נתניהו לא מנהל, בוגי מדמיין, גנץ סותר את עצמו – דו"ח "צוק איתן" הוא מסמך חריף וקשה

בא מתאם הפעולות של הממשלה בשטחים והרים בפני הדרג המדיני העליון דגל אדום. משבר הומניטרי. עזה. סכנת פיצוץ בפתח. ראש הממשלה הורה בכתב לכנס דיון קבינט מיוחד בנושא. דיון לא כונס. "סדרי העדיפויות השתנו", הסבירו בלשכת נתניהו.

בא ראש השב"כ והרים בפני הדרג המדיני העליון דגל אדום. יש לו חומר מודיעיני דרמטי על פיגוע חמאס קשה. ראש הממשלה הנחה לעדכן את הקבינט היום. היום! ובכן, הקבינט לא עודכן, כמובן. נתניהו הסביר: "אני החלטתי שחשוב, אני יכול להחליט שזה פחות חשוב".  בסוף שרי הקבינט קיבלו החלטות שהביאו לעימות שהם לא רצו בו, בלי לדעת שיש סכנה שהחלטותיהם יובילו את החמאס להאיץ את ההכנות לפיגוע.

באו אנשי הצבא והשב"כ והתריעו על איום המנהרות. ראש הממשלה הפנים: "נחטוף את זה כאיום אסטרטגי, כהפתעה אסטרטגית בכל החזיתות", הוא אמר לגנץ.  ומה הוא עושה אחרי זה? כלום, כמובן. שום ניסיון להניע את המערכת לגבש פתרון. אחרי שהתחילה המתיחות, שהובילה ל"צוק איתן", נתניהו הורה בישיבת קבינט לצבא להביא לו תוכנית עד מחר איך מחסלים את המנהרות. רק תחשבו רגע מה כל משתתפי הישיבה הזאת – שרים וגנרלים – חושבים כשהם שומעים את ההנחייה החלולה הזאת? הרי נתניהו אמור להבין שאין שום סיכוי לגבש ב 24 שעות תוכנית מבצעית אפקטיבית כזאת. הוא יודע שהאיום קיים כבר למעלה מעשור. הגיוני בעיניו שתוך 24 שעות יהיה פתרון אפקטיבי? נו ולמחרת – הפתעה, הפתעה – קציני הצבא לא הביאו פתרון. האם ראש הממשלה השתולל מכעס? ברור שלא. אחרי שנכבו אורות ההצגה, אין, כנראה, יותר תכלית להמשיך במשחק. עשרה ימים לאחר מכן, העימות כבר בעיצומו וראש הממשלה נזכר שאולי עכשיו יביא הצבא תוכנית כזאת לקבינט. התוכנית כוללת הפצצות אוויריות. הרמטכ"ל גנץ ושר הביטחון יעלון יודעים שזה לא יעזור. אפילו יזיק.  נתניהו שואל את שניהם אם זה לא יזיק. שאלה במקום. גנץ מורח אותו בקלילות, יותר מדויק, נותן לו תשובה לא אמיתית. יעלון לא עונה. אתם מבינים? שר הביטחון לא טרח לענות לראש הממשלה על שאלה קריטית: האם התוכנית המבצעית תועיל או תזיק. נתניהו עובר לסדר היום, או לא שם לב, או שמרגיש שמיצה את תפקידו, בכך ששאל את השאלה הנכונה. כך או כך, ההחלטה הלא נכונה עוברת בתמיכת האנשים שיודעים שהיא לא נכונה וההחלטה אכן גורמת את הנזק הצפוי.

הטרנד עכשיו הוא להגיד שבדיקות בדיעבד של מבצעים צבאיים זה הנזק האמיתי. קשקוש. מה שגורם נזק זה שראש הממשלה מנהל את ענייני הביטחון הקריטיים ביותר עבורנו, כאילו היה יועץ חיצוני לממשלת ישראל ולא כאילו הוא הקברניט. הוא "מנחה", "מורה", "מחליט" ואז לא קורה כלום. המערכת יודעת ששום תהליך מעקב לא יבוא אחרי "ההנחייה", אז היא ממסמסת אותה. המבקר חושף סיטואציות, שאין דרך אחרת שהיו מתגלות. באחת מישיבות הקבינט נתניהו ניהל שיחת קודים על אותו פיגוע נוראי שהחמאס מתכנן. השרים לא מבינים כי שותפי הסוד, כולל נתניהו ויעלון אומרים ש"הפורום יותר מדי גדול".
כששר הביטחון יעלון נשאל על כך הוא כתב שבישיבה הזאת כן עדכנו את השרים כולל "הצפת המשמעויות" . שיחת הקודים המסתורית הפכה אצל יעלון לדיון עמוק. בלי דו"ח המבקר גם לא היינו מקבלים הצצה איכותית לראשו של הרמטכ"ל. רב אלוף גנץ אמר לשרים על המנהרות: " "אין להן משמעות של יכולות גדולות מדי… זה מאות אנשים מסודרים שבאים לפשוט ולתקוף". אה, רק זה? מרגיע.

מבקר המדינה יכול לחקור, כמובן, רק תהליך קבלת החלטות. לא את ההחלטות עצמן. דווקא בנקודה של הגילוי הכי מעצבן בדו"ח, אנשי המבקר מחסירים פרט אחד קטן, אך חשוב. כשכונס דיון אסטרטגי על עזה, רק חצי שנה אחרי שנתניהו "הורה", הגיעה נציגת המועצה לביטחון לאומי. היא הסבירה לשרים שהיא מעלה בפניהם רק חלק מהחלופות ויש עוד חלופות, כמו לנסות להגיע להסדר עם החמאס. מיד לאחר מכן היא פוסלת את האופציה הזאת. כל זה נכתב בדו"ח. מה שלא נכתב זה שבין ההעלאה המהוססת של החלופה המדינית (אלוהים שישמור אותנו מחלופות הזויות כאלה) לפסילתה, באה תנועת יד מבטלת של ראש הממשלה, תנועת היד שהחזירה מיד את הפקידה הסוררת למסלול. אתם רוצים לדעת למה צריך דו"חות כאלו? כי בזכות דו"ח וינוגרד זכתה בכלל נציגה של המועצה לביטחון לאומי להעלות בחששנות אופציה מדינית בפורום קבלת ההחלטות העליון. דו"ח המבקר נחוץ שבפעם הבאה ראש הממשלה יסכים גם לשמוע את החלופה שהוא לא אוהב. אם לא מקשב אמיתי, אז מחשש מועדת החקירה ואולי אולי אם יאלצו את הקבינט להקשיב, אולי ההחלטות בסוף גם יהיו טובות יותר.

המאמר התפרסם ב"הארץ"

תגובות

תגובות

4 thoughts on “נתניהו לא מנהל, בוגי מדמיין, גנץ סותר את עצמו – דו"ח "צוק איתן" הוא מסמך חריף וקשה

 1. uribreitman@gmail.com'אורי ברייטמן

  איך הצליחה ישראל להפיל את עצמה לתוך מלחמה, בגלל אירוע פעוט ומינורי של שלושה נערים שלקחו טרמפ אסור ונרצחו? אין הסבר הגיוני לזה. נתניהו שיחק באש בגלל שפחד מזעם המתנחלים – והרס את המדינה. פשוט הרס אותה. זה ראש ממשלה היסטרי, פירומן, חסר אחריות, נקמן, אכזר וחסר כל הגיון.

 2. אריה

  אין חדש תחת השמש. מה שהיה – זה מה שיהיה.

 3. Dovst@netvison.Net.Il'אוליביה.

  מזלנו שישנם עוד עיתונאים שלא מפחדים, וחושפים את האמת!!
  ישר כח דרוקר!!

 4. me@yuvalpinter.com'יובל

  יא אללה איך פספסנו הסכם היסטורי עם חמאס. בכיה לדורות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.