צודק בג"צ – לא צריך להפגין מתחת לבית של מנדלבליט

| 29 במאי 2017

היועץ המשפטי לממשלה קנה לעצמו בזכות את המחאה הציבורית כנגדו. הדרך בה הוא נוהג בחקירות ראש הממשלה שואבת השראה ישירות מהמדריך לרציחת תיקי אישי ציבור על שם יהודה ויינשטיין. משיכת זמן אינסופית, בקשות לחיקורי דין ברחבי העולם, חיפוש אחר עוד ועוד דעות נוספות  והכי חשוב, להחזיק את החוקרים קצר, שלא ישתוללו פתאום עם פעולות חקירה יצירתיות. זה עבד ליהודה ויינשטיין בצורה פנומנלית בתיק איווט ליברמן, אין סיבה שזה לא יעבוד למנדלבליט. למרות כל זאת, צדק לחלוטין ביהמ"ש העליון (השופט מני מזוז) בכך שגיבה את עמדת המשטרה שלא צריך להפגין מול ביתו של מנדלבליט. זו לא הייתה פסיקה קשה במיוחד, בלשון המעטה, כי זו ההלכה בישראל כבר עשרות שנים והאמת, גם ברוב המדינות המערביות. מי שמוכן להצדיק הפגנות מול הבית של מנדלבליט בפתח תקווה, צריך להסביר למה אסרו על פעילי ימין קיצוני להפגין מול בתיהם של נועם תיבון (בהיותו מפקד כוחות יהודה ושומרון), האלוף יאיר נווה (בהיותו אלוף פיקוד המרכז) והרב הצבאי הראשי, ישראל וייס. הסיבה האמיתית שמפגינים מול בית של אדם היא כדי לפגוע לו במעט החיים שנותרו לו אחרי העבודה. זה נכון ברחוב השקט בגבעת שמואל בו גר יאיר נווה וזה נכון למנדלבליט. זה נועד לעצבן את השכנים, לפגוע בילדים, לגרום לבן/בת הזוג להגיד "בשביל מה אתה צריך את זה?".

במקרה של היועץ המשפטי לממשלה יש גם חלופה מאוד אפקטיבית (להבדיל מאלופי צה"ל, שפגנה ברחוב קפלן בתל אביב, בקושי מגיעה לידיעתם). אין שום סיבה שהמפגינים נגד מנדלבליט לא יפגינו מול משרד המשפטים בירושלים. האמת שיש סיבה. זה הרבה פחות נוח להפגין במזרח ירושלים וברור שכשהם יפגינו שם, מנדלבליט בקושי ישמע אותם ובכול זאת, את המסר שלהם הם יכולים להעביר בלי לייצר אפקט מצנן על כל המשפחה.

ואחרי שאמרנו את כל זה, הדרך בה נוהגת המשטרה במקרה הזה היא בעייתית, בלשון המעטה. אין שום סיבה שההפגנות הקטנות הללו יסתיימו בעצורים ומאושפזים. אין הצדקה לעצור שוב ושוב את מני נפתלי. אין שום דרך להסביר למה אדם, שעומד עם שלט, צריך לבלות לילה במעצר. מי שעצר אותו ועוד כיבס את זה ישר ב"הפרעה לשוטר" היה צריך לאבד את תעודת השוטר שלו למחרת בבוקר. המשטרה ולפרקליטות בהחלט יכולות להגיש כתבי אישום נגד מי שמפגין ללא רישיון ובניגוד להנחיות המשטרה. זה סביר לגמרי שייקחו אנשים כאלו לתחנה, יגבו את עדותם וישחררו אותם. מפה ועד כבילה באזיקים בידיים וברגליים, שימוש מסיבי בכוח וביצוע מעצרים, הדרך מאוד ארוכה. נכון, במשטרת ישראל אלו תופעות מאוד שכיחות. אפילו קשה להוכיח פה שהם מתחנפים ליועץ המשפטי לממשלה. מעצרי שווא ואלימות יתר זה כמעט המותג של משטרת ישראל. התנהגות הפרקליטות פה קצת יותר מחשידה.

יש סיפור קצת שחוק על ההפגנות ליד ביתו של מנחם בגין במהלך מלחמת לבנון. שרים בממשלתו ובכירי לשכתו רצו לבקש מהמשטרה להעיף את משמרת המחאה שמיררה את חיי ראש הממשלה המיוסר ממילא. בגין, כך העידו השרים והבכירים, אסר עליהם לבקש זאת. זכותם להפגין. אז לא, מנדלבליט הוא לא בגין, הוא לא נבחר ציבור, בטח לא ראש ממשלה ובכול זאת, היה נחמד לשמוע מסר פומבי מהיועץ המשפטי לממשלה בסיפור הזה. דווקא מנדלבליט היה יכול לסמן את הכיוון למשטרה אם רק היה אומר: תודה שאתם אוכפים את החוק, אבל אין סיבה שמישהו יסיים את ערב המחאה כנגדי במעצר או בבית חולים.

המאמר התפרסם ב"הארץ"

תגובות

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.