הישגי השרה שקד – אפליקצייה של שר משפטים

מאת  | 20 באוקטובר 2016
 

אני מצטער שאכזבתי את יועץ התקשורת של שרת המשפטים, איילת שקד. הוא שוהה בסביבתה ומוקסם, מסתבר, מההילה שסביבה. כמה חבל שלא עשיתי גוגל (כאן נמצא המאמר שלי מ"הארץ", שהיועץ הגיב לו). גם אני הייתי מתוודע לרוח הרפורמות הגדולה, שסוחפת את משרד המשפטים. הרוח כה גדולה, שצריך לעשות גוגל כדי להרגיש אותה. כל כך גדולים ועצומים השינויים, שאפילו יועץ התקשורת שכח לציין הישג שהשרה העלתה לא מזמן לחשבון הטוויטר שלה. "מחזקים את הצפון! פתיחת לשכת הוצאה לפועל חדשה בקרית שמונה". הייתה גם תמונה של השרה נואמת שם. אחר כך התברר שלא נפתחה שום לשכה חדשה. פשוט עברו מבנה. כמה עמוקה צריכה להיות חוסר הידיעה של מי שכותב דבר כזה בחשבון הטוויטר שלו לגבי מהות מעשיו? יכול להיות ששקד נסעה לקריית שמונה, נאמה ולא הבינה כלל מה היא עושה, או שמישהו אחר מפעיל את חשבון הטוויטר?

יועץ התקשורת וולף פורט שורה מהישגי השרה בשנה וחצי של פעילותה. אלו הישגים, בעיניי,  מהסוג של "טייס אוטומטי". שים במשרד המשפטים אפלקיצייה של שר משפטים, אפליקצייה שתתוכנת להגיד את עמדת משרד המשפטים ולקדם את הפעילות השוטפת של המשרד בכנסת ובממשלה והייתם מקבלים את אותה רשימת הישגים בדיוק. למעשה, כשאתה קורא את סל ההישגים בו נקב וולף, אתה לא יכול שלא להיזכר ברשימות הישגים שקראתי בעבר של שרי המשפטים דניאל פרידמן, ציפי לבני ויעקב נאמן.

וולף התגאה במינוי 150 שופטים חדשים. בפברואר 2012 נתן יעקב נאמן ראיון נדיר כשר משפטים ל"מעריב": "עובדה שלא היה שר משפטים שהגיע למספר כה רב של מינויי שופטים מאז קום המדינה, ובפער משמעותי. כמחצית משופטי העליון, שבעה מתוך 15, מונו בתקופתי. בסך הכל מינינו למעלה מ-200 שופטים". לפני נאמן היה פרופסור פרידמן. גם הוא התגאה בכמות השופטים שמינה. בשנת 2007 לבדה מינה 70 שופטים והוסיף תקנים ל 80 שופטים חדשים. שמעתם פעם שר ביטחון שמסיים קדנציה ומתגאה במינוי קצינים?

וולף מתגאה שהשרה שלו עשתה "פעולות הכנה להקמת בית משפט ערבי בטייבה". וואו. ממש מתכוננים. פרידמן התגאה בהקמת בית משפט מחוזי נוסף בפתח תקווה. וולף כותב ששקד הקימה מחלקה למיגור גזענות נגד בני העדה האתיופית. לבני הקימה קו חם טלפוני עבור מי שנתקל בביטויי גזענות (מעניין מי עונה לך עכשיו שם). לא יהיה זה הימור מטורף להעריך שהמחלקה של שקד תצליח במיגור הגזענות בערך כמו הקו החם של לבני.

שקד גם הקימה ועדה לשיימינג ברשת והיא קידמה את "יישום התוכנית האסטרטגית של הנהלת בתי המשפט, כדוגמת מעבר מהקלדה להקלטה". וואו. הנשימה נעצרת. בשביל זה היה שווה לבחור שר משפטים. כדי שסוף סוף יקליטו בבית המשפט ולא יקלידו, שזה באמת מוציא מהדעת. אני ממש זוכר משפטים שלמים מוקלטים עשור לפני ששקד נכנסה לתפקיד שרת המשפטים, אבל אם בזכותה נוספו כמה מיקרופונים, תבוא עליה הברכה. נדמה לי שגם שקד תסכים שבוחרים שר משפטים לדברים יותר גדולים. בואו נתחיל מזה שאמון הציבור במערכת המשפט התרסק. אמון הציבור בכול המערכות יורד, מהמשטרה ועד התקשורת, אבל בית המשפט רושם ירידה חדה במיוחד (בין השאר בזכות פוליטיקאים כמו שקד, שעשתה קמפיינים נגד בית המשפט העליון). בשנת 2000 בית המשפט העליון היה בצמרת הגבוהה, שני רק לצה"ל. היום בערך חצי מהציבור מביע בו אמון. רמת האמון בבתי המשפט האחרים עוד יותר נמוכה והאמון בפרקליטות בשפל נוראי. העומס בבתי המשפט מטורף. אנשים נמצאים בהליכים משפטיים שמטלטלים את חייהם ולא פעם בתי המשפט מנהלים אותם בקצב שמוציאים מהם כל חשק לחיות. לא מזמן הסתיים בזיכוי מחמת הספק המקרה של ניסים חדאד, האדם שהורשע בבית המשפט המחוזי במעשה סדום בילד בן שנה וחצי. יותר משנתיים וחצי שכב התיק בבית המשפט העליון, בערכאת הערעור שכלל אינה צריכה לשמוע עדים ולא מנהלת הוכחות. למה? ככה. שנתיים וחצי ישב אדם במאסר סתם, האם השרה שקד הקדישה דקה וחצי לעניין הזה? לא שאנחנו יודעים.

זה נחמד ששר משפטים מקדם בחקיקה יוזמות ארוכות טווח של המשרד, שעוברות משר לשר כמו בעניין חדלות פרעון והוצאה לפועל, אבל שר משפטים רציני אמור להתעסק בזכויות אדם, בזכויות חברתיות, במעמדו ותפקודו של ביהמ"ש העליון, שכורע תחת שלושת הכובעים שחבשו לו – ערכאה בג"צית, ערכאה ערעורית ובית משפט מאולתר לחוקה. האם יש מקום לעגן בחוק זכויות חברתיות כמו הזכות לדיור או הזכות לחינוך? האם יש מקום לפצל את תפקיד היועץ המשפטי לממשלה? שקד חושבת שכן, אבל לא עושה דבר. איך גורמים לכך שתיקים לא ישכבו בפרקליטות שנים ארוכות? הממצאים שפרסמה נציבת הביקורת על הפרקליטות, הילה גרסטל, (שפרשה אחרי ששקד לא ממש גיבתה אותה) על קצב הטיפול בתיקים היו ממצאים מחרידים. מה שקד עושה כדי להילחם בזה?

לכול הנושאים הללו שקד לא מתקרבת. עושה רושם שזה בכלל גדול עליה. היא מסתפקת בפרסום פוסטים בפייסבוק. וולף, למשל, מתהדר בהישג של חקיקת "חוק השקיפות". לשנייה באמת הייתי צריך לעשות גוגל כדי להבין מה זה חוק השקיפות. אני קצת קרוב לנושא וכבר כמעט עשרים שנה מפרסם מאמרים על התקווה שיקום כבר שר משפטים שיקים גם בישראל נציבות חופש מידע עם סמכויות, כמו ברוב המדינות הנאורות בעולם. יכול להיות שקמה נציבות כזאת ולא ידעתי? יכול להיות שמינו נציב חופש מידע, שיוכל לחייב משרדים ממשלתיים לפרסם מידע וזה חלף מתחת לרדאר? אה, לא, לענייני שקיפות יסודיים כאלה, שעלולים להכניס אותה לעימות עם חבריה השרים, השרה לא מתקרבת. 'חוק השקיפות' שלה הוא אותו חוק, שנועד לפגוע בארגוני שמאל וארגוני זכויות אדם, שיחייב אותם לפרסם את התמיכה שהם מקבלים ממדינות אחרות.

אתמול אחרי פרסום המאמר של וולף (בחשדנותי הבלתי נגמרת אני איכשהו מזהה במאמר ניצוצות מהסגנון הגאוני של 'היועץ האסטרטגי' של בנט ושקד, משה קלוגהפט, זה שלקח מהמפלגה הגרעונית סכומי כסף בלתי נתפסים כדי לעזור להביא להם 8 מנדטים בבחירות האחרונות), צייץ שר החינוך בנט שמה שעשתה שקד בשנה וחצי, לא עשו במשרד ב 20 שנה. לכאורה, אקט אוטומטי של תמיכה מצד השותף הפוליטי  ובכול זאת, זה ציוץ מעניין. אפשר להבין ממנו שגם בנט מעדיף ששקד תמשיך לפרסם מאמרים ב"שילוח" ותתהדר בעשייה מהסוג של "טייס אוטומטי", מאשר תתחיל לעשות באמת.

תגובות

תגובות

10 תגובות על “הישגי השרה שקד – אפליקצייה של שר משפטים

 1. מושיק

  אם שקד רק תקצר את הלחץ בתיקים, ערעורים, סחבת של שנים, פסקי דין מקילים ומטופשים של רוצחים, אנסים ונהגים רוצחים בכבישים – אני מוכן להצביע עבורה (ואני בכלל איש המחנה הציוני).
  אבל היא לא תעשה כלום – כי לכך צריך להפשיל שרוולים ולעבוד חלילה…

 2. ירין

  רק לחדד לגבי "חוק השקיפות": ארגוני זכויות האדם והאזרח שהחוק הזה רודף מפרסמים את התרומות שהם מקבלים ממדינות זרות מאז ומעולם ללא קשר לחוק. מה שהחוק קובע בפועל הוא מתן פטור לארגוני הימין מחובת פרסום התרומות שהם מקבלים. כלומר, זהו חוק אנטי-שקיפות עבור המחנה הפוליטי של שרת המשפטים.

 3. ליאור

  שששש אל תפריעו לה בעובדות! היא באמצע יום צילום ל"ליידי גלובס".

 4. טל

  קניית מחשבים לעובדים חדשים – שידרוג מערך המחשוב המיושן במשרד המשפטים.
  יציאה של עובד לפנסיה — עידוד פרישה והצערת המערכת.
  סידור ג'ובים למקורבים – הקמת מחלקה ל…
  סידור ג'ובים למקורבים 2 – הקמת ועדה ל…
  פרויקט שהתקבל בירושה מהשר הקודם – השלמת פרויקטים שהתעכבו שנים.
  אפשר להמשיך כך לנצח. כל כך קל להיות דובר (סליחה , "יועץ לענייני תקשורת" כי דובר אמור לפעמים באמת לענות על שאלות)

  זה לא לפני שדיברנו על כך שיש גם עובדים אמיתיים בחלק מהמשרדים שפשוט עושים את העבודה שלהם ואז השר צריך רק לא להפריע ולקחת קרדיט שמשהו עובד ולהאשים את השר הקודם שזה נכשל.

  חוץ מזה, אנחנו לא באמת רוצים שהיא תקדם משהו.

 5. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  רביב, לא לכבודך להתייחס ליללות של יועץ לשרה, הוא שכיר שאין לו דעה עצמאית ותפקידו מסתכם לשמש צינור.

 6. גדי

  מר דרוקר הנכבד מה אתה מצפה משרת המשפטים .שהיא חסרת ידע בסיסי במשפט לעשות ..כלום היא למדה הכול מהמורה שלה בבי ראש הממשלה לדבר לדבר ספנים ובתכלס כלום ..קבלה תפקיד ענק ליכולת שלה לבצע ..למדה גם מכבוד השר פרפ דניאל פרידמן ..שמבין במשפט .אבל הוא נימצא מחוף למערכת וככה גם פעל…ונכשל

 7. אודי

  כמה חוצפה עוד לקרוא בשם "חוק השקיפות" לאחד מאוסף חוקי ההסתה של הימין. חטא על פשע.
  אין בושה בעולם בכלל

 8. חפץ חיים

  הגיע הזמן שתבינו,
  מה להבין?
  להבין שהעומס בבית המשפט הוא מציאות שלעולם לא תטופל.
  איך לטפל בעומס?
  למנות עוד שופטים?
  לא יעזור.
  מערכת בתי המשפט כמו מערכות אחרות הינה מערכת שככל שתגדיל את ההיצע יגדל הביקוש.
  כיום יש רמה מסוימת של עומס הקובעת לוחות זמנים.
  רמת העומס גורמת לאנשים להימנע מהגשת תביעות , בגלל העומס המסוים שידוע לכל אזרח שחושב על הגשת תביעה.
  אם עקב הוספה של נניח 300 תקנים נוספים של שופטים, הטיפול יהיה מהיר יותר, לוחות הזמנים יתקצרו עד לסיום ההליך,
  כאשר אזרחים יבינו שהזמן להליך משפטי מתקצר, תחל עליה בהגשת התביעות , ושוב עליה בעומס והארכת זמנים בהליך משפטי.
  כך זה גם במערכת הבריאות לדוגמא מכשיר MRI , יש ביקוש עצום ותור ארוך,
  יוסיפו עוד מכשיר שעולה 10מיליון ש"ח , בטווח הקצר מאוד תהייה הקלה, ושוב יהיה תור ארוך עקב עליה בביקוש.
  רוצה לומר,
  אין אפשרות לטפל בעומס בבתי המשפט.

 9. שוקי משעול

  2016-10-24 שרה שנתנה גיבוי לסגירת פרשת רות דוד פרקליטת מחוז ת"א המושחתת שבמשך שנים הפעילה מכונת פשע בתוך מערכת אכיפת החוק והמשפט במדינת ישראל ובכך הביאה לשפל חסר תקדים של אמון הציבור במערכת החק והמשפט בישראל , מעניין שרביב דרוקר לא מזכיר זאת ולו בחצי מילה ….!! כנראה מאותה הסיבה ששקד נתנה גיבוי לסגירת הפרשה ??

  שרה שבתקופתה עשתה הפרקליטות לינץ לא פחות בנשיאת בית משפט ושופטת מוערכת הילה גרסטל , לוחמת אמיצה בשחיתות ובעוולות שנעשו לאזרחי המדינה ובכך הביאו להתפטרותה לאחר שגרמו לה מפח נפש , את זה …. נזכור… לשרה שקד ולא חשוב יותר מה היא תעשה או לא תעשה .

  שרה שהתעלמה והתכחשה לחלוטין ממה שנחשף ללא מורא בסידרה דיני נפשות לאחר לחצים של הפרקליטות כאשר קודם לכן הבטיחה לטפל בצורה עניינית בכשלי הפרקליטות .

  שרה שהכניסה אזרחית לבית משוגעים בגלל שהעזה למחות נגדה מול משרד המשפטים !!

  שרת משפטים לא ראויה בעליל וזאת בלשון המעטה .

  שוקי משעול
  חושף פרשות שחיתות ברשות המיסים
  ובמערכת אכיפת החוק .

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.