הסכסוך הקודם בין דני איילון לשר החוץ

אני לא יכול לחשוב על איש ציבור יותר גמיש בדעותיו מדני איילון. ספק אם יש בעשרות השנים האחרונות עוד אדם שהצליח לעבוד בתחום המדיני תחת ראש הממשלה נתניהו הימני, ראש הממשלה ברק השמאלני ואפילו עם ראש הממשלה אריאל שרון.

אני לא יודע כמה מכם זוכרים, שלמרות אופיו הנוח והגמיש, איילון כבר עבר סכסוך מדמם אחר עם שר חוץ –  שר החוץ סילבן שלום.

זה קרה ב 2005 ונדמה לי שאפשר ללמוד מזה משהו על אופיו של עד המפתח במשפט ליברמן.

הכול התחיל מהוראה מוזרה של משרד החוץ לפטר את עוזרו האישי של איילון, אדם בשם לירן פטרזיל. איילון התחרפן. הוא היה בטוח שההוראה באה מכיוון שפטרזיל לא הצליח לסדר לבני הזוג שלום תמונה עם מדונה, שבאה אז לארץ. במקביל, התפרסם תחקיר קשה ב״ידיעות אחרונות״ על התנהגות אישתו של איילון, אן, לעובדי בית השגרירות ואנשי השגרירות. איילון היה משוכנע שידי השר מעורבבות בתחקיר הזה.

באופן מוזר, נציבות שירות המדינה החליטה לפתוח בחקירה מיוחדת בעקבות התחקיר הזה. למה מוזר? כי ממתי הנציבות משקיעה משאבים, נסיעות לוושינגטון וכו׳, בחקירה על אשת שגריר, שכלל אינה עובדת ציבור?

איילון היה בטוח שהחקירה מגמתית לחלוטין, שקשריו הטובים של סילבן שלום בנציבות (האישה החזקה בנציבות אז הייתה עדנה אלפסי, שהייתה מקורבת לשר החוץ) הביאו עליו את החקירה הזאת.

כך או כך, החוקר של נציבות שירות המדינה אסף עדויות מאוד מביכות על איילון ואישתו. עובדי בית השגרירות ואנשי השגרירות עצמם סיפרו שהיא מכנה אותם בכינויים כמו ״מטומטם״, ״טיפש״, ״אידיוט״, ״מפגר״, שהיא מנצלת אותם לצרכים אישיים – מעבודות שמרטפות, דרך הכנת שיעורי בית עם הילדים, נהיגה לצרכים פרטיים ועד עבודות מזכירות באירוע אישי של הזוג איילון. אן איילון, צויירה בפי העובדים, כמין שרה נתניהו. מתערבת בכל דבר, מנאומי השגריר ועד אבטחתו, אחת שכופה על עובדת להשתחוות בפניה, אומרת על עצמה שהיא ה  ביצ׳ מספר 1 ועוד ועוד. לטענת חלק מהעובדים, הם התלוננו על חלק מהדברים בפני השגריר עצמו, אבל ללא הועיל.

אבל פה זה לא נגמר. במידה מסויימת רק מתחיל. התברר כי זמן קצר לפני שהגיע החוקר של הנציבות, איילן ערך לפתע שיחות עם שניים מהעדים הפוטנציאליים, אב הבית והטבחית. בשיחות הוא דיבר אתם לפתע על העלאה במשכורת. במהלך החקירה עצמה, איילון ביקש סליחה, הוא חייב לסיים כי יש לו עבודה. רק בדיעבד התברר כי העבודה הייתה ללכת להקליט כמה מבכירי משרד החוץ, כולל המנכ״ל רון פרושאור. בשיחות המוקלטות איילון ניסה להוציא מהם שההוראה לפטר את עוזרו באה משר החוץ ואישתו. אישית, אני לא שולל את האפשרות שזה נכון, אבל בשלב בו איילון התקשר, השערורייה כבר הייתה בחוץ ואנשים כמו פרושאור וניסים בן שטרית רחוקים מלהיות פראיירים. הם הכחישו או התחמקו מהתייחסות לנושא. זה לא הפריע לאיילון להדליף עוד באותו ערב (איך יודעים? כי כבר בבוקר זה הופיע ב״ידיעות״) שיש לו הקלטות שמוכיחות את גרסתו. כאמור, הקלטות אכן היו לו, אבל לצערו הרב הן לא הוכיחו את גרסתו. כך או כך, הפרסום בעיתון גרם לבכירי משרד החוץ כמה לילות ללא שינה. הם לא ידעו מתי בדיוק הוקלטו ומה בדיוק אמרו ורק דמיינו לעצמם את זעמו של סילבן, אם יתברר שהסגירו אותו לידי האוייב איילון…

הפרשה המביכה הזאת הסתיימה בנזיפה לאיילון. מנכ״ל משרד החוץ נזף בו, אחרי חוות דעת של שי ניצן ממשרד המשפטים. הנזיפה באה הן על הניסיון שלו להשפיע על דברי העדים, ממש לפני עדויותיהם והן על העובדה שהקליט עמיתים לעבודה.

מה שהכי מדהים, מבחינתי, בסיפור הזה זה שחשבתי שאחריו לאיילון לא תהיה תקומה. מי ירצה להעסיק שגריר מקליט? אבל איכשהו דני נחום-תקום איילון הצליח לשרוד גם את זה ולהתברג לבין כנפיו של איווט ליברמן. אולי זה מכיוון שאיווט וסילבן כה צהובים זה לזה, אולי איווט חיפש איזו לגיטימציה בינלאומית, אבל במשך 4 שנים איילון ידע לזמר את נפלאותיו של ליברמן בכול מקום, עד שהגיעה, כמובן, אותה שיחת טלפון גורלית.

תגובות

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.