המאבק של יש עתיד והמחנ"צ נגד חוק דירה שלישית – כחלון צודק

מאת  | 16 במאי 2017
 

"אתם הלכתם לבית המשפט בשביל לוודא שלזוגות הצעירים לא תהיה דירה לעולם. את החוק הזה דרשו הצעירים שיצאו לרחובות", האשים שר האוצר, משה כחלון.

כמעט אין מילה אחת מדויקת במה שאמר שר האוצר. הרצוג ולפיד לא פעלו כדי שלזוגות הצעירים לא תהיה דירה. אם יאשר בג"צ את החוק שמטיל מס על בעלי דירה שלישית, זה לא ישפיע על שוק הדיור באופן ששר האוצר טוען לו והחוק הזה ממש לא עמד במוקד המחאה החברתית ב 2011. חוץ מההגזמה הרטורית המיותרת, כחלון צודק במיליון אחוז. זו בושה ענקית למחנה הציוני וליש עתיד  שהן התייצבו נגד החוק הזה. צריכות להתבייש גם מרצ והרשימה המשותפת, ששותפות לעתירה לבג"צ ועוד יותר, חברי הכנסת מהליכוד, שמאיימים לא להעביר את החוק אם יגיע שוב לכנסת. חתכ'ת דאגה לחלשים על ראשם. הלוואי והיה אפשר לייחס את ההתנגדות לאינסטינקט פבלובי של האופוזיציה. הלוואי. הלוואי וניתן היה לחשוב שהן נורא מוטרדות מהליכי החקיקה שהובילו להעברתו של החוק הזה.

יסלח לי גיא רולניק, אבל אני נמנה על אלה שחושבים שאוליגרכיית ההון – שלטון – עיתון הרבה פחות חזקה ממה שרולניק וחבריו נוטים לטעון. בעשר השנים האחרונות עברו שורה של רפורמות מרחיקות לכם, שפגעו קשות בבעלי ההון ובחבריהם בתקשורת ובשלטון (קרדיט על כך מגיע גם לראש הממשלה נתניהו). לעתים, היו אלו רפורמות ללא מקבילה בעולם, שסבלו גם מאלמנטים פופוליסטיים. הרפורמה בסלולר, חוק הריכוזיות, רפורמת ששינסקי 1, שהעלתה את התמלוגים על רווחים מהפקת גז, על אפם ועל חמתם של ברוני הגז ורפורמת ששינסקי 2, שהכבידה את המיסוי על כימיקלים לישראל. כל זה נכון עד לסיפור הדירה השלישית. קשה לדמיין ביטוי יותר מזוקק וחד לכוחה של מיליציית ההון – שלטון – עיתון מהסיפור הזה. על הנייר, היה ניתן להניח שברמה הציבורית אף אחד לא יעז להתנגד למס הזה. כשמועלית בכנסת הצעת חוק להעלות את קצבאות הנכים לשכר המינימום במשק, חברי הכנסת תומכים, או בורחים. כשהועלתה הצעת החוק להגביל את שכר הבכירים במערכת הבנקאית המתנגדים, כולל שרת המשפטים, סבלו משפעת חמורה.

המס על דירה שלישית הוא הרבה יותר מנומק ומעשי. מה יותר הגיוני מלהטיל מס על מי שיש לו מספר נכסים, מס בגובה שרחוק מלהיות דרקוני ובעיצומה של מצוקת דיור, שנגרמת לא מעט מזרימה של משקיעים לשוק? ובכול זאת, עיתון גדול מנהל קמפיין נגד החוק ומוצא מתחת לאדמה נפגעים מהחוק. זה לא קל. לך תזדהה עם דמעות של מישהו שיש לו שלוש דירות ועכשיו יצטרך לשלם קצת יותר. במאמצי על נמצאו כמה 'משקיעים קטנים' שיש להם – הלב נשבר – שלוש דירות זולות בשדרות, שמפרנסות לכאורה משפחה שלמה. ענקית. המס יהפוך אותם לרעבים ללחם, או משהו בסגנון. כשהמניפולציה הזאת לא עבדה, הלכו על השפעות החוק. לא לבעלי הדירות ליבנו הרחום יוצא, אלא לשוכרים המסכנים. בתקשורת התחילו להתפרסם מחקרים על הסכנות האיומות שהחוק מציב על שוק השכירות. לעתים, מחקרים מוטים, לעתים סתם השערות בעלמא (למרבה הצער, גם בנק ישראל רתם את עצמו להשערות הללו). ובכן, מאז שהמס עבר, שוק הדירות בבלימה, גם הדירות להשכרה. אם מישהו רוצה לייחס למס הזה השפעה כל כך אדירה (ואין לו), אז הנתונים האמפיריים הראשונים, דווקא מצביעים על כך שהוא עובד.

בעת הדיון בבית המשפט העליון על החוק, הופיע בפני השופטים היועץ המשפטי של הכנסת, אייל ינון. הוא נשא נאום אופוזיציוני מפואר על הדרך בה התנהלה החקיקה בכנסת וזכה לשפע של מחמאות על אומץ ליבו. באמת כל הכבוד. היועץ המשפטי שמאפשר את הליכי החקיקה המוטרפים בעניין התאגיד, שכללו הקמת ועדה מיוחדת, דיונים מרתוניים, אי מתן אפשרות לפיליבסטר, כינוס מליאה ביום חמישי בערב ומעל לכול – חוק שאף אחד לא מבין אותו ולא יודע איך הוא יעבוד, היועץ המשפטי הזה קובל על הליכי החקיקה של חוק דירה שלישית. אז כן, הליכי החקיקה היו לא תקינים. אין שום סיבה להצדיק את זה, אבל הליכי החקיקה של חוק שכר הבכירים לא היו פחות בעיתיים ועדיין, לא ראיתם מלחמה דומה נגדו.

המאמר התפרסם ב"הארץ"

תגובות

תגובות

5 תגובות על “המאבק של יש עתיד והמחנ"צ נגד חוק דירה שלישית – כחלון צודק

 1. נכון דרוקי?

  צריך לקנות בית אחד גדול בנוה צדק משהו פגז. ואז אין דאגות והמיליונים בכיס

 2. נכון דרוקי?

  צריך לקנות בית אחד גדול בנוה צדק משהו פגז. ואז אין דאגות והמיליונים בכיס

 3. ניקו

  רביב אני דווקא מאוכזב ממך הרי בעברך היית כתב כלכלי הלא-כן? המס הזה מלבד פגיעה ב"עשירים" אין בו שום הגיון.
  מה ההגיון במס על אחזקת דירות? ניחא שימסו הכנסות אבל מה ההיגיון באחזקה?
  המשקיעים הרי לא אוכלים את הדירות אלא משכירים את הדירות. נניח שכל המשקיעים ימכרו את הדירות כמצוות האוצר מי יהיה פראייר להשכיר ב3 אחוז תשואה? קרנות הריט ששואפות ל8 אחוז תשואה? הרי עוד מספר שנים תהיה פה היסטריה של מחירי דירות להשכרה. להזכירך מחירי ההשכרה לא עלו בכלל כמו מחירי הדירות אלא רק בגובה השכר הממוצע.
  אתה דווקא הוכחת יסודיות, אך במאמר הזה חוץ מפופוליזם וקנאה (הרי אתה גר בשכירות הלא-כן?) אין כלום.

 4. ח

  אוי לי ואבוי לי אני מסכים עם דרוקר.
  ביטול החוק נועד גם להגן על הכיס של השופטים הבכירים שיש להם עשרות דירות וגם לתקוע תריז בין כחלון לביבי ולערער את יציבות הממשלה.
  שתי ציפורים במכה אחת.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.