה סתם ככה מעצמו.
  כמו שפשע מאורגן הוא לא תוצאה אקראית, גם המצב המתואר לעיל אינו אקראי.

  בהצלחה

 5. cozion@gmail.com'ציון

  אתם יודעים למה אתם לא מצליחים להפיל את ביבי,,כי אתם רוצים להחליף במישהו אחר אותו מצב ישאר
  ולכן עדיף ביבי,,אם הוא מושחת, אז למה הוא לא בכלא כמו אולמרט? אם אתם לא רוצים ביבי
  לכו לשטח בזעת אפך תאכל לחם

 6. Oyael@netvision.ner.il'יעל אופיר

  דרוקר מזל שאתה קיים! סוף סוף נוגעים במוגלה!

 7. lechem@walla.com'לחם

  ומה עם איילה חסון שזכתה במשרת ניהול מתגמלת למרות שאין לה השכלה מתאימה ולא ניסיון ניהולי? נראה לי שעל זה לא תדברו. מי שקרוב לצלחת נהנה מהאוכל, האחרים חוטפים תחקירים.

 8. א

  דרוקר, אתה כותב דברים חמורים חסרי ביסוס!
  איש בחטיבת החדשות לא היה מעורב בשום דבר מהדברים שאתה מנסה לייחס לעובדים או למנהלים בחטיבת החדשות.
  חטיבת החדשות פועלת כ״משק סגור״, באמצעות תקציב שמאושר לה. כל החשבונות נחתמו רק לאחר שאושרו במחלקת הכספים. מנהלי חטיבת החדשות והעורכים לא עובדים ישירות מול ספקים!
  לחטיבת החדשות יש מפיקה ראשית, ואת כל פעולותיה היא מבצעת מול הלשכה המשפטית, כך שכל מה שאתה כותב מצוץ מהאצבע.
  אתה מנסה לקשור בתפרים גסים את חטיבת החדשות עם חטיבות אחרות , או עם מחלקות אחרות בטלויזיה, ואין לכך כל קשר.
  איש בחטיבת החדשות לא היה מעורב מעולם במו׳מ כספי עם גורמי חוץ, ומה שאתה כותב הוא לשון הרע במלוא מובן המילה. יכולה להיות לך הדורת לגיטימית על סיקור תוכני כזה או אחר, אבל אין לך זכות להטיל דופי שמשמעותו פלילית, על אף אחד מעובדי חטיבת החדשות! אני מציע לך שתברר את הדברים עם מבקרת רשות השידור, ואז תיווכח שחטיבת החדשות נבדקה על ידה בצורה יסודית ולא נמצא דופי בהתנהלותה.
  לאחר שתוודא את הדברים נכון יהיה נכון שתמחק את דברי לשון הרע הנוגעים לחטיבת החדשות או מי מעובדיה.

 9. ilandomb@gmail.com'אילן

  דרוקר אחד המוהיקנים האחרונים בעתונות הישראלית .. יישר כוח

 10. םם

  השחיתות העיקרית היא עצם קיום הארגון הזה כלומר יותר ממיליארד שח של כספי מיסים שמתבזבזים לריק כל שנה
  (חוץ מהרדיו)

 11. אלטמן

  אני רוצה לראות מקרה אחד! אחד בלבד שקשור לביבי+מיס פיגי שלא מריח משחיתות…מה יש באנשים האלה שכך הם מתנהגים? מה הם אוכלים? מה הם שותים? שמביא אותם למצבים כאלה?

 12. אריקו

  השעה 10:20 בערב. כרגע סיימתי לצפות בתכנית 'המקור' בנושא הנ"ל.
  חשבתי שהתרגלנו לסיפורים על שוחד/פרוטקשן.
  מסתבר שיש מה לחדש.
  בלי בושה בעלי תפקידים דורשים ומקבלים שוחד.

 13. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  אנשי רשות השידור לא כולם ישבו לראות סרטי פורנו בזמנם הפנוי והטרידו נשים יודיעים את זה וגבו כסף לכיסם. מנדל וחבר מריעיו. אנשים קטנים שבחוץ לא היו מצליחים לעשות. דבר חסרי חוליות צריך לתבוע את האנשים האלה בתביעה אזרחית. על זה שעשקו ציבור שלם. ועני. אני קוראת. לעורכי דין שמוכנים. להילחם. בקרציות האלה שישלמו על מעשיהם

 14. יגאל

  יש לתת לדרוקר תואר עיתונאי השנה.
  עיתונאי ישר,אמיץ שלא חושש להכניס את כל כולו לעומקם של שחיתויות .
  מה שעצוב שהמעורבות השלטונית מושחתת ואת אותם המעורבים יש להעמיד למשפט .

 15. Katzirron@gmail.com'רון קציר

  היה לי קשה לצפות בשידור על שחיתות ברשות השידור. זו שחיתות נטו לכאורה. נכון שהחברה האלה קשורים בדרך זו או אחרת למשפחת הסוציופאטים אבל נראה לי שכמו שהייתי תמים לחשוב שלא יכולה להיתקיים שחיתות ברשות כך נראה לי שנשואי המשדר הם סתם מושחתים שגנבו כסף מהקופה הציבורית ואין פוצה פה ואין חוקר – וגם לא יהיה.

 16. נעם

  ומה זה ישנה משהו ?
  אותם אנשים שביצעו את השחיתות, רוב הסיכויים כבר מאיישים משרה במקום החדש. זאת הסיבה שאף אחד לא רוצה לדבר ? מה הוא צריך לקחת על עצמו את האשמה ? מחר החבר של המנהל ידאג שלא תהיה לו עבודה.
  בנתיים אתה רואה את המקום שם, מקום שמשלם מאות אלפי שקלים להופעות, עשרות אלפים במשכורות ושלא נדבר על פנסיות ומשכורות. בנתיים המקום, שמגלגל מליונים מתפורר. האוזניות שהשדרן מחזיק שם נראות בנות 20 שנה לפחות והציוד שמשמש את רשת ב נראה כאילו קנו אותו ב67.
  בנתיים מליונים נעלמו להם סתם כך, אז מצאו תוכנית אחת ועוד כמה הופעות שבהם הגזימו, אבל מה קרה שם חוץ מזה ? אם נסכם את העלות של האגרה של כל אחד מהאנשים שם נראה שהרבה כסף התגלגל שם. אבל לאיפה ?
  אתה שואל, למה אף אחד לא מדבר ? אבל יכול להיות שאלו שלא מדברים גם נהנו מהכספים שעברו שם. רוב האנשים יעברו לתאגיד החדש, ימשיכו לקבל כספים שלא מגיעים להם והכל בשביל מה ? שידור ציבורי ? למה צריך אותו ?
  במקום זה תאפשרו לכל אחד בקלות לפתוח תחנת רדיו, ערוץ טלויזיה והשוק יתאזן בעצמו.
  בנתיים מחייבים אותנו לשלם על שידורים שאף אחד לא מעוניין בהם ואף אחד לא צריך אותם יותר.

 17. abbaeven@walla.com'חפץ חיים

  אני כבר שנים רבות לא צופה בערוץ 1. האמת, אני אפילו לא יודע מה משדרים שם. לא אגיד שאני לא מכיר את אורי לוי, אבל גם את עודד שחר אני מכיר כי היינו ביחד בגלי צה"ל.

  מעולם לא ראיתי את אותו יעקב מנדל ומה הוא עשה שם.

  עד שהגעתי לברלין. במלון בו הייתי , בין ערוצי הטלוויזיה היה גם הערוץ הישראלי לחו"ל . ראיתי את הערוץ כאשר יצא לי, ואז שמתי לב שהערוץ הישראלי לחו"ל משדר רק תכניות מוקלטות מערוץ 2 וערוץ 10.

  אמרתי לעצמי שגם הערוץ הישראלי לחו"ל מחרים את ערוץ 1.

  ואז,

  יום אחד שצפיתי ראיתי את התכנית המופלאה של יעקב מנדל.

  לא חס וחלילה שיכולתי לצפות בה יותר מכמה דקות, ראיתי את יעקב מנדל יושב עם תרבוש לראשו , מחייך ומנגן במצלתיים.

  ראיין איזה סגן שר דרוזי,

  והתכנית נראתה לי כמו תכנית מהעידן של שחור לבן.

  עלובה ודבילית.

  ואז התוודעתי לראשונה לאדם שנקרא יעקב מנדל.

  דרך אגב, מי האיש הזה?

 18. גדי

  חחח זה מה שניקרא מדינה " של יהודים " בחו"ל דפקנו את הגביר הפריץ כאן אנכנו דופקים את המדינה את האנשים כמונו יהודים .ככה ניראת מדינת היהודים בשנת 68 להקמתה .הכול מהראש מסריח…תודה רביב דרוקר…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.