נתניהו נכשל ברוב הדברים שניסה בתקשורת, חוץ מזריעת פחד, שזו במידה רבה אחריות המפחדים

| 25 ביולי 2016

בוגי יעלון למד להכיר את הטלפונים הליליים הללו מראש הממשלה. אזור חצות, טלפון מבית ראש הממשלה, נתניהו לוחמני. פעם הוא דורש לסגור את גלי צה״ל. בפעם אחרת הוא כועס על סיפור החייל אלאור עזריה. ״אתה לא יודע מה קורה ברשתות החברתיות״, הסביר ראש הממשלה לשר הביטחון, שבוודאי תהה בינו לבין עצמו מי הסביר לנתניהו בשעת לילה מאוחרת מה כותבים בפייסבוק.

כל כך הרבה כבר נאמר על האובססייה של נתניהו לתקשורת. רק דבר אחד שוכחים לציין. את רמת ההצלחה העלובה של ראש הממשלה ברוב תוכניותיו התקשורתיות. שנים אנחנו שומעים שנתניהו יבטל את סעיף הבעלות הצולבת בתקשורת, כדי לאפשר לחברו, שלדון אדלסון, להחזיק לא רק בעיתון אלא גם בערוץ טלוויזיה. זה לא קרה. אני לא יכול לזכור כמה טלפונים קיבלתי בשנים האחרונות מאנשים שהודיעו לי שזהו, הלך עליי, אוטוטו עומד לקנות את ערוץ 10 איזה מיליונר שמקורב לבלפור וראשי יותז. כל מינוי חדש בערוץ 10 מלווה בחרושת שמועות על דיל מלוכלך עם אנשי נתניהו. את ערוץ 2, אמרו כל החוששים למיניהם, נתניהו רוצה לפצל ולפרק ולהרוג את חברת החדשות. לערוץ 20 נתניהו יסדר חברת חדשות. את גלי צה״ל נתניהו יסגור, ערוץ הכנסת יילך לשאול אלוביץ, הטייקון המקורב, שכבר מאה פעם אמרו שייתנו לו דרך אתר האינטרנט וואלה שבבעלותו, רישיון לערוץ בכבלים או בלווין, או דרך תופי טם טם. השורה התחתונה היא כמעט אפס אחד גדול (אולי חוץ מהמישמוע של וואלה!). נתניהו, כאמור, רצה לסגור את גלי צה״ל והתאבד על הניסיון לסגור את ערוץ 10 ורוצה לתת לערוץ 20 היתר לחברת חדשות. מכול זה בינתיים לא קרה דבר.

אני לא מבקש להמעיט בחומרת האיום. ברור שראש הממשלה עדיין מוכן ללכת למרחקים גדולים במיוחד כדי לסדר לעצמו מאחזים ידידותיים בתקשורת – מה שקורה עם התאגיד עכשיו הוא רק דוגמא אחרונה – אבל לדעתי עיקר הנזק לתקשורת נגרם כרגע לא מהמעשים של נתניהו, אלא מהפחדים שלנו מהמעשים העתידיים שלו. שלי. המחוות הקטנות מ״רשת״ בערוץ 2, השידור הפחדני של התגובות הארוכות עד אין קץ של לשכת ראש הממשלה לכל ידיעה בעניינו, החשש לצאת לתחקירים כנגדו ובואו נודה – גם ההתנהלות הקצת פחדנית של ראשי התאגיד במשימת הקמת הבי בי סי הישראלי, כל זה מתחיל מפחדים עצמיים שלנו, שמושתתים על תיאורים אפוקליפטיים על כוונות נתניהו הכל יכול בתקשורת. ובכן, הוא לא כזה כול יכול, רחוק מזה, שידורי התאגיד לא יידחו כפי שהוא רצה, לא כל כך מהר סוגרים את גלי צה״ל וערוץ 10 חופשי מאי פעם.

בעיניי, יש גם הגזמה גדולה בתיאור הסכנה האיומה של דו״ח פילבר. הנמכת הסף להיכנס לתקשורת האלקטרונית היא לא דבר רע בהכרח, היא גם לא הופכת אותנו מחר לאיטליה ואני בכלל לא בטוח שהיא מרסקת שנייה אחר כך את ערוצים 2 ו 10. בטח, יש שם דברים בעייתיים, בעיקר בתחום החובה להפיק גם שידורי איכות ובהחלט ייתכן שנתניהו רוצה בזה מכל הסיבות הלא נכונות, אבל בכלל לא בטוח שמה שהוא רוצה זה מה שבאמת יקרה.

לא רבים יודעים שבצד העויינות הרבה של נתניהו לתקשורת, ראש הממשלה גם משקיע המון זמן בתדרוך ושיחות עם עיתונאים. קשה להסביר עד כמה. זה לא רק כתבים מדיניים או פוליטיים. זה כולל גם כתבים צבאיים, עורכי חדשות חוץ, כתבי פלילים, מגישים ושדרים. כשאתם מסתכלים בפאנלים של תוכניות החדשות בערבי שישי בטלוויזיה, תדעו שלעתים שנתניהו דיבר ערב השידור עם 4 ו 5 מהאנשים שיושבים שם. האם באמת התדרוכים האינסופיים הללו עוזרים לו לשנות את הטון כלפיו? בוא נגיד שהם עוזרים לו בערך כמו רמת ההצלחה שלו עד כה לשנות את הדנא הביקורתי של התקשורת הישראלית.

המאמר התפרסם ב"הארץ"

תגובות

תגובות

10 thoughts on “נתניהו נכשל ברוב הדברים שניסה בתקשורת, חוץ מזריעת פחד, שזו במידה רבה אחריות המפחדים

 1. אביב העמים

  חני שמר תרגעי, את כל זה ביבי מביא על עצמו, הבן אדם פשוט פחדן כרוני. מה הבעיה שלו עם מסיבות עיתונאים למשל?
  כל ראש ממשלה או נשיא מערבי עורך 2-4 מסיבות כאלה בשנה. אז מדוע ביבי לא?
  והתשובה – פחד פחד פחד משאלות קשות.
  10 שנים הוא ראש הממשלה ואיש לא יודע מה התכנית שלו לעתיד?
  אבל ביבי לא מנהיג. ביבי עסקן פוליטי סוג ג' – מנהיג פירושו להנהיג! לסמן יעד ומטרה! כמו בצבא!
  אם הוא היה מנהיג אמיתי הוא היה אומר לנו מה החזון שלו לעתיד עם פלסטינים והשכנים הערבים?

  בן גוריון אמר – "נבחרתי לומר את דרכי ואת התכניות עבור המדינה, ואם לא מוצא חן בעיניכם – תחליפו אותי בבחירות"!

  יש סיכוי קטנטן שנשמע 1% מביבי? המומחה לפקה פקה?

 2. רומי

  ביבי-פוליטיקאי לא מדינאי,
  זו בעיתו הגדולה,והצרה של כולנו,
  מקווה למענך דרוקר,שהביבי ימשיך להיכשל בנסיון להשתלט על התקשורת
  ואתה תמשיך לכתוב ולהופיע בערוץ 10,
  יש עתונאאים מעטים מדי ברמתך,
  על כך תבורך.

 3. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  מר דרוקר קצת נסחף בסיגנון הבוטה ואף המתלהם.אם כך נכתב בתקשורת מה לנו כי נלין על התגובות ברשתות החברתיות שאין שם יד מכוונת ורק רוצים להחליף ולשנות גם יהיה פחות טוב.
  הניתוח לגבי נתניהו לא מביא בשורה עוד מאותה הגישה.

 4. MIRIRE0@GMAIL.COM'ברטה

  קשה להבחין אם טראמפ יותר ליכודניק או ביבי יותר רפובליקאי, הסכנה היא שחוסר הוודאות של ביבי לגבי תוצאות הבחירות בארה"ב עדיין מרסן אותו במידה רבה. אם טראמפ תאומו לוקח- דבר שכבר לא נשמע הזוי- נתניהו יתיר את כל כלבי הטרף לעבר התקשורת אותה הוא שונא ככל שמטורף אובססיבי מסוגל לשנוא. אופטימיות זה מצוין אבל אסור לשגות באשליות

 5. lubazalt@gmail.com'לובה ז.ר.

  אוי לנו עם קטן ומסכן , ביבי המלך, אט אט מקרב אותנו מבלי שהרוב ישים לב, למדינות כמו צפון קוריאה והכל בגלל הרצון הבלתי נשלט לשלטון וכוח של אדם אחד (אולי גם של אחת).
  ניסיונות ההפחדה, לאורך זמן משארים חותם , זה משפיע כבר עכשיו על העבודה שלכם שעדיין אינה תואמת את הרצונות שלו אך הפחד שלי שזה ישתנה.
  בנתיים , המשך לעבודתך המצוינת , תמשיך לנסות ולהציף את העם בעובדות המצערות בתקווה שיהיה שינוי לכיוון הרצוי לכולנו, עם חזק וחופשי במדינתו.

 6. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  אני חושבת שצריכים להתמקד בטעויות עקרוניות של נתניהו.אין ספק שאתה שונא את נתניהו והרבה פעמים בצדק.הבעיה שבמלחמה הלא פשוטה נגד נתניהו אנו עושים נזק לכולם.כבמטולטלת התקשורת שהייתה מאוד שמאלנית מתאזנת.נקווה דרוקר שתמשיך בעשייה הנפלאה שלך מתוך ביקורת בונה.

 7. איש תעשיה ותיק

  גם כשעבד בחברת רים היתה שמועה בתעשייה שהוא מסתובב כתרנגול בין משרדי הפרסום עם תקציב מטורף שהצליח לקבל מהבעלים בשביל למכור ארונות קיר. ברור שקיבל שם שטיחים אדומים. גם שם הכסף לא יצא מכיסו. גם שם חברה מצליחה הפכה תוך זמן לא רב לעיי חרבות ונסגרה. אחד מהפרקים היותר מטורפים ב״איך לבזבז על פרסום בלי יחס עלות-תועלת, על חשבון אחרים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.