מודל שימרון מולכו מת

מאת  | 7 בנובמבר 2017
 

ב 15.11.2016  ב 11:00 שלחתי לעו"ד דוד שימרון את השאילתה על מעורבותו בעסקאות הצוללות וכלי השייט כפרקליטו של מיקי גנור, נציג המספנה הגרמנית.

שימרון סימס: "אנסה להגיע לזה היום, כי אני בדרך לבימ״ש עכשיו. ייתכן שאספיק להשיבך רק מחר."

סימסתי חזרה: "מההתרשמות שלי יש לך יכולות למצוא חמש דקות מעכשיו ועד השעה שמונה בערב לכתוב תגובה."

שימרון התרצה וכתב תגובה לשידור הוא טען שמעולם לא דיבר עם "גורמי ממשל" לגבי העסקאות הללו.

שישה ימים מאוחר יותר ביקשתי את תגובתו לידיעה כי בניגוד להצהרתו הוא כן דיבר עם לפחות "גורם ממשל" אחד. הוא התקשר ליועץ המשפטי של משרד הביטחון בטרוניה על כך שהמשרד הוציא מכרז בינלאומי לקניית ספינות שטח. שימרון לא הסביר את הסתירה בין הצהרותיו, אישר שדיבר עם אחז בן ארי וטען ש"מותר לי על פי הסדר ניגוד העניינים סעיף 7(ג)". מאוחר יותר התברר כי לא נחתם איתו מעולם בכלל הסדר ניגוד עניינים. הסדר כזה נחתם רק עם שותפו, עו"ד יצחק מולכו ונאמר בו כי הוראות ההסדר יחולו בשינויים המחויבים על עורכי הדין האחרים במשרד.

כשהתחלתי לסקר את סביבתו של בנימין נתניהו, חשבתי ששימרון הוא סוג של "תינוק שנשבה". אדם טוב והגון, שנקלע לייצג את משפחת נתניהו. אפילו ריחמתי עליו. פרקליט מכובד שצריך לכלות את ימיו ולילותיו בהכנסת ידיים עמוק לזבל. הנחתי שהוא פשוט לא יכול להגיד ' לא' לנתניהו'ז, אולי גם נהנה מהכוח והשררה.

לא לקח הרבה זמן והתפכחתי. שמעתי את סיפורי העובדים לשעבר עבור נתניהו, ששימרון היה מעורב בכיבוי השריפות שלהם. אודליה כרמון, היועצת לשעבר של נתניהו, סיפרה לי איך שימרון הסתכל לה בעיניים והתכחש לדברים שאמר לה מוקדם יותר. על בשרי חוויתי ב 2011 את ההתנהלות של שימרון. במהלך העבודה על תחקיר "ביבי טורס" גיליתי הרבה מאוד חשבוניות מוזרות. שתי חשבוניות שמימנו לכאורה אותה נסיעה של נתניהו. העברתי הכול לשימרון זמן רב לפני הפרסום. לגבי אחת הנסיעות הוא לא סיפק שום הסבר. שוב ושוב דחקתי בו להסביר איך יש 2 חשבוניות על אותה נסיעה. שוב ושוב הוא חזר על הטענה ש"לא היה מימון כפול", אבל סתם ולא הסביר. עשר דקות אחרי שפרסמתי את החלק הזה של התחקיר, אנשי נתניהו הפיצו את אחת החשבוניות עם כיתוב עליה –  "בוטלה". מיד אחר כך נפתחה מתקפה בהובלתו של שימרון על התחקיר כולו.

שימרון החל לייצג את גנור כבר ב 2011, חמש וחצי שנים אף אחד לא אמר לו מילה. כל כך בטוח הוא בעצמו שהוא דיבר עם אנשי עסקים ישראליים, צמרת המועצה לביטחון לאומי ידעה, צמרת משרד הביטחון ידעה, באוגוסט 2016 הוא אפילו יושב על זה עם יו"ר ההסתדרות וכל הזמן הזה התקשורת הישראלית, שאוהבים לייחס לה יכולות מאגיות, לא ידעה כלום (להגנתנו ייאמר שאנחנו לא היחידים שלא ידענו. גם ראש הממשלה לא ידע, לטענתו). מבחינת שימרון, זה גם בסך הכול מדרגה חדשה ברצף. כפי שדווח בתחקיר של שחר גינוסר ב"ידיעות", שימרון כבר ייצג לא מעט לקוחות שנזקקו לעזרת נתניהו. הוא גם לא היסס לייצג את ערוץ 9 (במאמר ב"הארץ" כתבתי בטעות ערוץ 20) ולקוחות נוספים בתחום התקשורת, כשנתניהו כיהן כשר תקשורת. הכול עבר. אף אחד לא דרש ממנו להפסיק לייצג, לא קמה סערה ציבורית, הוא המשיך לשבת במשאים ומתנים קואליציוניים בבוקר ולייצג לקוחות מול הממשלה בערב.

בפרשה הנוכחית, מצבו המשפטי היה הכי נוח, לכאורה. הוא עורך דין. מוכר שירותים משפטיים. מוציא חשבונית. גם כשהחשבונית מופרזת נורא והשירות המשפטי מבוסס לא מעט על היכרות וקשרים, זה לא בהכרח עבירה. יעקב ויינרוט זוכה על תיק כזה. אהוד אולמרט ושולה זקן הלכו לכלא. נגד עו"ד אורי מסר אפילו לא הגישו מעולם כתב אישום. אין לי מושג, כמובן, אם שימרון יואשם בפלילים, אבל דבר אחד כבר יצא מהפרשה הזאת – מודל שימרון מולכו, הערבוב של קרבה ועסקים, המודל הזה מת.

המאמר התפרסם ב"הארץ"

תגובות

תגובות

14 תגובות על “מודל שימרון מולכו מת

 1. שמעון שרצר

  מהטקסט שלך נשמע כאילו שימרון היה מכוסה עפ"י הסדר ניגוד ענינים למרות שהוא עצמו "מעולם לא חתם"…

 2. אל רום

  תודה על הפוסט רביב . רק לא מובן , אתה מחד כותב , שלא נחתם מעולם עם עו"ד שימרון , הסכם ניגוד עניינים , ואחר כך , כותב שהוא גורס , שהסדר נחתם עם שותפו עו"ד יצחק מולכו , והוראות ההסדר יחולו בשינויים המחוייבים על עורכי הדין האחרים במשרד . אז מה הבעיה לכאורה ? הם הרי שותפים באותו המשרד (א.ש. שמרון, י. מלכו, פרסקי ושות ) . אז זה חל עליו עו"ד שימרון גם . בשביל מה כתבת שמעולם לא נחתם הסדר עניינים עם עו"ד שימרון לא מובן ?

  ובכלל , ניגוד עניינים של עורך דין , זה לא כמו ניגוד עניינים של עובד ציבור . עורך דין , הוא זרועו הארוכה של החוק גם . הוא למשל , על פי חוק , יכול להחתים אדם על תצהיר ולהזהירו . הוא יכול וצריך , לרשום בטאבו , מטעם הקבלן ( שהוא עצמו מייצג כעורך דין ) את זכויות הרוכשים של הדירות וכדומה ( סעיף 6ב לחוק המכר ( דירות ) תשל"ג – 1973 ) .

  יש הבדל בקיצור בין עורך דין , לבין עובד ציבור . צריך להוכיח משהו אחר בקשר לעורך דין , וזה שהשירות שהוא נתן , כלל לא היה משפטי . אבל , אם היה משפטי פרופר , זהו מבחן לגמרי אחר . צריך לברר דברים אחרים לגמרי , והיטב עם כל הכבוד …..
  תודה

 3. Shabtai

  עצוב להבין שכל המערכת מושחתת. כנראה זה מובנה. ולא רק בישראל. הסתכלו על מה שנעשה תחת דונלד טראמפ.

 4. אל רום

  רק הבהרה לתגובתי לעי"ל :

  שלא יובן כמובן , שעורך דין יכול לעמוד בניגוד עניינים , כאשר עסקינן בלקוחות יריבים או מתחרים בינהם . רק שהנושא של עריכת דין מורכב , ומן הפוסט , לא הבנו כלום , מה הבעיה בדיוק לגבי עו"ד שימרון וכדומה ….. תודה

 5. אל רום

  רק טרחתי קמעא לגבי הסדר ניגוד העניינים המדובר , ואביא למשל המחשה מסעיף א' להסדר ( הסדר מניעת ניגוד עניינים , בין משרד ראש הממשלה , לבין משרד עורכי הדין , בקשר לספינות המשמר המדוברות ) הנה מצטט הסעיף :

  א. בתקופה שבה אשמש בתפקיד, ככל שמשרד עורך הדין יזדקק לפנות למשרד ממשרדי הממשלה או ליחידות הסמך שלה, בעניין החורג מהשגרה, הוא יעשה כן רק תוך יידוע במקביל של היועץ המשפטי של המשרד הממשלתי או של יחידת הסמך הנוגעת לעניין, או שיביא מראש את פנייתו לידיעת היועצת המשפטית של משרד ראש הממשלה; על-אף האמור לעיל, לא תחול חובה כאמור ככל שמדובר בפנייה הנעשית במסגרת טיפול משפטי מקובל בעניינו של לקוח לגורמים המתאימים, בנסיבות העניין, באותם משרדי ממשלה או יחידות סמך.

  עד כאן הציטוט :

  ואנו קוראים , שתיתכן פניה למשרדי ממשלה וכדומה , אבל , תוך חובת יידוע של " שומרי סף " ( יועמשי"ם ) כאמור לגבי עצם הפניה , ואפילו בלי חובת יידוע , באם עסקינן בטיפול משפטי מקובל בעניינו של לקוח . אז , הנושא קצת יותר מורכב בעריכת דין , וצריך להבהיר היטב , על מה המדובר פה עם כל הכבוד ….

  תודה

 6. לירי

  רביב,
  אני מאוד מוטרדת מהתגובה של ביבי, לאחר שהנשיא ריבלין חזר אליו עם התשובה של מרקל, לגבי אישור ישראל לאספקת צוללות מגרמניה למצרים.
  האם יכול להיות שעו"ד מולכו אישר בשם ביבי את העסקה?

 7. דן הלל

  יש לשנות את תפיסת הגדרתו של שומר סף ולהעבירו מאלה שנרדמו בשמירה אל התקשורת
  יישר כוחך אל תרפה
  כדאי לשים לב אל החשוב והמסוכן מכל הפיצול המשווע העם ולשם לנסות ולהעביר את השמירה
  דן הלל אזרח ותיק מאד מאד ומודאג

 8. אבי גרינפלד

  רביב ככל שתהפוך בעניין משפחת המלוכה ונותני העזרה ….
  עוצמת הסרחה תגיע לרמות על שרק תתרן יוכל …. המשך להצליף …. טרם תמה המלאכה ….

 9. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  חזק ואמץ דרוקר, מקווים שאתה כבר מתחקר את עסקת הגז.

 10. אריה קרישק

  כמה נחמד רביב הטוב שטרם איבדת את עלוות האופטימיות…. מודל מת ??!! טוב,בתוד בדיחה זה לא-רע.

  המודל בסה"כ יחליף אדרת,נתיבים,פירמוט.

  אבל שאפו על עבודת המצויינת, המזהירה בבדידותה.

 11. אריה

  אתה אומר שה"מודל שימרון-מולכו מת" – אני לא בטוח, ממש לא.
  בכל מקרה, ישר כוח, רביב.

 12. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  רביב אתה שומר על הדמוקרטיה(ועל המדינה-יהודים מעדיפים לחיות בדמוקרטיות).ולמרות שאתה לא מושלם(לטעמי הייתה סלחן לביבי-אולי תחת לחץ משפטי).אולי תמצאו מקום במקור("לכתבות צבע") לאומנים כמו גרי אקשטין,זהבה בן,מיקי גבריאלוב,ועוד גיבורים נסתרים שעושים את ישראל למה שהיא

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.