לא נתניהו, האגו יהרוג אותנו

מאת  | 30 באוקטובר 2017
 

עד הרגע האחרון היה מי שקיווה. אולי בסוף הפיצול יידחה, חשבו שניתן יהיה לשכנע את ראש הממשלה לדחות את הטבח הכלכלי, שעומד להתחיל – פיצול ערוץ 2, שיחל מחרתיים. אף אחד לא היה נאיבי. היה ברור שטיעון כמו 'הרפורמה הזאת תחליש את כלי התקשורת' רק תגרום לנתניהו להזיל ריר. המחשבה הייתה על טיעון הפוך. להסביר לראש הממשלה שהפיצול לא טוב לו, שחדשות 2 יתחזקו מדי, מכיוון שהם עומדים לשדר בשני ערוצים בו זמנית. עדיף לו, ניסו לשכנע אותו, להעביר בחוק דחייה של כל הסיפור, אבל על נתניהו אפשר להגיד הרבה דברים. אידיוט הוא לא. כשהוא ראה כמה אנשים באים אליו עם זה ועוד יותר חשוב זהותם של הבאים, הוא הבין מיד. מה שמפחיד כל כך אותם, טוב לי. אם הם כל כך רוצים לדחות את הפיצול, אז נוע תנוע. יהיה פיצול.

שמונה שנים מנסה נתניהו להחליש את כלי התקשורת. הוא ניסה לסגור את ערוץ 10, לחסל את גלי צה"ל, להחשיך את שידורי התאגיד, לפטר את בן כספית, לסגור את החינוכית. מה הוא לא עשה, לאיזה מרחקים הוא לא הלך. דבר לא עזר. יותר מדויק, הוא הצליח להכניס פה ושם לכלי התקשורת את נושאי כליו, אין ספק שלא פעם כלי התקשורת נזהרו ביחס כלפיו יותר מהנדרש, הרבה מהם התמלאו פחד להתעסק איתו, אבל בשורה התחתונה כולם עומדים, כולם חיים ובועטים ודווקא הוא כבול ביכולותיו להתעסק איתם נוכח הצלליות המאיימות של תיק 2000 מצד אחד ותיק בזק מצד שני. התיקים הללו הפכו, כנראה, את וואלה חזרה לאתר עיתונאי ואפילו הפכו את "ישראל היום" לעיתון שהוא רק 98% בעד נתניהו.

צחוק הגורל הוא שאת ההחלשה של ערוצי הטלוויזיה, אנחנו עומדים לעשות לעצמנו. נתניהו אפילו לא יכול לקחת קרדיט על המהלך שעומד, כנראה, מאוד לשמח אותו. חוסר היכולת שלנו להתעלות מעל שיקולי אגו למיניהם, יהיה אחראי לזה. החל מהראשון בנובמבר, מועד הפיצול של ערוץ 2, כל ערוצי הטלוויזיה, כנראה, עומדים להפסיד כסף. זו תהיה הפתעה גדולה אם זה לא יהיה המון כסף. זו תהיה הפתעה עוד יותר גדולה אם זה לא ישפיע על תקציב תוכניות התחקיר וחברות החדשות. תקציבי פרסום שבקושי פרנסו שני ערוצים, אמורים לפרנס עכשיו שלושה. צחוק הגורל הוא שכל הרפורמה הזאת התחילה מהמון כוונות טובות, שבדיעבד ברור כמה הן היו רחוקות מהמציאות.

שר התקשורת בזמן חקיקת הרפורמה, משה כחלון, רצה להקטין את החסמים להקמת ערוץ טלוויזיה, להגדיל את הגיוון, להקטין את התלות של הערוצים הקיימים ברגולטור, שיוכלו לקבל רישיון ארוך טווח לשידורים ולא יצטרכו להיות סמוכים על זיכיונות הממשלה. החוק ההוא התבסס, מסתבר, על תחזיות בלתי מציאותיות לחלוטין. תקציבי הפרסום בטלוויזיה גדלו הרבה פחות מהתחזיות. כסף רב הולך לפרסום בדיגיטל. בסופו של דבר, אף אחד לא חולם עכשיו לפתוח ערוץ טלוויזיה חדש, למרות שזה קל יותר מאי פעם.

עכשיו נותר רק לקוות שהאגו לא יגרום לערוצי הטלוויזיה להתאבד. שלא ישפכו יותר מדי כסף במלחמה מטורפת על הרייטינג, אם היא כרוכה בהפסדי עתק. כשיתחילו הקיצוצים, רצוי מאוד שלא יתחילו בחדשות, אלא בבידור, בריאליטי ובשיווק והכי חשוב שאף אחד לא ילך להתחנן לקיסר שיציל אותנו. לא לבקש הקלות רגולטוריות (אפילו שהן הובטחו מזמן לערוצי הטלוויזיה), לא להתחיל למכור סיקור חיובי בתמורה לקצת חמצן כלכלי, לא לעשות מעשה נוני מוזס ובשם אלוהים אין טעם להתחיל לתת זמן מסך לזה שמתחזה לשר תקשורת. עדיף לצמצם, לקצץ, אפילו לפטר ולהתמזג ולא להתחיל לעשות עסקאות מלוכלכות עם ראש הממשלה, שיכתימו את שם כלי התקשורת הרבה אחרי שנתניהו כבר לא יהיה ראש הממשלה.

המאמר פורסם ב"הארץ"

תגובות

תגובות

15 תגובות על “לא נתניהו, האגו יהרוג אותנו

 1. מאיר גבע

  כל כך נכון ומדוייק! מקווה מאד שערוץ 10 ימשיך בהתנהלות אחראית!

 2. אביב

  לא מיותר להזכיר – אמון הציבור בתקשורת נמוך אפילו מזה של הכנסת : 24% לעומת 26%.
  פעם, דיווח ענייני ונטול פניות היה ערך שיש לשאוף אליו, אם כי לא התקיים בשלמות מעולם.
  היום, אתם פושרים. מנסים לדחוף לנו את הנטיות שלכם בכל מניפולציה אפשרית.

 3. אמיר ש., מודיעין

  אני רחוק מלהיות חובב נתניהו. רחוק מאוד. ולמרות זאת, אולי בכל זאת יתכן שהמהלך הזה הוא המהלך הנכון? בסדר, שמענו מספיק פעמים שפיצול ערוץ 2 נועד להחליש את התקשורת, לרסן את המתקפה על משפחת נתניהו, לחזק את מעמדם של כלי התקשורת המזוהים עם הימין. אתם יודעים מה? בואו נצא מנקודת הנחה שהכל מדויק. על זה לא נתווכח.
  השאלה היא אם יש סיכוי שאשמע גם קול שאומר שפיצול ערוץ 2 הוא מעשה נכון ונבון. מישהו שיטען שיש מקום להחליש את כוחו של ערוץ 2 המונופוליסטי, הדורסני, זה שמתייחס לצופיו כאל מסעודה משדרות שצריך לקרב אותה אל התרבות המערבית וללמד אותה לנוון את מוחה עם "האח הגדול" ו"המרוץ למיליון", אותו ערוץ שהביא עלינו שנה אחר שנה יותר מדי ריאליטי זמרה / בישול / דמעות ופחות מדי "פלפלים צהובים" ו"שטיסל". אני אישית כבר מזמן הוצאתי את הטלוויזיה מהבית (לשם הדיוק – מעולם לא הכנסתי אותה לבית אליו עברתי מאז שהתחתנתי עם אשתי האהובה), ואני צופה פה ושם בתכנים נקודתיים בסמארטפון ובמחשב, בלי לסבול מהלם קרב של פרסומות ופרומואים אחרי עוד ערב סידרתי מול הערוץ השני. ואולי, אחרי שכולם יבינו שריאליטי זה יותר מדי עלות מול מעט מדי הכנסות מפרסומות, יתחילו להעלות כאן גם תוכניות "קטנות" יותר, "איכותיות" יותר, כאלה שיש להן אמירה מלבד "בידור", ולאט לאט נראה את תהליך ההתבגרות של ערוץ 10 (שגם עליו יש הרבה מה לתת ביקורת, אבל זה לא הנושא כרגע) עובר גם על קשת ורשת. ואז, אולי בעוד עשור או שניים, נגלה שהמהלך ההוא, למרות היותו ציני ופוליטי, הביא איתו תופעת לוואי חיובית, של פתיחת הטלוויזיה המסחרית לעוד קבוצות אוכלוסייה שמרגישות על בסיס יומיומי שאין להן מבחר מגוון מספיק של תכנים איכותיים.
  הלוואי.

 4. דניאל

  כשהעוגה הכלכלית בערוצים קטנה – הפרסומות תהיינה אגרסיביות הרבה יותר.
  ובעתיד, אנחנו צרכני החדשות באינטרנט נסבול מאגרסיביות זו.
  כשהמצב היום, מבחינת הפרסומות הוא כבר בלתי נסבל.

 5. הפטיש

  מתקפץ הפרומואים של 12 ו-13 של קשת ורשת, או רשת וקשת (תתפלא רביב – אני היום לא יודע מי 12 ומי 13 וזה לא מעניין) מכינה אותנו למה שמצפה לנו. מה שיהרוג אתוכם זה הכיוון שהחדשות לקחו תוך אובדן אימון הציבור וריבוי השטויות המשודרות, שעתה יוכפלו. גם ערוץ 10 בילה כמה שעות בסיפורים על עצמו ועל הקמתו (ראיתי 2 דקות בדיוק, ממש במקרה, מתנצל) והמחיש כמה הטלויזיה הישראלית מנותקת. גם "כאן" הפך לבדיחת השנה, כאשר כל המנחים נפרדו מאיתנו בדמעות ועצב על מנת לחזור תוך יומיים לאותו ערוץ, רק עם ריהוט חדש ומשכורות יפות, על חשבוננו כמובן. כל אלה הרגו אתכם, נתניהו לא היה צריך לנקוף אצבע. יפה שהרחקת עד שוויץ, כדי שנראה דוגמא לכתבה סבירה בטלויזיה, אבל דוגמא נדירה.

 6. כן שהייה

  אולי כדאי שתפסיקו להפחיד את עם ישראל:"אירן אירן",טרור טרור".כי שעם ישראל מפחד הוא מצביע ימין.למדינת ישראל כדאי לפחד מביבי(מיכל האמוניה,מצב הכור בדימונה,בצורת בצפון).כי ביבי בחוסר התפקוד,והשחיתות שלו -הוא הסכנה למדינת ישראל!

 7. שם

  עם ישראל לא בטוח בעצמו,להבה לא מציע גיור לערבים.לדעתי עדיף חצי יהודי על100%פלסטיני.יש הרבה איסלמופוביה/גזענות.היחס ליהודים וערבים כ"גזעים",מסביר למה גזען כביבי(עניני היטלר והמופתי+הבן ההזוי) הוא ראש הממשלה.הרבנות היא עוד סממן לכך.אין לי בעיה אם החוק העברי(בתנאי שזכויות אדם נשמרות).ואני בעד לשלבו בחוק כמידת האפשר.אך הרבנות צרכיה להתפרק!(דוד המלך לא היה נחשב יהודי לדעתם!).ישראל היא לא אירן-לכן צרכים להיות נשואים אזרחיים כאן

 8. אריה

  מקווה שערוץ 10 הישן או ערוץ 14 החדש יחזיקו מעמד.
  אתה, רביב, פרשן מעולה. אתה לא היחידי. יש עוד. אבל אתה, לדעתי NUMERO UNO
  נתניהו הוא אלוף שמירת הקיים, לשרוד בכל מחיר.
  ימים יגידו איך שלושת הערוצים ילחמו על עלינו, הצופים.

 9. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  מעניין אם אייל ג' משלם עבור החשיפה המסלידה שהוא מקבל ב"נדיבות".

 10. חווה סגי

  ערוץ 10 ישרוד כי הוא פועל בשליחות. הערוץ הזה נלחם על עתידנו מבחינת האיכות והעקרונות. שיהיה שווה להישאר. ממש כמו שהצבא נלחם על הקיום הפיזי. לכן הוא ישרוד; זו שאלה של ללכת עד הסוף. ונקווה שגופים עתירי כסף ועם זאת בעלי מצפון (בטוח שיש עוד כמה כאלה) ישקיעו כסף בפרסומות בערוץ 10

 11. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  למה אתה לא מפרסם את הקשר בין ערוץ20 לביבי.מקלטי מס? הכסף שארנו ממרן שילם.ולמה חוק מימון מפלגות לא חל על ביבי?אגב חבל שבישראל המושחתת מוכרים ממרי עידן+,שלא קולטים בהם ערוצים14,12,13.ערוץ 20 כן "מענין למה"…

 12. חפץ חיים

  אני חושב שיש לסגור את ערוץ הטלוויזיה של התאגיד או להפוך אותו ל – CNN ישראלי. איך שום תוחלת לערוץ זה במתכונת הקיימת.
  אני חושב שבסוף ערוץ 10 ורשת יתמזגו מסיבות ברורות.
  אני גם בקושי מוצא תכנית בטלוויזיה שתגרום לי להישאר בבית. (למעט המקור)
  אני פה ושם רואה תכניות ששודרו במחשב.
  בסוף יהיה בסדר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.