שתיקה מביכה – חקירות נתניהו

| 9 בינואר 2017

בזמן מערכת הבחירות האחרונות הייתה לעיתונאי חנוך דאום תוכנית טלוויזיה בשם "המתנחל", ששודרה בערוץ 10. לקראת התוכנית האחרונה, דאום צילם עימות ביני לבין אראל סג"ל סביב הטענות המקוריות על שמאלניות התקשורת. סג"ל טען שבעוד אנשים כמוהו מחזיקים בעמדות תקשורתיות פחות נחשבות (באותו זמן זה כלל, כמדומני, הגשה של "ערב חדש", טור ב"מעריב" והגשה של תוכנית רדיו ב"גלי ישראל"), אנשים כמוני וכמו אמנון אברמוביץ', נמצאים בעמדות היותר חשובות. רציתי לענות את התשובה המנומסת שנכון וצריך באמת לתקן ושאר ירקות, דברים שאני אפילו מאמין בהם, אבל איכשהו יצא לי ששאלתי אותו כמה תחקירים הוא עשה בחייו העיתונאיים וכמה פעמים הזיע כדי להביא ידיעה או לאשר סיפור. אולי הסיבה להבדל, טענתי, היא לא מה שאתה ואני חושבים על מה שצריך לעשות בשטחים, אלא שאתה מצפה להגיע לעמדות הכי בכירות בלי לעבוד, אתה מסתפק בהגיגים, דעות, אבל לא רוצה לעבוד באמת. הנה, תראה, שלפתי את טיעון המחץ, עיתונאי כמו עמית סגל, שעמדותיו, כנראה, קרובות יותר לעמדותיך מאשר לעמדותיי בנושאים מדיניים, מוכן לעבוד באמת והוא כבר בעמדה הרבה יותר משפיעה. העימות צולם, אבל לא שודר.

ביום שישי האחרון לא דיווח העיתון "מקור ראשון" על חקירתו באזהרה של ראש הממשלה נתניהו וכל הפרסומים אודותיה. העורך חגי סגל כתב שכאשר יהיה ברור יותר על מה מדובר, אז ברור שהעיתון לא יעמוד מנגד. אנחנו לא נהיה כמוכם, כתב סגל והביא שורה של ציטוטים של עיתונאים מהמחנה השני, שהודו שעשו הנחות בעבר לראשי ממשלה שמדיניותם תאמה את השקפת עולמם. ובכן, היו בהחלט עיתונאים שעשו הנחות לאולמרט ואיתרגו את אריאל שרון ובאותה נשימה, העיתונאים שפרסמו את התחקירים הכי מכאיבים נגד אהוד אולמרט ואריאל שרון לא באו בדיוק מהמחנה של חגי סגל (החלוקה הכל כך דיכוטומית של עיתונאים לימין ושמאל היא אחת ההצלחות הכי גדולות של נתניהו).

גידי וייץ פרסם ב"הארץ" את התחקיר על מעורבות אולמרט במרכז ההשקעות. אני פרסמתי בערוץ 10 מסמך ששיקף את כל ההטבות שעשה אולמרט לחברי ליכוד (שתי הפרשיות הללו הועברו לחקירה פלילית, הראשונה, שהתבססה על בדיקה של מבקר המדינה, הפכה להרשעה), העיתונאי מוטי גילת (ב"ישראל היום"!) יחד עם וייץ אחראים במידה רבה לחקירת המשטרה בעניין משה טלנסקי. עפר שלח ואני פרסמנו ספר (לפני ההתנתקות) ובו פרטים על הקשר שמצאנו בין החקירות הפליליות נגד אריאל שרון לתהליך קבלת ההחלטות שלו לגבי תוכנית ההתנתקות. ברוך קרא חשף ב"הארץ" את פרשת סיריל קרן והמיליונים שהועברו לבניו של שרון. כל חמשת העיתונאים שהוזכרו כאן (והיו עוד) לא נחשבים בשר מבשרו של הימין, בלשון המעטה. אני לא חושב שטוהר מידות חשוב יותר למי שמאמין במדינה פלשתינית. באמת שלא. ובכל זאת, לעיתונאים מהצד הימני של המפה הפוליטית, אין מה להגיד על ראש ממשלה שמקבל טובות הנאה במאות אלפי שקלים מטייקונים למיניהם וגם עושה להם טובות מעת לעת?

עזבו עיתונאים, מה עם הפוליטיקאים? נכון, גם כשאולמרט ושרון היו תחת חקירות, הייתה שתיקה מביכה אצל שרים וח"כים. אפילו ציפי לבני שתקה. שתיקה כן, אבל לא היו ח"כים (למיטב זיכרוני) כמו דודי אמסלם שאמרו שאין פסול בקבלת מתנות. עוד יותר חשוב, נפילתו של אולמרט באה בעקבות החלטה פוליטית של שר הביטחון בממשלתו, אהוד ברק, שהוא ומפלגתו לא יהיו מוכנים להמשיך ולכהן בממשלה תחת אולמרט. בקואליציית נתניהו כבר ברור שלא יהיה אחד שיתקרב לתקדים הזה. נפתלי בנט אמר שהכול בסדר, אריה דרעי ואיווט ליברמן לא ממש כשירים לעדות בנושא ומשה כחלון, כנראה, גם לא ינהל על זה מאבק.

צודק חגי סגל, השלב הזה הוא באמת שלב מוקדם ציבורית כדי להסיק מסקנות. על נוני מוזס נודע רק אתמול. אבל גם לפני זה, האראל סג"לים, שבינתיים התקדמו בפירמידה התקשורתית, היו יכולים להגיד משהו ולח"כים של הליכוד לא אמור להיות קשה להגיד אפילו אמירות חלביות נוסח "אם זה נכון, אז זה לא בסדר".

המאמר התפרסם ב"הארץ".

תגובות

תגובות

18 thoughts on “שתיקה מביכה – חקירות נתניהו

 1. יקותיאל

  אני מומחה באד הומינם. תמיד אני מנסה לבדוק האם הטענות בדיון כלשהם נובעות מתוך אד הומינם. סביר להניח שאילו השמאל היה נקרא "ימין" והימין היה נקרא "שמאל", עדיין היו מי שדובקים בחקר האמת וחוקרים. בא לומר, שגם אם היית ימני, היית בא ומעלה טענות או תחקירים כנגד הממשל. כי הערכים שלך הם לבקר את השלטון באשר הוא, ולהבטיח שהשלטון יהיה ישר ושקוף. לכן זה רק מפתיע שאראל סגל לא מאמין בערכים שלך, אלא תוקף אותך. הוא מנסה להפוך את כל התחקירים לעניין אישי, ולהתעלם מהטענות עצמן לגופן. עד כדי הוא הפך הכל לאישי, שהוא כבר מבקר עיתונאים אחרים כשהם כבר עושים את עבודתם.

  לא קשה לראות שכשאדם כלשהו בוחר לתקוף מישהו אד הומינם, הוא עושה את זה רק כי הוא יודע שהאמת נמצאת אצל הצד השני. הרושם שלי הוא שאראל סגל, ארי שמאי, שמעון ריקלין וחבריו הם חבורת המוזרים, המנודים, החבר'ה שאף אחד לא ממש שם עליהם, ומתוך תחושת חנונים כמו ילדי כאפות, הם מנסים להראות לחבר'ה המקובלים (מרביב דרוקר עד יונית לוי) שהם יותר מגניבים מהם. זה פתטי וזה לכשעצמו מסנוור אותם לראות את המציאות הבעייתית, ובטח לעבוד כמו עיתונאים.

 2. itamarbrener100@walla.com'איתמר

  אראל סג״ל קורא לחקירה מקיפה של כל מי שתמך בחוק ישראל היום.
  זו הזדמנות טובה להזכיר שבניגוד לטענות של סג״ל ודומיו, מלחכי פנכתו של נתניהו, החוק לא נועד להביא לסגירת העיתון אלא לכך שהעיתון יגבה מקוראיו סכום סמלי.
  איש לא הפריע לאדלסון למכור את העיתון בחצי שקל.

 3. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  לא אלונה, אם היינו יודעים יותר על השיטות של מוזס יכול להיות שביבי כבר היה יושב בכלא

 4. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  זכותי לא להאמין לך לאף מילה שלך, לטעמי הכל אישי אצלך אובססיבי או משהו יותר גרוע שמתקשרים לקרן החדשה כמו שרומזים כמה מעמיתך הקולגות,
  ואל תקרא לי ישר טרול או שתול אני בסך הכל חושב בקול את דעתי ואת דעת מרבית הסביבה שלי הימנית כמובן,
  אנחנו מתעבים אותך ואת אמנון אברמוביץ את אילנה דיין ואת רזי ברקאי כולכם מוטי אג'נדה ונעדרי אינטגריטי 'מעצבי דעת קהל' עלאק

 5. מישהו

  מעניין שכל מה שאתה מזכיר (או לפחות הרוב) לא עבר שום ולו אפ בתשקורת ולכן זה אולי היה "תחקיר" אבל לא באמת. כי אם יש תחקיר אבל אח"כ יש עליו דממה מוחלטת בתשקורת אז זה כאילו לא היה תחקיר, נכון?
  כמה תחקירים הוציא קלמן ליבסקינד בכתבות שלו ולכמה מהם היה פולו אפ? איכשהו אין פולו אפ לשום תחקיר "מצד שמאל" עיין ערך התקיר של אם תרצו שאמנם שודר אצך אילנה דיין אבל תוך כדי השידור שלו היא כבר התנצלה שהיא משדרת אותו?
  ואיפוא הגילויים על הדירות של אהרון ברק (ואל תספר לי שאתה לא יודע על מה אני מדבר) ואיפוא הגילויים על השיחתות העמוקה של אהוד ברח? ולמה אין אצלך שום תחקיר על מפלגות שמאל למינהם? אתה מצפה שנאמין שבאמת כולם צדיקים? וכמה זמן לקח עד שהתשקורת החלה להתייחס לפרסומים של יואב יצחק על אהוד אולמרט "מחמל נפשכם"?
  אז אתה כן עובד? אולי תזכיר לנו במה אתה עובד חוץ מאשר להפיל ראש ממשלה מכהן? איזה תחקיר מעניין עשית לאחרונה שלא קשור לבנימין נתניהו? יש כזה? סתם תחדש לנו, כי אני (ורבים שאני מכיר) כבר לא עוקבים אחריך. אה, אני נזכר, אתה עשית תחקיר על עופר וינטר. וואלה, "תחקיר" למופת שגרם לך להגיש תביעת נגד ערוץ תקשרות אחר (גל"צ), מה אני אגיד לך? אתה פשוט עיתונאי משכימו ומעלה (כלומר סתם פוץ שבטוח שהשמש זורחת לו מהתחת) ורק אתה יודע הכל ורק אתה עובד ורק אתה מוצלח.
  אני מאחל לך שתמשיך להאמין בזה ובעצמך. אני מקווה שהימין (וגם נתניהו, כמה שאני לא אוהב אותו) ימשיך לגרום לך לתסכול לעוד הרבה שנים.

 6. תומר

  אראל סג"ל, חגי סגל, עמית סגל.

  יכול להיות שבכדי לעבוד בתקשורת פשוט צריך שם משפחה מסויים? 🙂

 7. coralsprung@gmail.com'מישהי

  התגובה הארוכה של "מישהו", אראל סג"ל? או אחד מהחבורה?

 8. sunrise6@walla.co.il'מישהי.....

  התגובה הארוכה של "מישהו", אראל סג"ל? או אחד מהחבורה?

 9. abbaeven@walla.com'חפץ חיים

  אני חייב להודות שאני נדהם. בלי ציניות ובלי הרבה מליצות, אני קורא את ידיעות אחרונות כבר 50 שנים בקביעות, ואני ממש מרגיש כמו בגידה.
  לא שלא ידעתי פחות או יותר ששיקולים עסקיים נכנסים לשיקולים מערכתיים, וששיקולים עסקיים משפיעים על כתיבת מאמר או לא ועל תוכנו של המאמר, אבל כאשר המקרה מתגלה במלוא עוצמתו (וזה עוד לפני חשיפת הקלטות) אני מתקשה להאמין שזה קורה.
  אני אשר חושב שחופש הבעת הדעה הינו קודש מקודש, ושאסור לפגוע בחופש הביטוי כמעט ללא תנאי, מתקשה להאמין שזה קורה לי.
  אני על סף ביטול המנוי לעיתון ידיעות, אשתי בינתיים רוצה להמשיך כי היא פותרת את התשבץ והסודוקו כל יום, אבל נמצא פתרון ונקנה חוברת תשבצים וחוברת סודוקו, או שתפתור באינטרנט.
  עיתון שהמו"ל שלו מציע עסקה הכוללת שינוי סדר היום של העיתון רק כדי להשיג טובת הנאה כלכלית , לא יכול להיקרא עיתון אמתי ואולי עדיף שיעלם.

 10. abbaeven@walla.com'חפץ חיים

  אני גם חושב שלאחר שההקלטות לא יהוו חומר חקירה, חובה לפרסם את הקלטות לציבור ואם לא יפרסמו אז שערוץ 10 יגיש בקשה לפרסום בשם חופש המידע.

 11. אברהם מאיר

  בוקר טוב, רביב חביבי.
  תמשיך במלאכה, מלחמה חשובה.
  שמור על עצמך.

 12. aliceaviv@gmail.com'חביבה

  יישר כוח רביב!
  אתה שומר בקנאות על אחד ממעוזי הדמוקרטיה שזוהם קשות אך מנחם שיש כמה צדיקים בסדום…

 13. אכיפה סלקטיבית

  מצחיק לטעון על שתיקה שעה שדרוקר עצמו שתק כאשר חגגו יום הולדת במיליוני דולרים לפרס, אולי דרוקר חושב שכולם כסילים, ויש מתנות ויש מתנות, אבל רק הזמרת סטרייסנד שהופיעה ביום הולדת, עלות הופעתה מיליונים. והכל היה במתנה, וזו לא הדוגמה היחידה, מנהיגי ישראל אוהבי מתנות הם, זה לא חדש.

  אבל להבדיל מנתניהו בזמן פרס הייתה שתיקה רועמת בעיקר של דרוקר שהוא הממונה מטעם עצמו על היושר בישראל, ואיש לא כתב באותה עזות מצח על פרס. כאשר האכיפה סלקטיבית יש בעיה, הבעיה היא שגם אכיפה סלקטיבית היא עסק מושחת.

 14. חמי

  הכל ברור וגלוי לעין.הפוליטיקאים שחיים בבית זכוכית חושבים שהעם מטומטם ולא בדיוק מבין את מה שהוא רואה.
  המצב שראש ממשלה לא נותן גיבוי לצבא למשטרה ולמערכת המשפט מקרין על כל סביבתו ועל תומכיו.
  כל הקומבינות שנעשות במחשכים סופן בצורה כזו או אחרת להתגלות.
  אתה ועוד מספר מצומצם של עיתונאים עדיין שומרים על כבוד המקצוע.רק אל תרפו.
  כי כנראה עוד הרבה גועל נפש חבוי מאחורי הספינים.
  מבחינתי תכנסו בכולם מימין משמאל ומהמרכז.
  כי אחרת אפשר להתחיל את הספירה לאחור…

 15. gili@lifepool.co.il'גילי

  לא מובן לי למה בפרשת 1000 אף אחד לא מזכיר שמילצן וביבי הם לא סתם חברים, אלא מכרים לעבודה בפרויקט דימונאי שנחשף על ידי ה FBI ב – 2012 ולא פורסם בישראל עקב צו איסור פירסום שהוציא ראש הממשלה בעצמו.
  הרי קורות החיים של ביבי לא מסבירים את היותו הפוליטיקאי העשיר בישראל.
  אולי הסיפור הוא הפוך ופשוט קשה לאורך זמן לממן רמת חיים , אלא על אותם כספי פרויקט דימונאי.
  http://www.bhol.co.il/42457/%D7%A4%D7%A6%D7%A6%D7%94-%D7%92%D7%A8%D7%A2%D7%99%D7%A0%D7%99%D7%AA-%D7%94-fbi-%D7%97%D7%95%D7%A9%D7%A3-%D7%91%D7%99%D7%91%D7%99-%D7%A0%D7%AA%D7%A0%D7%99%D7%94%D7%95-%D7%94%D7%91%D7%A8%D7%99%D7%97-%D7%A8%D7%9B%D7%99%D7%91%D7%99-%D7%92%D7%A8%D7%A2%D7%99%D7%9F-%D7%9C%D7%99%D7%A9%D7%A8%D7%90%D7%9C.html
  למה זה לא מוזכר בשום מקום, ואם זה פורסם בעולם, לא יכלו לדווח את זה על פי מקורות זרים. זה כאילו בשביל לשמור על קשר הגרעין. ועל כל הגוורדיה הישנה של הלת"ם?
  http://www.mintpressnews.com/fbi-documents-show-israeli-pm-worked-in-nuclear-smuggling-ring/32186/
  http://www.mintpressnews.com/poll-netanyahu-investigated-nuclear-weapons-tech-smuggling-us-visit/201721/

  אולי הסיפור הוא אחר, אולי מכיוון דווח שהסוכנים לא הרוויחו מהעסקאות אלא רק דרך חברות קש שונות(…), שהעבירו כספים לחשבונות שונים בעולם, והסיגרים היה רק אמצעי תשלום למשיכת הכספים של ביבי נתניהו, ולראיה מעקב החשבונאות הידני (ולא ממוחשב) שהציג מילצן.
  אולי?
  לא מובן.

 16. משה

  אדון דרוקר היקר ערוך תחקיר על הצלת ערוץ 10 שעמד לפני סגירה ! ועוד המלצה ערוך תחקיר האם ידי אובמה וקרי מובילים למילצן ! תודה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.