כחלון עומד לעשות טעות פוליטית די נדירה

| 6 בפברואר 2017

באוגוסט 2014 מצא את עצמו משה כחלון די במקרה מול עיסאווי פריג', חבר הכנסת ממרצ. כחלון בדיוק היה עסוק בגיבוש המפלגה החדשה שלו ולפריג' הייתה עצת זהב בשבילו. "אתה צריך לקחת כמספר 2 שלך גנרל אשכנזי". לא היה קשה לראות את סימן השאלה שהלך וגדל על פניו של כחלון. היה ברור שאין לו מושג מי זה הערבי שמדבר אתו ולמה דווקא הוא ממליץ לו על גנרל אשכנזי. באותם ימים כחלון נהג לומר שבשום פנים ואופן לא ייקח גנרל כמספר 2. נמאס לו מכל הגנרלים האלה ומהכרטיס החופשי שהם רגילים לקבל. קח מישהו כמו גלנט המשיך פריג'. הימים ימי "צוק איתן" והאלוף בדימוס גלנט בילה שעות רבות על מסך ערוץ 2.
לא בגלל פריג', כמובן, כחלון העניק לגלנט את המקום השני ברשימתו. ב"כולנו" יש טענה עקשנית שצירוף גלנט נבע בכלל מהבנה מוטעית של כחלון לגבי סקר שהציג יועץ הסקרים שלו בבחירות, ישראל בכר. בכר הנפיק ממצא לפיו הצטרפות של גלנט לכחלון מעלה רק בקרב אחוז קטן של בוחרים את הסיכוי שיצביעו לכחלון. כחלון הבין שגלנט יוסיף כמה מנדטים. נכון או לא, אין ספק שכחלון מצטער מאוד על ההחלטה לצרף את גלנט. הוא גם לא רווה נחת משאר החברים שבחר לצמרת מפלגתו. ברור כבר לכול שאלי אללוף, על מעלותיו וכישרונותיו, לא מתאים לכנסת ולא ימשיך לקדנציה שנייה. מייקל אורן כבר מזמן מתפקד כלווין עצמאי, שנטש את חללית האם. אבי גבאי התפטר ועזב, למורת רוחו של כחלון. מה שמדהים בכול הסיפור הזה הוא שלא שמעתם על עימות קשה בין אף אחד מהם לכחלון. יש לשר האוצר יכולת פנטסטית לא להיכנס לעימות, גם כשהוא מאוד כועס. אולי שליטה עצמית, אולי החשש מעימות, אבל השורה התחתונה היא שתתקשו למצוא בכול המערכת הפוליטית אנשים שממש התעמתו עם כחלון, או כועסים עליו מהבטן.
בכלל, ההתנהלות האנושית של כחלון כפוליטיקאי היא כמעט מושלמת. הוא אומן בשיחות בגובה העיניים, בחוסר התנשאות, בלבקש עצה, בלהמתיק סוד, אוהבים אותו בצמרת האוצר (חוץ מאורי יוגב, כמובן) ומחבבים אותו עמיתיו לשולחן הממשלה. כחלון פשוט קורא מצוין את המפה הפוליטית.
היום צפוי כחלון לעשות טעות פוליטית די נדירה. תמיכה של סיעת "כולנו", בהנחייתו, בחוק ההסדרה היא קודם כול טעות עניינית. זהו חוק של גזל וסיפוח, שאפילו היועץ המשפטי לממשלה לא יכול להגן עליו. זו גם טעות פוליטית. כחלון שונא את הציפיות של השמאלנים ממנו להילחם את המלחמות שלהם. אני המעצור מפני פגיעה בבית המשפט העליון ובמערכת החוק, הוא נוהג להזכיר ובצדק. אני מצליח לגרום במו ידיי להקמת התאגיד, למרות שזה ממש לא הדבר שבשבילו נבחרתי, הוא אוהב לומר וגם זה לא בלי צדק. כחלון הוא איש ימין, שישמח לחזור לליכוד ביום שאחרי נתניהו (אם יגיע יום כזה). זה באמת לא הוגן לצפות ממנו שיתנגד לבנייה בהתנחלויות, אבל ל'חוק ההסדרה' גם אנשי ימין מובהקים מתנגדים.
כחלון יגיד לכם שהוא לא יכול להתנגד לחוק ההסדרה כי ההסכמים הקואליציוניים לא מאפשרים לו את זה. זה כבר, כנראה, המקום בו הפחד שלו מעימות בא יותר מדי לידי ביטוי. ראשית, לא היה חוק הסדרה על הפרק, כשנחתמו ההסכמים הקואליציוניים. שנית, אם הוא היה מתנגד, כל הקואליציה הייתה מתקפלת ברגע. אף אחד שם לא רוצה בחירות ורוב מרכיביה רק חיפשו מישהו שיעצור את החוק הזה. הכי נוח היה להם להגיד – כן, אנחנו מאוד בעד החוק אבל כחלון נגד ובלי כחלון אין ממשלה. נפתלי בנט איים בעבר לפרק ממשלה על שחרור אסירים. זה היה בהסכם הקואליציוני? אהוד ברק איים לפרק את ממשלת אולמרט בגלל עדות טלנסקי. זה היה בהסכם? כחלון היה צריך להבין שלא צריך שום הסכם כדי להסביר לציבור, כולל הציבור הימני, שידו לא תהיה במעל הזה של חוק ההסדרה. הוא גם היה עושה את הדבר הנכון וגם היה מחזק את הדימוי הפוליטי, שמאוד משתלם לו, של מנהיג ימין שפוי.

המאמר התפרסם ב"הארץ"

תגובות

תגובות

9 thoughts on “כחלון עומד לעשות טעות פוליטית די נדירה

 1. baliz@012.net.il'זהר

  אבל, איפה הקרדיט.
  באופן לוגי, אותו הכחלון שעליו הרהבת, סביר יותר והגיוני, שידע מה שעושה, מאשר לא ידע.
  נראה כי חושיו הפוליטיים, מביאים אותו לתמוך.
  אם הייתי נדרש להמר, הרי שסביר יותר שהוא יצליח עם בחירתו לתמוך מאשר פרשנותך/תחזיתך שייכשל.
  ולא, אני לא בעד או נגד החוק .

 2. haim.haviv.22@gmail.com'חיים ניסים חביב

  מאמר מאוד מחמיא לכחלון ואולי לא בזכות מובנית אלא תשלום עבור הדלפות ומידע, מי יודע.

 3. רמי

  כחלון הוא האכזבה הכי גדולה בפוליטיקה שלנו, האיש שהיה ממש מועמד להיות ראש ממשלה של באמת כולנו – מתגלה כסמרטוט בלי עמוד שדרה ובלי ביצים. ומנהיג לא יכול להנהיג בלי שיתווה דרך ובלי שידפוק פעם לפחות על השולחן ויגיד בתקיפות "זאת דעתי וכך אני רוצה".
  כחלון פשוט אדם כנוע באופיו וכאשר ביבי רוצה משהו בניגוד לדעת כחלון – כחלון תמיד תמיד יתקפל.
  חבל על איש מוכשר שיעלם בקרוב מחיינו הפוליטיים רק בגלל שאינו יודע לבחור בין תה לקפה…

 4. -ליאור

  כחלון, בחושיו המחודדים, מבין שבימין חלו תמורות בשנים האחרונות, וממחנה מפולג שהתפרש על כל הספקטרום שבין בגין ומרידור לבין מרזל והצל, נוצר עיסה דביקה אחת אחידה. בדיוק כמו בצק שמועכים מספיק זמן.
  עזריה, שאפשר היה עוד אולי לקבל מידה מסויימת של הבנה מצד הימין המתון למעשיו, הוא כבר לא ילד שעשה טעות אבל עדיין אפשר לסלוח לו ולהקל עליו – הוא כבר גיבור לאומי. עמונה הוא כבר לא ישוב קטן שקצת חרג מתחומי הלגיטימיות, הוא לב החזון הציוני, הוא חומה ומגדל. ביבי הוא כבר לא ראש ממשלה שחוטא פה ושם בנהנתנות, הוא המנהיג הדגול קים איל ביבי.
  הדנ"א הליכודניקי שעדיין בעיני עצמו חי באופוזיציה, נשען על אתוס המחתרות וה"כולם בשביל אחד", גרם להם לזנוח את חילוקי הדעות ולהתייצב כאיש אחד נגד כל סימן של שמאלנות כאילו מדובר באנטישמיות, לא פחות. הקו השולט שם הוא לא של מחנה לאומי, אלא של האריות של הצל.
  וכחלון למרבה הצער כנראה לא רואה איך זה הולך להשתנות בקרוב. זו הפרשנות היחידה שאני יכול לראות.

 5. Gg@mailinator.com'מתבונן

  רוב מצביעיו של כחלון הם מרכז, ימין ושמאל לייט, וזה הראו כל סקרי העומק.
  הוא דווקא לא רע בכלל בתפקיד הביצועי שלו אבל עדיין מידרדר בסקרים וזה בגלל הסיבות שמנית. למרות שהוא הגורם הכי חשוב בקואליציה, הוא מתקפל פעם אחר פעם בפניי גחמות הימין הלאומני-דתי ומושחתי הליכוד ולכן מצביעיו שרובם במרכז בורחים ממנו.
  והאירוניה הכי גדולה שהוא הפך לנמסיס הכי גדול של לפיד, שחבירה אליו יכולה להגדיל את כוחו הפוליטי ולהמליך את יאיר.

 6. תמר כהן מחדרה.

  כחלון טועה בהצבעתו לחוק ההסדרה שהוא חוק המבוסס על גזל וגניבת קרקע וזה ירחיק ממנו מצביעי מרכז שאהדתם ליושרו הביאו לבחירתו. שיפסיק להיות שפן המשחקים של ביבי ויעמוד על דעתו בצורה עיקשת המתאימה לו.

 7. תמר כהן מחדרה.

  כחלון טועה בהצבעתו לחוק ההסדרה שהוא חוק המבוסס על גזל וגניבת קרקע וזה ירחיק ממנו מצביעי מרכז שאהדתם ליושרו הביאו לבחירתו. שיפסיק להיות שפן המשחקים של ביבי ויעמוד על דעתו בצורה עיקשת המתאימה לו.

 8. אריה

  גם אני חושב שכחלון פוליטיקאי הגון, באופן יחסי, כמובן.
  הנבחרת שלו במפלגה? לא משהו, בלשון המעטה.
  מה היו השיקולים כאשר החליט לא להתנגד ל"חוק ההסדרה"? אני לא יודע.
  לזכותו יאמר שבין כל המריונטות שיש לנתניהו בממשלה – כחלון בולט בצורה חיובית.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.