רשימות אולמרט

מאת  | 10 באוקטובר 2007
 

היועץ המשפטי לממשלה ציין אתמול בהודעתותחקיר שלי כסיבה לפתיחת החקירה נגד אולמרט. זה היה נדיב ומפתיע מצידו. ובכול זאת, הסיכוי שמשהו אמיתי ייצא מהחקירה הזאת נראה לי קטן.אבל לפני שאסביר למהתצטרכו לעבור כמה הקדמות מייגעות.

לא שווה להיות כתב חוקר בישראל. תובעים אותך בתביעות דיבה, אתה רב עם כול העולם, במערכת לא ממש אוהבים אותך, לאט לאט אתה נהיה פרנואיד ומכאן הדרך קצרה החוצה. תסתכלו בטבלאות 50 האנשים שמרוויחים הכי הרבה בתקשורת הישראלית. לא תמצאו שם כתב חוקר אחד בלבד. כן תמצאו שם אנשים שגם עושים את זה בצד המון דברים אחרים – אילנה דיין וכו'.

גם אני סובל מיחסי אהבה – שנאה עם תחום התחקירנות. אין דבר שגורם לך להרגיש עיתונאי טוב יותר מהכנת תחקיר משמעותי. אין דבר שגורם לך יותר להצטער על הרגע בו הפכת לעיתונאי מהעימותים תוך כדי התחקיר. העימותים עם הבוס שלך, היועץ המשפטי של המערכת, הצד השני, עורכי הדין שלו.

למה בכול זאת זה כדאי? כדי שחבריך לכלי התקשורת יעריכו אותך קצת יותר, כי אתה מקווה שהמתחרים שלך יצטטו אותך (לא כדאי לבנות על זה) וכי אתה רוצה שהרעים יפסידו בסוף הסרט.

מהבחינה הזאת אין דבר שמבטא הצלחה של תחקיר יותר מהחלטה של היועץ המשפטי לממשלה לפתוח בחקירה. במילים אחרות, כול ההקדמה הארוכה והפלצפנית הזאת נועדה כדי להגיד ששמחתי אתמול כשמזוז ציין את התחקיר שלי על אולמרט כסיבה לפתיחת החקירה כנגד ראש הממשלה. אסור, כמובן, לשמוח כשמחליטים לפתוח בחקירה נגד ראש ממשלה. ברור. אסור (כבר בניתי את תשובת המחץ שלי לשדרןהעלוב שיעז לברך אותיבשידור חי באיזה "מברוק" ברנז'אני כזה."יום בו מחליט יועץ משפטי לממשלה לפתוח בחקירה נגד ראש ממשלה אינו יום שמח").

טוב, לעניין.

לפני שמונה חודשיםפרסמתי תחקיר על פעילותו של אהוד אולמרט כשר התמ"ת. התחקירחשף מסמך נדיר בו מתעדים אנשי אולמרט את כול מה שהם עשו לטובת חברי הליכוד. מינויים, עזרה במינהל מקרקעי ישראל, עזרה בהשגת עובדים זרים, אפילו עזרה בהשגת מספר טלפון נייד אטרקטיבי כמו 2222222. בסה"כ היה מדובר על כ – 120 חברי ליכוד שנעזרו באולמרט בדרכים שונות ומשונות. מדהים.

יום- יומיים לאחר מכןהתקשרו ממשרד מבקר המדינה. ביקשו להיפגש איתי וביקשו את המסמך. נפגשתי איתם, עזרתי להם כמיטב יכולתי והתרשמתי שהם רוצים לעבוד. למיטב ידיעתי, בחודשים שלאחר מכן הם גם עבדו.

אבל משרד מבקר המדינה אינו הכתובת האמיתית לחקירה כזאת. במדינה נורמלית (אני שונא את הצירוף הזה אבל כבר מאוחר בלילה והראש שלי לא יצירתי למצוא משהו אחר) דקה אחרי שפירסמתי את המסמך היו מתקשרים מהמשטרה ומבקשים אותו ואותי. במציאות שלנו זה לקח הרבה יותר זמן. כמה ימים עברו עד שהגיעה הפנייה. אח"כ קצת התעכבתי עם השליחה. סתם משיכחה. גם הם לא נשמעו ממש לחוצים. בסוף שלחתי להם. מאז לא שמעתי מהם. לא שאני אמור לשמוע אבל הייתי בעברי חוקר פלילי איזה יום – יומיים ואני יודע כמה מידע רלוונטי הייתייכול למסור להם.במהלך הכנת התחקיר ערכתי עשרות שיחות טלפון לאנשים שקיבלו לכאורה הטבות מאהוד אולמרט. במקביל בדקתי מי קיבל מה. אף אחד מהמשטרה לא פנה, אף אחד לא ביקש לדבר.

לא, אל תגידו לי שרק עכשיו מתחילה החקירה. מזוז שלח את התחקיר שלי לבדיקה מודיעינית שקטה כבר לפני חודשים ארוכים. כנראה שבמשטרה בדיקה מודיעינית זה אומר לא לדבר עם אנשים שמוכנים לדבר. רק עם אנשים שלא מוכנים לדבר וצריך להאזין להם.

התנהלות המשטרה במקרה הזה היא לא סיפור גדול. אני גם לא חושב שאפשר לבנות עליה תיאוריות גדולות. בכול זאת, איכשהו היא משתלבת בתמונה הכוללת שאני מקבל על תיפקוד המשטרה והתמונה הכוללת היא שהמשטרה שלנו לא יכולה, אולי גם לא ממש רוצה, לחקור חקירות רגישות כאלה ברצינות. אני לא מאמין בתיאוריות קונספירציה. זה לא שהם אוהבים את אולמרט. הם גם לא פוחדים ממנו. הם פשוט חלשים, מוחלשים ומיואשים. אחרי כישלונות העבר הם כבר הבינו את הפרינציפ. הם הפנימו שמה שמזוז באמת רוצה מהם זו לא חקירה טובה ומהירה אלא חקירה טובה ואיטית. ממש איטית. התסריט הכי טוב מבחינתו הוא שהחקירהתסתיים כשאולמרט לא ראש ממשלה.ואם במקרה חוקרי המשטרה יאכזבו תסמכו על מזוז שלא תקבלו החלטה ממנו לפני שתצא לכם הנשמה.

ליועץ המשפטי לממשלה לקח יותר משנה להחליט מה לעשות בתיק הפשוט של המינויים ברשות לעסקים קטנים, שנה וחצי להחליט מה לעשות בתיק כרמיה וכשנה להחליט מה לעשות בתיק אורי מסר. הטיעון שלו בתיק שהוא החליט לפתוח אתמולהיה שהוא צריך לראות את מכלול התיקים כדי לקבל החלטה אחת, שזה הכול חלק מאותה שיטת עבודה. שטויות במיץ עגבניות.

תיק התמ"ת, שנפתח אתמול,הוא למעשה שני תיקים לפחות.

תיק אחד עוסק באורי מסר, המאכער של אהוד אולמרט, שותפו לשעבר ומקורבו בהווה. זה תיק בו מדובר על הטבות שנותן אולמרט ליזמים שונים שמיוצגים על ידי אורי מסר. התיק השני הוא הטבות פוליטיות לחברי ליכוד למיניהם. אין קשר אמיתי בין שני התיקים חוץ מהעבודה שהם אפשרו למזוז לבזבז עוד קצת זמן. בקיצור, אל תבנו על סיום מהיר של הפרשיות הללו.

תגובות

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.