הסטטוס קוו מול הסיכוי ל"סדר חדש", ניסנקורן נגד יחימוביץ

| 23 במאי 2017

הניסיון של שלי יחימוביץ' לצייר את אבי ניסנקורן כמושחת לא צלח. לא ייאמן, אבל, כנראה, שיו"ר ההסתדרות הוא פשוט לא איש מושחת. בנקודה מסוימת זה אפילו מעודד לדעת שגם בעידן הפייק ניוז לא קל להדביק לבן אדם דברים לא נכונים. ניסנקורן הוא יו"ר הסתדרות בקיא, הגיוני, מכיר את זירת יחסי העבודה מצוין, מן הסתם, טוב יותר בפרטים מיחימוביץ'.

לכל ההנחות האלה רצוי לצרף כוכבית אזהרה. יש טענה אחת של יחימוביץ' שיש בה יותר מגרעין של אמת. יחימוביץ' תוקפת את ניסנקורן על כך שהוא בעצם זרועו הארוכה של עופר עיני. שלוש שנים אחרי שהחליף את עיני בראשות ההסתדרות, ניסנקורן עדיין מוקף בטבעת הדוקה של אנשי עיני. מזכיר הסיעה שלו בהסתדרות הוא עדיין אח של עיני. מנכ"ל חברת העובדים, הזרוע הכלכלית של ההסתדרות, הוא עדיין דודי גיל, שמונה על ידי עיני. ניסנקורן אפילו הוסיף לגיל, שנחשב מקורב לעיני, עוד תפקיד. יו"ר משען. מנכ"ל רשת החינוך ההסתדרותית, עמל, היא עדיין חברתו לחיים של עופר עיני, רווית דום, שמונתה, כמובן, על ידי עיני ויש עוד דוגמאות.

ניסנקורן טוען בתוקף שהאנשים הללו ממשיכים בתפקידיהם פשוט כי הם ממלאים את תפקידם לשביעות רצונו. חוץ מזה, יש לו הכרת הטוב למי שהעניק לו במו ידיו את התפקיד. אז נכון, ניסנקורן לא אמור לטהר את ההסתדרות מאנשי עיני. לא מדובר באנשי הבעת' העיראקים אחרי נפילת סדאם ובכל זאת, הטיעון לא נורא משכנע. זה לא נורא הגיוני שניסנקורן לא רוצה לפחות בחלק מהתפקידים הללו אנשים שלו, מה עוד שבחלק מהמקרים לא מדובר באנשים בעלי יכולות יוצאות דופן, אם להתבטא בזהירות.

אני לא חבר הסתדרות, אבל אם הייתי, הייתי בוחר מחרתיים בשלי יחימוביץ'. לא מכיוון שניסנקורן מוקף באנשי עיני. מסיבות אחרות לחלוטין. ראשית, יחימוביץ' היא, בעיניי, מהפוליטיקאים הכי ראויים שיש פה. מישהי שהעזה לא לתמוך בפואד בן אליעזר לנשיאות, כשכל עדת הצבועים במפלגתה יישרו קו, למרות שידעו בדיוק במי מדובר. יחימוביץ' היא היחידה שהוציאה הודעה ביקורתית אחרי שאיווט ליברמן זוכה בביהמ"ש (בתיק העלוב שהוגש נגדו, התיק הגדול, כזכור, כלל לא הוגש תודות למלאכת מחשבת של היועהמ"ש יהודה ויינשטיין), בעוד כמעט כל הפוליטיקאים הבכירים שיגרו הודעות ברכה וחנופה, כשהם ממלמלים מתחת לשפה דברים אחרים לחלוטין. במשך 11 שנותיה בפוליטיקה יחימוביץ' כמעט ולא זיגזגה (ואם לדייק, באחד הסיבובים של בוז'י, היא התנגדה בפומבי לממשלת אחדות, בעוד שבתוך החדר הפגינה הרבה פחות רוח קרב), נלחמה ללא לאות במאבקים חברתיים, חלקם אפורים ולא סקסיים והוכיחה שפוליטיקאי יכול להצליח בלי להסתבך כל הזמן בשקרים ומניפולציות. גם ההחלטה לרוץ להסתדרות היא חלק מאותה דרך מרשימה. יחימוביץ' הייתה המועמדת המובילה לזכות בראשות העבודה. אם הייתה רצה בפריימריז שמתנהלים כעת, סיכוייה, כנראה, היו יותר טובים מכל המועמדים הנוכחיים. בכל זאת, היא הלכה למאבק פוליטי שסיכוייה בו הרבה יותר נמוכים. למעשה, זו תהיה חצי סנסציה אם היא תנצח. למנגנון ההסתדרותי יש ניסיון של כמעט מאה שנה בהשארת הסדר הקיים (בחריג אחד: ניצחונו של חיים רמון על חיים הברפלד).

המועמדות של יחימוביץ' מפילה אימה על נאמני הסדר הישן בהסתדרות. ברור להם שיחימוביץ' תשנה שם מושכלות יסוד. ההסתדרות רגילה כבר להישלט על ידי הוועדים הגדולים. עובדי דור ב', עובדי קבלן, עובדים שמאוגדים בוועדים קטנים, כל אלו רגילים כבר להידחק בהסתדרות לשוליים. אף אחד כבר לא מצפה מהמנגנון ההסתדרותי להיות שקוף. הכול נסגר בחדרי חדרים. בינ"ה (בית נבחרי ההסתדרות, שאמור לכאורה להיות המוסד העליון של ההסתדרות) תמיד היה מין חותמת גומי להחלטות של השליט היחיד. ניסנקורן, במקרה הטוב, ישפר במעט את הסדר הקיים. מי שרוצה סדר חדש בהסתדרות, צריך לבחור ביחימוביץ'.

המאמר התפרסם ב"הארץ"

תגובות

תגובות

4 thoughts on “הסטטוס קוו מול הסיכוי ל"סדר חדש", ניסנקורן נגד יחימוביץ

 1. אברהם

  גם אני חושב ש שלי יחימוביץ היא פוליטיקאית הגונה באופן חריג.
  יש בודדים/בודדות כמוה בכנסת ישראל בפרט ובארץ הקודש בכלל.
  כמוך, רביב, אם הייתי חבר הסתדרות – שלי הייתה מקבלת את הקול שלי.

 2. רומי

  מסכימה עם רביב,
  אך אני חוששת ממנגנון משומן שירצה בכל דרך להמשיך לשלוט.

 3. haya.fishman@gmail.com'חיה

  בעלי ואני חברי הסתדרות כמעט מרגע לידתנו. לתומי סברתי שלא קבלנו כרטיסי בוחר בגלל היותנו גמלאים. האם יתכן שהסיבה שונה?
  האמת היא שלו זכות הבחירה בידינו היינו מצביעים עבור שלי יחימוביץ. אנחנו מאמינים באמינותה ובזיקה האמיתית שיש לה לנושא זכויות הפרט.

 4. info@aviv-ebc.co.il'אביב

  שחברת הכנסת יחמוביץ היא אכן המתאימה ביותר, תמיד הייתה נראית לי אישה אמינה שבאמת רוצה לעשות שינוי ולא עוד אחת שבאה לחמם את הכיסא…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.