"ידיעות" הופך את הרופאים האונקולוגיים לפושעים

מאת  | 21 ביוני 2017
 

הקשר בין פרופסור זאב רוטשטיין, כיום מנכ"ל ביה"ח הדסה ל"ידיעות אחרונות הוא רב שנים ומפנק למדי. גם שר הבריאות, יעקב ליצמן, נמצא בבירור ב'רשימה הלבנה' האמורפית של העיתון. היום מעל הכותרת הראשית החליט "ידיעות" להסיר את הכפפות.

שימוש ציני בילדים? אינטרסים אישיים? "ידיעות" הלכו לכל אורך המשבר עם חביביהם רוטשטיין וליצמן. הם פיזרו כל מיני סקופים מוזרים לאורך הפרשה. פעם אחת אפילו בא איזה נדבן מסתורי ופתר את כל הבעיה, אליבא ד"ידיעות", אבל עד הבוקר הם לא העזו ללכת כל כך אגרסיבי. אתמול יצא משרד הבריאות בשורה של תדרוכים. בכירי המשרד, כנראה, הבינו שהספין של 'המחלקה עובדת והכול כרגיל', לא ממש תופס, אז התחילו בקמפיין שקט מאחורי הקלעים. הקמפיין תפס לא רע, אז "ידיעות" חש את הרוח הגבית והוציא את הסכינים.

קצת סדר:

גם לי הייתה ביקורת לא קלה על הרופאים והשמעתי אותה. אני חושב שהדרך בה נהגו הייתה התאבדותית, אמרתי את זה כששידרנו את הכתבה על המשבר והתווכחתי עם אחת הרופאות ארוכות, אבל מפה ועד "שימוש ציני" ו"אחרון ראשי הוועדים" יש מרחק עצום. ראשית, קיים קונצנזוס שמדובר בשורה של מלאכים. באמת. רופאים שעובדים מסביב לשעון, במסירות שלא תיאמן על המקרים הכי שוברי לב שניתן לתאר. אין להם שר"פ, או משכורות עתק מהצד. גם אם נחיה 300 שנה, לא נגרד את הטוב שהאנשים הללו עשו. שנית, איזה אינטרסים אישיים? כן, הם נושאים בחלק לא קטן מהאחריות למה שקורה, אבל ברור שהם עצמם מאוד נפגעו ובגדול וגם אם דרישתם הייתה מתממשת (פתיחת מחלקה בשערי צדק), המשכורת שלהם לא הייתה גדלה. יתרה מזאת, משרד הבריאות הוציא הנחיה לבתי החולים הממשלתיים לא לקלוט אותם לעבודה (בכתב נאמר "לא ליזום העסקה", בעל פה נאמר – לא לקלוט. נקודה). לדעתי, לא בטוח בכלל שההנחיה חוקית, אבל היא מדגימה לאיזה מרחק מוכן ללכת ליצמן בדרך הקטסטרופלית בה הוא מנהל את המשבר.

שנית, יש למשרד הבריאות והדסה פתרון מאוד קל, שמסיבה לא ברורה הם מגיעים קרוב אליו, אבל לא הולכים עד הסוף. שיודיע ביה"ח שלאור הנסיבות ועד שניתן יהיה לבנות מחלקה חדשה, לא ייקלטו תיירי מרפא במחלקה ההמטו אונקולוגית בהדסה ילדים. ביה"ח יפסיד לא מעט כסף על החלטה כזאת, אבל מהמשבר הנוכחי, הוא מפסיד הרבה יותר. אמרה ד"ר סטפנסקי, המנהלת החדשה של המחלקה, לישראל רוזנר בכתבה שלנו: יש עודף של מיטות אשפוז לילדים ישראליים בהדסה ובכלל בישראל. הצורך, אם כן, להעביר לעתים ילדים למחלקת מבוגרים נובע מקליטת תיירי מרפא וילדים פלשתיניים. העקרון המקודש עליו מתאבדים הרופאים זה שלא יטופלו ילדים במחלקת מבוגרים. משרד הבריאות הודיע (אחרי חודשים ארוכים של משבר) – אנחנו מסכימים עם זה ונחזיר את מה שהיה קודם. "הדסה" חיבקו לכאורה את המתווה שנייה אחר כך, אבל מה שהיה קודם זה שלעתים כן טופלו ילדים במחלקת מבוגרים. חוץ מזה, אין מחלוקת שסטפנסקי ורוטשטיין רצו להגדיל את כמות הילדים המטופלים, שבאים מחו"ל וכבר הגדילו, אז מבחינת הרופאים, יש כאן חשש שהם יחזרו, יחזור השקט התקשורתי ויגיעו עוד ועוד ילדים, לא יהיה איפה לאשפז אותם, יאשפזו במבוגרים ואי אפשר יהיה לחולל משבר כזה שנית. במקום לפרסם מכתבים פומביים מעורפלים, שיודיע משרד הבריאות והדסה שלאור המצב הייחודי אין יותר תיירות מרפא של ילדים חולי סרטן בהדסה. יוצאים מהשוק הזה לתקופת ביניים של שנה – שנתיים עד שתיבנה, אם תיבנה מחלקה חדשה. בואו נראה אז אם הרופאים חוזרים או לא.

תגובות

תגובות

16 תגובות על “"ידיעות" הופך את הרופאים האונקולוגיים לפושעים

 1. גל

  אכן, לא ברור לי המרחק בין מה שאתה אמרת בתוכנית שלך לבין 'ידיעות', אבל שניכם לא מובנים לי במידה שווה.
  הכתבה ששידרתם פרסה חלק מהאירועים, אבל, כמו שגם אתם ציינתם, לא הבהירה לגמרי את התמונה.
  יחד עם זה, כאחד שנשוי למישהי שעובדת במערכת הרפואית בישראל, התפיסה שהבנתי ממך ומ 'ידיעות' היא כאילו העובד מחוייב לתת את כל חייב למערכת, ואחריותו הבלעדית היא לשאת על גבו את האחריות לתפקודה התקין. אתה קראת להם עושים מעשה מצדה.
  להבנתי לעובד מותר שיהיו אלטרנטיבות, ואם הגיע הקש ששבר את גב הגמל, ותאמין לי שמדובר בגמל שהעמיס על גבו כמויות שקשה לציבור להבין ולהאמין, והם שברו את כללי המשחק, יכול להיות מצב שהתנאים להם הם יסכימו בשביל לחזור יהיו הרבה יותר קשים – אם בכלל. רוצה לומר זכותם גם למאוס לחלוטין במערכת ולרצות לעזוב אותה, או כל שינוי רדיקאלי אחר.

  ובשורה התחתונה:
  מערכת הרפואה בישראל חולה, והמחלה היא שורשית.
  המצב הנוכחי, כאשר שר הבריאות מייצג באופן בלעדי ציבור של צרכני בריאות מאסיבי, כאשר מנגד הציבור אותו הוא מייצג אינם נמנים על נותני השירות הרפואי, הוא קצה הקרחון של בעיות האינטרסים בהתנהלות החולה של מערכת הבריאות

 2. גל

  אני יכול לשתף כאן שאני תמיד מנסה לחדד אצלנו בבית את ההבחנה:
  לעבודה באים בשביל להתפרנס. מי שרוצה לעשות מעשים טובים שיחפש מקום להתנדב כמה שעות שהוא יכול לתת בשבוע.
  זה נחמד כאשר בעבודה שלך אתה גם ממלא את המקום בנפש של לעשות מעשים טובים, אבל הבעיה היא שהמערכת לא יודעת שובע ולא מכירה גבולות.זה מגיע בסוף למצב שהשכר כבר נשחק, ואפשר בפה מלא להגיד שהוא די גרוע, והשעות רק מתווספות, ובשעות העבודה יש טירוף שלא נגמר. אין רגע לעצור ולנוח. כמעט אין זמן לשירותים. לא מוצאים זמן להפסקה לאכול סנדביץ'. רק כל הזמן יש עוד מקרה קשה שצריך לקבל את תשומת הלב.
  וכשמגיעים הביתה האנרגיות שנשארות לילדים הן מזעריות. רק עייפות אינסופית. כזאת מין תשישות שלא מכירים שום דבר חוץ ממנה.
  יש מצב טוב שאחרי כמה שבועות התרעננות שנחים מחוץ ל "עבודה" הזאת מתעוררים להכיר את המציאות שדי, זה לא יכול להמשיך, ואין שום רצון לחזור לזה.

 3. אשר

  היתי אתמול בהפגנה /צעדה לכיוון בית הנשיא וו..
  שמעתי שחלק הרופאים המתפטרים עוברים לעבוד כרופאי ילדים בקופת חולים
  התגמול החומרי יהיה פי 3 לפחות עם מחצית שעות העבודה
  והאחריות תרד לסביבות ה0
  מזה אפשר להבין בעבודתם במחלקה המדוברת הינה שליחות בהתנדבות

 4. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  דרוקר, בתכנית המקור ייצגת את הצד של המערכת, רוטשטיין את ליצמן. אני בטוח שלא היה לך קל. בטוח שאם הבוסים שלך היו מכפישים אותך בתקשורת ויוצרים ספינים ומשקרים על הגב שלך, כמו שעשו צמד הנוכלים לעיל לא היית ממשיך לעבוד תחתם. לשמחתך היה לך בוס מגבה ברגעים הכי קשים מול זוג מושחת לא פחות, שרה וביבי. לצערנו הרופאים ההמטואונקולוגיים לא זוכים לכזה גיבוי אלא להיפך.

 5. איתמר

  תודה רביב על הקול השפוי, הנבון וההגון!
  יש תחושה שלאמת אין כבר כל משמעות, ועל פי הספינים יישק דבר.

 6. איליה

  בושה לעיתון!
  לפני בג״ץ מחרותיים התגייסו שר הריאות , הנהלת ״הדסה״, חלק מאמצעי התקשורת להשמדה סופית של רופאים ״מלאכים״
  למה מלאכים? מוגזם? – לא לא ולא
  1 איפו תמצאו מחלקה מגובשת , ללא קונפליקטים ,סיכסוכים.,שנאה ?
  2 כמה מחלקות, רופאים נשארו במדנתנו קטנטונת שלא רוקדים סביב ״עגל הזהב״?-שר״פ?
  3 איפה תמצאו רופאים שיכולים להקריב את אצמם למען העקרונות?
  מעבק הזה לבין רופאים מתבוננים בעיני ילדים בסכנת החיים לבין מערכת מתבוננת בכיס ההורים מסכנם
  אין מחיר לדמעה של ילד!
  בלי אשליות! כולנו בסכנה!
  תבינו ! זה לא מלחמה נקודתית! אנו נחיה במדינה ״מתוקנת״ או בין הריסות נוספות?

 7. מישהו שאכפת לו

  מי ששומע את רוטשטיין בטלויזיה פשוט רואה פודל מסכן
  שכולם אשמים והוא לא. מחלקה שלמה לטענתו ניסתה לעשות פוטש. 60 איש!!! כך אמר. 60 איש לטענתו קמו יום אחד והחליטו לנטוש את המקום שהיה בשבילם בית במשך שנים רבות. האם באמת הוא חושב שכולנו טיפשים אטומים חסרי הגיון? האם באמת הוא מאמין שכל 60 האנשים שבחרו לעסוק בעבודה שיש בה שליחות פפשוט קמו כאיש אחד ועזבו כך סתם?
  אני פגשתי רופאים מלאכים במלא מובן המילה. הם מסתובבים בין החולים באוהל טרוטי עיניים ועצובים. אותם רופאים שאך חצי שנה עבדו במחלקה קשה עם אהבה וברק בעיניים לא מאמינים שכך ניתן לשטות בציבור. כך ניתן לעוות צדק שלא לומר לשקר במצח נחושה. בתחקיר שעשה רביב בערוץ 10 התנוססו השקרים לעין כל. ובכל זאת אף אחד לא קם לתת גב לרופאים האלה שהושלכו הצידה כסרח עודף בעוד הילדים נותרו מיותמים מסיוע!
  עצוב.

 8. משה

  אני מוכרח לומר, ואולי תאמרו שאני מוטה מכיוון שאני רופא, שההסלמה של המשבר הזה קשורה ישירות למנכ"ל משרד הבריאות ואי-היותו רופא.
  מנכ"ל רופא, דוגמת רוני גמזו, היה בוחן ומתעדף את השיקול הרפואי וכופה הר כגיגית במידת הצורך על הנהלת הדסה ומוצא דרך לסייע במצוקה התקציבית ככל האפשר בלי לפגוע בילדים.
  זו המשמעות של מנהיגות מקצועית, וככל שאני יודע שלא תסכים עם זה רביב, זה גם נוגע ישירות לעניין החשיבות של מנהל בית חולים שהוא רופא.
  במקרה של הדסה, למרבה הצער, תיעדף רוטשטיין, למרות היותו רופא, את השיקול הכלכלי ואנחנו כועסים עליו ובצדק. אילו לא היה רופא – אפילו לא יכולנו לטעון כנגדו והיינו אומרים שברור שהוא לא יכול לתעדף את השיקול הרפואי כי הוא לא מבין מספיק…

 9. רופאה

  האמת היא אבסוליוטית
  לא עוזבים את החולים ללא הבדל בגזע, דת או מין
  מי שצריך את העזרה בוא יקבל אותה
  ככה מוגדרת את השבוע של הרופא
  כל מי שמבין יבין

 10. חווה סגי

  חד וחלק שחור לבן; אין שום דרך לטשטש את הקו המפריד בין בני אור לבני חושך ההבחנה העתיקה הזו עדיין עובדת

 11. אברהם

  חבל, חבל מאוד שככה המערכת מתנהלת.
  לתומי חשבתי שדברים כאלה מתרחשים רק בפוליטיקה.
  מסתבר שטעיתי.

 12. -ליאור

  ומנגד – רק לראות את ניהול המשבר המהוסס וחסר עמוד השדרה של ישראל כץ מול ועדי הנמלים (ולהשוות את תנאי העבודה שלהם אל מול אלה של הרופאים). מצא את ההבדלים.
  בישראל של 2017 תקף רק חצי מהכלל הידוע – carry a big stick…

 13. חווה סגי

  מה המניעה לפתוח מחלקה בשערי צדק? ברור שהרופאים המדוברים לא רוצים לראות את פרופ' רוטשטיין ממונה עליהם, ויש להם הסיבות שלהם. אם עבודתם מוערכת אז יש לכבד גם את רצונם זה

 14. ידיעותניק לשעבר

  עיתון ידיעות הוא אשפה שאין כדוגמתה .אפילו ישראל היום הגון ממנו.טוב לא ממש.עצוב

 15. דוד

  תגיד לי רביב, אם קיים קונצנזוס שמדובר ב-"מלאכים", אז למה אתה וכל כלי התקשורת נמנעתם ועדיין אתם נמנעים מלפרסם את העובדה שאחת הדרישות שלהם מהדסה הייתה לסדר לרובם תפקידי ניהול פיקטיביים (שמשמעותם תוספת שכר) ולתת להם כוננויות פיקטיביות (כנ"ל)? לא מדובר בסוד כמוס אלא במכתב שלהם שמופיע במסמכים שהוגשו לבג"ץ וזמינים לעיונו של כל עיתונאי שמתעניין בפרשה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.