ביילין מול פואד – גם המוות לא צריך להפוך את השקרן לטוב ואת האמיתי לרע

| 5 בספטמבר 2016

לפואד בן אליעזר הייתה שיטה להכנסת פעילים פוליטיים לחברת חשמל. לא משהו יצירתי במיוחד. די דומה למה שעשה בחברות ממשלתיות אחרות עליהן חלש, אלא שבמקרה הזה הדבר התגלגל לדו״ח חריף של מבקר המדינה. זה התרחש אחרי פרשת הנגבי, שבה מינויים פוליטיים הפכו לתיק פלילי, אבל איכשהו בן אליעזר נחלץ, שוב נחלץ, מחקירה במשטרה.

יוסי ביילין מעולם לא כיכב בדו״חות מבקר המדינה ולא נחקר באזהרה במשטרה. פואד בן אליעזר הואשם בלקיחת 2.2 מיליון שקלים לכיסו. עבור הכסף הזה הוא הפעיל קשרים כדי שאיש עסקים אחד יקבל זיכיון לחיפוש גז, ניצל קשרים מדיניים במצרים כדי שאיש עסקים אחר יקבל אשרות עבודה וקנה פנטהאוז׳ מפואר ביפו.

יוסי ביילין היה לשר אולי היחיד בתולדות המדינה (אחרי פרסום המאמר הזכירה לי אילאיל שחר שגם גלעד ארדן ביטל את המשרד להגנת העורף) שביטל משרד שעמד בראשו. ב 1995 הגיע ביילין למסקנה שאין בעצם טעם במשרד הכלכלה, סתם בזבוז כסף. הוא ויתר ברגע על כל ההטבות שהוא עצמו קיבל כתוצאה מהעמידה בראשות משרד ממשלתי. עשרות פוליטיקאים עמדו ועומדים בראשות משרדים מיותרים, המשרד לעניינים אסטרטגיים והמשרד לפיתוח הנגב והגליל והמשרד לשיתוף פעולה אזורי. אף אחד מהם לא העלה על דעתו לעשות את המעשה ההגון ולבטל אותו.

 

פואד בן אליעזר היה תמצית כל מה שגרוע בפוליטיקה הישראלית. הוא בדיוק היה המודל לכל מה שאתם מקטרים עליו. שום אידיאולוגיה, רק רצון לשררה וכוח פוליטי. כל עסקה כשרה, כל ממשלה היא טובה, העיקר שפואד יהיה ׳השר׳. במשרד הביטחון הוא היה בדיחה. אריק שרון לגלג עליו וניהל כמעט הכול  מעל ראשו. בישיבת ממשלה אחת דובר על תפיסת ספינת הנשק קארין איי והבכיר הפלשתיני שהפעיל אותה, פואד שובאכי. אליקים רובינשטיין, היועהמ״ש, אמר יש ״פואד שובאכי ויש פואד שאינו בקי״. השרים התפוצצו מצחוק. כולם הכירו את הסקירות הביטחוניות שעוזריו של פואד כותבים לו והוא קורא, כשברור שהוא לא מבין חצי ממה שהוא מקריא.

 

יוסי ביילין הוביל את פרס ואת רבין להסכם עם אש״ף. כל כמה שההסכם שנוי במחלוקת, תראו לי עוד פוליטיקאי שמעמדת סגן שר החוץ הצליח להגשים כך את חזונו הפוליטי. ביילין רקם הבנות חלקיות להסדר קבע עם אבו מאזן כבר ב 1995, אם היה מצליח לשכנע ללכת עליהן, הן היו יכולות למנוע את קריסת הסכמי אוסלו בתקופת נתניהו.

פואד בן אליעזר לא באמת התעניין במשרדים עליהם חלש. לא במשרד התקשורת ולא במשרד התשתיות. הוא התנגד לרפורמה בחברת חשמל כי הוא פקד עובדים רבים של החברה. הוא גם היה התגלמות ההון שלטון. עו״ד רמי כספי עבד עבורו אין ספור שעות ללא תמורה בטיעון הדחוק שהם חברים.

יוסי ביילין הצליח אפילו מהאופוזיציה לטלטל את ראש הממשלה, אריאל שרון. רבים ממקורבי שרון סיפרו שאחד הקטליזטורים לתוכנית ההתנתקות הייתה יוזמת ז׳נבה של ביילין.

פואד יודע לתת צ׳אפחות. ביילין ממש לא. פואד ידע להיות תמיד נחמד וזמין לעיתונאים, תמיד לתת להם איזו הדלפה קטנה (מוגזם לצפות שיהיה לה קשר למציאות), תמיד להיות מוכן לעשות איזו טובה קטנה לפוליטיקאי אחר. בגלל זה הייתם חשופים בימים האחרונים למסע של שקר וצביעות בלתי נתפס. חברי כנסת שתהו שנים באוזניי איך פואד לא נחקר במשטרה, כמעט מיררו בבכי, רעייתו דולי העניקה ראיונות צבועים – אני לא בעד להתחיל לשאול אותה ׳שאלות קשות׳ אבל מאיפה היא לקחה את האומץ למסע התקשורתי ההזוי הזה?

הקו הכללי בתקשורת היה – עזבו את ׳המעידה׳ הקטנה ההיא, הוא היה בן אדם. נשיא המדינה לא הגיע להלוויה. פואד האשים את ריבלין בהצפת המידע המפליל נגדו במשטרה. כרגיל, הוא לא הטריד את עצמו בלהוכיח את הטענה הזאת.

יוסי ביילין, לעומת זאת, התעקש להגיד את האמת על פואד ואמר אותה בעיתוי הכי חשוב – לפני שמסע הצבועים והרמאים ייצר גם לפואד מורשת ושנייה אחר כך כבר יהיו פה מחלפים על שמו.

המאמר התפרסם ב"הארץ"

תגובות

תגובות

4 thoughts on “ביילין מול פואד – גם המוות לא צריך להפוך את השקרן לטוב ואת האמיתי לרע

 1. אלטמן

  כמה נכון אמיתי וכנה – השחיתות מבזה את כולנו. מתי יהיה לנו ראש ממשלה שפשוט ינקה את מערכת הביוב הזאת של הון שלטון? מתי?

 2. lavis10@gmail.com'גם לי יש דעה

  גם בהנחה שכל מה שכתבת על פואד נכון, לא מלכלכים על אדם שגופתו עוד לא התקררה, שעוד לא נקבר ושעוד לא ישבו עליו שבעה. הדרך של ביילין אצה לו קצת יותר מדי ולא היה קורה כלום אם את הביקורת שלו היה מעביר מאוחר יותר. הריצה לטלביזיה ולרדיו נתפסה כאופרטוניסטיות על חשבון גופתו של פואד ולא תרמה לתדמית של ביילן שגם ככה אינה עומדת גבוה במיוחד.

 3. me@yuvalpinter.com'יובל

  1. גם את משרד הדתות ביילין סגר.
  2. הסכמי אוסלו קרסו בימי נתניהו? וואו איזו היסטוריה יצירתית.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.