למה האמריקנים מודאגים מכמה תינוקות בעופרה?

מאת  | 26 במאי 2009
 

התווכחתי היום במסדרון בכנסת עם ח"כ עתניאל שנלר, סביב דרישת האמריקנים להקפיא את הבנייה בהתנחלויות, לרבות הבנייה שמיועדת ל"גידול טבעי" או "ריבוי טבעי" וחשבתי שאולי ראוי להעלות את עמדתי לבלוג.

מי שנתקל לראשונה בנושא בטח חושב שזו דרישה מרושעת. האמריקנים מתנכלים למשפחה הקטנה בעופרה או קדומים, שבסה"כ רוצה לבנות עוד חדר או עוד קומה לילדים שנולדו. ככה גם שר הבטחון ברק מציג את זה בהתייחסויותיו התקשורתיות. הבוקר ב"מה בוער" הוא אפילו הוסיף, שהוא לא מאמין שהאמריקנים דורשים את זה, כאילו הוא לא מכיר את הראיון של מזכירת המדינה, הילארי קלינטון לאל ג'זירה בו היא דיברה בדיוק על זה. הפסקה, לרבות גידול טבעי. ברק גם יודע מצוין למה האמריקנים מציבים דרישה, לכאורה, מרושעת.

ב – 1992 עלה יצחק רבין לשלטון והודיע על הקפאת הבנייה בהתנחלויות, למעט "גידול טבעי". למיטב זכרוני, זו הפעם הראשונה בה הוצגה הנוסחה המנצחת הזאת. לא נבנה התנחלויות חדשות, אבל אי אפשר למנוע מהמשפחה באריאל לבנות עוד קומה. לפי נתוני המינהל האזרחי, התגוררו אז בשטחי יהודה ושומרון (לא כולל השכונות היהודיות במזרח ירושלים) – 100,343 תושבים יהודים, מה שאנחנו נוהגים לכנות מתנחלים.

מאז כל ממשלות ישראל – פרס, נתניהו, ברק, שרון ואולמרט – אימצו את אותה מדיניות. אין בנייה, למעט ריבוי טבעי. אלא שמהר מאוד התברר שריבוי טבעי זה עוד שכונה ועוד אחת ועוד מאחז ועוד בניינים על בניינים. לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ב – 31.12.08 התגוררו בשטחי יהודה ושומרון – 290 אלף מתנחלים. במילים אחרות, ב – 17 שנים של הקפאת בנייה בהתנחלויות, הושלש מספר התושבים שגרים שם. בקצב כזה של "ריבוי טבעי" עוד 17 שנה יחיו שם כמעט מיליון תושבים.

הקהילה הבינלאומית הבינה כבר מזמן שדרך הכסות הזאת של "ריבוי טבעי" בונים בהתנחלויות במרץ רב. דו"ח מיטשל מ – 2001 (אותו מיטשל, שמשמש היום כשליחו של אובמה לאיזור) ממליץ על הפסקת הבנייה בהתנחלויות לרבות בנייה ל"ריבוי טבעי". כבר אז מיטשל הבין את הישראבלוף הישראלי. הוא הבין שתהליך קבלת ההחלטות, שנוגע לבנייה בהתנחלויות הוא כאוטי ובלתי אפשרי לפיקוח וניהול. התהליך הזה נבנה במיוחד כדי להתמודד עם מיטשלים למיניהם.

מבחינת הדיפלומט האמריקני, זה לא משהו שאפשר בכלל לעקוב אחריו. אתה בא לבניין חדש בהתנחלות, שנבנה עכשיו ומבקש לעצור אותו, אומרים לך "הוא אושר כבר לפני 10 שנים בתקופת ברק/רבין/פרס. עכשיו באים?". אתה בא לדבר על תוכנית בנייה שזה עתה אושרה (כי מישהו ב"שלום עכשיו" הדליף ל"הארץ" עליה), אומרים לך "זה שטויות. זה לא באמת אישור. התוכנית עוד תצטרך לעבור המון אישורים. בסה"כ ניתן איזה אישור פורמלי מטעמים בירוקרטיים (או כדי לשחרר קצת לחץ פוליטי). לא ייבנה שם כלום בשנים הקרובות", אומרים לאמריקני.

לכן, האמריקנים לא מוכנים לקנות עכשיו שוב את האיטריות הקרות האלה על "ריבוי טבעי". לא בטוח שהם יתעקשו על דרישתם ואפילו אם כן, ספק אם יצליחו לכפות אותה על ממשלת נתניהו. מה שבטוח הוא, שעצם הדרישה מראה שהממשל הזה מכיר לא רע את ישראל ועוד יותר משמעותי – ממש לא מפחד מהלובי שלה בוושינגטון.

תגובות

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.